Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, Christos21417 said:

Σήμερα μας μοίρασαν τους κωδικούς για απογραφή. Μπαίνοντας στο gov.gr για απογραφή όμως αναφέρει ότι η υπηρεσία δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Και η απογραφή ηλεκτρονικά είναι μέχρι τις 26/11. Τι φάση;

Ε καλά πως κάνεις έτσι; Έχουν περιθώριο ακόμα 18 μέρες να ανοίξουν τη πλατφόρμα  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Christos21417 είπε

Σήμερα μας μοίρασαν τους κωδικούς για απογραφή. Μπαίνοντας στο gov.gr για απογραφή όμως αναφέρει ότι η υπηρεσία δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Και η απογραφή ηλεκτρονικά είναι μέχρι τις 26/11. Τι φάση;

Μας είπαν Τετάρτη με Πέμπτη θα είναι έτοιμη η πλατφόρμα. Η αυτοαπογραφη επίσημα ξεκινάει στις 11 του μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μοιράζουμε χαρτάκια για online απογραφή και η υπηρεσία δεν είναι έτοιμη.

Αν δοκιμάσει 1-2 φορές κάποιος και δει ότι δεν είναι διαθέσιμη πιστεύετε ότι θα ασχοληθεί ξανά; 

Όχι...

Ας λέγανε από την αρχή ότι θα κάναμε την απογραφή πόρτα πόρτα.

Γελοιότητες 😪 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, περιμένουμε να ανοίξει η εφαρμογή και μετά μοιράζουμε τους φακέλους.. Αλλιώς πιστεύω λίγοι θα ασχοληθούν, αν είναι να ψάχνουν και να τσεκάρουν πότε θα ανοίξει η εφαρμογή. Επίσης, μας είπαν ότι θα τρέξουν κάποιες τηλεοπτικές διαφημίσεις τις επόμενες μέρες, για να διαδοθεί πιο πολύ το θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostaspsilos13 είπε

Επίσης, μας είπαν ότι θα τρέξουν κάποιες τηλεοπτικές διαφημίσεις τις επόμενες μέρες, για να διαδοθεί πιο πολύ το θέμα 

νωρίς το θυμήθηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, περιμένουμε να ανοίξει η εφαρμογή και μετά μοιράζουμε τους φακέλους.. Αλλιώς πιστεύω λίγοι θα ασχοληθούν, αν είναι να ψάχνουν και να τσεκάρουν πότε θα ανοίξει η εφαρμογή. Επίσης, μας είπαν ότι θα τρέξουν κάποιες τηλεοπτικές διαφημίσεις τις επόμενες μέρες, για να διαδοθεί πιο πολύ το θέμα 

Όταν μας είπαν ότι το μοίρασμα ξεκινάει από τις 7 του μήνα τι ακριβώς δλδ να περιμένουμε; 

Να ενημέρωναν ότι δεν είναι ανοιχτή η πλατφόρμα ακόμα όταν κάναμε το σεμινάριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Darky είπε

 Ελπίζω να φροντίσουν να προωθήσουν την τηλεφωνική απογραφή, είναι άσχημα τα πράγματα με COVID.

Όσο λήφθηκε υπόψιν και για τα σεμινάρια που απ'ότι καταλαβαίνω γίνονται σχεδόν αποκλειστικά δια ζώσης.

Στις 6/11/2021 στις 8:03 ΠΜ, velissarios1 είπε

Μπορεί το διαδικτυακό να βολεύει αλλά δεν πετυχαίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα  καθώς οι Απογραφείς βαριούνται μετά από κάποιο σημείο και το ενδιαφέρον ατονίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στέλνω μηνύματα σε μια κοπέλα που έλαβε τα δικαιολογητικά μου. Από αυτήν  έλαβα μόνο ένα email να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο διαδικτυακά, και από τότε σιωπή...

Πώς θα ξέρω αν και πώς προχωρώ με την απογραφή;

Γιατί δεν απαντά κανένας στα email μου;

Μου θυμίζει η κατάσταση το καφενείο του ΕΚΚΕ, και μια έρευνα που έκαναν εκεί, για γέλια

Επεξ/σία από dimimagripizza
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να παραιτηθεί κάποιος στα μισά της διαδικασίας του μοιράσματος των εντύπων της αυτοαπογραφής; ( για λόγους εχθρικής συμπεριφοράς από τον κόσμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς αλλά δεν θα πληρωθείς για τη δουλειά που έκανες.

