Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Σε ποια έκδοση αναφέρεσαι ? Στη style αν θυμάμαι καλά είχε τριζωνικό όπως το Leon

στην εκδοση που βγαινει με CNG-νομιζω ambition

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό το κακόμοιρο το scala αν ήταν λίγο πιο όμορφο θα είχε πουλήσει πολύ καλά θεωρώ

Έχει χώρους , ωραία ποιότητα , τούμπανο στην ασφάλεια και VFM για όλα όσα προσφέρει

 

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

To σουλουπι του οντως ειναι ψιλοτραγικο, αλλα πάσχει και απο εξοπλισμό λίγο... (δεν επιτρέπεται μηχανικός κλιματισμός το 2021...)

 

Ναι ,αλλά όπως έχω ξαναπει ,υπάρχει κόσμος που δε θέλει έξτρα ,αλλά όσο πιο φθηνό γίνεται :)

Στο panda τελικά συνήθισα τους μη ηλεκτρικούς καθρέφτες 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι ,αλλά όπως έχω ξαναπει ,υπάρχει κόσμος που δε θέλει έξτρα ,αλλά όσο πιο φθηνό γίνεται :)

Στο panda τελικά συνήθισα τους μη ηλεκτρικούς καθρέφτες 😁

Καλα ναι δε το συζητάμε... κ εγω εχω βάλει νερο στο κρασι μου, στα προηγουμενα 3 αυτοκινητα πηγα στην αντιπροσωπεία και εβαλα ότι σχεδον υπήρχε στον κατάλογο (κ καπως έτσι ειχα φτάσει ένα smart cabrio εργοστασιακή αξια 17900 πριν 13 χρονια 😅). Επειδη ωστόσο κατεληξα οτι δε πιανουν τιποτα στη μεταπώληση και όλοι θέλουν το φθηνό πλέον αποφάσισα να παιρνω μονο τον εξοπλισμό που θελω εγω για να καλυπτω τις απαιτησεις μου (ο κλιματισμός ειναι ενα απο αυτα, οι ηλεκτρικοι καθρεφτες επισης  -  χωρις ηλ. αναδιπλουμένους θα ζουσα ωστόσο)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Ναι ,αλλά όπως έχω ξαναπει ,υπάρχει κόσμος που δε θέλει έξτρα ,αλλά όσο πιο φθηνό γίνεται :)

Στο panda τελικά συνήθισα τους μη ηλεκτρικούς καθρέφτες 😁

Όλα συνήθεια είναι και εγώ κλαίγομαι για το κιβώτιο αλλά αρχίζω και συνηθίζω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Ναι ,αλλά όπως έχω ξαναπει ,υπάρχει κόσμος που δε θέλει έξτρα ,αλλά όσο πιο φθηνό γίνεται :)

Στο panda τελικά συνήθισα τους μη ηλεκτρικούς καθρέφτες 😁

Ναι μεν συνηθισα μια ζωη με το Nissan sunny 1.4 παραγωγης 1993 με μόνο 114Κ χλμ στο κοντερ αυτη τη στιγμη και ενα παπακι Honda το ιστορικο GLX που του εχω αλλαξει 2 κινεζικα μοτερ , αλλα δεν παει αλλο .Πριν με παρουν τα γεραματα αποφασισα να αλλαξω : Εχω ηδη παραγγεiλει και αναμενω οσονουππω το σκουτερ SYM ST125 , ενω ειμαι και στο κατοπι για το φθηνοτερο 5πορτο στην κατηγορια Β με απολυτως απαραιτητο το αυτοματο κιβωτιο . Χωρις το αυτοματο σασμαν γλυκοκοιταζα το hyundai I20 το 1.2 το τετρακυλινδρο με 12,5Κ . Θα θελα τη βοηθεια σας  για το φθηνοτερο αυτοματο Β αυτη τη στιγμη στην Ελληνικη αγορα .(τιμη με το κλειδι στο χερι ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Ναι μεν συνηθισα μια ζωη με το Nissan sunny 1.4 παραγωγης 1993 με μόνο 114Κ χλμ στο κοντερ αυτη τη στιγμη και ενα παπακι Honda το ιστορικο GLX που του εχω αλλαξει 2 κινεζικα μοτερ , αλλα δεν παει αλλο .Πριν με παρουν τα γεραματα αποφασισα να αλλαξω : Εχω ηδη παραγγεiλει και αναμενω οσονουππω το σκουτερ SYM ST125 , ενω ειμαι και στο κατοπι για το φθηνοτερο 5πορτο στην κατηγορια Β με απολυτως απαραιτητο το αυτοματο κιβωτιο . Χωρις το αυτοματο σασμαν γλυκοκοιταζα το hyundai I20 το 1.2 το τετρακυλινδρο με 12,5Κ . Θα θελα τη βοηθεια σας  για το φθηνοτερο αυτοματο Β αυτη τη στιγμη στην Ελληνικη αγορα .(τιμη με το κλειδι στο χερι ).

