Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αποφεύγεις όπως πάντα να απαντάς σε ότι αποδεικνύουν τη λάθος συλλογιστική σου… είναι το ίδιο ένας μπράβος να δολοφονείτε από έναν άλλο μπράβο με το μια γυναίκα να σκοτώνεται από τον άνδρα της???

Όχι δεν είναι το ίδιο. Αλλά και όσοι σκοτώνουν τις γυναίκες τους δεν το κάνουν γιατί τις βλέπουν σαν κτήμα τους, υπάρχουν και άλλοι λόγοι πολλές φορές. 

Το ξαναπα και πριν πολλές σελίδες, ο Μπάμπης δεν δολοφόνησε τη γυναίκα του γιατί τη ζήλευε ή γιατί θα τον άφηνε. Τη δολοφόνησε γιατί θα έχανε το παιδί, αυτός ήταν ο σκοπός του. Να κρατήσει πάση θυσία το παιδί. Αυτός είχε ήδη φύγει από τη σχέση (είχε γκόμενα σπιτομενη). Η Καρολάιν θα τον άφηνε, θα επερνε και το παιδί μιας και ασχέτως οικονομικών δεν μπορούσε να το κρατήσει με τη δουλειά που έκανα. Έτσι τη σκότωσε. Αν δεν υπήρχε το παιδί απλά θα χώριζαν. Το θέμα είναι ότι με την όλη του συμπεριφορά αυτός ήταν εν δύναμη δολοφόνος προς τον οποιοδήποτε, απόλυτα ψυχρός και συγκροτημένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι σαν να λέμε πεθαίνον 2 αστροναύτες το χρόνο έναντι 10 ταξιτζίδων άρα είναι 5 φορές πιο πιθανό να πεθάνει ταξιτζής.

Μπορείς να μου βρεις που είναι το λάθος σε αυτό το συμπέρασμα? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αποφεύγεις όπως πάντα να απαντάς σε ότι αποδεικνύουν τη λάθος συλλογιστική σου… είναι το ίδιο ένας μπράβος να δολοφονείτε από έναν άλλο μπράβο με το μια γυναίκα να σκοτώνεται από τον άνδρα της???

Τι εννοείς είνια το ίδιο? Όλες οι κατηγορίες δολοφονιών κάτι διαφορετικό έχουν. Άλλος θα πεθάνει γιατί είναι gay και θα ειπώστει βίαιη επίθεση (σε αντίθεση πχ. με τις λεσβίες), αλλός γιατί σου πήρε την θέση πάρκινγκ, και κάποια άλλη γιατί επέλεξε να περάσει το υπόλοιπο της ζωής της με έναν δολοφόνο.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, όλες οι συζυγοκτονίες και από τις 2 πλευρές γίνανε από τον άνθρωπο που ΕΠΕΛΕΞΕΣ εσύ να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου μαζί του. Poor judgement much? 

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μπορείς να μου βρεις που είναι το λάθος σε αυτό το συμπέρασμα? 

Σοβαρά τώρα? :P 

Αν υπάρχουν 2 αστροναύτες στον πλανήτη και πεθάνουν και οι 2 το death rate είναι 100%. Αν υπάρχουν 100000 ταξιτζήδες και πεθάνουν οι 10 το death rate είναι 0.00001%. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου βρεις που είναι το λάθος σε αυτό το συμπέρασμα? 

Στο ότι υπάρχουν ελάχιστοι αστροναύτες και εκατομμύρια ταξιτζήδες ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι εννοείς είνια το ίδιο? Όλες οι κατηγορίες δολοφονιών κάτι διαφορετικό έχουν. Άλλος θα πεθάνει γιατί είναι gay και θα ειπώστει βίαιη επίθεση (σε αντίθεση πχ. με τις λεσβίες), αλλός γιατί σου πήρε την θέση πάρκινγκ, και κάποια άλλη γιατί επέλεξε να περάσει το υπόλοιπο της ζωής της με έναν δολοφόνο.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, όλες οι συζυγοκτονίες και από τις 2 πλευρές γίνανε από τον άνθρωπο που ΕΠΕΛΕΞΕΣ εσύ να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου μαζί του. Poor judgement much? 

