Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dreammpompo είπε

Ναι όλα φαίνονται 

Αγόρασες κάτι χειροπιαστό σε είδος και περιμένεις παραλαβή

ή 

κάποια υπηρεσία, πχ κλειδί για κάποιο software, γενικά άυλη υπηρεσία

EDIT : Βάλε το link αυτου που αγορασες (από αυτόν τον πωλητη), εκτος αν ήταν μοναδικό και δεν υπάρχει πια. 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου φαίνεται η αγορά στο ιστορικό σου, οταν περάσει η ημερομηνία παραλαβής, ανοιγεις disipute στο ebay, την κάνεις escalate και παιρνεις πισω τα λεφτά σου. Αν σου στειλει οτιδηποτε (ακομα και πετρες) ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΟ UNBOXING video και αν δεν ειναι οτι αγορασες θα παρεις τα λεφτά σου πισω. Λεφτά δεν θα χάσεις, απλά στη χειροτερη θα περιμενεις να περάσει ο χρόνος παραλαβης. 

Εναλλακτικά μπορεις να πιεσεις καλα το ebay με τεκμηριωμένη προσεγγιση και αν ο χρηστης εχει κλεισει το λογαριασμο του ή εχει κανει και αλλες απατες, θα σε δικαιώσουν ευκολα και χωρις να περιμενες την παρελευση ημερομηνια παραλαβης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Υπάρχει κάποιο λινκ μέσα στο paypal για μετατροπή νομισμάτων και αγορά πόσο θα με χρεώσει σε ευρώ? 

Υπήρχε παλιότερα στο currency αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περιορισμός στο μέχρι πόσες φορές θα αρνηθεί ή θα υπάρξει ένα πρόβλημα για μια αγορά?

 

Π.χ.: Θέλω να αγοράσω ένα άλφα προϊόν και την πρώτη φορά που δοκιμάζω να πληρώσω με Paypal δεν δέχεται την πληρωμή το paypal και για τον οποιοδήποτε λόγο.

Μέχρι πόσες φορές μπορώ να δοκιμάσω να κάνω την ίδια ακριβώς αγορά?

Εννοείτε ότι έχω λεφτά στην κάρτα που έχω συνδέσει στο paypal μου.

Υπάρχει περιορισμός στις φορές που θα αποτύχει να γίνει η αγορά με paypal? Και αν ναι έχω περιορισμούς μετά από αυτές τις φορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Υπάρχει περιορισμός στο μέχρι πόσες φορές θα αρνηθεί ή θα υπάρξει ένα πρόβλημα για μια αγορά?

Π.χ.: Θέλω να αγοράσω ένα άλφα προϊόν και την πρώτη φορά που δοκιμάζω να πληρώσω με Paypal δεν δέχεται την πληρωμή το paypal και για τον οποιοδήποτε λόγο.

Μέχρι πόσες φορές μπορώ να δοκιμάσω να κάνω την ίδια ακριβώς αγορά?

Εννοείτε ότι έχω λεφτά στην κάρτα που έχω συνδέσει στο paypal μου.

Υπάρχει περιορισμός στις φορές που θα αποτύχει να γίνει η αγορά με paypal? Και αν ναι έχω περιορισμούς μετά από αυτές τις φορές?

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για το PayPal

Αν τρως πόρτα στην πληρωμή δεν ευθύνεται το PayPal, αλλά η κάρτα σου και τα λοιπά και δεν του πέφτει και λόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ερώτηση την έκανα γιατί μου έτυχε την 1 και 2 φορά που θέλω να αγοράσω ένα προϊόν να έβγαλε λάθος στο paypal ενώ την 3 φορά το δέχτηκε κανονικά.

Και δεν άλλαξα απολύτως τίποτα μεταξύ της 1 και 3 φοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνφορουμίτες, εχω μια απορία περι ισοτιμιών, καπου μπερδεύομαι.

Απ'οσο ειχα διαβασει παλαιότερα και τον οδηγό εδω στο φορουμ, μας συμβούλευε να πληρώνουμε στο νομισμα της πωλησης στο ebay και να επιλέξουμε να γινει η αλλαγή/ισοτιμια στη κάρτα/τραπεζα μας.

Κι ερωτώ το εξής: έκανα μια αγορα απο ebay αξιας 31.97 λιρών. Σε ολα τα site ισοτιμιών βγαίνει 36ε (την ημέρα εκείνη). 

Πηγαίνω λοιπόν στο ebanking μου και βλέπω πως με εχει χρεώσει 36.24+0.72=36.96ε. 

Κάνω κατι λάθος; μήπως το 0.72ε ειναι κάποιος φόρος; 

Γιατι σε ολες τις αγορες μου απο paypal εχω δυο χρεώσεις απ'τον ιδιο πωλητή. Τι τιμή και τα ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Συνφορουμίτες, εχω μια απορία περι ισοτιμιών, καπου μπερδεύομαι.

Απ'οσο ειχα διαβασει παλαιότερα και τον οδηγό εδω στο φορουμ, μας συμβούλευε να πληρώνουμε στο νομισμα της πωλησης στο ebay και να επιλέξουμε να γινει η αλλαγή/ισοτιμια στη κάρτα/τραπεζα μας. 

Κι ερωτώ το εξής: έκανα μια αγορα απο ebay αξιας 31.97 λιρών. Σε ολα τα site ισοτιμιών βγαίνει 36ε (την ημέρα εκείνη). 

Πηγαίνω λοιπόν στο ebanking μου και βλέπω πως με εχει χρεώσει 36.24+0.72=36.96ε.  

Κάνω κατι λάθος; μήπως το 0.72ε ειναι κάποιος φόρος;  

Γιατι σε ολες τις αγορες μου απο paypal εχω δυο χρεώσεις απ'τον ιδιο πωλητή. Τι τιμή και τα ψιλά.

Η κάρτα σου έχει κάποιες χρεώσεις όταν κάνει αλλαγή συναλλάγματος(μάλλον 2%). Ρωτα στην τράπεζα σου για λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες τράπεζες έχουν και εφάπαξ προμήθεια για κάθε μετατροπή συναλλάγματος, δηλαδή 1 ευρώ 2 ευρώ ανάλογα, πέρα βέβαια των ισοτιμιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, kanesaxo said:

Πηγαίνω λοιπόν στο ebanking μου και βλέπω πως με εχει χρεώσει 36.24+0.72=36.96ε. 

0.72/36.24=0.02 άρα η τράπεζά σου κρατάει προμήθεια 2% για μετατροπή συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με δώσει το λινκ για να βάλω να κάνει τη μετατροπή η κάρτα μου; δε μπορώ να το βρω εκτός εάν το έχουν αφαιρέσει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να ανοίξω dispute στο paypal για μια υπηρεσία που δεν έλαβα ποτέ και ο πωλητής δεν απαντάει.

Το θέμα είναι ότι στην αναφορά προβλήματος και αφού επιλέξω την συναλλαγή, στο επόμενο βήμα μου δίνει μόνο την εξής επιλογή «Αναφορά μη εγκεκριμένης δραστηριότητας».

Για ποιο λόγο δεν μου δίνει και τις άλλες επιλογές πχ «δεν έλαβα το προιόν που αγόρασα»; Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...