Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα, απο οτι εχω καταλαβει, απο το τηλεφωνο λενε οτι να ναι τιμες. Πας απο κοντα, ψαχνεις τα δωματια, βρισκεις παντα και καμια σχεση οι τιμες με αυτες που λενε απο το τηλεφωνο.

 

Πλεον κλεινω ενα δωματιο πριν παω διακοπες μεχρι 50 ευρω, παω και αμα μου αρεσει καθομαι, αμα δεν μαρεσει φευγω και ψαχνω αλλο. Πραγματικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα του να μην βρω, να αργησω να βρω κλπ.

 

Στην Παρο προπερσυ πηγα αυγουστο χωρις να εχω κλεισει τιποτα, γιατι ετσι οπως λες και εσυ μου λεγαν τον παπα τους απο το τηλ και βρηκα δωματιαρα με 50 και αλλα πολλα με 35-40-45 που καποια τρωγοντουσαν.

 

Το ιδιο και Ναξο που πηγα Αυγουστο παλι και επρεπε να αλλαξω δωματιο. Βρηκα με μια καμια 10αρια (απο αυτους ξερεις που μαζευονται στο λιμανι οταν σκαει καραβι) και αλλα ποσα στο δρομο καθως πηγαινα να δω καποια απο αυτα τα 10. Βρηκα υπερλουξ 3κλινο μεσα στη χωρα απο 85 μου το αφησε 60. Θα καθομουν αλλες 7-8 μερες.

 

Σκιαθο τα ιδια, πρωτα ειχα κλεισει ενα δωματιο απο τη μερια των club (δεν το ηξερα οτι ηταν τα club διπλα) και δεν μπορουσαμε να κοιμηθουμε το πρωτο βραδυ. Την επομενη ακριβως, βγαινω, κανω μια βολτα και βρισκω πολυ καλο δωματιο με 50 ευρω. Ολα σε φουλ σεζον αυτα που λεω.

Άρα το κλείνεις στα λόγια μόνο χωρίς προκαταβολή κλπ? Δεν το έχεις κλεισμένο στην ουσία έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το προσφορές που το βλέπεις δεν κατάλαβα? κάπου έχει χάσει την αξία της η λέξη προσφορά! 

Αυτές είναι δήθεν προσφορές ( περισσότερο κράχτες και μόνο!) άσε που αν πάρεις τηλ. μερικοί θα σου πουν τα έχω δώσει όλα τα δωμάτια τις προσφοράς ,αλλά μου έχει μείνει 1! μονό εκτός προσφοράς και για να σε εξυπηρετήσω στο δίνω Χ χρήματα παραπάνω. Δες και τις αγορές που έχουν και θα καταλάβεις! ( έχω πάει σε καλύτερα ξενοδοχεία με λιγότερα οπότε μην βλέπουμε τι λένε και τι γράφουν στα ''κουπονάδικα'' .) 

 

Αυτό που λες είναι γενικό φαινόμενο ( κρίμα κι όλας γιατί έτσι μόνο αυτός που έχει το ξενοδοχείο θα χάσει!)

Πάντως για να σου απαλύνω τον ''πόνο'' να ξέρεις ότι στην Νάξο άκουσα ακόμα χειρότερες τιμές κατά την διάρκεια 2-3 μέρες που έψαχνα και κυρίως από αυτούς με κουπόνια που έχουν βρει εύκολο τρόπο διαφήμισης και μετά σου λένε ότι τιμή γουστάτουν! ( αν δεις τους όρους σε αυτά όλα λένε 1 τηλ. στο κατάλυμα και μετά κλείνεις το κουπόνι) και μάλιστα για ξενώνες που ούτε για πλάκα δεν μπορείς να τους χρεώνεις σε αυτές τις τιμές. Αλλά όσο υπάρχουν μερικοί και τα δίνουν αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. 

@Prof_Chaos  @stratigos24

πατάω πάνω σε αυτό που λέτε και  θέλω να πω ότι αν πας να βάλεις ημερομηνίες αύριο μεθαύριο για όποιον προορισμό ( που να έχει κάτω από 45% πληρότητα ) βλέπεις ότι οι τιμές ξεκινάνε από 20-22€ το φθηνότερο και μέχρι τα 40€ υπάρχουν 8 σελίδες  αν βάλεις 10 μέρες αργότερα από 8 σελίδες βγαίνουν με το ζόρι 1!  Τραγικό το γεγονός ότι τσιμπάνε τιμές όσο έχουν χρόνο και όταν καίγεται αυτός να σου λέει έλα και με 15€! ενώ μπορείς να τα βρεις νωρίτερα. Εγώ δεν έχω παιδιά αλλά αν πάω κάπου θέλω να πάω να ηρεμήσω και όχι να ψάχνω ξενοδοχεία ( θέλω να τα έχω τακτοποιημένα! όλα πριν ) 

ναι κι εγώ αγχώνομαι να πάω και να ψάχνω .. αν ημουν μόνος εντάξει θα την ψιλοπάλευα αλλα και πάλι θα το έχω ενα μικρό άγχος..

