Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, D.Luffy said:

Δεν θυμάμαι εδώ και τόσα χρόνια με την Ε3 που είχε τα πάντα να χάνονταν παιχνίδια και ανακοινώσεις. Το αντίθετο. Όλοι είχαν το spotlight και όλοι περιμέναμε με ανυπομονησία εκείνη την ημέρα για το τι θα παρουσιάσουν. Κανένας δεν χάνονταν. Οπότε δεν νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα.

Οκ, μπορεί να τα δείξει στο δικό της event. Εκεί όμως είναι κυρίως μόνο το κοινό του Xbox για το Xbox. Κάτι αντίστοιχο κάνει και η Nintendo.. έχει το δικό της κοινό το οποίο όμως είναι κάπως αποστασιοποιημένο από τους υπόλοιπους.

Ίσως εν τέλει να είναι καλύτερα έτσι. Τη γνώμη μου λέω.

 

Εγώ πάλι θεωρώ πως και η Ε3 είχε τέτοια θέματα. Αναγκαστικά όταν παρουσιάζονται τόσα πράγματα μαζί κάτι θα χαθεί, κάτι δεν θα πάρει την προσοχή που του αξίζει, αναγκαστικά θα υπάρχει μικρότερη κάλυψη από σελίδες και κανάλια αφού θα πρέπει να μιλήσουν για όλα.

Και εκεί φυσικά δεν βλέπαμε σε ένα event μια παρουσίαση για όλους. Οι μεγάλες εταιρείες είχαν τα δικά τους όπου έδειχναν τα δικά τους προϊόντα.

Ακόμα και να είναι μόνο το κοινό του Xbox σε ένα τέτοιο event μέσω της κάλυψης που θα έχει θα φτάσει και στους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Mitroglou7 said:

Κοίτα, θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός και να εξηγήσω τη δυσφορία πχ του Luffy που δε μου έχει δώσει δείγμα sony fanboyισμού.

Ξεκινάει η καμπάνια του Xbox πριν κανά 2 χρόνια και είναι full εντυπωσιακή. Εξαγορές, αναγγελίες, 27 studios κτλ κτλ. Δείχνει όχι απλά να τελειώνει με το επιχείρημα "το xbox δεν έχει παιχνίδια (exclusive)" και να γίνεται ανταγωνιστικό σε αυτό το κομμάτι, αλλά να μπορεί ακόμη και να υπερτερήσει με όλες τις εξαγγελίες.

Έχουν περάσει παραπάνω από 2 χρόνια από τότε και το μόνο της προκοπής που έχει βγεί (υποκειμενικό αυτό φυσικά) είναι το Forza και το Halo που ούτως ή άλλως βγαίναν και όταν "δεν είχαν exclusives". Στο ενδιάμεσο πολλά tweets με τις κλασσικές εικόνες με τα 27(?) studios και του τι έρχεται αλλά από παιχνίδια κάτι The Medium και The Ascent. Εν μέρη λογικό όλο αυτό αφού από τη μια ο covid από την άλλη το ότι θέλουν χρόνια ανάπτυξης τα ΑΑΑ είναι λογικό το κενό.

Φτάνουμε 2023 που λογικά θα είναι επιτέλους μια καλή χρονιά για Xbox με releases. Ε κάποιοι περίμεναν σε αυτό το μεγάλο event να είναι παρόν. Να πάρουν ξανά momentum. Να μιλήσουν λίγο παραπάνω για gaming και λιγότερο για εξαγορές, οικονομικά δεδομένα και συνδρομές.

Αυτή είναι η δική μου "αντικειμενική" αίσθηση. Όσο αντικειμενική τέλος πάντων μπορεί να είναι.

Προσοχή! Μιλάω για Xbox και όχι για gamepass. Άλλο το ένα άλλο το άλλο όσο και αν συνδέονται. Το gamepass μπορεί να κυριαρχήσει ακόμη και με 0 exclusives.

Εγώ θα πω ότι το Ragnarok χρειάστηκε 4 χρόνια από το προηγούμενο. Το Legend of Zelda πάει για τα 6.

Μιλάμε για παιχνίδια που είχαν που να πατήσουν.

Τα 2+ χρόνια λοιπόν δεν είναι κάτι όταν μιλάμε για εξαγωρές, ανακατατάξεις, πιθανές αλλαγές σχεδίων, καινούριο προγραμματισμό και ποιος ξέρει τι άλλο. Αν βάλουμε μέσα covid τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εγώ θα πω ότι το Ragnarok χρειάστηκε 4 χρόνια από το προηγούμενο. Το Legend of Zelda πάει για τα 6.

Μιλάμε για παιχνίδια που είχαν που να πατήσουν.

Τα 2+ χρόνια λοιπόν δεν είναι κάτι όταν μιλάμε για εξαγωρές, ανακατατάξεις, πιθανές αλλαγές σχεδίων, καινούριο προγραμματισμό και ποιος ξέρει τι άλλο. Αν βάλουμε μέσα covid τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. 

