Προς το περιεχόμενο

Μποτιλιάρισμα


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, tliako said:

Ναι πάει μαζί με το "αφού πληρώνω φόρους ,κάνω ότι γουστάρω".

Δεν πάει έτσι, πάει κάπως αλλιώς, και συγκεκριμένα "αφού πληρώνω τέλη κυκλοφορίας, έχω το δικαίωμα να το κυκλοφορώ και να το παρκάρω σε δημόσιους δρόμους όποτε γουστάρω, όπως ακριβώς έχουν το ίδιο δικαίωμα και όλοι οι υπόλοιποι".

Πάμε παρακάτω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 734
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 minutes ago, andreaspA said:

ενα "τουρισμος για ολους" χρειαζεται για ολους τους ελληνες πολιτες. Με υποχρεωτικη χρήση για καποια ευρωπαικη πολη. Αν βγεις απο το χωριο σου, και δεις λίγο παραεξω πως ειναι ο κόσμος, πως συμπεριφερονται οι ανθρωποι, αλλαζεις σκεπτικό για πολλά πράγματα.

Εγώ λέω να πάμε μια Σουηδία να δούμε πως τα πάνε αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Joshua21 said:

Δεν πάει έτσι, πάει κάπως αλλιώς, και συγκεκριμένα "αφού πληρώνω τέλη κυκλοφορίας, έχω το δικαίωμα να το κυκλοφορώ και να το παρκάρω σε δημόσιους δρόμους όποτε γουστάρω, όπως ακριβώς έχουν το ίδιο δικαίωμα και όλοι οι υπόλοιποι".

Πάμε παρακάτω τώρα.

Φυσικά και το έχεις το δικαίωμα, δεν αμφισβητήθηκε ποτέ αυτό. Το μόνο που μας απασχολεί ετσι και αλλιώς είναι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Εγώ λέω να πάμε μια Σουηδία να δούμε πως τα πάνε αυτοι

Αυτοί έχουν άλλα προβλήματα τα οποία θα έρθουν σύντομα και σε εμάς.

Για το μποτιλιάρισμα,πάμε ένα Κάϊρο,μετά θα μας φανεί χωριό η Αθήνα.Με αυτά θα συγκρίνουμε.

Παντως το μποτιλιάρισμα που έχω περάσει πολλές φορές Γερμανία,είτε με ΙΧ,είτε με φορτηγό,δεν το έχω περάσει ποτε Ελλάδα ή Αθήνα.Στο Καϊρο βέβαια ήταν το αποκορύφωμα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, tliako said:

Φυσικά και το έχεις το δικαίωμα, δεν αμφισβητήθηκε ποτέ αυτό. Το μόνο που μας απασχολεί ετσι και αλλιώς είναι. 

Ε ναι, αυτό που απασχολεί εσένα είναι πως θα αφαιρέσεις το δικαίωμα αυτό από κάποιους άλλους (τους συνταξιούχους συγκεκριμένα επειδή δεν τα χρησιμοποιούν πολύ) για να βολεύεσαι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tzotzo είπε

Συγκεκριμένα στον Κηφισό παίζει και ένα τρίτο σενάριο που το εχω δει αρκετά είναι μηχανές που κινούνται ενδιάμεσα από τα μποτιλιαρισμενα αυτοκίνητα με αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα και πάνε και πέφτουν σε κάποιο αυτοκίνητο που ο οδηγός του είδε ένα κενό να χωθεί αριστερά ή δεξιά και δεν κοίταξε ποτέ τους καθρέφτες του, γιατί προφανώς μέχρι να προκύψει το κενό έπαιζε με το κινητό του και που να έχει αντίληψη για το τι γίνεται γύρω του. Και εκεί εκτός από την οδική περιμένουμε και ΤΟΤΑ και ασθενοφόρο.

>Ο μηχανοβιος κινειται παρανομα αναμεσα στις λωριδες

>Ο μηχανοβιος κινειται με μεγαλη ταχυτητα σε μποτιλιαρισμα

>Φταιει ο οδηγος του αμαξιου. Οτι πειτε. Μεχρι να βαλετε λιγο μυαλο, αυτα θα εχετε εσεις οι μηχανοβιοι. Μην ξεχνατε να βγαινετε και χωρις στολη για να μενει το δερμα στην ασφαλτο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Φταιει ο οδηγος του αμαξιου. Οτι πειτε. Μεχρι να βαλετε λιγο μυαλο, αυτα θα εχετε εσεις οι μηχανοβιοι. Μην ξεχνατε να βγαινετε και χωρις στολη για να μενει το δερμα στην ασφαλτο. 