Το καλό είναι να τα έχεις τακτοποιημένα.

 

οσο για τις τιμές οσο να ναι κοπανάνε. Πρέπει να υπάρξει έλεγχος.. Διαλυμένα όλα . σε μια χώρα που αιμοραγεί τόσα χρόνια και με μισθούς 600 ευρώ και λιγότερα δεν μπορείς να χτυπάς δωμάτιο ΧΩΡΙΣ aircondtion κουζινάκι κτλ 50 ευρώ .. ντροπή ..

 

και που στην Ανδρο.. που απο επιλογές σε περιορίζει αρκετά . Μπατσί με 2 καφετέριες που αξίζουν ας πούμε και η χώρα που βρίσκεται 1 ώρα απο το λιμάνι.. Είναι γραφική αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε θέμα με την γυναίκα κάθε καλοκαίρι. Αυτή έχει ένα κόλλημα με τις παραλίες, ενώ εγώ θέλω να βλέπω μεγάλες πόλεις (κυρίως πρωτεύουσες) να ανοίγει λίγο το μάτι μου να βλέπει πολιτισμό να ξεφεύγει από Ελληνοκυπριακή μιζέρια. Το συνδυάζουμε όσο μπορούμε, αν και σίγουρα δεν συνδυάζεται τελείως. (δεν μιλάμε για υπερατλαντικά)

 

Πέρυσι πήγαμε barcelona - majorka. Φέτος λέμε να πάμε νότια Γαλλία, ή κάπου αλλού. 

 

Όποιος έχει κανένα σχόλιο για Γαλλία ή κάποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοτια γαλλια ειναι καταπληκτικα Σεν τροπε  καννες και δευτερευοντως νικαια μονακο.

Κυριως το πρωτο σετ λεει το δευτερο οχι και τοσο,Απο μπανια ομως μην περιμενεις οι θαλασσες σε σχεση με ελλαδα ειναι πανβρωμικες.Μα καλα και εσεις θελετε παραλιες και φευγετε απο ελλαδα που εχει τις ωραιοτερες παραλιες της ευρωπης???

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με τη συζυγο αλλα τελικα πειθεται (πχ πριν 2 εβδομαδες πηγαμε Βενετια και ηταν εκπληκτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα λες σε εμένα, εγώ δεν θέλω να βλέπω θάλασσα ουτε ζωγραφιστή πλέον :D. Η γυναίκα έλεγε να πάμε καμιά Σαντορίνη

 

Το να πας Σαντορίνη για μένα είναι σαν να παραγγέλνεις γύρο, έχω γυρίσει τα Ελληνικά νησιά 1000 φορές δεν θέλω άλλο, μόνο εξωτερικό θέλω. Λογικά θα πάω και μια εβδομάδα στο σπίτι στην Χαλκιδική.  

 

Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ένα αμάξι και να κάνουμε ένα και να μείνουμε 9 μέρες σε 3 πόλεις, η να μείνουμε ξέρω γω 4 μέρες σε μια πόλη και 5 μέρες σε μια άλλη. Αυτές που πρότεινες εξετάζουμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alex, δεν κοιτάτε και τίποτα Κροατίες; Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο, πας παραλιακά την Κροατία και καταλήγεις καμιά Λιουμπλιάνα ή Βενετία ή κάτι τέτοιο. Δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και θα είναι και πιο φθηνά από Κάννες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ήταν η δεύτερη πρόταση της γυναίκας μου για εκείνα τα μέρη (νομίζω για Μαυροβούνιο μου έλεγε). Ξέρει και αυτή κόσμο που έχει πάει εκεί και είναι υποτίθεται καλά. 

 

Θέλουμε να πάρουμε περισσότερες πληροφορίες και να το σκεφτούμε και εκείνο το ενδεχόμενο. Εγώ δεν γουστάρω ιδιαιτέρα την ιδέα σλαβοχορών ο συνδυασμός με Βενετία δεν ακούγεται άσχημος, δεν έχω πάει εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑλα δεν ξερεις ποσο μου θυμιζετε εμενα με τη συζυγο .

