Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, xgol είπε

Ο ορος γυναικοκτονια καταδεικνυει ενα κοινωνικο φαινομενο που εχει τις ριζες του στις  συνθηκες που επικρατουν σε μια κοινωνια τα τελευταια (πολλα) χρονια και σχετιζεται με την ιδιαιτερη σχεση που εχει το θυμα με τον θυτη, που το καθιστα ιδιαιτερα απεχθες. 
 

Καμια σχεση με αριθμους και πιθανοτητες.

Καταλαβαινεις τωρα ποιος λεει χαζομαρες;

Δε ξέρω ποιός λέει χαζομάρες, ξέρω ποιός δε θέλει να απαντήσει σε κάτι.

Ξαναλέω, και ξαναρωτώ όποιον μπορεί να απαντήσει:

Υπάρχει ας πούμε νόμος κατά της "έμφυλης βίας" και ο Μπάμπης που σκότωσε τη Καρολάιν , ας πούμε ότι επιβεβαιόνονται όσοι μαγικά ξέρουν το πως και γιατί, και είναι "έμφυλη βία" και τρώει μια ποινή με ότι "ειδική προσαυξηση" μπορεί να έχει το γεονός αυτό. ΟΚ

Αν η Μαρία Σκοτώει τον Αντώνη έν βραδυ στο σπίτι χωρίς να ξέρει κανείς το γιατί, θα το χαρακτηρίσεις "έμφυλη βία"; Θα πρέπει το έγκλημά της να δικαστεί με τους ίδους όρους, ή επειδή δεν ξεπερνάμε το μίνιμοθμ του πόσοι αντώνηδες σκοτώνονται κάθε χρόνο όχι/

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

 

Ξαναλέω, και ξαναρωτώ όποιον μπορεί να απαντήσει:

Υπάρχει ας πούμε νόμος κατά της "έμφυλης βίας" και ο Μπάμπης που σκότωσε τη Καρολάιν , ας πούμε ότι επιβεβαιόνονται όσοι μαγικά ξέρουν το πως και γιατί, και είναι "έμφυλη βία" και τρώει μια ποινή με ότι "ειδική προσαυξηση" μπροεί να έχει το γεονός αυτό.

Αν η μαρία σκοτώει τον αντώνη έν β΄ραδυ στο σπίτι χωρίς να ξέρει κανείς το γιατί, θα το χαρακτηρίσεις "έμφυλη βία"; ΘΑ πρέπει το έγκλημά της να δικαστεί με τους ίδους όρους, ή επειδή δεν ξεπερνάμε το μίνιμοθμ του πόσοι αντώνηδες σκοτώνονται κάθε χρόνο όχι/

Δεν καταλαβαινεις προφανως τι σου γραφουμε ή δεν θες να καταλαβεις. Εχουμε απαντησει πολλακις στο ερωτημα που θετεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Xρόνια δολοφονούνται άντρες από τις/τους συντρόφους τους. Ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε ο όρος "ανδροκτονία".

Αυτό, σε καμία περίπτωση δεν μεταφράζεται σε ανοχή προς την άσκηση βίας, προς τον οποιονδήποτε.

Επομένως, άλλοι είναι οι λόγοι για τη μαζική και συστηματική χρησιμοποίηση του όρου "γυναικοκτονία" τώρα.

Αν, μεν, υπάρχει κάποιο σοβαρό στατιστικό στοιχείο που να αποδεικνύει πως έχουμε αύξηση των περιστατικών άσκησης βίας σε γυναίκες από τους συντρόφους τους, τότε μπορεί βάσιμα κανείς να πει πως πρόκειται για ένα γλωσσολογικό εργαλείο προκειμένου να υπογραμμιστεί το φαινόμενο και να γίνει περισσότερο ορατό στην κοινή γνώμη (λ.χ. και μόνο το ότι γίνεται τόση συζήτηση φέρνει το πρόβλημα στο προσκήνιο).

Αν δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο στοιχείο, τότε πολύ απλά οι λόγοι είναι άλλοι. Και ο καθένας, προφανώς, είναι ελεύθερος να εικάσει ποιοι είναι αυτοί οι λόγοι.

