Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε περιπτωση online ακυρωσης αεροπορικων εισητηριων, λαμβανουμε πισω μερος των χρηματων?

 

Παίρνεις ένα μέρος των φόρων. Για το ναύλο θα πρέπει να διαβάσεις τους όρους, αλλά το πιο πιθανό είναι να μην πάρεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαιρινές διακοπές, από 30/8 έως 6/9 με το έτερον ήμισυ.

 

2 προτάσεις: Σκιάθος ή Σκόπελος;

 

Από ότι διάβαζα και τα νησιά είναι όμορφα.

 

Σκιάθος:

  • παραλίες με άμμος
  • περισσότερη νυχτερινή ζωή
  • τσιμπημένες τιμές

Σκόπελος:

  • παραλίες με βότσαλο
  • χαλαρά πράγματα για βράδυ
  • πιο normal τιμες

 

Για την περίοδο που θα πάω, τι προτείνετε;

 

Μάλλον προς Σκιάθο κλείνω, μιας και εκείνη την περίοδο ΥΠΟΘΕΤΩ ότι η Σκόπελος θα έχει "αδειάσει" τελείως ενώ η Σκιάθος θα είναι λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Σύβοτα - Πάργα  4ήμερο σε ενα μηνα περίπου γνωριζουμε τιποτα οικονομικό σχετικά, να τα κλείσω από τώρα;;

 

Παργα ειχα πάει πριν κατι χρονια και θυμαμαι ειχαμε μεινει σε κατι δωματια λιγο πριν το χωριο αρκετά φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνοτερο, σαν διαμονη αλλα και γενικοτερα, πιο νησί ειναι; Σκιάθος ή Σκοπελος;

Σκόπελος ασυζητητί, Σκιάθος είναι από τα πιο ακριβά νησία της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το γραψα και πριν αν και είμαι Ανδριώτης (απο την Ανδρο δηλαδή ) ντροπή στους ντόπιους επιχειρηματίες.. Οχι σε όλους φυσικά.

 

Πήρα 5 διαφορετικά δωμάτια μέσα στο μπατσί και λέγανε οτι να ναι τιμές.. Απο 55 -65 μέχρι και 85 άκουσα απο κάποιον.. Για 20/7 μια εβδομάδα.

 

Μάλωσα μαζί τους κυριολεκτικά νιώθω ντροπή πραγματικά για την αισχροκέρδια μερικών κουτοπόνηρων.

Η εξήγηση που μου έδωσαν είναι οτι δουλεύει λίγους μήνες το νησί και πρέπει να βγάλουν κι αυτοί..Ισχύει οτι δουλεύει λίγο αλλά δεν δέχομαι την λογική τους .. οτι αρπάξουμε.. Με αυτα τα μυαλά δεν θα δουλεύει καθόλου σε λίγο καιρό.

 

Τα λεφτά είναι δικά σας αλλά για δωμάτιο στην Ανδρο (δεν μιλάω για ξενοδοχείο) μην δεχτείτε πάνω απο 40-45 ευρώ. Ελεος δηλαδή.

 

Απο που μπορούμε να αγοράσουμε με κάρτα visa prepaid κοκ ακτοπλοικά και να μας τα στείλουν σπίτι;  Απο κάποιο αξιόπιστο ταξιδιωτικό φυσικά. Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παω μαλτα με ανταποκριση μεσω ρωμης.

στην επιστροφη εχω 16(!) ωρες αναμονη στο αεροδρομιο.

μπορω να βγω εξω και να γυρισω τη ρωμη αντι να περιμενω στο αεροδρομιο μονος σα το λεμονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά την περίοδο που θα πάω μήπως είναι καλύτερα προς Σκιάθο; Φαντάζομαι οι τιμές θα είναι καλύτερες..

Δεν είχα δει τις ημερομηνίες, ναι θα είναι καλύτερα αλλά και πάλι σαν νησί προτιμώ τη Σκόπελο και ακόμα καλύτερα Αλόννησο.

Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα Σκιάθο είναι η νυχτερινή ζωή (καλμπ, μπιτς μπαρ, κλπ).

 

παω μαλτα με ανταποκριση μεσω ρωμης.

στην επιστροφη εχω 16(!) ωρες αναμονη στο αεροδρομιο.

μπορω να βγω εξω και να γυρισω τη ρωμη αντι να περιμενω στο αεροδρομιο μονος σα το λεμονος?

Ναι, γιατί να μην μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα 5 διαφορετικά δωμάτια μέσα στο μπατσί και λέγανε οτι να ναι τιμές.. Απο 55 -65 μέχρι και 85 άκουσα απο κάποιον.. Για 20/7 μια εβδομάδα.

