Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι τελευταιο.Εχουμε καταληξει με φιλους σε δυο προορισμους. Ρωμη και Βερολινο... Ιδιες τιμες πανω-κατω. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για το Βερολινο πιο πολυ. Για την ηλικια μου που ειμαι 20 ειναι καλα για βραδινη διασκεδαση κτλπ ή ειναι λιγο ξενερωτα και δε κινειται τιποτα?? Για τη Ρωμη πιστευω ειναι σα την Ελλαδα σε αυτο το θεμα γι'αυτο και δε ρωταω. Αλλα για Γερμανια δεν εχω ιδεα.

Ίδιες τιμές δεν είναι. Εκτός αν εννοείς μεταφορικά,διαμονή. Το Βερολίνο είναι από τις φτηνότερες ευρωπαϊκές πόλεις σε φαγητό ,διασκέδαση. Ιδανικό για ξεσάλωμα 20άρηδων :)

Tip: στο Ανατολικό Βερολίνο γίνεται όλο το πανηγύρι. Καλό θα ήταν να κοιτάξεις εκεί για την διαμονή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τελευταιο.Εχουμε καταληξει με φιλους σε δυο προορισμους. Ρωμη και Βερολινο... Ιδιες τιμες πανω-κατω. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για το Βερολινο πιο πολυ. Για την ηλικια μου που ειμαι 20 ειναι καλα για βραδινη διασκεδαση κτλπ ή ειναι λιγο ξενερωτα και δε κινειται τιποτα?? Για τη Ρωμη πιστευω ειναι σα την Ελλαδα σε αυτο το θεμα γι'αυτο και δε ρωταω. Αλλα για Γερμανια δεν εχω ιδεα.

Αν πιστεύεις ότι η Ρώμη έχει καλύτερη διασκέδαση από Βερολίνο, ετοιμάσου για πολιτισμικό σοκ.Το Βερολίνο είναι Η πόλη για νυχτερινή διασκέδαση στην Ευρώπη. Και Ρώμη είναι πολύ πιο ξενέρωτα από Ελλάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα θα βαλω αμαξι σε πλοιο...τι κανω? μου λενε που το βαζω? ποση ωρα πριν πρεπει να ειμαι λιμανι?

Αν μπορείς πήγαινε νωρίς για να είναι σχετικά άδειο το πλοίο και να το βάλεις πιο άνετα. Σου λένε αυτοί που να το βάλεις ακριβώς (στο εκατοστό :P ) οπότε αν είσαι και νέος οδηγός πήγαινε νωρίς για να μη στριμωχτείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο νωρις πας τοσο πιο αργα θα βγεις και αναποδο.Οσο για το παρκαρισμα παρκαρεις οσο πιο κοντα γινεται στους αλλους (σαρδελες).Δε νομιζω οτι θα εχεις και παρκαδορο(τουλαχιστον για χανια δεν εχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκυρώθηκε η Άνδρος τελικά για χάρη της Νάξου ( δεν έβρισκα αυτά που ήθελα και έτσι άλλαξα απόφαση! ) λοιπόν Φαγητό που ρε παιδιά? ξέρετε κανένα ταβερνάκι ( καλό και φθηνό!)  εγώ θα μείνω στην πλάκα 6μέρες!  αλλά θα πάω παντού.

Επειδή είναι ξεφτίλα το γεγονός να χρεώνουν ξεχωριστά ξαπλώστρες και καφέ τέτοιους καιρούς, υπάρχει κανένα Καφέ-Βeach/bar που με τον καφέ να έχει free το κάτσε? 

 

Ότι άλλο καλοδεχούμενο .... ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πολυ καλα εκανες και αλλαξες την Ανδρο για Ναξο. Και γενικα, οχι μονο την Ανδρο θα αλλαζα για Ναξο αλλα και πολλα αλλα νησια. Ειχα παει πριν 3 χρονια καμια 10αρια μερες και περασα παρα πολυ ομορφα.

 

Στην αρχη (3 πρωτες μερες) εμενα στην Αγια Αννα αλλα κατι ειχε γινει εκεινη τη χρονια με μυγακια απο την Αφρικη και δεν μπορουσαμε να κατσουμε ουτε στο μπαλκονι, οποτε αλλαξα δωματιο με ενα στη χωρα (Αγιο Γεωργιο) που δεν ειχε μυγακια η περιοχη (και γενικα καλυτερα στη χωρα να μεινει καποιος γιατι ειναι προτιμοτερο να γυριζεις ολη μερα το νησι με το μεταφορικο σου αλλα το βραδυ να βγαινεις με τα ποδια στη χωρα που ειναι και το πιο πολυ τζερτζελο - περατζαδα παρα το αντιθετο).

