Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, Giwrgos71992 said:

image.png.f7d80d34098264342621ca1a9297b710.png

να ρωτησω ειναι φυσιολογικο που ειναι ακομα γερμανια τοσες μερες?

Εχει φυγει απο Γερμανια, υπολογιζε καμμια βδομαδα για Ελλαδα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι φαίνεται οι νέες παραγγελίες στέλνονται ακόμα με την πιο αργή υπηρεσία της DHL. Πριν λίγες εβδομάδες που μου έστειλαν αρχικά καλώδιο και στη συνέχεια ολόκληρο σετ λόγω των προβλημάτων που είχα, αμφότερα έφτασαν μέσα σε 2-3 μέρες με DHL Express. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μου ηρθε το εβαλα για αρχη στον κηπο μεχρι να ερθει ΣΚ να το φτιαξω ειπε οτι βρηκε δορυφορο περιμενα 20 λεπτα αλλα δεν ειχε συνδεθει ποση ωρα θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά γύρω στο 5λεπτο αν έχει καθαρό πεδίο στο βορρά χωρίς εμπόδια κλπ. Αν έχεις σετάρει την εφαρμογή του Starlink, τότε μπες απευθείας στο πιάτο μέσω 4g/5g data και όχι από WiFi. Με αυτό τον τρόπο θα δεις τι κάνει το ίδιο το dish, ανεξάρτητα αν μιλάει με το router ή όχι. 

Το αναφέρω γιατί πολλές φορές όταν γίνεται κάποιο restart, το router δεν βλέπει αυτόματα το πιάτο. Σε τέτοιες περιπτώσεις αν τσεκάρω το router μέσω WiFi μου λέει ότι είναι offline, ενώ αν μπω απευθείας στο πιάτο μέσω data, τότε βλέπω ότι το τελευταίο έχει συνδεθεί στο Internet. 

Η λύση είναι να κάνω reboot μόνο το πιάτο μέσω της εφαρμογής ή από το καλώδιο δικτύου. 

Δεν λέω ότι το δικό σου θέμα είναι το ίδιο αλλά δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. 

Επίσης να υποθέσω ότι στο starlink.com, αν πας στη σελίδα του account σου στο manage, το πιάτο φαίνεται στις σωστές γεωγραφικές συντεταγμένες. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nzeppos είπε

Κανονικά γύρω στο 5λεπτο αν έχει καθαρό πεδίο στο βορρά χωρίς εμπόδια κλπ. Αν έχεις σετάρει την εφαρμογή του Starlink, τότε μπες απευθείας στο πιάτο μέσω 4g/5g data και όχι από WiFi. Με αυτό τον τρόπο θα δεις τι κάνει το ίδιο το dish, ανεξάρτητα αν μιλάει με το router ή όχι. 

Το αναφέρω γιατί πολλές φορές όταν γίνεται κάποιο restart, το router δεν βλέπει αυτόματα το πιάτο. Σε τέτοιες περιπτώσεις αν τσεκάρω το router μέσω WiFi μου λέει ότι είναι offline, ενώ αν μπω απευθείας στο πιάτο μέσω data, τότε βλέπω ότι το τελευταίο έχει συνδεθεί στο Internet. 

Η λύση είναι να κάνω reboot μόνο το πιάτο μέσω της εφαρμογής ή από το καλώδιο δικτύου. 

Δεν λέω ότι το δικό σου θέμα είναι το ίδιο αλλά δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. 

Επίσης να υποθέσω ότι στο starlink.com, αν πας στη σελίδα του account σου στο manage, το πιάτο φαίνεται στις σωστές γεωγραφικές συντεταγμένες. 

Πρέπει να μπει στις συντεταγμένος στο σημείο που είναι το πιάτο γτ έβαλα στο σπίτι εκεί είναι και το πιάτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχει μικρή απόκλιση μεταξύ των δύο (έστω λίγες δεκάδες/εκατοντάδες μέτρα), δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Αν όμως το https://www.starlink.com/account/home -> Manage έχει σεταρισμένη στο χάρτη τελείως διαφορετική τοποθεσία από αυτή που έχεις τώρα το πιάτο, καλύτερα να κάνεις ένα update το χάρτη.