Υ.Γ. Επειδή έγινε παραπάνω αναφορά στον όρο "παιδοκτονία": η "παιδοκτονία" κάνει διαχωρισμό βάσει της ηλικίας του θύματος, όχι του φύλου του. Ουδέποτε ακούσαμε για "κοριτσοκτονία" (πόσω μάλλον "αγοροκτονία").

  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Snoob είπε

Xρόνια δολοφονούνται άντρες από τις/τους συντρόφους τους. Ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε ο όρος "ανδροκτονία".

Αυτό, σε καμία περίπτωση δεν μεταφράζεται σε ανοχή προς την άσκηση βίας, προς τον οποιονδήποτε.

Επομένως, άλλοι είναι οι λόγοι για τη μαζική και συστηματική χρησιμοποίηση του όρου "γυναικοκτονία" τώρα.

Αν, μεν, υπάρχει κάποιο σοβαρό στατιστικό στοιχείο που να αποδεικνύει πως έχουμε αύξηση των περιστατικών άσκησης βίας σε γυναίκες από τους συντρόφους τους, τότε μπορεί βάσιμα κανείς να πει πως πρόκειται για ένα γλωσσολογικό εργαλείο προκειμένου να υπογραμμιστεί το φαινόμενο και να γίνει περισσότερο ορατό στην κοινή γνώμη (λ.χ. και μόνο το ότι γίνεται τόση συζήτηση φέρνει το πρόβλημα στο προσκήνιο).

Αν δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο στοιχείο, τότε πολύ απλά οι λόγοι είναι άλλοι. Και ο καθένας, προφανώς, είναι ελεύθερος να εικάσει ποιοι είναι αυτοί οι λόγοι.

Υ.Γ. Επειδή έγινε παραπάνω αναφορά στον όρο "παιδοκτονία": η "παιδοκτονία" κάνει διαχωρισμό βάσει της ηλικίας του θύματος, όχι του φύλου του. Ουδέποτε ακούσαμε για "κοριτσοκτονία" (πόσω μάλλον "αγοροκτονία").

Προφανως. Μια που στην παιδοκτονια, η ηλικια του θυματος το καθιστα ευαλωτο για διαφορους λογους (σωματικη διαπλαση, νοητικη ωριμανση), ανεξαρτητα απο το φυλο. 
 

Στη γυναικοκτονια το φυλο της καθιστα τη γυναικα ευαλωτη σε διαφορες συμπεριφορες με αποκορυφωμα το φονο, για λογους που αναλυθηκαν ηδη. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που αντί να μιλάμε για την ουσία σας ενοχλεί το περιτύλιγμα…

αν δεν σας ενοχλεί ότι 11 γυναίκες έχασαν την ζωή τους από τους συντρόφους τους, τότε καλά κάνετε και ενοχλείστε με το πως το ονομάζουν…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Snoob είπε

Xρόνια δολοφονούνται άντρες από τις/τους συντρόφους τους. Ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε ο όρος "ανδροκτονία".

Χρόνια επίσης δολοφονούνται και οι γυναίκες από τους άντρες τους… θέλεις να σου πω αναλογία νεκρών ανδρών από τις γυναίκες τους έναντι νεκρών γυναικών από τους συζύγους τους???

Επισης δεν είδα ποτέ άνδρα να βγαίνει και να καταγγέλει ξυλοδαρμό από γυναίκα ο ξυλοδαρμός είναι καθαρά ανδρικό “άθλημα”… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ότι "δεν έχω δει κάτι", ελπίζω να αντιλαμβάνεστε πως δεν συνιστά επιχείρημα.

Ο Κούγιας, λ.χ. και δημόσια και στα δικαστήρια είχε καταγγείλει ξυλοδαρμό από τη Βατίδου.

Το τι ξέρετε και τι δεν ξέρετε σπανίως έχει την όποια σχέση με το τι συμβαίνει και τι δεν συμβαίνει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Snoob είπε

Xρόνια δολοφονούνται άντρες από τις/τους συντρόφους τους. Ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε ο όρος "ανδροκτονία".

Αυτό, σε καμία περίπτωση δεν μεταφράζεται σε ανοχή προς την άσκηση βίας, προς τον οποιονδήποτε.

Επομένως, άλλοι είναι οι λόγοι για τη μαζική και συστηματική χρησιμοποίηση του όρου "γυναικοκτονία" τώρα.

