Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, newlynx είπε

Υποστηρίζουν μερικοί ότι τα θύματα της ενδοοικογενειακής βίας είναι 50-50 μεταξύ ανδρών και γυναικών. 

40-60 είναι σύμφωνα με ένα λινκ που κάποιος από την παράταξη σας έβαλε. 1 στους 6 άντρες και μία στις 4 γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

δεν γίνεται να μου λες να ντραπώ εγώ για τους δυο όταν εσύ δεν ντρέπεσαι για τις 11

Τι είπα για τις 11 εγώ? Πού μείωσα το θάνατό τους; Παράθεση τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Herald said:

Φέτος θα δολοφονηθούν ~100 άτομα στην Ελλάδα. Τα 10 θα είναι γυναίκες. Τα υπόλοιπα 90 τι θα είναι? 

Σταματηστε να βγαζετε στατιστικα απ το στομαχι σας

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

So fucking what ρε αδερφέ? Πέθαναν δεκαπλάσιοι από διάφορες άλλες αιτίες. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο δεκαπλάσιος ντόρος για τις ανδροκτονίες εδώ και τόσα χρόνια?? Δεν θα έπρεπε να θεσπιστεί νομικά αυστηρότερη τιμωρία αν δολοφονήσεις άντρα??? Φέτος θα δολοφονηθούν ~100 άτομα στην Ελλάδα. Τα 10 θα είναι γυναίκες. Τα υπόλοιπα 90 τι θα είναι? 

Πρώτα από όλα αν θέλεις ή έχεις κάποιο νούμερο ως υπεράσπιση των επιχειρημάτων θα πρέπει να είναι πραγματικό και το σημαντικότερο να είναι ευδιάκριτα τα ποιοτικά στοιχεία… δεν μπορείς να βάζεις μέσα πχ τους δολοφονημένους μπράβους από την αντίπαλη ομάδα,… οπότε κάνε την έρευνα σου και έλα να μιλήσουμε με στοιχεία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι και να ναι, απλα δεν τους νοιαζει αν πεθαινει αντρας. Σίγουρα υπαρχει αδικια σε βαρος των γυναικών. Απλα ασχολουμαστε μονο με αυτη. Για την αδικια σε βαρος των αντρων ουτε καν περναει απο το μυαλο πολλων. Αλλα εχουμε μαθει τη λεξη πατριαρχια, ο αντρας ειναι τοξικος αρρενωπος και δεν ξερω και εγω τι. Ακόμα και φονο η γυναικα να κανει φταιει η πατριαρχια (αρα ο αντρας).

Ο αντρας πρεπει να παει στρατο. Αλλιως δεν ειναι αντρας

Αρα ο αντρας μετα την πρακτικη πχ, φευγει απο τη δουλεια για φανταρος. Η γυναικα μπορει να μεινει. Επίσης ποσες αγγελίες βλέπουμε που θελουν αποκλειστικά γυναικες; Οι αντρες πεθαινουν νωριτερα κι ομως ο νομος επιτρεπει υπο προϋποθεσεις στις γυναικες να βγουν νωριτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, newlynx είπε

Υποστηρίζουν μερικοί ότι τα θύματα της ενδοοικογενειακής βίας είναι 50-50 μεταξύ ανδρών και γυναικών. 

Κοιτα αν θυμάμαι καλά τα ποσοστά είναι κάπου εκεί όσον αφορά την λεκτική βία και μόνο…

15 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τι είπα για τις 11 εγώ? Πού μείωσα το θάνατό τους; Παράθεση τώρα.

Όλα σου τα ποστ είναι μια μείωση των θυμάτων για να μην θιχτεί ο ανδρισμός σου, τι εμένα περίμενες να στο πει????

14 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Όσοι και να ναι, απλα δεν τους νοιαζει αν πεθαινει αντρας. Σίγουρα υπαρχει αδικια σε βαρος των γυναικών. Απλα ασχολουμαστε μονο με αυτη. Για την αδικια σε βαρος των αντρων ουτε καν περναει απο το μυαλο πολλων. Αλλα εχουμε μαθει τη λεξη πατριαρχια, ο αντρας ειναι τοξικος αρρενωπος και δεν ξερω και εγω τι. Ακόμα και φονο η γυναικα να κανει φταιει η πατριαρχια (αρα ο αντρας).

