Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ελληνικά? Αν δεν πειράζει να είναι Ελληνικά, η Βίβλος. Παλαιά διαθήκη, Εβραία εναντίον Amalekites. Έχει σημασία όμως αν έχει γίνει αναφορά σε κείμενα? Εγώ προσωπικά έτσι τον ξέρω τον όρο, πάντως όπως και να έχει δεν χρησιμοποιείται για να περιγράψει τον δράστη αλλά το θύμα. 

Μια φορά να παραδεχθείς ότι έκανες πατάτα και έγραψες ότι σου κατέβηκε στην κούτρα, τι καλά που θα ήταν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σου είπα… γυναικοκτονια είναι η δολοφονία μιας γυναίκας επειδή είναι γυναίκα… τώρα τι είναι τόσο δύσκολο ακόμα και σε αυτό το τόσο απλό που πρέπει να αναλύσουμε και να μπούμε σε πιο περίπλοκα πράγματα όπως οι αιτίες, μόνο εσυ ξέρεις…

Αν η Έφη Μπαζάντζουλα σκότωνε την Ιωάννα με το βιτριόλι θα ήταν γυναικοκτονία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, primeragt είπε

Δεν μας λένε τίποτα τα συνέδρια και τα πτυχία αν χρησιμοποιούνται για άλλους λόγους. 

Ε αυτό σου λέω ρε αδερφέ τόση ώρα. Δεν σκοτώνουν όλοι τις γυναίκες τους γιατί είναι γυναίκες. Τι δε καταλαβαίνεις. Έχεις κολλήσει εκεί. Αυτό λέμε, αν η αιτία της δολοφονίας είναι γιατί η άλλη είναι γυναίκα και μόνο Ναι να τη πούμε γυναικοκτονια. Αν οι λόγοι είναι άλλοι δεν χρειάζεται να μπαίνει εκεί ο όρος. Το φθηναινει. Αν τσουβαλιαζεις όλα τα εγκλήματα με τη συγκεκριμένη σχέση θύτη/ θύματος μόνο ως γυναικοκτονιες ο όρος αλλά και το κοινωνικό πρόβλημα που θέλει να καταδείξει θα πατώσει χαρακτηριστικά. 

Ααα συγνώμη τώρα κατάλαβα ότι και εσύ υποστηρίζεις την μεγάλη συνομωσία και ότι αν την σκότωσε γιατί ήταν η μάνα του παιδιού του δεν πρέπει να το πούμε γυναικοκτονια… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Γιατί μια γυναίκα δεν μπορεί να είναι σύντροφος, σύζυγος ή μάνα?

Μα πως θα μπορούσε κάποιος να σκοτώσει επειδή "ήταν γυναίκα". Δεν βγάζει καν νόημα. Αν είναι έτσι τότε ο μπάμπης δεν είναι γυναικοκτόνος, αφού ο τύπος δεν σκότωσε την γκόμενα του. Αυτή δεν ήταν γυναίκα? Για να σκοτώσει μια συγκεκριμένη γυναίκα θα πεί ότι την σκότωσε γιατί έκανε έκανε, όχι απλά επειδή ήταν γυναίκα.

Είναι σαν να λές ο Χίτλερ σκότωνε τους Εβραιούς γιατί ήταν άνθρωποι. Όχι, δεν τους σκότωνε απλά γιατί ήταν άνθρωποι, τους σκότωνε γιατί ήταν οι έμπορες της εποχής και είχαν μαζέψει πλούτο και δύναμη σε μια περίοδο της Γερμανικής ιστορίας που ο υπόλοιπος λαός περνούσε δύσκολα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Ότι δλδ αυτές οι 11 πέθαναν επειδή ήταν γυναίκες μονο και οχι σύντροφοι -  σύζυγοι…

 

εχω πετυχει γνωστο μου στο τουιτερ να γραφει  πολλα μηνυματα κ ανω καθε μερα για ιδεολογιες, δικαιωματα, αναλυσεις, κραξιματα κλπ