Αν, μεν, υπάρχει κάποιο σοβαρό στατιστικό στοιχείο που να αποδεικνύει πως έχουμε αύξηση των περιστατικών άσκησης βίας σε γυναίκες από τους συντρόφους τους, τότε μπορεί βάσιμα κανείς να πει πως πρόκειται για ένα γλωσσολογικό εργαλείο προκειμένου να υπογραμμιστεί το φαινόμενο και να γίνει περισσότερο ορατό στην κοινή γνώμη (λ.χ. και μόνο το ότι γίνεται τόση συζήτηση φέρνει το πρόβλημα στο προσκήνιο).

Αν δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο στοιχείο, τότε πολύ απλά οι λόγοι είναι άλλοι. Και ο καθένας, προφανώς, είναι ελεύθερος να εικάσει ποιοι είναι αυτοί οι λόγοι.

Υ.Γ. Επειδή έγινε παραπάνω αναφορά στον όρο "παιδοκτονία": η "παιδοκτονία" κάνει διαχωρισμό βάσει της ηλικίας του θύματος, όχι του φύλου του. Ουδέποτε ακούσαμε για "κοριτσοκτονία" (πόσω μάλλον "αγοροκτονία").

Δεν έχω ακούσει είδηση γυναίκα μαστρωπος να έχει απαγάγει άντρα και να τον εξαναγκάζει σε πορνεία.

 

Δεν είναι η περίπτωση ναι μεν αλλά. Σόρρυ κιολας 

(Επειδή το δεν έχω δει δεν σου κάνει, δεν υπάρχει καν το φαινόμενο που περιγράφω ποσο μάλλον είδηση)

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από tzotzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Το ότι "δεν έχω δει κάτι", ελπίζω να αντιλαμβάνεστε πως δεν συνιστά επιχείρημα.

Ο Κούγιας, λ.χ. και δημόσια και στα δικαστήρια είχε καταγγείλει ξυλοδαρμό από τη Βατίδου.

Το τι ξέρετε και τι δεν ξέρετε σπανίως έχει την όποια σχέση με το τι συμβαίνει και τι δεν συμβαίνει.

Να σου στείλω λίστα με οργανώσεις που προσφερθούν βοήθεια σε κακοποιημένες γυναίκες…? εσύ στείλε μου λίστα με αντίστοιχες οργανώσεις για άνδρες…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, tzotzo είπε

Δεν έχω ακούσει είδηση γυναίκα μαστρωπος να έχει απαγάγει άντρα και να τον εξαναγκάζει σε πορνεία.

 

Δεν είναι η περίπτωση ναι μεν αλλά. Σόρρυ κιολας

Θα επαναλάβω αυτό που έγραψα παραπάνω:

Το τι έχετε ακούσει ή όχι, δεν μαρτυρά τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από το τι προσλαμβάνουσες έχετε.

Κατ' επέκταση, δεν μπορεί να αποτελέσει βάση σοβαρής συζήτησης.

Προφανώς είναι ευκολότερο να ασκηθεί σωματική βία σε μια γυναίκα από έναν άντρα, στατιστικά, μη φτάσουμε να συζητάμε τα αυτονόητα.

Το δικό μου το ερώτημα είναι απλό: αυτή η συστηματική, μαζική χρήση ενός αδόκιμου όρου, συνδέεται με αύξηση αυτών των (επίσης μη λέμε τα αυτονόητα, απαράδεκτων) φαινομένων;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Θα επαναλάβω αυτό που έγραψα παραπάνω:

Το τι έχετε ακούσει ή όχι, δεν μαρτυρά τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από το τι προσλαμβάνουσες έχετε.

Κατ' επέκταση, δεν μπορεί να αποτελέσει βάση σοβαρής συζήτησης.

Προφανώς είναι ευκολότερο να ασκηθεί σωματική βία σε μια γυναίκα από έναν άντρα, στατιστικά, μη φτάσουμε να συζητάμε τα αυτονόητα.