 

Γενικα, πολυ ωραιο φαι οπου και αν φαγαμε (δεν θα δυσκολευτεις να βρεις γενικα καλο φαι στη Ναξο....και στα χωρια πανω να πας, Απειρανθο κλπ, πολυ γραφικα) και μια χαρα τα νερα στη θαλλασα. Συνηθως καναμε μπανιο στην Αγια Αννα, πλακα, μικρη βιγλα (καθομασταν και σε ενα beach bar με πισινα αν θυμαμαι καλα λιγο μετα το καμπινκγ της πλακας προς μικρη βιγλα, τρωγαμε κανα club κλπ..). Στην αλλη μερια της Ναξου (παλι δεν θυμαμαι πως λεγεται) που για να φτασουμε με αμαξι καναμε 45+ λεπτα, δεν ελεγε γενικα τιποτα, οποτε αν βαρεθεις το τραβηγμα δεν χανεις και τιποτα.

 

Απο φαι τωρα, αυτο που θυμαμαι σιγουρα ηταν ενα σουβλατζιδικο στο κεντρο εκει στο λιμανι που τρωγαμε σχεδον καθε βραδυ (δυστυχως μου διαφευγει το ονομα, αλλα θα το δεις, ειναι γωνιακο, φουλ κοσμο, κανει και τελεια κρεπα με νουτελα.. :)) καθως και την πισταρια Σουζανα (susanna) ή οποια μαζι με μια πιτσαρια στη Ναουσα της Παρου ειναι οτι καλυτερο εχω φαει προσωπικα σε πιτσα.

 

Απο εκει και περα, να δεις και το παλιο καστρο στη χωρα καθως και ενα beach bar για βραδινο ποτακι που ειναι στην παραλια της Αγιας Αννας (οχι τιποτα σπουδαιο, αλλα μαζευε κοσμο). Eλπιζω να μην κανει ακομα ο dj τα τρελα του.... εκει που σου επαιζε γνωστα επικαιρα dance pop κομματια σου πεταγε τα κυματα του Δουναβη και κατι τετοιες ανωμιαλες...και οχι, δεν ηταν στυλ, αηδια ηταν.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα, αν θυμηθω κατι εξτρα θα γραψω παλι.

 

Καλες Διακοπες!

 

Εdit: Το σουβλατζιδικο λεγεται Jackpots.


υπάρχει κανένα Καφέ-Βeach/bar που με τον καφέ να έχει free το κάτσε? 

 

 

Το beach bar στην Αγια Αννα αν θυμαμαι καλα ειναι ετσι, παιρνεις κατι να φας/πιεις και καθεσαι free (οχι το beach bar που σου ειπα πιο πανω για ποτακι...και αυτο στην Αγια Αννα ειναι, αλλα ειναι το πρωτο απο αριστερα οπως κοιτας ας πουμε απο την παραλια τον δρομο, το οποιο ειναι και μεγαλυτερο απο το αλλο αλλα δεν δουλευει και το βραδυ αργα οπως το μικρο που σου ειπα για ποτακι, το οποιο ειναι τερμα δεξια οπως κοιταμε απο την παραλια τον δρομο). 

 

Και το beach bar μετα την πλακα που σου ειπα, ετσι ειναι free.

 

Φαε και παγωτακι στη χωρα απο το waffle house το οποιο ειναι καλυτερο γευστικα κατα τη γνωμη μου απο αυτο που ειναι στη Βουλιαγμενη.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και αναφέρθηκε η Ανδρος και είναι και το νησί μου έχω να πώ οτι τσιμπήσανε λίγο τις τιμές στα δωμάτια για μήνα Ιούλιο..

 

Groupon επίσης φέτος δεν βλέπω καμια ενδιαφέρουσα προσφορά .. 

 

Φταίει ή δήθεν ανάκαμψη ; δεν ξέρω..

