Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις εκανα δυο παραγγελιες απο ebay χωρις κολπα ,χτες προσπαθουσα να παρω αυτο που ηθελα και δεν μπορουσα, συμπερασμα οτι  ολες οι αγορες περνανε ,θελει να δοκιμαζουμε 2-3 φορες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μολις εκανα δυο παραγγελιες απο ebay χωρις κολπα ,χτες προσπαθουσα να παρω αυτο που ηθελα και δεν μπορουσα, συμπερασμα οτι  ολες οι αγορες περνανε ,θελει να δοκιμαζουμε 2-3 φορες

Well done!

Εγω πάλι αυτον τον μηνα εχω δοκιμάσει 15 φορές και άλλες τρεις πριν λιγο (είπα μήπως ηταν θεμα timing αφου τα καταφερες και εσυ) αλλά με το ιδιο δυσάρεστο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well done!

Εγω πάλι αυτον τον μηνα εχω δοκιμάσει 15 φορές και άλλες τρεις πριν λιγο (είπα μήπως ηταν θεμα timing αφου τα καταφερες και εσυ) αλλά με το ιδιο δυσάρεστο αποτέλεσμα.

κριμα φιλε, δε σου εφερα τυχη ,η καρτα που χρησιμοποιησα ειναι debit mastercard της eurobank  :)

 

το αλλο συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οι καρτες χρεωστικες εχουν περισσοτερη τυχη απο τις πιστωτικες ,αυτο οσο αφορα αγορα απο το ebay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα φιλε, δε σου εφερα τυχη ,η καρτα που χρησιμοποιησα ειναι debit mastercard της eurobank  :)

 

το αλλο συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οι καρτες χρεωστικες εχουν περισσοτερη τυχη απο τις πιστωτικες ,αυτο οσο αφορα αγορα απο το ebay 

Ακριβώς την ίδια έχω και εγώ φιλε αλλά με τίποτα η άτιμη, η επίσημη απάντηση πάντως απο την εξυπηρέτηση του e-banking ήταν οτι λόγο capital controls απαγορεύονται οι αγορές απο το εξωτερικό και οταν τους είπα γιατί όμως δεν ισχύει για όλους έκανε μια παύση τριών δευτερολέπτων (γιατί μάλλον δεν ήξερε τι να πει) και απάντησε αυτό δεν το γνωρίζω.

 

Anyway εγω θα δοκιμάσω μήπως μέσω balance τα καταφέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς την ίδια έχω και εγώ φιλε αλλά με τίποτα η άτιμη, η επίσημη απάντηση πάντως απο την εξυπηρέτηση του e-banking ήταν οτι λόγο capital controls απαγορεύονται οι αγορές απο το εξωτερικό και οταν τους είπα γιατί όμως δεν ισχύει για όλους έκανε μια παύση τριών δευτερολέπτων (γιατί μάλλον δεν ήξερε τι να πει) και απάντησε αυτό δεν το γνωρίζω.

Anyway εγω θα δοκιμάσω μήπως μέσω balance τα καταφέρω...

Το θέμα είναι πως δεν απαγορεύεται για όλα τα προϊόντα, διαφορετικά δε θα περνούσε καμία αγορά ,είναι πώς θα τύχει και πως είναι δηλωμενος ο κάθε πωλητής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι  εγώ σήμερα έφαγα άκυρο με debit card για αγορα από γερμανία, ο πωλητής πάντως μου είπε ότι είχε τις δύο τελευταίες μέρες πελάτες από ελλάδα χωρίς προβλήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως δεν απαγορεύεται για όλα τα προϊόντα, διαφορετικά δε θα περνούσε καμία αγορά ,είναι πώς θα τύχει και πως είναι δηλωμενος ο κάθε πωλητής

Αμα είναι έτσι γιατί δεν μπορω να αγοράσω απο τον ιδιο πωλητη το προιον που ειχα αγοράσει πριν ενα μηνα περίπου ?

Πολύ μπέρδεμα.

 

P.S. Και στις απαγορεύσεις άχρηστοι είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το ίδιο προιόν μπορεί να καταφέρουμε να το αγοράσουμε από άλλο πωλητή;

 

Ναι.

+1 ..αγόρασα 3 προιόντα κάνοντας προσπάθειες σε διαφορετικούς πωλητές.

Μόνο πρόβλημα 1 προιόν που δεν με αφήνει να το πληρώσω, τρώω άκυρο.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον πωλητή αλλα μάταια. Τρίτη μέρα σήμερα κι απάντηση δεν πήρα.

Έχει χιλιάδες αξιολογήσεις και 99,3% feedback.

Θα έχω πρόβλημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ..αγόρασα 3 προιόντα κάνοντας προσπάθειες σε διαφορετικούς πωλητές.

Μόνο πρόβλημα 1 προιόν που δεν με αφήνει να το πληρώσω, τρώω άκυρο.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον πωλητή αλλα μάταια. Τρίτη μέρα σήμερα κι απάντηση δεν πήρα.

Έχει χιλιάδες αξιολογήσεις και 99,3% feedback.

Θα έχω πρόβλημα?

οχι τι προβλημα να εχεις; απλα δε το αγοραζεις, κοιτα να το εχει καποιος αλλος για να κανεις την αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τι προβλημα να εχεις; απλα δε το αγοραζεις, κοιτα να το εχει καποιος αλλος για να κανεις την αγορα

Ναι δεν το συζητάω......το βρήκα σε άλλον πωλητή και το αγόρασα κανονικά.

Απλά το συγκεκριμένο είναι τώρα στα unpaid items και δεν μου έχει ξανασυμβεί.

Λέω μήπως έχω πρόβλημα με τον λογ/μο μου στο ebay.

Ο πωλητής δεν μου απάντησε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πραγματοποίησα μια αγορά από το ebay και σήμερα μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα:

 

We're writing to let you know that we've removed an item you recently won:

*ονομασία προιόντος που αγόρασα*

 

Since you've already paid for the item, you don't need to do anything else. If your item hasn't arrived yet, it should arrive soon. If it doesn't, then you'll want to open a case in our Resolution Center. You can learn how to do this, plus find timelines for opening cases, at:

http://pages.ebay.com/help/buy/item-not-received.html

 

We wish you all the best on eBay and hope your future experiences are pleasant and successful. If you have questions, please click "Help & Contact" at the top of most eBay pages.

 

If you have already filed an eBay Money Back Guarantee case for this item, the case has been decided in your favor and your payment has been refunded.

 

eBay still has lots of other great deals. Go to http://www.ebay.comto shop. We hope to see you soon.

Thanks,

 

eBay

 

 

 

Επίσης στην κατάσταση της παραγγελίας μου, εμφανίζει τα παρακάτω:

 

Να περιμένω το αντικείμενο ή δεν θα έρθει ποτέ;

 

Έχουν περάσει 35 μέρες από την παραγγελία και ακόμα δεν μου έχει έρθει τίποτα, πως ανοίγω case από την στιγμή που ο πωλητής έχει διαγράψει τον λογαριασμό του στο ebay;

Το contact us με πάει σε επιλογή να στείλω μήνυμα στον διεγραμμένο πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...