Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, majnun είπε

Φοβούμε με αυτήν την επιλογή ότι θα καταλάβω τη μικρότερη διαφορά. Αξίζει να δώσω τα διπλά+ χρήματα για την αλλαγή;

Με τόσο μικρή διαφορά το ST πραγματικά μου φαίνεται ως το πιο VFM μικρό αυτή τη στιγμή και μια αλλαγή ορατή σε αισθήσεις. Το μόνο ερωτηματικό είναι αν θα ταιριάξω μαζί του.

ΟΥΦ

Προσωπικά θεωρω ως κατοχος βενζινοκινητου και CNG ότι δε θα ειναι θέμα το να ταιριαξεις με το αμαξι αλλα η διαφορά στην κατανάλωση... Ενδεικτικά ο 1.5Τ στο Q3 μεσα στη πόλη τα 10+λ/100 (15+€/100) το εχει για πλάκα όταν το ΦΑ είναι μαξιμουμ στα 6κιλά/100 χλμ (5€/100). Θεωρω οτι με το πετρέλαιο θα εισαι κάπου στη μέση οποτε να περιμενεις ενα τρόπο τινά διπλασιασμό στα εξοδα καυσίμων σου...*

 

*το εχω ξαναπεί, εαν αυριο το πρωι βγει Q3 cng θα βάλω πωλητηριο στο βενζινοκίνητο και θα ειμαι ο πρώτος που θα το κλείσει...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

*το εχω ξαναπεί, εαν αυριο το πρωι βγει Q3 cng θα βάλω πωλητηριο στο βενζινοκίνητο και θα ειμαι ο πρώτος που θα το κλείσει...

Μπορείς  να και κάνεις μετατροπή 😎 (αφού λήξει η εγγύηση ξέρω) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, terry308 είπε

Μπορείς  να και κάνεις μετατροπή 😎 (αφού λήξει η εγγύηση ξέρω) 

μπα δεν ειμαι καθόλου φαν των μετατροπών...

Το θεωρω πάντως χαζό για το γκρουπ να εχουν στημένο ένα configuration του κινητήρα με ΦΑ και να μη το δίνουν διαθεσιμο σε όλο το γκρουπ* (κ εν προκειμενω πχ το Q3 εχει άπλετο χώρο για δεξαμενές 18 κιλα και βάλε και δε θα λειψει απο κανεναν λιγος λιγοτερος χωρος αποσκευών καθως ειναι ήδη αρκετος για την κατηγορία του)

 

*ειδικα απο τη στιγμή που τα πετρέλαια ειναι πλέον δίλιτρα

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου αρέσει να κοιτάω τα πράγματα σφαιρικά με βάση ένα pool 3 ατόμων η κατανάλωση στο Ύψιλον έχει ως εξής:

image.png.ce91dad8a3d9a0fae724fc427f6afe51.png

Κατανάλωση με την οποία συμφωνώ 100%

Στο Fiesta Active με ένα pool 9 ατόμων η κατανάλωση έχει 

image.png.30011415799d171071069c0c86cc274a.png

Στo ΣΤ με ένα pool 120 ατόμων η κατανάλωση έχει 

image.png.8a1a253db7aeea6927e957f30ab93bb8.png

Άρα στην πράξη έχεις για 1000χλμ και τις τωρινές τιμές

7.7 x 1.6 x 10 = 123 ευρώ

4.8 x 1.3 x 10 = 62.5 ευρώ

Είναι ακριβώς η μισή κατανάλωση

Εκεί βέβαια υπεισέρχεται ο πάραγοντας Smiles Per Gallon και κατά πόσο αξίζει το διπλό κόστος καυσίμου.

Αν δεν είχα τη δουλειά (πρόσφατα χρειάστηκε να αλλάξω και να γράφω 250χλμ τη βδομάδα) παραδοσιακά έκανα λιγότερα από 10.000χλμ/έτος. Τώρα μόνο για τις μετακινήσεις προς τη δουλειά έχω 12.000/έτος αλλά Α) Έχω περιορίσει τις υπόλοιπες Β) Δε γνωρίζω πόσο θα αντέξω στη συγκεκριμένη εταιρεία :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, majnun είπε

Ειναι μεταχειρισμένο Active με 120 άλογα.

Ο κινητήρας έχει καταργηθεί από καινούργια αυτοκίνητα.