Και ποιος να σου πει κάτι; Αυτοί δεν ενδιαφέρονται για τίποτα (ΔΥ...).

Και να σε ρωτήσει κανείς, πες ότι έχεις γρίπη, 40 πυρετό, βήχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ από τα ~140 σπίτια που δώσανε σε εμένα τα 30 παίζει να είναι ερείπια/ εγκαταλλελημενα (π.χ ερειπιο με έναν οροφο να γράφει 4 διαμερίσματα στην κατάσταση) η να μην υπάρχουν καν και ας έχουν "απογραφεί" στην απογραφή κτιριων ( πέρα από έξτρα διαμερίσματα σε πολυκατοικίες είχα και μια πολυκατοικία φάντασμα). Από τα υπόλοιπα ποιος ξέρει πόσα είναι άδεια διαμερίσματα και έχω μεγάλο ποσοστό ξένων που δεν καταλάβαιναν καν τι ήταν το χαρτί που τους έδωσα. Πραγματικά δεν ξέρω αν θα απογραφούν τα μισά. Τουλάχιστον όλα αυτά τα κενά θα απογραφούν λογικά με το "Ε1" αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πως θα το συμπληρώσουμε όταν δεν έχουμε ιδέα πως ειναι μέσα.

Επεξ/σία από Darky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Darky είπε

Εν τω μεταξύ από τα ~140 σπίτια που δώσανε σε εμένα τα 30 παίζει να είναι ερείπια/ εγκαταλλελημενα (π.χ ερειπιο με έναν οροφο να γράφει 4 διαμερίσματα στην κατάσταση) η να μην υπάρχουν καν και ας έχουν "απογραφεί" στην απογραφή κτιριων ( πέρα από έξτρα διαμερίσματα σε πολυκατοικίες είχα και μια πολυκατοικία φάντασμα). Από τα υπόλοιπα ποιος ξέρει πόσα είναι άδεια διαμερίσματα και έχω μεγάλο ποσοστό ξένων που δεν καταλάβαιναν καν τι ήταν το χαρτί που τους έδωσα. Πραγματικά δεν ξέρω αν θα απογραφούν τα μισά. Τουλάχιστον όλα αυτά τα κενά θα απογραφούν λογικά με το "Ε1" αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πως θα το συμπληρώσουμε όταν δεν έχουμε ιδέα πως ειναι μέσα.

Αν ο τομεάρχης έβαλε παραπάνω ορόφους από όσους είναι κανονικά έκανε λάθος αυτός. Αν είναι 1-2 τότε μπορεί να του ξέφυγε κάτι ανθρώπινο είναι, αλλά αν δεις ότι είναι πολλά τότε πατούσε ό,τι να ναι και θα πρέπει να το αναφέρεις στον επόπτη σας.

Στο σεμινάριο μας είπαν ότι "κενή" μπορεί να είναι είτε άδεια/δευτερεύουσα και πληρώνεσαι 2,25 αν συμπληρώσεις έως και το ερ 14 της φόρμας Π1.1, είτε να μη πληρωθείς καθόλου αν δεν μπορέσεις να συμπληρώσεις τα πρώτα 14 ερωτήματα. Αν είναι εντός πολυκατοικίας μπορείς να τα συμπληρώσεις με βάση τα στοιχεία από άλλα διαμερίσματα αλλά αν είναι μονοκατοικία και δεν βρεις κανένα τότε δύσκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να ανεβάσει τα περιεχόμενα του διευκρινιστικού mail(που θα λαμβάναμε μετά το σεμινάριο) γιατί η τομεάρχης σε εμας δεν μπήκε στον κόπο να το στείλει; Έστω σε pm κάποιος αν μπορεί, ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funkopop είπε

Έχει κανείς να ανεβάσει τα περιεχόμενα του διευκρινιστικού mail(που θα λαμβάναμε μετά το σεμινάριο) γιατί η τομεάρχης σε εμας δεν μπήκε στον κόπο να το στείλει; Έστω σε pm κάποιος αν μπορεί, ευχαριστώ :)

Γιατί ο τομεάρχης τα στέλνει αυτά; Όχι ο επόπτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...