θα ψοφησει στην πεινα, θα κανει υπερταση, κ θα του λενε μεσω τουιτερ πατ πατ φιλε πατ πατ nice guy good boy brave 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Αν η Έφη Μπαζάντζουλα σκότωνε την Ιωάννα με το βιτριόλι θα ήταν γυναικοκτονία;

Έχω απαντήσει σε προηγούμενη ίδια ερώτηση, αν αποδειχθεί ότι υπήρχε φιλική σχέση μεταξύ τους, ναι θα θεωρούνταν γυναικοκτονια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, georgiouu είπε

εγω δεν εχω καταλαβει ακομα σε τι διαφωνειτε εδω και τοσες σελιδες

το να αποκαλεσουμε δολοφονια της Καρολαιν οπως καναμε μεχρι τωρα αντι γυναικοκτονια ποια η διαφορα;τι αλλαζει;

Δεν μισείς αρκετά τους άντρες αγαπητέ, δεν είσαι τρέντυ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ααα συγνώμη τώρα κατάλαβα ότι και εσύ υποστηρίζεις την μεγάλη συνομωσία και ότι αν την σκότωσε γιατί ήταν η μάνα του παιδιού του δεν πρέπει να το πούμε γυναικοκτονια… 

Και γω τώρα κατάλαβα ότι μιλάω με κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να δει αν μιλάμε για ένα πρόβλημα που άπτεται της κοινωνίας και των πεποιθήσεων αυτής. Στέκεται μόνο στη πράξη και τσουβαλιαζει μια ολόκληρη κοινωνία πάνω της. Κοινώς δεν σε νοιάζουν τα αίτια της πράξης και αν αυτά έχουν ρίζες στην κοινωνία, άρα είναι μια παθογένεια της κοινωνίας μας,  ή είναι μεμονωμένα γεγονότα. Αρκεί να στηρίξεις το σκεπτικό σου , άντρες όλοι σωβινιστικα γουρούνια ασχέτως αιτιών.

Τσάμπα "σάλιο" τόσες ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχω απαντήσει σε προηγούμενη ίδια ερώτηση, αν αποδειχθεί ότι υπήρχε φιλική σχέση μεταξύ τους, ναι θα θεωρούνταν γυναικοκτονια…

Χώρις ίχνος επίθεσης με έχεις μπερδέψει. Θες να μου δώσεις ακριβώς τον όρισμο της γυναικοκτονίας, έτσι όπως τον έχεις εσύ στο μυαλό σου?

Για παράδειγμα αν ένας άνδρας σκοτώσει μια γυναίκα που δεν γνωρίζει, δεν είναι γυναικοκτονία? Παρόλο που την σκότωσε απλά επειδή ήταν γυναίκα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι σαν να λές ο Χίτλερ σκότωνε τους Εβραιούς γιατί ήταν άνθρωποι. Όχι, δεν τους σκότωνε απλά γιατί ήταν άνθρωποι, τους σκότωνε γιατί ήταν οι έμπορες της εποχής και είχαν μαζέψει πλούτο και δύναμη σε μια περίοδο της Γερμανικής ιστορίας που ο υπόλοιπος λαός περνούσε δύσκολα

Αν ξεκίναγες ως ο Χιτλερ σκότωσε εκατομμύρια ανθρώπους που ήταν Εβραίοι, πρώτων θα είχες ένα σωστό παράδειγμα και δεύτερον θα αποδείκνυες αυτό που λέω… οπότε δεν το έγραψες σωστά και απλά γελοιοποιήθηκε για άλλη μια φορά…

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Πριν λίγους μήνες έγινε

https://www.skai.gr/news/greece/pagkrati-74xroni-dolofonise-ton-82xrono-syzygo-tis-to-parousiase-san-atyxima

 

Δεν είχαμε ούτε μία φέτος ε? :P 

Έλα ρε βρήκες κάτι…. Έγινε το 2020…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σαν mAs81 θα κοιμόμουν καλύτερα το βράδυ αν ο AtiX

προσέθετε στην υπογραφή του τον όρο «δολοφόνος»

(ΠΡΟΣΟΧΗ:δεν απαιτώ καμμία αφαίρεση λέξης,απλα την πρόσθεση μιας μικρής λεξουλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έλα ρε βρήκες κάτι…. Έγινε το 2020…