Απλά το φθηνότερο αυτόματο ? Σε απασχολεί η δύναμη του κινητήρα ?

Γιατί βρίσκεις με ατμοσφαιρικό κινητήρα βρίσκεις και με τούρμπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Απλά το φθηνότερο αυτόματο ? Σε απασχολεί η δύναμη του κινητήρα ?

Γιατί βρίσκεις με ατμοσφαιρικό κινητήρα βρίσκεις και με τούρμπο

στην κατηγορια Β , corsa , i20, 208 , ibiza , fabia  , fiesta  κτλπ  αυτοματο το φθηνοτερο , απροβληματιστο ,

αξιοπιστο , ευκολοδηγητο και για τη συζυγο  με βασικο προφιλ χρησης , τα χαλαρα σε τουριστικους ρυθμους κοντινα αλλα και μακρινα ταξιδια ανα τας ευρωπας , Μ. Ασια , Βαλκανια . Εντος Λεκανοπεδιου εχω το παπακι και το σκουτερ , αλλα οταν βρεχει , χιονιζει , ογκωδη ψωνια , μεταφορα μουσαφιραιων  κτλπ  τοτε αυτοκινητο . Ετησια διανυομενα χλμ  <5κ . Ευχαριστω για την ανταποκριση .Επισης εχει μεγαλη διαφορα το  αυτοματο CVT  απο το  Dual clutch  (DCT) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Επισης εχει μεγαλη διαφορα το  αυτοματο CVT  απο το  Dual clutch  (DCT) ;

Τεράστια αν σε ενδιαφέρει να οδηγείς, σχεδόν καμία αν απλά μετακινείσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nepomuk είπε

στην κατηγορια Β , corsa , i20, 208 , ibiza , fabia  , fiesta  κτλπ  αυτοματο το φθηνοτερο , απροβληματιστο ,

αξιοπιστο , ευκολοδηγητο και για τη συζυγο  με βασικο προφιλ χρησης , τα χαλαρα σε τουριστικους ρυθμους κοντινα αλλα και μακρινα ταξιδια ανα τας ευρωπας , Μ. Ασια , Βαλκανια . Εντος Λεκανοπεδιου εχω το παπακι και το σκουτερ , αλλα οταν βρεχει , χιονιζει , ογκωδη ψωνια , μεταφορα μουσαφιραιων  κτλπ  τοτε αυτοκινητο . Ετησια διανυομενα χλμ  <5κ . Ευχαριστω για την ανταποκριση .Επισης εχει μεγαλη διαφορα το  αυτοματο CVT  απο το  Dual clutch  (DCT) ;

Mας νοιάζει απλά φθηνότερο; Πχ θα δεχόσουν μανιβέλες στα πίσω παράθυρα; Οθόνη παλιού κασετόφωνου; Κοίτα και Micra/Swift, νομίζω είναι αυτά που βγαίνουν πιο φθηνά. Ακόμα και το Mitsubishi Spacestar αλλά νομίζω είναι αρκετά μικρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nepomuk είπε

στην κατηγορια Β , corsa , i20, 208 , ibiza , fabia  , fiesta  κτλπ  αυτοματο το φθηνοτερο , απροβληματιστο ,

αξιοπιστο , ευκολοδηγητο και για τη συζυγο  με βασικο προφιλ χρησης , τα χαλαρα σε τουριστικους ρυθμους κοντινα αλλα και μακρινα ταξιδια ανα τας ευρωπας , Μ. Ασια , Βαλκανια . Εντος Λεκανοπεδιου εχω το παπακι και το σκουτερ , αλλα οταν βρεχει , χιονιζει , ογκωδη ψωνια , μεταφορα μουσαφιραιων  κτλπ  τοτε αυτοκινητο . Ετησια διανυομενα χλμ  <5κ . Ευχαριστω για την ανταποκριση .Επισης εχει μεγαλη διαφορα το  αυτοματο CVT  απο το  Dual clutch  (DCT) ;

Κοίτα να δεις , όλοι τα θέλουμε όλα απο ένα αυτοκίνητο .