ετσι για την κουβεντα...
Φταιει! θα πληρώσει! και γκρίνιαζε όσο θέλεις εσύ... αλλα πρόσεχε και στον δρόμο.
Εχω πολυ πιο κραχτες περιπτωσεις που πλήρωσε το αμάξι. Οχι να τον στειλει στην ασφαλτο στον Κηφισο γιατι αλλαξε λωριδα στο πιτς φυτιλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Joshua21 said:

Ε ναι, αυτό που απασχολεί εσένα είναι πως θα αφαιρέσεις το δικαίωμα αυτό από κάποιους άλλους (τους συνταξιούχους συγκεκριμένα επειδή δεν τα χρησιμοποιούν πολύ) για να βολεύεσαι καλύτερα.

Κανένα δικαίωμα δεν μπορώ να αφαιρέσω και ούτε προτίθεμαι κιόλας. Δεν φταίνε τα δικαιώματα ούτε οι νόμοι , η νοοτροπία είναι που μυρίζει μούχλα για να μην πω κάτι άλλο. Νομίζω θα συμφωνήσεις αυτη τη φορά ότι είμαστε πολύ off topic και μάλλον κουράζουμε και τους υπόλοιπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, SabotazNic said:

>Ο μηχανοβιος κινειται παρανομα αναμεσα στις λωριδες

>Ο μηχανοβιος κινειται με μεγαλη ταχυτητα σε μποτιλιαρισμα

>Φταιει ο οδηγος του αμαξιου. Οτι πειτε. Μεχρι να βαλετε λιγο μυαλο, αυτα θα εχετε εσεις οι μηχανοβιοι. Μην ξεχνατε να βγαινετε και χωρις στολη για να μενει το δερμα στην ασφαλτο. 

Αρχικά δεν χρειάζεται να είμαστε επιθετικοί. Επίσης δεν χρειάζεται να ρίχνουμε κατάρες. Όταν υπάρχει μποτιλιάρισμα επιτρέπεται η σφήνα. Ή ίσως είναι αρκετά ασαφής ο νόμος, που δεν ξέρουμε αν τελικά επιτρέπεται.

Πάντως όσο και να τρέχει ο μηχανοβιος δεν έχει καμμία επιθυμία να πάει να πέσει πίσω από κάνα αυτοκίνητο. 

54 minutes ago, tliako said:

Μπορείς να αγοράσεις πολλά πράγματα είτε απο ανάγκη είτε απο επιθυμία. Όπως και σε κάθε επιλογή που κάνουμε υπάρχουν υπέρ και κατά που ζυγίζεις. Κάποιος που έχει το αμάξι του παρκαρισμένο 360/365 μέρες το χρόνο δεν το χρειάζεται, το έχει απο επιθυμία και μόνο. όταν αυτο το αμάξι είναι στο ιδιόκτητο γκαράζ του ,όλα καλώς. Δεν ενοχλεί κανέναν και προστατεύει και τη περιουσία του. όταν το παρατάει στο δρόμο σε μια περιοχή με τεράστια δυσκολία στην εύρεση πάρκινγκ τότε σε ένα βαθμό, γράφει τους υπόλοιπους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να το κάνει. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό απλά για κάποιο λόγο οταν στις αιτίες ενός προβλήματος που είναι πολλές , η 1 απο αυτές είναι ο δικαιωματισμός μας τσινάμε λίγο παραπάνω κατα πως φαίνεται. 

Δεν στέκει και πολύ το επιχείρημα το παρκάρει 360 ημέρες τον χρόνο και το χρησιμοποιεί τις 5. 

Πληρώνουν τέλη και ασφάλεια, ομολογουμένως ένα υψηλό κόστος για τα δεδομένα της εποχης, γιατί έχουν επιθυμία να έχουν αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Πάντως όσο και να τρέχει ο μηχανοβιος δεν έχει καμμία επιθυμία να πάει να πέσει πίσω από κάνα αυτοκίνητο. 