Το περίεργο ξέρεις ποιο είναι? Γράφεις ανδροκτονία και πρέπει να πας στην 11η σελίδα του google να το βρείς. Οι πρώτες 10 μιλάμε για γυναικοκτονίες. Βγάλε τα συμπεράσματα σου

 

H απόπειρα που απέτυχε σου κάνει, ή μονο τα επιτυχημένα μετράνε? Μια 23χρόνη στην Καβάλα μαχαίρωσε τον σύντροφο της αλλά δεν τα καταφέρε να τον αποτελειώσει, μια άλλη παλαβή στα ΚΤΕΛ κλπα κλπα. Έχει αρκετά. Απλά δεν παίζουν όλη μέρα στην TV. Αφού άντρες είναι τα θύματα, who gives a duck

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, primeragt είπε

Και γω τώρα κατάλαβα ότι μιλάω με κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να δει αν μιλάμε για ένα πρόβλημα που άπτεται της κοινωνίας και των πεποιθήσεων αυτής. Στέκεται μόνο στη πράξη και τσουβαλιαζει μια ολόκληρη κοινωνία πάνω της. Κοινώς δεν σε νοιάζουν τα αίτια της πράξης και αν αυτά έχουν ρίζες στην κοινωνία, άρα είναι μια παθογένεια της κοινωνίας μας,  ή είναι μεμονωμένα γεγονότα. Αρκεί να στηρίξεις το σκεπτικό σου , άντρες όλοι σωβινιστικα γουρούνια ασχέτως αιτιών.

Τσάμπα "σάλιο" τόσες ώρες.

Πως θες να μιλήσω, αν και έχω εκφράσει εκατοντάδες φορές τις απόψεις μου για το όλον του θέματος, όταν ακόμα και το πιο απλό δηλαδη τι είναι γυναικοκτονια αρνείσαι να το καταλάβεις… πιστεύεις ότι κάποιους σοβαρός άνθρωπος θα σου απευθύνει τον λόγο αν του πεις δεν πιστεύω τι λένε οι επιστήμονες έχουν τον λόγο τους και είναι κατευθυνόμενοι??? Θες να σε πάρουν στα σοβαρά, σταματά την συνωμοσιολογια… 

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το περίεργο ξέρεις ποιο είναι? Γράφεις ανδροκτονία και πρέπει να πας στην 11η σελίδα του google να το βρείς. Οι πρώτες 10 μιλάμε για γυναικοκτονίες. Βγάλε τα συμπεράσματα σου

Πια συμπεράσματα? ότι θεωρείς ότι επειδή είναι άνδρας ο δολοφονημένος θα πρέπει σώνει και καλά να είναι στην πρώτη σελίδα… ξεκινά εσυ και τρεις τέσσερεις έσω μέσα να επισκέπτεστε την σελίδα 1000 φορές την ημέρα για μια βδομάδα, να δεις που θα είναι στο τέλος, πρώτη και καλύτερη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πια συμπεράσματα? ότι θεωρείς ότι επειδή είναι άνδρας ο δολοφονημένος θα πρέπει σώνει και καλά να είναι στην πρώτη σελίδα… ξεκινά εσυ και τρεις τέσσερεις έσω μέσα να επισκέπτεστε την σελίδα 1000 φορές την ημέρα για μια βδομάδα, να δεις που θα είναι στο τέλος, πρώτη και καλύτερη…

Θεωρώ ότι επειδή ψάχνω τον όρο ανδροκτόνια, τα αποτελέσματα της αναζήτησης μου θα έπρεπε να βρίσκονται ψηλά. Επίσης θεωρώ ότι όλες οι εφημερίδες και τα περιοδικά θα έπρεπε να κάνουν τον αντίστοιχο ντόρο και να αναγάγουν αυτά τα συμβάντα ως μείζονος σημασίας. Το μόνο αποτέλεσμα που βγάζει είναι από το indymedia ένα εμετικό κείμενο που λέει ότι ανδροκτονία δεν υπάρχει γιατί όταν δολοφόνουνται οι άντρες, ακόμα και από γυναίκες, δεν γίνεται με κριτήριο το φύλο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...