Ε δε συνέβησαν όλες οι εξαγορές ρε ‘σύ πριν δυο χρόνια. Τα παιχνίδια που είναι να βγουν τώρα είναι σε παραγωγή και πριν το launch του XS. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Mitroglou7 said:

Ε δε συνέβησαν όλες οι εξαγορές ρε ‘σύ πριν δυο χρόνια. Τα παιχνίδια που είναι να βγουν τώρα είναι σε παραγωγή και πριν το launch του XS. 

Από ότι βλέπω ξεκίνησαν το 2018 με Ninja Theory, που ασχολείται με Hellblade 2, Undead labs, που ασχολείται με State of Decay 3, Playground Games που ήδη έχει βγάλει το Forza 5 και ασχολείται και με Fable, InXile που έβγαλε το 2020 το Wasteland 3 και Obsidian που είχε βγάλει το 2018 Pillars of Eternity, το 2019 The Outer Worlds, early access του Grounded το 2020 με τελική κυκλοφορία φέτος, Pentiment φέτος και ασχολείται με Avowed και Outer Worlds 2.

Οι υπόλοιπες εξαγορές είναι πιο μετά. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Από ότι βλέπω ξεκίνησαν το 2018 με Ninja Theory, που ασχολείται με Hellblade 2, Undead labs, που ασχολείται με State of Decay 3, Playground Games που ήδη έχει βγάλει το Forza 5 και ασχολείται και με Fable, InXile που έβγαλε το 2020 το Wasteland 3 και Obsidian που είχε βγάλει το 2018 Pillars of Eternity, το 2019 The Outer Worlds, early access του Grounded το 2020 με τελική κυκλοφορία φέτος, Pentiment φέτος και ασχολείται με Avowed και Outer Worlds 2.

Οι υπόλοιπες εξαγορές είναι πιο μετά. 

Δε νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου. Με εξαγορά η χωρίς λογικά οι εταιρίες δούλευαν πάνω σε κάτι και όταν εξαγοράστηκαν. Δε ξεκίνησε η Bethesda  να φτιάχνει ολόκληρο Starfield το 2020. 
 

Νομιζω συμφωνούμε ότι σιγά σιγά θα ξεκινήσουν από το 23-24 όλα αυτά τα studio να βγάζουν παιχνίδια. Πρέπει να χτίσει momentum η MS πάνω σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Mitroglou7 said:

Δε νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου. Με εξαγορά η χωρίς λογικά οι εταιρίες δούλευαν πάνω σε κάτι και όταν εξαγοράστηκαν. Δε ξεκίνησε η Bethesda  να φτιάχνει ολόκληρο Starfield το 2020. 
 

Νομιζω συμφωνούμε ότι σιγά σιγά θα ξεκινήσουν από το 23-24 όλα αυτά τα studio να βγάζουν παιχνίδια. Πρέπει να χτίσει momentum η MS πάνω σε αυτό.

Σίγουρα όχι. Αλλά δεν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις παιχνιδιών που ούτως ή άλλως θέλουν παραπάνω χρόνια.

Ακόμα και εκεί όμως μια εξαγορά μπορεί να επηρεάσει. Μπορεί να άλλαξε το budget του παιχνιδιού, το scope, η διαχείρηση.

Και εγώ πιστεύω πως από το 23 θα αρχίσουν σιγά σιγά. Δεν πιστεύω όμως πως ένα event σαν το game awards ήταν το κατάλληλο μέρος να δείξουν τι έχουν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rodosf1 είπε

τσεκάρετε Ms Flight Simulator screenshot από το ταπεινό xbox, ενα game που σε pc θέλει configuration 2000€+. Exclusive Series S/X εννοείται! 

https://www.xbox.com/play/media/RV9DKE2XV5

Αν αυτό δεν είναι art of computing, τι είναι... 

Βαλτός είσαι; Έχει μέρες που σκέφτομαι να το αγοράσω. Μη με μπριζώνεις :P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ξέρουμε αν θα μπει τώρα για Χριστούγεννα καμια προσφορά σε series x η κανα bundle αντίστοιχο του series s holiday bundle? ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, blendizzy5000 είπε

καλησπέρα ξέρουμε αν θα μπει τώρα για Χριστούγεννα καμια προσφορά σε series x η κανα bundle αντίστοιχο του series s holiday bundle? ευχαριστώ 

Kαλημερα φιλε μου. Πολυ δυσκολα θα συμβει κατι τετοιο. Στα 2 χρονια κυκλοφοριας των series, οποια προσφορα εχει παιξει αφορουσε αποκλειστικα στο ''μικρο'' μοντελο και δεν νομιζω να αλλαξει αυτο στο εγγυς μελλον. Μονο σε καποια ενδεχομενη εμμεση προσφορα με επιστροφη ποντων για αγορες μεσω πιστωτικων/χρεωστικων καρτων θα μπορουσες να ελπιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφευγω να μπαινω σε αλλα θεματα περα απο το νημα του τι τερματιζω καθως δεν θεωρω οτι εχω να προσφερω κατι αλλα αντε να πω και γω για τα exclusives του xbox...

