Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν έχει ρωτήσει κάποιος για υβριδικό SUV και για αυτό δεν έχει γίνει ουσιαστική αναφορά .

Είχε πέσει στο τραπέζι στο αρχικό ποστ , εγώ το θεωρώ πανέμορφο , είχα ενθουσιαστεί πρώτη φορά που το είδα στον δρόμο.

Όταν πήγα και το είδα όμως και έκατσα πίσω ένιωσα ότι θα έβαζα τα παιδιά μου τιμωρία οπότε απλά δεν το ξανασυζήτησα ποτέ το συγκεκριμένο μοντέλο

Τα πίσω καθίσματα είναι όντως θέμα, αν δεν είσαι πάνω από 1.50 παίζει και να μη βλέπεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/5/2021 στις 5:08 ΜΜ, Poison6 είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Ετοιμάζομαι για την αγορά του πρώτου μου αυτοκινήτου και έχω σχεδόν καταλήξει.

Κλείνω για το t-cross style 110ps ~21κ . Ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά στην Online παραγγελιά σε σχέση με την παραγγελία κατευθείαν στην αντιπροσωπία γιατί για την έκδοση που βλέπω υπάρχει διαφορά ~500euro. Επίσης online αναφέρει για χρηματοδότηση για 48 μήνες και πληρωμή μετα απο 4 μήνες η πρωτη δόση ενώ στις αντιπροσωπείες είναι πιο αμεση η πληρωμη δοσεων κτλπ

 

Καλησπέρα ξανά!

Την παρασκευή παρέλαβα! έκανα και το ΣΚ μια "βόλτα" Αθηνα-ελαφονησο-Αθηνα και το πήγα σήμερα για πλύσιμο μέσα έξω και κέρωμα! Ορίστε οι φώτο!

Είναι η έκδοση style με τον 1000αρι 110 άλογα με μηχανικό κιβώτιο 6αρι.

Πολύ ευχαριστημένος με το αμάξι! Πολυ βολικο το adaptive cruise control ειδικά για το ταξίδι!

Σειρά έχουν οι μεμβράνες που κάνω τώρα λίγο έρευνα αγοράς.

ps ευχαριστώ τον @paylidis για τα tips περί διαπραγματεύσεων και ινφο για τις αντιπροσωπείες!

194656664_829250734673136_6454458553824558735_n.jpg

192491428_875085263041287_7572274512922136330_n.jpg

194577976_641000217279447_7643214247916390856_n.jpg

192940294_2985405395027280_579951381007307491_n.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Μια ζωη ειμαι με το νισαν σανυ του 93 απολυτως γυμνο , με τιποτα . Who cares για τα πισω παραθυρα ; Ενα ζευγος θα  ειναι οι χρηστες του αυτοκινητου  + μουσαφιραιοι αραια και που . Το swift και το spacestar  τα κοβω λιγο μικρα , στα 4 μετρα  και μεχρι 4,10  ειμαι οκ .Οσον αφορα την αξιοπιστια εχει παλι  διαφορα  το CVT  με τo  DCT και υπερ τίνος; Ευχαριστω και παλι για την ανταποκριση . Εχοντας ξεμεινει στην δεκαετια του 90 ειμαι τελειως ασχετος με τα τρεχοντα αυτοκινητα . Θα θελα να αφησω και κατι για τα γεραματα , πιθανοτατα ενα ηλεκτρικο  οικονομικο και πρακτικο ισως μεχρι τα τελη της δεκαετιας , οποτε θελω να κρατησω δυναμεις , ορεξη , επιθυμια και χρηματικο αποθεμα , γι αυτο και το  φθηνο Β  τωρα.

Hyundai i20 exclusive στα 16.400€ το βλέπω τώρα. Γενικά με τόσο χαμηλά που είναι ο πήχης σου αεροπλάνο θα σου φανεί, και 5 χρόνια εγγύηση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Hyundai i20 exclusive στα 16.400€ το βλέπω τώρα. Γενικά με τόσο χαμηλά που είναι ο πήχης σου αεροπλάνο θα σου φανεί, και 5 χρόνια εγγύηση.