Ο αντρας πρεπει να παει στρατο. Αλλιως δεν ειναι αντρας

Αρα ο αντρας μετα την πρακτικη πχ, φευγει απο τη δουλεια για φανταρος. Η γυναικα μπορει να μεινει. Επίσης ποσες αγγελίες βλέπουμε που θελουν αποκλειστικά γυναικες; Οι αντρες πεθαινουν νωριτερα κι ομως ο νομος επιτρεπει υπο προϋποθεσεις στις γυναικες να βγουν νωριτερα. 

Τι τραβάμε και εμείς πι άνδρες, δουλειά, στρατό, γάμος, παιδιά, πεθερά, δάνεια, μη πρόωρη συνταξιοδότηση… βρε καλό καταλαβαίνεις τι έγραψες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

Όσοι και να ναι, απλα δεν τους νοιαζει αν πεθαινει αντρας. Σίγουρα υπαρχει αδικια σε βαρος των γυναικών. Απλα ασχολουμαστε μονο με αυτη. Για την αδικια σε βαρος των αντρων ουτε καν περναει απο το μυαλο πολλων. Αλλα εχουμε μαθει τη λεξη πατριαρχια, ο αντρας ειναι τοξικος αρρενωπος και δεν ξερω και εγω τι. Ακόμα και φονο η γυναικα να κανει φταιει η πατριαρχια (αρα ο αντρας).

Η πατριαρχία είναι σύστημα στο οποίο υπάρχει ο κόσμος. Δεν φταίει κάποιος συγκεκριμένος -η γι'αυτό. Δεν δρουμε συνειδητά μέσα σε αυτό ως καλοί, κακοί, σεξιστες κλπ. Στα αστικά κέντρα, στις Δυτικές κοινωνίες κλπ είναι αποδυναμωμένη παρα πολύ γιατί έχει γίνει τεράστια πρόοδος.

Τα προβλήματα των γυναικών δεν αναιρούν αυτά των αντρών βέβαια σίγουρα θα έπρεπε να δοθεί μεγαλύτερη προσοχή στα προβλήματα των αντρών. Νομίζω όμως πως τον τελευταίο καιρό κουτσα στραβά αυτό αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, AtiX είπε

..και τρίτον και σημαντικότερο είμαι υπέρ του όρου ανδροκτονια και τον χρησιμοποιώ χρόνια…

…..οχι τοσο υπέρ ωστε να τον βαλεις στην υπογραφή σου όμως…τι?..οχι??

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

…..οχι τοσο υπέρ ωστε να τον βαλεις στην υπογραφή σου όμως…τι?..οχι??

Σου υπόσχομαι όταν φτάσουν οι νεκροί από τις γυναίκες τους στους 11 θα το αλλάξω και θα το κάνω με μανάδες και γυναικοκτονια… 

οταν κατανοήσεις τι γράφω θα έρθεις να μου ζητήσεις συγνώμη???

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σου υπόσχομαι όταν φτάσουν οι νεκροί από τις γυναίκες τους στους 11 θα το αλλάξω και θα το κάνω με μανάδες(;) και (ανδροκτονία)… 

οταν κατανοήσεις τι γράφω θα έρθεις να μου ζητήσεις συγνώμη???

Οχι αγαπητέ , σου ζητάω απο τωρα συγγνώμη να μην περιμένεις…

😂👍🏻

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Μαθηματικά είναι ρε μαν. Αν 1/6 άντρες έχει υποστεί ενδοοικογενειακή κακοποίηση και αυτό αποτελεί το 1/3 των θυμάτων κακοποίησης αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν περισσότερες γυναίκες σε μια οικογένεια (περισσότερα παιδιά που είναι γένους θηλυκού). Οπότε είναι βλακώδες να λές ότι επειδή τα 2/3 των θυμάτων είναι γυναίκες, άρα οι γυναίκες πέφτουν θύματα κακοποίησης 2 φορές πιο συχνά από τους άντρες.