Αν εξακολουθεί να μην συνδέεται, άρχισε να κοιτάς debug data (Starlink app -> Advanced, κάτω-κάτω στην αρχική οθόνη -> Debug data) για να δεις αν έχει κανα προφανές error εκεί κάτω από το Dish).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος, καλορίζικο λοιπόν και καλά κατεβάσματα!

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά απ' όσο ξέρω το Starlink προσπαθεί να τραβήξει αυτόματα τα λεφτά τη μέρα πληρωμής. Αν δεν τα καταφέρει, τότε προσπαθεί ξανά για τις επόμενες 3-4 μέρες. Νομίζω όμως πως ούτε και τότε διακόπτουν την υπηρεσία, απλώς θα σου έρθει διπλάσιος λογαρισμός τον επόμενο μήνα (δηλ. 60 για το μήνα που έχασες και 60 για τον επόμενο). Επειδή όμως επιτρέπεται να πληρώσεις χειροκίνητα όποτε θέλεις, μπορείς να πληρώσεις στις 16 και να ησυχάσεις.

Κάπου είχα διαβάσει ότι η περίοδος χάριτος που αφήνει το Starlink φτάνει τους 3-4 μήνες στην Αμερική, αν και δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για Ευρώπη/Ελλάδα. Θεωρώ πάντως ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nzeppos είπε

Ωραίος, καλορίζικο λοιπόν και καλά κατεβάσματα!

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά απ' όσο ξέρω το Starlink προσπαθεί να τραβήξει αυτόματα τα λεφτά τη μέρα πληρωμής. Αν δεν τα καταφέρει, τότε προσπαθεί ξανά για τις επόμενες 3-4 μέρες. Νομίζω όμως πως ούτε και τότε διακόπτουν την υπηρεσία, απλώς θα σου έρθει διπλάσιος λογαρισμός τον επόμενο μήνα (δηλ. 60 για το μήνα που έχασες και 60 για τον επόμενο). Επειδή όμως επιτρέπεται να πληρώσεις χειροκίνητα όποτε θέλεις, μπορείς να πληρώσεις στις 16 και να ησυχάσεις.

Κάπου είχα διαβάσει ότι η περίοδος χάριτος που αφήνει το Starlink φτάνει τους 3-4 μήνες στην Αμερική, αν και δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για Ευρώπη/Ελλάδα. Θεωρώ πάντως ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

να εισαι καλα φιλε μου!! το πληρωσα οποτε κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε νέες σημαντικές εξελίξεις.

Εδώ και λίγες μέρες, ξεκίνησαν να έρχονται λογαριασμοί σε ελληνικά account στα 40 ευρώ/μήνα αντί για τα παραδοσιακά 60. Η ίδια τιμή ισχύει και για νέες συνδέσεις, όπως φαίνεται από το site της Starlink:

image.png.1e381ff71b4fc13b7eee85bb658ae2da.png

Παρόμοιες μειώσεις παρατηρήθηκαν και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες (πχ. Ισπανία) οπότε ελπίζουμε ότι η αλλαγή ήρθε για να μείνει και πλέον το Starlink γίνεται πολύ μεγάλος ανταγωνιστής στην οπτική ίνα των ντόπιων παρόχων (τελοσπάντων όπου αυτή είναι διαθέσιμη).

Παράλληλα προετοιμάζεται το έδαφος για το router τρίτης γενιάς με ενσωματωμένα Ethernet ports (άρα γλυτώνουμε τον σιχαμένο adapter). Όπως γράφεται εδώ, ξεκίνησαν να στέλνονται invitations σε ένα μικρό δείγμα χρηστών, που μπορούν να αγοράσουν το νέο router στα $200 και να το δοκιμάσουν. Αμφιβάλλω αν το δείγμα αυτό περιλαμβάνει την Ελλάδα, όμως οπωσδήποτε είναι θετική εξέλιξη. Φυσικά το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε να επιστρέψουμε το παλιότερο router και το adapter και να παίρναμε το καινούριο με μια καλή έκπτωση, αλλά ποιος ξέρει αν έχουν τέτοια πλάνα για το μέλλον.