Άρα αφού δεν είναι το ίδιο γιατί τα βάζεις όλα μαζί ενώ πριν λίγα ποστ την λες στον DrKo??? Γιατί ενώ σε μένα πριν λίγες ώρες μου μίλαγες για στατιστικά και ατυχήματα αποδεχόμενος την σχέση της αριθμητικής υπεροχής με το αποτέλεσμα, τώρα μου το γυρνάς? 

5 λεπτά πριν, primeragt είπε

Στο ότι υπάρχουν ελάχιστοι αστροναύτες και εκατομμύρια ταξιτζήδες ίσως;

Έτσι μπράβο… αρα για αυτό υπάρχουν και περισοτεροι νεκροί άνδρες…

δες μόνο τα ποσοστά συμμετοχής σε εγκληματικές οργανώσεις και θα έχεις την απάντηση στο γιατί δολοφονούνται περισσότεροι άνδρες…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Έτσι μπράβο αρα για αυτό υπάρχουν και περισοτεροι νεκροί άνδρες…

Σαφέστατα θα υπάρχουν περισσότερες δολοφονίες αντρών αποτι γυναικών αλλά αυτό δεν οφείλεται στο ότι οι άντρες είναι περισσότεροι ,ίσα ίσα οι γυναίκες είναι, αλλά γιατί γενικότερα εμπλέκονται σε περισσότερα "επικίνδυνα" περιστατικά. Ούτε όμως και όλες οι δολοφονίες γυναικών από άντρες είναι γυναικοκτονιας. Κάποιες είναι,ίσως αρκετές, σίγουρα όχι όλες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, primeragt είπε

Σαφέστατα θα υπάρχουν περισσότερες δολοφονίες αντρών αποτι γυναικών αλλά αυτό δεν οφείλεται στο ότι οι άντρες είναι περισσότεροι ,ίσα ίσα οι γυναίκες είναι, αλλά γιατί γενικότερα εμπλέκονται σε περισσότερα "επικίνδυνα" περιστατικά. Ούτε όμως και όλες οι δολοφονίες γυναικών από άντρες είναι γυναικοκτονιας. Κάποιες είναι,ίσως αρκετές, σίγουρα όχι όλες όμως.

Τροποποίησα την απάντηση μου φίλε μου, για να είναι σαφές ότι δεν μιλάω για το σύνολο του πληθυσμού αλλά στο επιχείρημα του Herald ότι δολοφονούνται περισσότεροι άνδρες…

18 λεπτά πριν, primeragt είπε

Σαφέστατα θα υπάρχουν περισσότερες δολοφονίες αντρών αποτι γυναικών αλλά αυτό δεν οφείλεται στο ότι οι άντρες είναι περισσότεροι ,ίσα ίσα οι γυναίκες είναι, αλλά γιατί γενικότερα εμπλέκονται σε περισσότερα "επικίνδυνα" περιστατικά. Ούτε όμως και όλες οι δολοφονίες γυναικών από άντρες είναι γυναικοκτονιας. Κάποιες είναι,ίσως αρκετές, σίγουρα όχι όλες όμως.

Το έχω πει δυο τρεις φορές εδώ μέσα, η γυναικοκτονια χαρακτηρίζεται από την σχέση του θύματος με τον θύτη και όχι από τα κίνητρα,  όλα τα υπόλοιπα είναι στατιστικά ευρήματα τα οποία ή επιβεβαιώνουν ή διαψεύδουν τις απόψεις των κοινωνιολόγων, των φεμινιστριών ή των καναλιών/social…

στην ίδια κατηγορία φόνων ανήκουν οι ανδροκτονία, μητροκτονία, πατροκτονία και αδελφοκτονία… αποδεκτές ορολογίες όλες τους…

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άντρες είναι πιο επιθετικοί από τη φύση τους. Και αυτό ισχύει γενικά για τα θηλαστικά.

Απλά στους αντρες 1) δεν μας νοιαζει αν πεθανουν σαν κοινωνία 2) τους ακυρωνουμε και τους θεωρουμε ενοχους για τα παντα (πατριαρχια)

Ο φεμινισμός πολλές φορές εστιάζει στη σκοτεινη πλευρά των αντρών και στη φωτεινή των γυναικών. Όχι στο αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Οι άντρες είναι πιο επιθετικοί από τη φύση τους. Και αυτό ισχύει γενικά για τα θηλαστικά.