Αξιόπιστο , ευκολοδήγητο , άνετο και με την χαμηλότερη τιμή δεν μπορείς να βρείς .

π.χ. Εγώ θα σου πρότεινα ένα Suzuki Swift ή Ignis που δεν είναι αρκετά ακριβά , αγαπώ Suzuki απο πλευράς αξιοπιστίας , είναι σχετικά σπαρτιάτικα , δεν προσφέρουν την καλύτερη άνεση και δεν έχουν δυνατούς κινητήρες .

Απο την άλλη θα σου πρότεινα το Citroen C3 περίπου στις 17.000 αυτόματο με σκληρά πλαστικά μεν αλλά καλύτερη ποιότητα απο τα Suzuki και ομορφότερο , ανάρτηση και κάθσιμα πάρα πολύ άνετα και ξεκούραστα σε σχέση με το Suzuki οπότε θα κάνεις με άνεση τα ταξιδάκια σου , κιβώτιο με μετατροπέα ροπής οπότε θεωρητικά αρκετά αξίοπιστο , τούρμπο με 110 άλογα , αλλά αξιόπιστο σαν το Suzuki δεν θα το έλεγα.

Πρέπει να κάνεις πίσω σε κάποια απο αυτά που θέλεις ή βαλτα με μία κλίμακα για να προτείνουμε σύμφωνα με αυτή

Καλό το φθηνό αλλά να κοιτάς και την ασφάλεια εφόσον θέλεις να κάνεις και μεγάλα ταξίδια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Mας νοιάζει απλά φθηνότερο; Πχ θα δεχόσουν μανιβέλες στα πίσω παράθυρα; Οθόνη παλιού κασετόφωνου; Κοίτα και Micra/Swift, νομίζω είναι αυτά που βγαίνουν πιο φθηνά. Ακόμα και το Mitsubishi Spacestar αλλά νομίζω είναι αρκετά μικρότερο.

Μια ζωη ειμαι με το νισαν σανυ του 93 απολυτως γυμνο , με τιποτα . Who cares για τα πισω παραθυρα ; Ενα ζευγος θα  ειναι οι χρηστες του αυτοκινητου  + μουσαφιραιοι αραια και που . Το swift και το spacestar  τα κοβω λιγο μικρα , στα 4 μετρα  και μεχρι 4,10  ειμαι οκ .Οσον αφορα την αξιοπιστια εχει παλι  διαφορα  το CVT  με τo  DCT και υπερ τίνος; Ευχαριστω και παλι για την ανταποκριση . Εχοντας ξεμεινει στην δεκαετια του 90 ειμαι τελειως ασχετος με τα τρεχοντα αυτοκινητα . Θα θελα να αφησω και κατι για τα γεραματα , πιθανοτατα ενα ηλεκτρικο  οικονομικο και πρακτικο ισως μεχρι τα τελη της δεκαετιας , οποτε θελω να κρατησω δυναμεις , ορεξη , επιθυμια και χρηματικο αποθεμα , γι αυτο και το  φθηνο Β  τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, έχω παρακολουθήσει το θέμα από τις πρώτες ανησυχίες του tsofras, και έχω εκπλαγεί με το ότι μέχρι στιγμής (εκτός κι αν μου ξέφυγε), δεν έχει προτείνει κανείς το C-HR στην κατηγορία του. Να σημειώσω ότι ναι, είμαι πολύ ευχαριστημένος κάτοχός του!

Επεξ/σία από Gbax13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gbax13 είπε

Καλημέρα σε όλους, έχω παρακολουθήσει το θέμα από τις πρώτες ανησυχίες του tsofras, και έχω εκπλαγεί με το ότι μέχρι στιγμής (εκτός κι αν μου ξέφυγε), δεν έχει προτείνει κανείς το C-HR στην κατηγορία του.

Δεν έχει ρωτήσει κάποιος για υβριδικό SUV και για αυτό δεν έχει γίνει ουσιαστική αναφορά .

Είχε πέσει στο τραπέζι στο αρχικό ποστ , εγώ το θεωρώ πανέμορφο , είχα ενθουσιαστεί πρώτη φορά που το είδα στον δρόμο.

Όταν πήγα και το είδα όμως και έκατσα πίσω ένιωσα ότι θα έβαζα τα παιδιά μου τιμωρία οπότε απλά δεν το ξανασυζήτησα ποτέ το συγκεκριμένο μοντέλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...