Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η gtx960 ξεκινάει απο 190€ στην έκδοση με 2gb και στα 210€ στην έκδοση με τα 4gb. Καινούργια με εγγύηση. Δε μας είπε ο φίλος αν η 770 είναι τουλάχιστον με τα 4gb και αν υπάρχει εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα, σκεφτομαι να φτιαξω εναν υπολογιστη  ο οποιος θα παιζει παιχνιδια στα 1080p , αρχικα θεωρησα καλη επιλογη να κανω υπομονη και να περιμενω την rx 480 η οποια περιμενω οτι δε θα ξεπερασει τα 260ευρο, σημερα ομως που περασα απο καταστημα πλαισιο, μου ειπαν οτι η rx 480 θα ειναι πανω απο 300ευρο σιγουρα και κοντα στα 400 !!!!! και μου προτειναν την gtx960  και οταν ειπα για r9 380   παρεμεινε οτι η 960 ειναι καλυτερη. ποσο περιπου  πιστευεται  οτι θα ειναι η τιμη της 480  και ειναι οντως η 960 καλυτερη απο 380 ?  . ο υπολογιστης θα ειναι ετοιμος μεσα στην βδομαδα χωρις καρτα γραφικων . τι μου προτεινεται να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα βοήθεια με την επιλογή μιας νέας κάρτας γραφικών

 

Το σύστημα μου είναι το εξής:

 

motherboard: Αsus Rampage Extreme II

CPU: Intel Xeon x5650 2.6 GHz

RAM: 3x2 GB

PSU: Corsair TX 750W

GPU: ATI HD6870

 

Ανάλυση οθόνης: 1920x1200

 

Έβαλα το Doom και σέρνεται. Επίσης και παλιότερα παιχνίδια όπως GTA ή Far Cry 4 έχουν πρόβλημα.

 

Τί κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε σε αντικατάσταση της 6870? Κατα προτίμηση θα ήθελα πάλι ATI (AMD)

 

Budget μέχρι 150-200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, σκεφτομαι να φτιαξω εναν υπολογιστη  ο οποιος θα παιζει παιχνιδια στα 1080p , αρχικα θεωρησα καλη επιλογη να κανω υπομονη και να περιμενω την rx 480 η οποια περιμενω οτι δε θα ξεπερασει τα 260ευρο, σημερα ομως που περασα απο καταστημα πλαισιο, μου ειπαν οτι η rx 480 θα ειναι πανω απο 300ευρο σιγουρα και κοντα στα 400 !!!!! και μου προτειναν την gtx960  και οταν ειπα για r9 380   παρεμεινε οτι η 960 ειναι καλυτερη. ποσο περιπου  πιστευεται  οτι θα ειναι η τιμη της 480  και ειναι οντως η 960 καλυτερη απο 380 ?  . ο υπολογιστης θα ειναι ετοιμος μεσα στην βδομαδα χωρις καρτα γραφικων . τι μου προτεινεται να κανω?

 

Δυστυχώς πήγες στο Πλαίσιο όπου οι τιμές σε hardware είναι +15-30% πάνω σε όλα συγκριτικά με άλλα καταστήματα. Άρα αλήθεια σου είπαν ότι θα την έχουν πάνω απο 300, ωστόσο δεν χρειάζεται να την αγοράσεις απο εκεί.

Λίγη υπομονή ακόμη κάνε και θα αξίζει η αναμονή. Μην κάνεις βιαστική κίνηση και πάρεις 960/380, είναι η χειρότερη αγορά αυτή την περίοδο.

 

Edit: Ωστόσο αν είναι να πάρεις κάτι οπωσδήποτε, γνώμη μου είναι ότι δεν είναι να δώσεις ούτε πάνω, ούτε κάτω απο 200.

Θα ήθελα βοήθεια με την επιλογή μιας νέας κάρτας γραφικών

 

Το σύστημα μου είναι το εξής:

 

Έβαλα το Doom και σέρνεται. Επίσης και παλιότερα παιχνίδια όπως GTA ή Far Cry 4 έχουν πρόβλημα.

 

Τί κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε σε αντικατάσταση της 6870? Κατα προτίμηση θα ήθελα πάλι ATI (AMD)

 

Budget μέχρι 150-200 ευρώ.

 

Ότι περίπου είπα και στο φίλο παραπάνω. Κάνε λιγάκι υπομονή ώστε να δούμε όλοι σε τι τιμές θα κυκλοφορήσουν οι νέες Radeon. Θα υπάρχουν πιθανότατα πολύ καλές επιλογές στο budget σου.

 

Αν βιάζεσαι, τότε και πάλι μην πάρεις τίποτα ακόμη. :)

 

Αν βιάζεσαι πάαααρα μα πάααααρα πολύ, τότε :

 

https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

Επεξ/σία από teo20net
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD 380/4 ή 960/4 μόνο κάτω από 200ευρω και σε 10 μέρες κάτω από 180 καινούριες ή κάτω απο 150 μεταχειρισμένες με εγγύηση!

