Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, paylidis είπε

γιατί όχι το αδελφό καμία με πολύ ανώτερο εξοπλισμό στα ίδια λεφτά;

Ισως γιατι ειναι SKODA και σε πολλους θυμιζει "ανατολικο μπλοκ" ,κατι σαν Lada Niva εξευγενισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Ισως γιατι ειναι SKODA και σε πολλους θυμιζει "ανατολικο μπλοκ" ,κατι σαν Lada Niva εξευγενισμενο.

Τα λεγόμενα "σκυλιά του πολέμου" και εχθροί των μαστόρων;;  

8 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

Βασικά κοιτάω το Seat Arona με τον  1.0 TGI CNG 90HP Start/Stop

Βασικά καλημέρα, συμφωνώ με τον @paylidis, ο οποίος διάλεξε το kamiq, στη θέση σου σήμερα η λίστα μου θα ξεκινούσε από το kamiq... , αν δεν βιάζεσαι περίμενε το Face-lift arona , εάν βιάζεσαι καλύτερα kamiq... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Ισως γιατι ειναι SKODA και σε πολλους θυμιζει "ανατολικο μπλοκ" ,κατι σαν Lada Niva εξευγενισμενο.

Αδίκως... μια επισκεψη και ενα TD σε αντιπροσωπεία θα πείσει καθε δυσπιστο για το αντιθετο (και εγω ημουν πολυ επιφυλακτικός αλλα δηλωνω εντυπωσιασμένος απο την εξελιξη των skoda την τελευταια δεκαετία)

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τα λεγόμενα "σκυλιά του πολέμου" και εχθροί των μαστόρων;;  

Βασικά καλημέρα, συμφωνώ με τον @paylidis, ο οποίος διάλεξε το kamiq, στη θέση σου σήμερα η λίστα μου θα ξεκινούσε από το kamiq... , αν δεν βιάζεσαι περίμενε το Face-lift arona , εάν βιάζεσαι καλύτερα kamiq... 

Το καμικ ειναι αρκετά κλικ πανω απο το τρέχον αρονα... απλα αυτη τη περίοδο εχει καβαλησει τιμή και πιθανώς (δε ξερω αν ισχύει, εικασία κάνω) να εχει πλεον αισθητή διαφορά με το αρόνα που φευγει σα μοντέλο. Όταν το εψαχνα εγω (Δεκ2020) το αρονα δεν αξιζε με την καμία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το καμικ ειναι αρκετά κλικ πανω απο το τρέχον αρονα... απλα αυτη τη περίοδο εχει καβαλησει τιμή και πιθανώς (δε ξερω αν ισχύει, εικασία κάνω) να εχει πλεον αισθητή διαφορά με το αρόνα που φευγει σα μοντέλο. Όταν το εψαχνα εγω (Δεκ2020) το αρονα δεν αξιζε με την καμία...

Arona 17K new , 15.5Κ μτχ 1 τεμ

Kamiq 19.5K new

(έφυγαν κάποια από test drive με 17Κ-17.5Κ) 

Να επισημάνουμε λίγο τις διαφορές στις βασικές εκδόσεις, αν κάνω κάποιο λάθος Γιώργο διόρθωσε με :

Τα υπέρ του kamiq είναι·:

Πίσω δισκόφρενα (το σημαντικότερο),  Clima, Τεμπέλη , Led φώτα ημέρας πορείας και προβολείς, αερόσακους "κουρτίνας", lane assist, 8" οθόνη με Android auto, car play , mirror link , κάμερα οπισθοπορειας και ο χώρος αποσκευών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, terry308 είπε

Arona 17K new , 15.5Κ μτχ 1 τεμ

Kamiq 19.5K new

(έφυγαν κάποια από test drive με 17Κ-17.5Κ) 

Να επισημάνουμε λίγο τις διαφορές στις βασικές εκδόσεις, αν κάνω κάποιο λάθος Γιώργο διόρθωσε με :

Τα υπέρ του kamiq είναι·:

Πίσω δισκόφρενα (το σημαντικότερο),  Clima, Τεμπέλη , Led φώτα ημέρας πορείας και προβολείς, αερόσακους "κουρτίνας", lane assist, 8" οθόνη με Android auto, car play , mirror link , κάμερα οπισθοπορειας και ο χώρος αποσκευών. 

+cruise control

+καπως ανωτερη ποιοτητα κατασκευης

+φωτοχρωμικος καθρεφτης

 

-λίγο χαμηλότερο απο το αρονα

 

εαν πας να τα βάλεις όλα αυτα εξτρα στο αρονα (που καποια δε μπαινουν πχ η καμερα λόγω multimedia system στο TGI μπαινει μονο aftermarket με πατεντα) ξεφευγει για πλακα πανω απο 22000...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας

Κοιτάω το arona λογο cng το kamiq δεν νομίζω ότι βγαίνει με cng (μαλλον 😅¨)

Ναι είναι όντως ποιο ωραίο αλλά η κατανάλωση σε € με βάση τα νούμερα που βλέπω online είναι στο + 50-75% πάνω

ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι υπο ιδανικές συνθήκες ?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Geocheats2 είπε

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας

Κοιτάω το arona λογο cng το kamiq δεν νομίζω ότι βγαίνει με cng (μαλλον 😅¨)

Ναι είναι όντως ποιο ωραίο αλλά η κατανάλωση σε € με βάση τα νούμερα που βλέπω online είναι στο + 50-75% πάνω

ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι υπο ιδανικές συνθήκες ?

Γιώργος

Βγαίνει σε cng το Kamiq για αυτό στο προτείνουν

Ο φίλτατος @paylidis είναι και κάτοχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Βγαίνει σε cng το Kamiq για αυτό στο προτείνουν

Ο φίλτατος @paylidis είναι και κάτοχος

ΟΠ αυτό αλλάζει τα πάντα

Ευχαριστώ για την βοήθεια επιλογής θα κλείσω προς skoda μου φαίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

ΟΠ αυτό αλλάζει τα πάντα

Ευχαριστώ για την βοήθεια επιλογής θα κλείσω προς skoda μου φαίνεται

Αν θες χώρους ,δες και το scala αφού πας προς τα εκεί . Νομίζω θα είναι και πιο άνετο σε εθνική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν θες χώρους ,δες και το scala αφού πας προς τα εκεί . Νομίζω θα είναι και πιο άνετο σε εθνική

Αυτό το κακόμοιρο το scala αν ήταν λίγο πιο όμορφο θα είχε πουλήσει πολύ καλά θεωρώ

Έχει χώρους , ωραία ποιότητα , τούμπανο στην ασφάλεια και VFM για όλα όσα προσφέρει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό το κακόμοιρο το scala αν ήταν λίγο πιο όμορφο θα είχε πουλήσει πολύ καλά θεωρώ

Έχει χώρους , ωραία ποιότητα , τούμπανο στην ασφάλεια και VFM για όλα όσα προσφέρει

To σουλουπι του οντως ειναι ψιλοτραγικο, αλλα πάσχει και απο εξοπλισμό λίγο... (δεν επιτρέπεται μηχανικός κλιματισμός το 2021...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

To σουλουπι του οντως ειναι ψιλοτραγικο, αλλα πάσχει και απο εξοπλισμό λίγο... (δεν επιτρέπεται μηχανικός κλιματισμός το 2021...)

Σε ποια έκδοση αναφέρεσαι ? Στη style αν θυμάμαι καλά είχε τριζωνικό όπως το Leon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...