 

Γενικά απο που ψάχνετε για δωμάτια κτλ σε νησι ; το booking . com  trivago κτλ τα εμπιστευόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά απο που ψάχνετε για δωμάτια κτλ σε νησι ; το booking . com  trivago κτλ τα εμπιστευόμαστε;

booking.com ναι είναι αξιόπιστο αλλά την έξτρα αξιοπιστία θα την πληρώσεις παραπάνω (~15%)

Το Trivago τώρα είναι ο σκρούτζ των booking.com/otel.com/venere.com και λοιπών παρόμοιων site οπότε δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας ή μη.Γνώμη μου, κλείστα απευθείας τηλεφωνικά με την επιχείρηση χωρίς ενδιάμεσους.

 

Για το άλλο που λες υπάρχουν προσφορές παντού.

Και Νάξος και Άνδρος και Σαντορίνη, τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει κράτηση σε ελληνικό ξενοδοχείο μέσω booking και έπεσα θύμα εξαπάτησης, κοροϊδίας κλπ. Τελευταία στιγμή αποφάσισα τελικά να μη μείνω στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο, παραπονέθηκα στην εταιρεία και τους υποχρέωσε να μη μου χρεώσουν το πρώτο βράδυ. Άψογη και άμεση εξυπηρέτηση. Τα λεφτά που πληρώνεις παραπάνω σε εξασφαλίζουν από τους απατεώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω Σκιαθο σε 3 μερες....

 

  • Θα ηθελα να μου πειτε πληροφοριες για τις καλυτερες παραλιες!

 

  • Για κανενα ωραιο μαγαζι για βραδυ, οχι κλαμπ φυσικα!

 

  •  Κανενα μαγαζι για φαγητο, του στυλ σουβλακια κλπ, οχι ταβερνα

 

  • Τιμες στις παραλιες και αν πληρωνεις ή οχι ξαπλωστρες.

 

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι πολλα να σου πω για αυτα που ρωτας για τη Σκιαθο.

 

Μπανιο καναμε τις πιο πολλες φορες στην παραλια Αγια Ελενη (λιγο πριν αν θυμαμαι καλα απο τη banana στα δεξια) και στην banana. Ηταν πραγματικα πεντακαθαρες αν και να ξερεις οτι πολλες φορες οι γνωμες ειναι υποκειμενικες. Πχ. γυρισα απο Σκιαθο και λεω σε μια κοπελα που πηγες διακοπες (ειχε παει καμια 15αρια μερες πριν απο μενα) και μου λεει Σκιαθο. Της λεω λοιπον Αγια Ελενη και μπανανα τελειες ε? Και μου απανταει, τι λες, χαλια banana, βρωμικη κλπ...Το θεμα ηταν οτι οταν πηγε εκεινη φυσαγε και ειχε βγαλει βρωμα και φυκια ενω την περιοδο που πηγα εγω ηταν πεντακαθαρη οπως ειπα. Καταλαβες λοιπον, ολα ειναι και θεμα γουστου - συγκυριων.

 

Ειχαμε παει για μπανιο και σε αλλες οπως βρωμολιμνο, ασεληνο κλπ, αλλα δεν θυμαμαι να σου πω. Γενικα καλη εντυπωση μου αφησαν τα νερα της Σκιαθου.

 

Οι ''μαξιλαρες'' για κανα χαλαρο ποτακι καλες ητανε. Στα clubs στη χωρα που ηταν απο την αλλη μερια απο οτι ειναι οι μαξιλαρες, δεν πηγα παρα μονο μια φορα. Ξερεις, τα κλασσικα νταπα ντουπα κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει κράτηση σε ελληνικό ξενοδοχείο μέσω booking και έπεσα θύμα εξαπάτησης, κοροϊδίας κλπ. Τελευταία στιγμή αποφάσισα τελικά να μη μείνω στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο, παραπονέθηκα στην εταιρεία και τους υποχρέωσε να μη μου χρεώσουν το πρώτο βράδυ. Άψογη και άμεση εξυπηρέτηση. Τα λεφτά που πληρώνεις παραπάνω σε εξασφαλίζουν από τους απατεώνες.

Τους όρους τους διάβασες? Το booking σε κάποιες κρατήσεις χρεώνει όλο το ποσό ακόμα κι αν ακυρώσεις ή σε άλλες περιπτώσεις χρεώνει ένα ποσό σε περίπτωση ακύρωσης. Το ξενοδοχείο κάνει ό,τι λέει η κράτηση που έκανες στη συγκεκριμένη περίπτωση και όχι ό,τι του κατέβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...