Απλά στους αντρες 1) δεν μας νοιαζει αν πεθανουν σαν κοινωνία 2) τους ακυρωνουμε και τους θεωρουμε ενοχους για τα παντα (πατριαρχια)

Ο φεμινισμός πολλές φορές εστιάζει στη σκοτεινη πλευρά των αντρών και στη φωτεινή των γυναικών. Όχι στο αντιθετο.

Η κοινωνιολογία, η ψυχολογία και η ιστορία πάλι όχι… αντί να ακούς λοιπόν τις “κακές” φεμινίστριες διάβασε πέντε βασικά πράγματα και μετά έλα με την ίδια σιγουριά να μας πεις τα ίδια, ειδικά για την επιθετικότητα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η κοινωνιολογία, η ψυχολογία και η ιστορία πάλι όχι… διάβασε πέντε βασικά πράγματα και μετά έλα με την ίδια σιγουριά να μας πεις τα ίδια, ειδικά για την επιθετικότητα…

…λινκ απο LIFO δεν εχει???

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τροποποίησα την απάντηση μου φίλε μου, για να είναι σαφές ότι δεν μιλάω για το σύνολο του πληθυσμού αλλά στο επιχείρημα του Herald ότι δολοφονούνται περισσότεροι άνδρες…

Το έχω πει δυο τρεις φορές εδώ μέσα, η γυναικοκτονια χαρακτηρίζεται από την σχέση του θύματος με τον θύτη και όχι από τα κίνητρα,  όλα τα υπόλοιπα είναι στατιστικά ευρήματα τα οποία ή επιβεβαιώνουν ή διαψεύδουν τις απόψεις των κοινωνιολόγων, των φεμινιστριών ή των καναλιών/social…

στην ίδια κατηγορία φόνων ανήκουν οι ανδροκτονία, μητροκτονία, πατροκτονία και αδελφοκτονία… αποδεκτές ορολογίες όλες τους…

Όσες φορές και να το πεις δεν το κάνει και αλήθεια. Έχει τεράστια διαφορά το να σκοτώσω τη γυναίκα μου αδερφή μου κλπ γιατί θέλω να τη κληρονόμησε από ότι να τη σκοτώσω γιατί την βλέπω σαν αντικείμενο/ κατώτερο ον και τη σκοτώνω γιατί τη μισω/ζηλεύω/λόγο τιμής. Στη πρώτη περίπτωση ευχάριστος θα το έκανα και στον αδερφό/πατέρα μου ενώ δεν θα είχα λόγο να τους σκοτώσω για τη δεύτερη περίπτωση. Τα αίτια παίζουν τεράστιο ρόλο. Αν δεν έπαιζαν δεν θα μπορούσαμε να μιλάμε για πατριαρχία και ανδρική κουλτούρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

…λινκ απο LIFO δεν εχει???

Όχι αλλά από ποτέ ξεκίνησες την τεχνική της κοπτοραπτικής, δεν είδες που λέω για κοινωνιολογία, ψυχολογία και ιστορία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άρα αφού δεν είναι το ίδιο γιατί τα βάζεις όλα μαζί ενώ πριν λίγα ποστ την λες στον DrKo??? Γιατί ενώ σε μένα πριν λίγες ώρες μου μίλαγες για στατιστικά και ατυχήματα αποδεχόμενος την σχέση της αριθμητικής υπεροχής με το αποτέλεσμα, τώρα μου το γυρνάς? 

Δεν καταλαβαίνω τι γύρισα. Το ίδιο πράμα που υποστήριζα πριν υποστηρίζω και τώρα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι αλλά από ποτέ ξεκίνησες την τεχνική της κοπτοραπτικής, δεν είδες που λέω για κοινωνιολογία, ψυχολογία και ιστορία…

Fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω καταλαβει ακομα σε τι διαφωνειτε εδω και τοσες σελιδες

το να αποκαλεσουμε δολοφονια της Καρολαιν οπως καναμε μεχρι τωρα αντι γυναικοκτονια ποια η διαφορα;τι αλλαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...