 

 

Γενικα, απο οτι εχω καταλαβει, απο το τηλεφωνο λενε οτι να ναι τιμες. Πας απο κοντα, ψαχνεις τα δωματια, βρισκεις παντα και καμια σχεση οι τιμες με αυτες που λενε απο το τηλεφωνο.

 

Πλεον κλεινω ενα δωματιο πριν παω διακοπες μεχρι 50 ευρω, παω και αμα μου αρεσει καθομαι, αμα δεν μαρεσει φευγω και ψαχνω αλλο. Πραγματικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα του να μην βρω, να αργησω να βρω κλπ.

 

Στην Παρο προπερσυ πηγα αυγουστο χωρις να εχω κλεισει τιποτα, γιατι ετσι οπως λες και εσυ μου λεγαν τον παπα τους απο το τηλ και βρηκα δωματιαρα με 50 και αλλα πολλα με 35-40-45 που καποια τρωγοντουσαν.

 

Το ιδιο και Ναξο που πηγα Αυγουστο παλι και επρεπε να αλλαξω δωματιο. Βρηκα με μια καμια 10αρια (απο αυτους ξερεις που μαζευονται στο λιμανι οταν σκαει καραβι) και αλλα ποσα στο δρομο καθως πηγαινα να δω καποια απο αυτα τα 10. Βρηκα υπερλουξ 3κλινο μεσα στη χωρα απο 85 μου το αφησε 60. Θα καθομουν αλλες 7-8 μερες.

 

Σκιαθο τα ιδια, πρωτα ειχα κλεισει ενα δωματιο απο τη μερια των club (δεν το ηξερα οτι ηταν τα club διπλα) και δεν μπορουσαμε να κοιμηθουμε το πρωτο βραδυ. Την επομενη ακριβως, βγαινω, κανω μια βολτα και βρισκω πολυ καλο δωματιο με 50 ευρω. Ολα σε φουλ σεζον αυτα που λεω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κάνεις αλλά αν εχεις γυναίκα παιδιά γατιά είναι ταλαιπωρία να τρέχεις .. Αν ημουν μόνος μου χαλαρά.

 

Τελικά για online έκλεισα απο το viva και τα στέλνουν με courier. Υπάρχουν κι άλλα βέβαια πάρομοια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, απο οτι εχω καταλαβει, απο το τηλεφωνο λενε οτι να ναι τιμες. Πας απο κοντα, ψαχνεις τα δωματια, βρισκεις παντα και καμια σχεση οι τιμες με αυτες που λενε απο το τηλεφωνο.

 

Πλεον κλεινω ενα δωματιο πριν παω διακοπες μεχρι 50 ευρω, παω και αμα μου αρεσει καθομαι, αμα δεν μαρεσει φευγω και ψαχνω αλλο. Πραγματικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα του να μην βρω, να αργησω να βρω κλπ.

 

Στην Παρο προπερσυ πηγα αυγουστο χωρις να εχω κλεισει τιποτα, γιατι ετσι οπως λες και εσυ μου λεγαν τον παπα τους απο το τηλ και βρηκα δωματιαρα με 50 και αλλα πολλα με 35-40-45 που καποια τρωγοντουσαν.

 

Το ιδιο και Ναξο που πηγα Αυγουστο παλι και επρεπε να αλλαξω δωματιο. Βρηκα με μια καμια 10αρια (απο αυτους ξερεις που μαζευονται στο λιμανι οταν σκαει καραβι) και αλλα ποσα στο δρομο καθως πηγαινα να δω καποια απο αυτα τα 10. Βρηκα υπερλουξ 3κλινο μεσα στη χωρα απο 85 μου το αφησε 60. Θα καθομουν αλλες 7-8 μερες.

 

Σκιαθο τα ιδια, πρωτα ειχα κλεισει ενα δωματιο απο τη μερια των club (δεν το ηξερα οτι ηταν τα club διπλα) και δεν μπορουσαμε να κοιμηθουμε το πρωτο βραδυ. Την επομενη ακριβως, βγαινω, κανω μια βολτα και βρισκω πολυ καλο δωματιο με 50 ευρω. Ολα σε φουλ σεζον αυτα που λεω.

 

Έτσι ακριβώς είναι. Οι περισσότεροι βασίζονται στην ανασφάλεια του δε θα βρώ και βαράνε στο κεφάλι. Περιττό να πώ για κάτι booking και τιμές για γέλια.