Το δικό μου το ερώτημα είναι απλό: αυτή η συστηματική, μαζική χρήση ενός αδόκιμου όρου, συνδέεται με αύξηση αυτών των (επίσης μη λέμε τα αυτονόητα, απαράδεκτων) φαινομένων;

Εστω πως δεν υπαρχει καμια αυξηση. Αρα βασει του επιχειρηματος σου, 10 δολοφονιες «νεγρων» στην Αμερικη το 1920 εχουν τον ίδιο κοινωνικο αντίκτυπο με 10 δολοφονίες (που πλεον τα κινητρα τους αναγνωριζονται και αναφερονται ως ρατσιστικα) το 2021. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Να σου στείλω λίστα με οργανώσεις που προσφερθούν βοήθεια σε κακοποιημένες γυναίκες…? εσύ στείλε μου λίστα με αντίστοιχες οργανώσεις για άνδρες…

Δεν χρειάζεται να μου στείλεις τίποτε.

Το δικό μου επιχείρημα είναι απλό:

Για τους φόνους αντρών από τις συντρόφους τους, ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε ειδικός όρος. 

Επομένως, διερωτώμαι, η συστηματική χρήση ενός αδόκιμου όρου τώρα, για τις γυναίκες, συνδέεται με έξαρση αυτών των φαινομένων;

Αν ναι, καλώς.

Αν όχι, δεν με ενδιαφέρει να μπω στη συζήτηση γιατί συμβαίνει, ο καθένας ας εικάσει ό,τι νομίζει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Θα επαναλάβω αυτό που έγραψα παραπάνω:

Το τι έχετε ακούσει ή όχι, δεν μαρτυρά τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από το τι προσλαμβάνουσες έχετε.

Κατ' επέκταση, δεν μπορεί να αποτελέσει βάση σοβαρής συζήτησης.

Προφανώς είναι ευκολότερο να ασκηθεί σωματική βία σε μια γυναίκα από έναν άντρα, στατιστικά, μη φτάσουμε να συζητάμε τα αυτονόητα.

Το δικό μου το ερώτημα είναι απλό: αυτή η συστηματική, μαζική χρήση ενός αδόκιμου όρου, συνδέεται με αύξηση αυτών των (επίσης μη λέμε τα αυτονόητα, απαράδεκτων) φαινομένων;

Εκανα εντιτ. Απλά δεν υπάρχει. Εξαναγκασμός και εξώθηση σε πορνεια από γυναίκα σε άντρα δεν υπάρχει. Δεν έχει καμμία σχέση με τα βιώματά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, xgol είπε

Εστω πως δεν υπαρχει καμια αυξηση. Αρα βασει του επιχειρηματος σου, 10 δολοφονιες «νεγρων» στην Αμερικη το 1920 εχουν τον ίδιο κοινωνικο αντίκτυπο με 10 δολοφονίες (που πλεον τα κινητρα τους αναγνωριζονται και αναφερονται ως ρατσιστικα) το 2021. 

Για όνομα, πώς προκύπτει αυτός ο συλλογισμός;

Εγώ ρωτάω, έχουμε ένα γλωσσολογικό φαινόμενο, την ξαφνική και συστηματική εισαγωγή ενός αδόκιμου όρου στη γλώσσα μας. Αυτό, προκύπτει από ενίσχυση αυτών των φαινομένων;

Τι "νέγρους" και μπάλες στις εξέδρες είναι αυτά που "απαντάς";

1 λεπτό πριν, tzotzo είπε

Εκανα εντιτ. Απλά δεν υπάρχει. Εξαναγκασμός και εξώθηση σε πορνεια από γυναίκα σε άντρα δεν υπάρχει. Δεν έχει καμμία σχέση με τα βιώματά μου. 

Επαναλαμβάνω, τα βιώματά σας δεν αποτελούν κριτήριο του τι συμβαίνει.

Το "δεν ξέρω", "δεν έχω ακούσει", "δεν έχω τέτοια βιώματα", το μόνο που αποδεικνύει είναι το τι ξέρετε, έχετε ή δεν έχετε ακούσει, έχετε ή δεν έχετε βιώσει.

Στην επαρχία που μεγάλωνα, "θεία" εκπόρνευε επί χρόνια τους ανήλικους ανηψιούς της.

Δεν είναι βάση συζήτησης αυτή, όμως.

Γι' αυτό και έγραφα πριν, και το τόνιζα (ματαίως, προφανώς) αν έχουμε κάποιο σοβαρό στατιστικό στοιχείο. Γιατί με το "δεν έχω ακούσει", "δεν ξέρω να έγινε αυτό ή το άλλο" ή το "ναι, αλλά εκεί δεν σε είδα να μιλάς", σοβαρή συζήτηση δεν μπορεί να γίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...