σε 2 μέρες βγαίνει η 480 και όλες οι 390 , 380 , 370 θα συμπιεστούν προς τα κάτω

το ίδιο και για 970 , 960 , 950 , 750ΤΙ προς τα κάτω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα βοήθεια με την επιλογή μιας νέας κάρτας γραφικών

 

Το σύστημα μου είναι το εξής:

 

motherboard: Αsus Rampage Extreme II

CPU: Intel Xeon x5650 2.6 GHz

RAM: 3x2 GB

PSU: Corsair TX 750W

GPU: ATI HD6870

 

Ανάλυση οθόνης: 1920x1200

 

Έβαλα το Doom και σέρνεται. Επίσης και παλιότερα παιχνίδια όπως GTA ή Far Cry 4 έχουν πρόβλημα.

 

Τί κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε σε αντικατάσταση της 6870? Κατα προτίμηση θα ήθελα πάλι ATI (AMD)

 

Budget μέχρι 150-200 ευρώ.

Oντως,το καλυτερο ειναι να περιμενεις λιγο...Αλλιως θα προτεινα την gtx 960 η 380. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, σκεφτομαι να φτιαξω εναν υπολογιστη  ο οποιος θα παιζει παιχνιδια στα 1080p , αρχικα θεωρησα καλη επιλογη να κανω υπομονη και να περιμενω την rx 480 η οποια περιμενω οτι δε θα ξεπερασει τα 260ευρο, σημερα ομως που περασα απο καταστημα πλαισιο, μου ειπαν οτι η rx 480 θα ειναι πανω απο 300ευρο σιγουρα και κοντα στα 400 !!!!! και μου προτειναν την gtx960  και οταν ειπα για r9 380   παρεμεινε οτι η 960 ειναι καλυτερη. ποσο περιπου  πιστευεται  οτι θα ειναι η τιμη της 480  και ειναι οντως η 960 καλυτερη απο 380 ?  . ο υπολογιστης θα ειναι ετοιμος μεσα στην βδομαδα χωρις καρτα γραφικων . τι μου προτεινεται να κανω?

απο amazon να την παρεις και να την φερεις μεσω ανταρκτικης θα σου μεινουν παλι καμια 100 ευρω.....

 

γερμανια παιζει τωρα στα 250 και +20 τα μεταφορικα εδω στο ελλαντα με το καρτελ τους μην περιμενεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρω 1070 τωρα η ειναι νωρις και να περιμενω μεχρι τον Σεπτεμβρη που θα εχουν οριμασει οι τιμες και θα εχουμε και μια καλυτερη εικονα απο τα μοντελα που θα υπαρχουν στην αγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu: Intel i5 6500

Motherboard: msi h170 gaming m3

Τροφοδοτικό : crucial 600w

Ram : ddr4 8gb crucial

Οθόνη 24" fhd

 

σε 15μέρες να πάρεις την 480/4 με 250ευρώ! κρίμα είναι να πάρεις κάτι λιγότερο

αν είσαι οπαδός της πράσινης τότε σε 15μέρες με 250ευρώ να πάρεις 970/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το πολυ δυο βδομαδες μεχρι να μου ζητησει ο φιλος που θα πουλησω την καρτα.του ειπα να κανει υπομονη λιγο παραπανω να δω τι θα γινει με τις καινουργιες καρτες.ακουω για την 480 οτι δεν ειναι και αυτο που περιμεναν πολυ..ξερω οτι δεν ειναι περιοδος να αγορασω καρτα αλλα απο το να χασω τα 80  ευρω που θα πουλησω αυτη που εχω δεν λεει..τι λετε να κανω??θελω να παρω κατι καλυτερο σε σχεση με αυτο που εχω μεχρι 250-280 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σκοπευω να αγοράσω την palit gtx 750 ti 2gb. Είναι καλή; Θα σηκώνει το gta v σε medium grahpics?έχω επίσης fx 6300 και 4gb ram. Στα 80 ευρώ θα την αγοράσω μεταχειρισμενη χωρίς εγγυηση-κουτια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σκοπευω να αγοράσω την palit gtx 750 ti 2gb. Είναι καλή; Θα σηκώνει το gta v σε medium grahpics?έχω επίσης fx 6300 και 4gb ram. Στα 80 ευρώ θα την αγοράσω μεταχειρισμενη χωρίς εγγυηση-κουτια κλπ

Στα 80-100 θα μπορουσες να βρεις και με εγγυηση.Εγω ομως σου πρωτεινω να περιμενεις τις νεες αφιξεις απο πλευρα amd γιατι θα πεσουν οι τιμες στις μεταχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 80-100 θα μπορουσες να βρεις και με εγγυηση.Εγω ομως σου πρωτεινω να περιμενεις τις νεες αφιξεις απο πλευρα amd γιατι θα πεσουν οι τιμες στις μεταχ.

Για ποιες λες; Όταν λες νέες αφίξεις; Εάν βγουν καινούργιες θα βγουν στα 700+ ευρώ € :/ θα πρέπει να περιμένω παρααα πολύ καιρό να πέσουν στα 100 ευρώ και αν θα πέσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...