 

Αν δε σε πειράζει να χάσεις μια ωρίτσα χαζεύοντας δωμάτια το επι τόπου είναι ότι καλύτερο γιατί και επιλογή έχεις αλλα και γιατί βρίσκεις τον άλλον στην ανάγκη με άδεια δωμάτια και μπορείς να πετύχεις μια χαρα τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το άλλο που λες υπάρχουν προσφορές παντού.

Και Νάξος και Άνδρος και Σαντορίνη, τα πάντα.

 

Το προσφορές που το βλέπεις δεν κατάλαβα? κάπου έχει χάσει την αξία της η λέξη προσφορά! 

Αυτές είναι δήθεν προσφορές ( περισσότερο κράχτες και μόνο!) άσε που αν πάρεις τηλ. μερικοί θα σου πουν τα έχω δώσει όλα τα δωμάτια τις προσφοράς ,αλλά μου έχει μείνει 1! μονό εκτός προσφοράς και για να σε εξυπηρετήσω στο δίνω Χ χρήματα παραπάνω. Δες και τις αγορές που έχουν και θα καταλάβεις! ( έχω πάει σε καλύτερα ξενοδοχεία με λιγότερα οπότε μην βλέπουμε τι λένε και τι γράφουν στα ''κουπονάδικα'' .) 

 Το γραψα και πριν αν και είμαι Ανδριώτης (απο την Ανδρο δηλαδή ) ντροπή στους ντόπιους επιχειρηματίες.. Οχι σε όλους φυσικά.

 

Πήρα 5 διαφορετικά δωμάτια μέσα στο μπατσί και λέγανε οτι να ναι τιμές.. Απο 55 -65 μέχρι και 85 άκουσα απο κάποιον.. Για 20/7 μια εβδομάδα.

 

Μάλωσα μαζί τους κυριολεκτικά νιώθω ντροπή πραγματικά για την αισχροκέρδια μερικών κουτοπόνηρων.

Η εξήγηση που μου έδωσαν είναι οτι δουλεύει λίγους μήνες το νησί και πρέπει να βγάλουν κι αυτοί..Ισχύει οτι δουλεύει λίγο αλλά δεν δέχομαι την λογική τους .. οτι αρπάξουμε.. Με αυτα τα μυαλά δεν θα δουλεύει καθόλου σε λίγο καιρό.

 

Τα λεφτά είναι δικά σας αλλά για δωμάτιο στην Ανδρο (δεν μιλάω για ξενοδοχείο) μην δεχτείτε πάνω απο 40-45 ευρώ. Ελεος δηλαδή.

 

Απο που μπορούμε να αγοράσουμε με κάρτα visa prepaid κοκ ακτοπλοικά και να μας τα στείλουν σπίτι;  Απο κάποιο αξιόπιστο ταξιδιωτικό φυσικά. Ευχαριστώ.

 

Αυτό που λες είναι γενικό φαινόμενο ( κρίμα κι όλας γιατί έτσι μόνο αυτός που έχει το ξενοδοχείο θα χάσει!)

Πάντως για να σου απαλύνω τον ''πόνο'' να ξέρεις ότι στην Νάξο άκουσα ακόμα χειρότερες τιμές κατά την διάρκεια 2-3 μέρες που έψαχνα και κυρίως από αυτούς με κουπόνια που έχουν βρει εύκολο τρόπο διαφήμισης και μετά σου λένε ότι τιμή γουστάτουν! ( αν δεις τους όρους σε αυτά όλα λένε 1 τηλ. στο κατάλυμα και μετά κλείνεις το κουπόνι) και μάλιστα για ξενώνες που ούτε για πλάκα δεν μπορείς να τους χρεώνεις σε αυτές τις τιμές. Αλλά όσο υπάρχουν μερικοί και τα δίνουν αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. 

@Prof_Chaos  @stratigos24

πατάω πάνω σε αυτό που λέτε και  θέλω να πω ότι αν πας να βάλεις ημερομηνίες αύριο μεθαύριο για όποιον προορισμό ( που να έχει κάτω από 45% πληρότητα ) βλέπεις ότι οι τιμές ξεκινάνε από 20-22€ το φθηνότερο και μέχρι τα 40€ υπάρχουν 8 σελίδες  αν βάλεις 10 μέρες αργότερα από 8 σελίδες βγαίνουν με το ζόρι 1!  Τραγικό το γεγονός ότι τσιμπάνε τιμές όσο έχουν χρόνο και όταν καίγεται αυτός να σου λέει έλα και με 15€! ενώ μπορείς να τα βρεις νωρίτερα. Εγώ δεν έχω παιδιά αλλά αν πάω κάπου θέλω να πάω να ηρεμήσω και όχι να ψάχνω ξενοδοχεία ( θέλω να τα έχω τακτοποιημένα! όλα πριν ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...