καπου εδω καταληγω , αλλα εχεις υπ οψιν σου τι διαφορες εχει με το ΚΙΑ Rio ; To I20 ειναι made in turkey και το Rio νομιζω παραγωγης Σλοβακιας , παιζει ρολο αυτο ; Επισης Ολη αυτη τη περιοδο της πανδημιας οι εφοδιαστικες αλυσιδες επηρεαστηκαν πολυ , για το αυτοματο- οποιο ναναι  I20 (Τουρκιας) σε εκθεση μου ειπαν κατοπιν παραγγελιας και παραδοση σε 3 μηνες κατ ελαχιστον , για το Rio δεν ρωτησα ακομα , αλλα τιθεται θεμα να εχει επηρεαστει και η ποιοητητα της παραγωγης - συναρμολογησης με ολα αυτα που συνεβησαν ; Ο πελατης θα παραλαβει  το ιδιο και το αυτο ποιοτικα οχημα με τα πριν της πανδημιας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nepomuk είπε

καπου εδω καταληγω , αλλα εχεις υπ οψιν σου τι διαφορες εχει με το ΚΙΑ Rio ; To I20 ειναι made in turkey και το Rio νομιζω παραγωγης Σλοβακιας , παιζει ρολο αυτο ; Επισης Ολη αυτη τη περιοδο της πανδημιας οι εφοδιαστικες αλυσιδες επηρεαστηκαν πολυ , για το αυτοματο- οποιο ναναι  I20 (Τουρκιας) σε εκθεση μου ειπαν κατοπιν παραγγελιας και παραδοση σε 3 μηνες κατ ελαχιστον , για το Rio δεν ρωτησα ακομα , αλλα τιθεται θεμα να εχει επηρεαστει και η ποιοητητα της παραγωγης - συναρμολογησης με ολα αυτα που συνεβησαν ; Ο πελατης θα παραλαβει  το ιδιο και το αυτο ποιοτικα οχημα με τα πριν της πανδημιας ;

Το i20 είναι ολοκαίνουριο μοντέλο, το συγκεκριμένο Rio τα χει φάει τα ψωμιά του και φαντάζομαι "σύντομα" θα αλλάξει. Τώρα για τα περί κατασκευής και προέλευσης δε ξέρω, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τέτοια ζητήματα αλλά ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nepomuk είπε

καπου εδω καταληγω , αλλα εχεις υπ οψιν σου τι διαφορες εχει με το ΚΙΑ Rio ; To I20 ειναι made in turkey και το Rio νομιζω παραγωγης Σλοβακιας , παιζει ρολο αυτο ; Επισης Ολη αυτη τη περιοδο της πανδημιας οι εφοδιαστικες αλυσιδες επηρεαστηκαν πολυ , για το αυτοματο- οποιο ναναι  I20 (Τουρκιας) σε εκθεση μου ειπαν κατοπιν παραγγελιας και παραδοση σε 3 μηνες κατ ελαχιστον , για το Rio δεν ρωτησα ακομα , αλλα τιθεται θεμα να εχει επηρεαστει και η ποιοητητα της παραγωγης - συναρμολογησης με ολα αυτα που συνεβησαν ; Ο πελατης θα παραλαβει  το ιδιο και το αυτο ποιοτικα οχημα με τα πριν της πανδημιας ;

3 μήνες είναι σαν ετοιμοπαράδοτο. Λόγω της γενικής έλλειψης chip, στην Mercedes προχθές μου είπαν πως ότι παραγγελία μπει τώρα δίνουν σαν πιθανή ημερομηνία παράδοσης Φεβρουάριο του 22 με επιφύλαξη για μεγαλύτερες καθυστερήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι θα έχουν τρελό back-order για να βάζουν 8 μήνες καθυστέρηση. Μετά από 8 μήνες έχεις ξεχάσει ότι έχεις παραγγείλει αμάξι !

Στη Ford μου είπαν ότι αν ρίξω παραγγελία, μπορεί και να μπει στην παραγωγή τον Αύγουστο, με παραλαβή Σεπτέμβριο, αλλιώς Σεπτέβριο με παραλαβή Οκτώβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση.

Το δάνειο μου εγκρίθηκε μου στέλνουν τα χαρτιά για την υπογραφή με κουριερ, και πρέπει εγώ να βάλω την μισή προκαταβολή για να προχωρήσει η διαδικασία..