Επιθυμια για να μην πεσει πισω απο κανενα αυτοκινητο εχει αυτος που παει με λογικη ταχυτητα, και οχι "οσο και να τρεχει ο μηχανοβιος".

Μην ξεχναμε και το παρακατω μηνυμα, το οποιο μεσα σε 1-2 sec μπορει να αλλαξει αποτομα απο αυτο που εχω δει εγω στον καθρεπτη μου

Why are objects in the side-view mirror closer than they appear? |  HowStuffWorks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, andreaspA said:

ετσι για την κουβεντα...
Φταιει! θα πληρώσει! και γκρίνιαζε όσο θέλεις εσύ... αλλα πρόσεχε και στον δρόμο.
Εχω πολυ πιο κραχτες περιπτωσεις που πλήρωσε το αμάξι. Οχι να τον στειλει στην ασφαλτο στον Κηφισο γιατι αλλαξε λωριδα στο πιτς φυτιλι.

Την γαϊδούρια του οδηγού αυτοκινήτου την εντοπίζω στο γεγονός ότι είναι αδιάφορος στο να έχει αντίληψη του περιβάλλοντος του. Είδε κενό; μπήκε.

Ο αναβάτης εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ασχοληθεί με το κινητό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tliako said:

Κανένα δικαίωμα δεν μπορώ να αφαιρέσω και ούτε προτίθεμαι κιόλας. Δεν φταίνε τα δικαιώματα ούτε οι νόμοι , η νοοτροπία είναι που μυρίζει μούχλα για να μην πω κάτι άλλο. Νομίζω θα συμφωνήσεις αυτη τη φορά ότι είμαστε πολύ off topic και μάλλον κουράζουμε και τους υπόλοιπους. 

Ναι η νοοτροπία φταίει, και συγκεκριμένα η δική σου που πιστεύεις πως το πρόβλημα έλλειψης στάθμευσης δημιουργείται μόνο από αυτούς που κυκλοφορούν περιστασιακά τα αυτοκίνητα τους.

Και όχι, δεν συμφωνώ, αν εσύ νομίζεις πως είσαι off-topic και κουράζεις τους άλλους απλά σταμάτα, δεν σε υποχρεώνει κανένας να απαντάς, και εγώ διατίθομαι να σταματήσω μόνο και μόνο για να νιώσεις καλύτερα εσύ, μάθε να μην φορτώνεις σε άλλους τα προβλήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SabotazNic said:

Επιθυμια για να μην πεσει πισω απο κανενα αυτοκινητο εχει αυτος που παει με λογικη ταχυτητα, και οχι "οσο και να τρεχει ο μηχανοβιος".

Μην ξεχναμε και το παρακατω μηνυμα, το οποιο μεσα σε 1-2 sec μπορει να αλλαξει αποτομα απο αυτο που εχω δει εγω στον καθρεπτη μου

Why are objects in the side-view mirror closer than they appear? |  HowStuffWorks

Η ευθύνη έγκειται σε αυτόν που έχει το μήνυμα στον καθρέφτη του. 

Καταλαβαίνεις πως το 'όσα και να τρέχει" δεν εννοούμε 200χαω, εκτός που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται.Αν η ροή των αυτοκινήτων είναι 10-20 χαω, και η μηχανή πηγαίνει με το όριο πχ 80 χαω, καταλαβαίνεις ότι είναι μια δυνατή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, tzotzo said:

Δεν στέκει και πολύ το επιχείρημα το παρκάρει 360 ημέρες τον χρόνο και το χρησιμοποιεί τις 5. 

Πληρώνουν τέλη και ασφάλεια, ομολογουμένως ένα υψηλό κόστος για τα δεδομένα της εποχης, γιατί έχουν επιθυμία να έχουν αυτοκίνητο;

Όσο παράξενο και να φαίνεται , έχω τέτοιο παράδειγμα στη γειτονιά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tliako said:

Όσο παράξενο και να φαίνεται , έχω τέτοιο παράδειγμα στη γειτονιά μου. 

Ναι αλλά δεν είναι όλες οι γειτονιές έτσι. Ούτε μπορείς να γενικεύσεις ένα προσωπικό παράδειγμα, τι καταλαβαίνεις έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...