Ειλικρινά, δεν διάβασες τι λέει ή δεν καταλαβαίνεις Αγγλικά; Να στο μεταφράσω:

λέει πως μέσα στο χρόνο, το 1/3 των θυμάτων ενδοοικογενειακής βίας είναι άντρες. Δηλαδή, από όσους είναι θύματα μέσα σε ένα χρόνο και σε ενδοοικογενειακή βία, το 1/3 είναι άντρες και τα 2/3 γυναίκες. Αυτό είναι στατιστικό για μέσα στον ένα χρόνο και αφορά το «μοίρασμα» των θυμάτων στα δυο γενετήσια φύλα.

Το άλλο, το περί 1/6 και 1/4, αφορά το πόσα μέλη κάθε γενετήσιους φύλου θα πέσουν θύματα στην ζωή τους.

Άρα, ως θύματα μέσα στο χρόνο, είναι διπλάσιες οι γυναίκες και οι γυναίκες έχουν σχεδόν διπλάσια πιθανότητα να πέσουν θύματα μέσα στη ζωή τους. Είναι δυο διαφορετικά στατιστικά, μπορεί να σχετίζονται μπορεί και όχι, αλλά είναι δυο διαφορετικά  

Μου αρέσει που λες «μαθηματικά είναι ρε μαν» και δεν μπορείς να ερμηνεύσεις τα απλά. 

Επεξ/σία από DrKo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Herald είπε

40-60 είναι σύμφωνα με ένα λινκ που κάποιος από την παράταξη σας έβαλε. 1 στους 6 άντρες και μία στις 4 γυναίκες.

Καταλαβαίνεις πόσο προβληματικό είναι στην βάση του, να νομίζεις ότι όσοι δεν συμφωνούν με εσένα είναι μια παράταξη… μην πέφτεις στην λούπα του εχθρού, μην γίνεσαι randomcat…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πρώτα από όλα αν θέλεις ή έχεις κάποιο νούμερο ως υπεράσπιση των επιχειρημάτων θα πρέπει να είναι πραγματικό και το σημαντικότερο να είναι ευδιάκριτα τα ποιοτικά στοιχεία… δεν μπορείς να βάζεις μέσα πχ τους δολοφονημένους μπράβους από την αντίπαλη ομάδα,… οπότε κάνε την έρευνα σου και έλα να μιλήσουμε με στοιχεία…

Τα τελευταία 5 χρόνια ο μέσος όρος κάπου εκεί είναι, από 90 έως 110 δολοφονίες τον χρόνο. Ο μέσος όρος ευρωπαικά είναι περίπου 84% των θυμάτων δολοφονίας να είναι άντρες. Δεν σου κάνει το 90-10? Οκ, ας το κάνουμε 70-30. Δεν αλλάζει το ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τα τελευταία 5 χρόνια ο μέσος όρος κάπου εκεί είναι, από 90 έως 110 δολοφονίες τον χρόνο. Ο μέσος όρος ευρωπαικά είναι περίπου 84% των θυμάτων δολοφονίας να είναι άντρες. Δεν σου κάνει το 90-10? Οκ, ας το κάνουμε 70-30. Δεν αλλάζει το ερώτημα.

Αποφεύγεις όπως πάντα να απαντάς σε ότι αποδεικνύουν τη λάθος συλλογιστική σου… είναι το ίδιο ένας μπράβος να δολοφονείτε από έναν άλλο μπράβο με το μια γυναίκα να σκοτώνεται από τον άνδρα της???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrKo είπε

 

Μου αρέσει που λες «μαθηματικά είναι ρε μαν» και δεν μπορείς να ερμηνεύσεις τα απλά. 

Συμφωνώ, δεν μπορείς να ερμηνεύσεις το απλό και γράφεις αρλούμπες. ΔΕΝ είναι διπλάσιες οι πιθανότητες να πέσουν θύματα γυναίκες. 1/6 άντρες έναντι 1/4 γυναίκες δεν είναι το διπλάσιο όσο και να κοπανιέσαι.

Το 1/3 με τα 2/3 που επικαλέισαι και δεν καταλαβαίνεις είναι μεν διπλάσιο, αλλά είναι απόλυτο νούμερα, όχι ποσοστό επί του συνόλου.  Είναι σαν να λέμε πεθαίνον 2 αστροναύτες το χρόνο έναντι 10 ταξιτζίδων άρα είναι 5 φορές πιο πιθανό να πεθάνει ταξιτζής. Ε αν δεν καταλαβαίνεις που βρίσκεται το λάθος δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλήθεια, θέμα νουμοσύνης είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...