Έχει κανείς αγοράσει από απόσταση να μου πει αν μπορώ να διασφαλιστώ με κάποιο τρόπο για τα χρήματα αυτά;

(Εννοείται θα πάω να το παραλάβω αυτοπροσώπως..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nepomuk είπε

καπου εδω καταληγω , αλλα εχεις υπ οψιν σου τι διαφορες εχει με το ΚΙΑ Rio ; To I20 ειναι made in turkey και το Rio νομιζω παραγωγης Σλοβακιας , παιζει ρολο αυτο ; Επισης Ολη αυτη τη περιοδο της πανδημιας οι εφοδιαστικες αλυσιδες επηρεαστηκαν πολυ , για το αυτοματο- οποιο ναναι  I20 (Τουρκιας) σε εκθεση μου ειπαν κατοπιν παραγγελιας και παραδοση σε 3 μηνες κατ ελαχιστον , για το Rio δεν ρωτησα ακομα , αλλα τιθεται θεμα να εχει επηρεαστει και η ποιοητητα της παραγωγης - συναρμολογησης με ολα αυτα που συνεβησαν ; Ο πελατης θα παραλαβει  το ιδιο και το αυτο ποιοτικα οχημα με τα πριν της πανδημιας ;

ψαξε απο hundai / KIA οτι υπαρχει σε αυτοματο ετοιμοπαραδοτο. γενικως τα αυτοματα πανε πολυ πισω χρονικα σε παραδοση, ειδικα εαν φτιαχνονται εκτος ευρωπης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, majnun είπε

Φαντάζομαι ότι θα έχουν τρελό back-order για να βάζουν 8 μήνες καθυστέρηση. Μετά από 8 μήνες έχεις ξεχάσει ότι έχεις παραγγείλει αμάξι !

Στη Ford μου είπαν ότι αν ρίξω παραγγελία, μπορεί και να μπει στην παραγωγή τον Αύγουστο, με παραλαβή Σεπτέμβριο, αλλιώς Σεπτέβριο με παραλαβή Οκτώβριο.

Μπα δε νομίζω να έχουν σοβαρά προβλήματα. Έτσι κι αλλιώς οι παραγγελίες αργούν. 7 μήνες έκανα να παραλάβω χωρίς καθυστερήσεις. Ε τώρα οι 7 θα γίνουν 8-9. Η διαφορά είναι πως όταν παρηγγειλα εγώ υπήρχαν για όποιον ήθελε αρκετά ετοιμοπαράδοτα με βασικό εξοπλισμό ενώ τώρα είναι δύσκολο να βρεις και τέτοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gxyp είπε

Ενημέρωση.

Το δάνειο μου εγκρίθηκε μου στέλνουν τα χαρτιά για την υπογραφή με κουριερ, και πρέπει εγώ να βάλω την μισή προκαταβολή για να προχωρήσει η διαδικασία..

Έχει κανείς αγοράσει από απόσταση να μου πει αν μπορώ να διασφαλιστώ με κάποιο τρόπο για τα χρήματα αυτά;

(Εννοείται θα πάω να το παραλάβω αυτοπροσώπως..)

Δεν είναι αγοραπωλησίες στο insomnia , προχώρα άφοβα , κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας θα κάνεις , το ίδιο έκανα κι εγώ , τελικό υ.γ. κρίμα να μην πάρεις το fr  😬😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δεν είναι αγοραπωλησίες στο insomnia , προχώρα άφοβα , κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας θα κάνεις , το ίδιο έκανα κι εγώ , τελικό υ.γ. κρίμα να μην πάρεις το fr  😬😎

Δεν θα το έλεγα κρίμα, δεν το σκέφτομαι έτσι και σου εξηγώ ευθύς αμέσως..

Με τα τωρινά οικονομικά δεδομένα αν πήγαινα σε Fr θα χτυπούσα κοντά στα 20κ με τόκους κλπ..κλπ.

Αν πήγαινα στα 20κ δεν θα έπαιρνα FR θα πήγαινα άνετα σε Focus που είναι σχεδόν άτοκο με 1% επιτόκιο..

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gxyp είπε

Δεν θα το έλεγα κρίμα, δεν το σκέφτομαι έτσι και σου εξηγώ ευθύς αμέσως..

Με τα τωρινά οικονομικά δεδομένα αν πήγαινα σε Fr θα χτυπούσα κοντά στα 20κ με τόκους κλπ..κλπ.

Αν πήγαινα στα 20κ δεν θα έπαιρνα FR θα πήγαινα άνετα σε Focus που είναι σχεδόν άτοκο με 1% επιτόκιο..

:)

Καλύτερα για να έχεις πιο άνετη ανάρτηση . Αν είχα κάνει test drive το Ibiza FR δεν θα το είχα αγοράσει. Εγώ είχα κάνει το απλό που ήταν μία χαρά η ανάρτηση.

Ομορφότερο το FR εσωτερικά / εξωτερικά δεν λέω αλλά πιο VFM είναι η έκδοση που επέλεξες

Όσο για τα λεφτά τι φοβάσαι  ? Σε εταιρεία σοβαρή τα στέλνεις δεν υπάρχει πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...