Τελος παντων επειδη και εγω εχω γυρισει ολη την ελλαδα πολλακις θα σου πω οτι παραλιες σαν τις ελληνικες δε θα βρειτε(για να ειμαι ελικρινης και επειδη μενω και χανια η συμφωνια που κανουμε ειναι να παμε καμια εβδομαδα σε μεγαλη πρωτευουσα και μετα θαλασσα μερα νυχτα μεχρι το νοεμβριο(σοβαρα......).

Τελος παντων κροατια οι θαλασσες ειναι κρυες και οπως προειπα καμι σχεση με τις ελληνικες.Νοτια γαλλια πολυκοσμια και απιστευτη μολυνση.ΚΑτι λιγοτερο καλο απο ελλαδα αλλα ψιλοανεκτο ειναι ειτε Σαρδηνια(και καλα νεα Μυκονος) ειτε καπρι/πορτοφινο(πολυ μικρα).

Αν πατε παντως βενετια θα χαζεψετε.ΚΑι ως bonuσ η βενετια εχει παραλια για μπανιο (to lido) πληρως οργανωμνεη με ξαπλωστρε ομπρελλες κτλ αλλα η θαλασσα πολυ βρωμικη.

Διαλεγεις και παιρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω για τις Ελληνικές παραλίες, και εγώ δεν θέλω να ξαναδώ Ελλάδα γιατί την έχω κωλογυρίσει και χερσαίες παραλίες και τα νησιά. Αν η γυναίκα ηταν cool θα πήγαινα υπερατλαντικά κτλ πλέον, αλλά μου λέει ναι πάμε καραιβική. 

 

Τι να χέσω καραιβική να πάω με τις καλύβες και τους άπλυτους αντί να πάω Singapοre, Hong Kong, LA / NY / Vegas κτλ.. για όνομα του θεού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αλεξ ελα να σε παρω μαζζι μου στο Χονκ Κονκ τον αυγουστο :P

 

κροατια αξιζει εκει στο ντρουμπνοβικ κτλ!! Παντα ηθελα να το κανω το ροαδ τριπ απο βενετια ελλαδα!

Αν και τωρα δεν με απασχολει με αυτα που εχω να δω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε θέμα με την γυναίκα κάθε καλοκαίρι. Αυτή έχει ένα κόλλημα με τις παραλίες, ενώ εγώ θέλω να βλέπω μεγάλες πόλεις (κυρίως πρωτεύουσες) να ανοίγει λίγο το μάτι μου να βλέπει πολιτισμό να ξεφεύγει από Ελληνοκυπριακή μιζέρια. Το συνδυάζουμε όσο μπορούμε, αν και σίγουρα δεν συνδυάζεται τελείως. (δεν μιλάμε για υπερατλαντικά)

 

Πέρυσι πήγαμε barcelona - majorka. Φέτος λέμε να πάμε νότια Γαλλία, ή κάπου αλλού. 

 

Όποιος έχει κανένα σχόλιο για Γαλλία ή κάποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη. 

 

Από Γαλλία (Παρίσι σίγουρα) έχει φθηνές πτήσεις για Κανάριες Νήσους, νομίζω RyanAir. Έχω πάει Τενερίφη κι έχει πολλά πράγματα να δεις πέρα από παραλίες, πχ το Link.png Site: Teide .

 

Αλλιώς από νότια Γαλλία πας δυτική Ιταλία (Λιγουρία) ή αν πας δυτικά προς Ισπανία πχ Cadaqués. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι θυμίζουν αρκετά Ελλάδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω για τις Ελληνικές παραλίες, και εγώ δεν θέλω να ξαναδώ Ελλάδα γιατί την έχω κωλογυρίσει και χερσαίες παραλίες και τα νησιά. Αν η γυναίκα ηταν cool θα πήγαινα υπερατλαντικά κτλ πλέον, αλλά μου λέει ναι πάμε καραιβική. 

 

Τι να χέσω καραιβική να πάω με τις καλύβες και τους άπλυτους αντί να πάω Singapοre, Hong Kong, LA / NY / Vegas κτλ.. για όνομα του θεού. 

εγω παω μαλτα αυριογια 7 μερες,απ οτι εχω καταλαβει πρεπει να ειναι γαμηστερα!

χωρα στο μεγεθος της λευκαδας με 400.000 κατοικους και τρομερα πραγματα να δεις.καστρα κανονια κτλ.

αλλιως για παραλιες δοκιμασε εκτος απο νοτια γαλλια και καμια νοτια ιταλια,πχ σικελια

 

 

ps θα παω και μια μερα ρωμη επειδη εχω 16 ωρες αναμονη για ανταποκριση στο αεροδρομιο.

εχει παει κανεις να προτεινει τι να δω ( θα ειμαι μονος :P )

επισης κανα φαι να προτεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...