Πρωτον, τα ΑΑΑ για μενα δεν λενε απολυτως τιποτα σαν "κατηγορια" απο μονο του...Εχουν να κανουν και με τα γουστα του καθενος...Αν μια κονσολα ειχε exclusive το Darkest Dungeon (τυχαιο παραδειγμα) και μια αλλη το Forbidden West, εγω προσωπικα αν επρεπε να διαλεξω μια κονσολα μονο θα διαλεγα την πρωτη...

Δευτερον, ειμαι 100% υπερ των exclusives..Σε διαφορετικη περιπτωση, ας εστριβα νομισμα και οπου καθοταν για το ποια κονσολα θα αγορασω. Και επισης, μου αρεσει να τις εχω ολες (οπως τωρα). Και φυσικα, οι συνδρομητικες υπηρεσιες για μενα ειναι ενας παραγοντας, οχι ομως το παν.

Οσον αφορα τα exclusives τωρα για το xbox τα οποια και παρακολουθω και εχω κανει και λιστα για οσα περιμενω (και για ολες τις κονσολες φυσικα) το θεμα μου ειναι πως βλεπω μια "χαοτικη" κατασταση που δεν μου αρεσει. 

Για το Redfall δεν εχω παρατηρησει κανενα απολυτως hype..Για το Starfield η συντριπτικη πλειοψηφια απο οσα εχω δει (μεταξυ αυτων και εγω) το αντιμετωπιζουν τουλαχιστον με μεγαλο σκεπτικισμο. Μια οι πλανητες που ολοι φοβουνται οτι θα ειναι παντελως αδειοι εξαιτιας του random generation, μια τα γραφικα, η αποδοση και αλλα πολλα.. Επισης, δεν αποκλειεται το γεγονος να παρει και αλλη καθυστερηση... Το νεο Senua's Saga, ενω το ειχαν πολλοι σιγουρο για ανακοινωση στην προηγουμενη εκθεση, εχει παει τουλαχιστον για το δευτερο μισο του 2023 και βλεπουμε...

Για τα υπολοιπα? Εχουν περασει 2-3 χρονια που ανακοινωθηκαν τα everwild, fable, perfect dark, state of decay 3 και δεν εχει κανεις ιδεα τι γινεται με αυτα τα παιχνιδια και σε τι σταδιο βρισκονται. Για το πολυαναμενομενο avowed ισχυουν τα ιδια, μαλιστα μαθαμε πριν λιγους μηνες οτι εγινε και reboot..Το outer worlds 2 ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο...Το επομενο gears of war θα αργησει και αλλο, λογω της unreal 5..Η id software δεν εχει κανεις ιδεα τι κανει, πιθανολογειται οτι δουλευει σε καποιο doom clone...Το stalker 2, δικαιολογημενο φυσικα λογω πολεμου, εχει καθυστερησει ηδη 2-3 φορες και αγνοειται..Το νεο elder scrolls 6 δεν το συζηταμε ουτε για πλακα...μπορει να βγει με την επομενη γενια κονσολων...Νεο fallout ισχυουν σχεδον τα ιδια.. Εκτος και αν εχει βγει προσφατα καποια στιβαρη ειδηση για καποιο παιχνιδι και την εχω χασει αλλα δε νομιζω...Για ολα τα παραπανω ,περιμενω ουσιαστικες ειδησεις μεσα στο νεο ετος. Σε καθε περιπτωση θεωρω απαραδεκτο το γεγονος να μου πετας ενα trailer το 2019 για ενα παιχνιδι που θα βγει το 2025 και για 2-3 χρονια να μην εχει ακουστει κιχ.

Ολα τα παραπανω κολλανε και με ενα βιντεο απο το 2020, "ανταποκριτη" ας πουμε του xbox, που ειχε πει να μην περιμενουμε την συντριπτικη πλειοψηφια των exclusives πριν το δευτερο μισο της τωρινης γενιας κονσολων...

Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι μονο ευχαριστημενος απο το gamepass και για τα third party (οχι exclusives) που θα βγουν, οπως lies of p, wolong, atomic heart κτλ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω πώς και πώς να βρω χρόνο να ξεκινήσω αυτό. Από αυτά που έχω δει/διαβάσει φαίνεται εξαιρετικό. Αυτά είναι τα παιχνίδια προσωπικά που λατρεύω στο gamepass. Αυτά που θα μου ξέφευγαν αν δεν ήταν free.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Περιμένω πώς και πώς να βρω χρόνο να ξεκινήσω αυτό. Από αυτά που έχω δει/διαβάσει φαίνεται εξαιρετικό. Αυτά είναι τα παιχνίδια προσωπικά που λατρεύω στο gamepass. Αυτά που θα μου ξέφευγαν αν δεν ήταν free.

Δεν είναι free το gamepass.

ασχετα αν έκανες κόλπο με vpn για φτηνότερα, το gamepass δεν είναι τσάμπα.

θα αξιολογούσα τα παιχνίδια ως αγορα X ώρες gaming vs. κανονική τιμή gamepass x διαθέσιμες ώρες gaming 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...