έψαχνα κι εγώ για αγορά το fiesta active (Ιανουάριο που πήγα αντιπροσωπία το έφερναν σαν μοντέλο) αλλά το απέρριψα γιατί πήγαινε πολλά λεφτά για ένα .. fiesta (+18K) 

πήγα κ έκανα test drive όμως σε μαντρά στο κορωπι την προηγούμενη έκδοση του με τα 100αλογα. 
 

οκ έχει ένα ενδιαφέρον το +2cm από το έδαφος και οι ράγες οροφής για να κουβαλάς ποδήλατα κλπ ..αλλά έως εκεί 
 

το ST το δοκιμασα 1.0 125ps και μου φάνηκε πύραυλος, σε σημείο που δεν θα μου είχα εμπιστοσύνη στη καθημερινή χρήση του :) 

θα έμενα στην Υ μάλλον. 
diesel ftw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JailbrokenDiesel είπε

έψαχνα κι εγώ για αγορά το fiesta active (Ιανουάριο που πήγα αντιπροσωπία το έφερναν σαν μοντέλο) αλλά το απέρριψα γιατί πήγαινε πολλά λεφτά για ένα .. fiesta (+18K) 

πήγα κ έκανα test drive όμως σε μαντρά στο κορωπι την προηγούμενη έκδοση του με τα 100αλογα. 
 

οκ έχει ένα ενδιαφέρον το +2cm από το έδαφος και οι ράγες οροφής για να κουβαλάς ποδήλατα κλπ ..αλλά έως εκεί 
 

το ST το δοκιμασα 1.0 125ps και μου φάνηκε πύραυλος, σε σημείο που δεν θα μου είχα εμπιστοσύνη στη καθημερινή χρήση του :) 

θα έμενα στην Υ μάλλον. 
diesel ftw 

Το ST είναι 1.5 200 άλογα :D εσύ λές για το ST Line που απλά έχει διαφορές στο εσωτερικό και εξωτερικό αλλά δεν αλλάζει κάτι μηχανικά

Έλα μωρέ δεν θα είχες εμπιστοσύνη σε αμάξι με 125 άλογα οκ δεν είναι και supercar :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Το ST είναι 1.5 200 άλογα :D εσύ λές για το ST Line που απλά έχει διαφορές στο εσωτερικό και εξωτερικό αλλά δεν αλλάζει κάτι μηχανικά

Έλα μωρέ δεν θα είχες εμπιστοσύνη σε αμάξι με 125 άλογα οκ δεν είναι και supercar :)

ST Line , sorry! 
 

Χαχα σε εμένα δεν είχα εμπιστοσύνη! 
παρασύρθηκα πολύ εύκολα στο test drive που του έκανα 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ST-Line και εγώ το έκανα test drive και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις από πάτημα, τιμόνι, κινητήρα.

Αλλά δε θα το έπαιρνα ως βενζίνη όταν έχει 3.000 χιλιάρικα διαφορά από +75 άλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Ξεκινάμε έρανο 

Πωπω έχω αρρωστήσει αυτή τη στιγμή

Τι θεούλης είναι ο Σαριμπαλίδης πολύ τον χαίρομαι

Εντάξει παιδιά δείτε απο το 15.33 και μετά να γελάσετε

17 λεπτά πριν, terry308 είπε

Ξεκινάμε έρανο 

Μου γέμισαν τα reactions πάλι καιρό είχα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πωπω έχω αρρωστήσει αυτή τη στιγμή

Ο Αποστόλης κλέβει τη παράσταση , μετά την giulia φυσικά 😛 

Άσε τα φιμέ , ξεκινάμε έρανο , μετά από κλήρωση θα κάνεις βόλτα τον νικητή ... 76K μόνο  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Ο Αποστόλης κλέβει τη παράσταση , μετά την giulia φυσικά 😛 

Άσε τα φιμέ , ξεκινάμε έρανο , μετά από κλήρωση θα κάνεις βόλτα τον νικητή ... 76K μόνο  

 

Βάζω τα 30 αν είναι να βάλατε τα υπόλοιπα 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βάζω τα 30 αν είναι να βάλατε τα υπόλοιπα 😇

Αν κι έχει 80.000ΚΜ φαίνεται ακόμα κούκλα ... και με ηλιοροφή  μη ξεφύγεις από το budget , δέχομαι να σε πάω Ιταλία με το ibiza cng 😛 μη ταλαιπωρηθείς 

 

Edit : Αυστρία είναι, όχι Ιταλία 

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...