Να θυμίσω ότι εκτός από το WiFi6 και τα 2 Ethernet ports, οι υπόλοιπες προδιαγραφές του νέου router είναι οι εξής:

image.png.47003000008d440604892ed524197f11.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα σε βιντεο που ειδα για τον εξοπλισμο ελεγε οτι η starlink εμπαινε μεσα τουλαχιστον 2.000$ 

δεν το ειχα φανταστει ποτε οτι θα ηταν τοσο ακριβος ο εξοπλισμος...κι ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ό,τι αφορά τον εξοπλισμό, τo router γενικά δεν είναι τίποτα το τρομερό. Ούτε και ο αντάπτορας.

Το καλώδιο αν θυμάμαι καλά είναι θεωρητικά καλής ποιότητας με sftp θωράκιση κλπ (άσχετα αν τα χαλασμένα καλώδια δεν είναι σπάνιο φαινόμενο),

Αλλά το ίδιο το πιάτο είναι έργο τέχνης. Αξίζει να δει κάποιος το παρακάτω βίντεο που περιγράφει αρκετά αναλυτικά πως δουλεύει το dish και τι έχει μέσα.

Και μην ξεχνάμε ότι για μεγάλο χρονικό διάστημα η Starlink έδινε τον εξοπλισμό μόλις στα 300 ευρώ, άσχετα που αργότερα τελείωσε η έκπτωση και το ανέβασε στα 450 (παράλληλα όμως ξεκίνησε υπηρεσία με ενοικίαση εξοπλισμού που μπορεί αργότερα να μετατραπεί σε αγορά).

Με την παρούσα παραγωγή να έχει αυξηθεί σε σχέση με προηγούμενα χρόνια, τώρα πια ο εξοπλισμός δεν κοστίζει τόσο πολύ στη Starlink και σε άρθρα όπως αυτό λένε ότι πλέον δεν έχει χασούρα (ή τελοσπάντων ακόμα κι αν έχει, αυτή δεν είναι τόσο μεγάλη):

https://www.teslarati.com/spacex-no-longer-losing-money-starlink-antenna-production/

Ούτως ή άλλως το μεγαλύτερο κόστος είναι οι ίδιοι οι δορυφόροι, που νομίζω κοστίζουν πάνω από 250k έκαστος χωρίς καν να συμπεριλαμβάνονται τα έξοδα της εκτόξευσης. Τουλάχιστον όμως κάνουν επενδύσεις και μαζεύουν πελάτες που διαφορετικά δεν θα είχαν σοβαρή εναλλακτική.

Την ίδια ώρα υποψιάζομαι ότι οι ντόπιοι πάροχοι περιμένουν κανα ΕΣΠΑ μπας και σκάψουν λίγο ακόμα για να περάσουν οπτική ίνα σε συγκεκριμένες περιοχές ή/και να αναβαθμίσουν κανα σκουριασμένο DSL καφάο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίντεο που δείχνει το νέο πιάτο και το νέο ρουτερ:

 

Είναι ενδιαφέροντα και τα specs για το νέο πιάτο:

 

• New design that's slimmer & more portable

• Starlink kit also includes Gen 3 router with improved range & speeds

• No motors. Simple kickstand

• 10% better field of view vs previous gen

• Higher IP67 waterproof rating

• Can operate in 60+mph wind speeds (vs 50+ before)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα τα λεφτά στο καινουργιο πιατο ειναι οτι πλεον δεν υπαρχει μοτερ και απλα το τοποθετεις και καθετε στη βαση που εχει και κοιτάει ουρανο απλα...

Πλεον δεν χρειαζεσαι ethernet adapter μιας και το καινουργιο ρουτερακι εχει 2 πορτες οποτε ριχνεις επανω και ενα deco x50 διπλό και καλυπτεις ολο το σπιτι απροβληματιστα.

Μονοδρομος σε οσους εχουν υποδομη μονο ADSL και δεν εχουν ουτε καλυψη 5G το Starlink...

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...