Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, MasterX είπε

Ερώρηση:
Μου εγινε αυτοματο renewal απο Bitdefender (ενω υποτιθεται μου το ειχαν απενεργοποιησει αυτοματα αυτοι)και χρεωθηκα 80ε μεσω Paypal..
Επειδη μαλλον μεσω του δικου μου Paypal πηραμε μια ακομα συνδρομη για φιλο και μεχρι να το κοιταξει μπορει να χρεωθω και απο εκει, υπαρχει μηπως η δυνατοτητα στο Paypal να παγωσω προσωρινα το λογαριασμο μου για μερικες μερες ωστε να αποφυγω τυχον αλλη χρεωση ;;;

Μπορείς να τις κόψεις μέσα από τα paypal (preapproved payments νομίζω το λέει). Φαντάσου το σαν διαχείριση πάγιων εντολών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν το έκανες, λάθος σου.

Η κάρτα η συνδεδεμένη τίνος είναι; (Μήπως μπλοκάρεις αυτή)

Εννοεις να μπλοκαρω την καρτα μεσα απο το Paypal?

EDIT
Αδειασα την καρτα καλου κακου..
Τελικα δεν ειναι απο το δικο μου λογαρισμο η χρεωση (μαλλον οντως εκει απενεργοποιηθηκε αυτοματα η ανανεωση) αλλα απο του φιλου..
Σκεφτομαι για αρχη να τους στειλω email στο suppοrt του Bitdefender οτι θελω να υπαναχωρήσω (νομιζω απο EU εχω δικαωμα για 15 μερες)
Αν δεν το δεχτουν μπορω να ριξω ακυρο στη πληρωμη μεσω Paypal?

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 3:59 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Χειρότερο γιατί, οι σοβαροί πωλητές αυτό ήθελαν και οχι το balance του ππ που στην ουσία τους ηταν άχρηστο, τωρα κάποιοι που ήθελα να την κάνουν εκτος συστήματος, αυτά έλαβαν τέλος

Πρώτα απ' όλα το balance  του Paypal εδώ και αρκέτα χρόνια το μετέφερεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμία καθυστέρηση.
Εδώ και ένα χρόνο επίσης, το paypal σου δίνει τη δυνατότητα να μεταφέρεις μέσω της θυγατρικής του Xoom το balance  σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τραπεζικό λογαριασμό, σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου, σε οποιοδήποτε νόμισμα  και σε οποιονδήποτε δικαιούχο (δεν χρειάζεται να είναι δικός σου ο λογαριασμος..)

Γιατί είναι, κατα τη γνώμη μου, ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ το νέο σύστημα πληρωμών του eBay ????
Η απάντηση είναι πολύ απλή: Λόγω του ότι πια οι Ελληνικές "σαπακοτράπεζες" θα μπουν συνέταιροι στις πωλήσεις !!!!
Κάθε πώληση που θα κάνεις στο eBay θα περνά μετά από μερικές μέρες στον λογαριασμό σου (απ 'οτι διάβασα, γιατί από 5 Ιουλ. 2021 λένε θα ξεκινήσει το management από eBay)


Με άλλα λόγια θα πουλάς κάτι 7 Ευρώ στο eBay,
1) θα κρατάει 70 λεπτά το eBay για προμήθεια στην πώληση,
2) κάτι ψιλά (δεν θυμάμαι ακριβώ, αλλά δεν είναι πολλά - θα είναι λιγότερα από την προμήθεια του Paypal για το pαyments management), ας πούμε άλλα 50 λεπτά

3) ΦΠΑ 24% στο παραπάνω ποσό υπέρ "χαραμοφάηδων Ελληνικού δημοσίου", άλλα 24 λεπτά.
Σου μείνανε 5,56 Ευρώ από την πώληση

4) Αυτόματη μεταφορά με το "καλύτερο" σύστημα management του eBay στην Ελληνική "σαπακοτράπεζα" και φυσικά, "νταβατζιλίκι" 3 Ευρώ από τη "σαπακοτράπεζα" !!!!!!!!!
Αποτέλεσμα...
Με το "καλύτερο" σύστημα, πουλάς κάτι 7 Ευρώ και λαμβάνεις 2,56 Ευρώ !!!!!

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ !!!!!!!
ΚΑΙ Γ@ΜΩ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ !!!!!!!!

Οι "σοβαροί πωλητές" ΠΕΤΑΝΕ από τη χαρά τους !!!!!!

Δυστυχώς, αυτά τα συστήματα (eBay payments management) έχουν φτιαχτεί για προηγμένες χρηματο-οικονομικά χώρες...
Για "μπανανίες", δεν κάνουν....

Υ.Γ. Κρατάω επιφύλαξη, γιατί το σύστημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, να δώ αν το eBay κάνει τις πληρώμές από Ελληνική τράπεζα (που πολύ αμφιβάλω) οπότε (ίσως...) δεν ισχύει το "νταβατζιλίκι" του "εισερχόμενου εμβάσματος από εξωτερικό"
Κατά πάσα πιθανότητα όμως οι πληρωμές θα γίνονται από Λουξεμβούργο, οπότε στις πωλήσεις μπαίνει συνέταιρος η "σαπακοτράπεζα"

Τέλος κάπου πήρε το μάτι μου οτι ίσως υπάρχει δυνατότητα να κάνεις μεταφορά μια φορά την εβδομάδα, οπότε αν έχεις όγκο πωλήσεων, το "νταβατζιλίκι" δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί μέχρι 12,500 Ευρώ το  "νταβατζιλίκι" είναι το ίδιο (3 Ευρώ)
Αν όμως κάνεις μια-δύο πωλήσεις την εβδομάδα, σε μικροποσά, μεγάλο ποσοστό από το κέρδος σου θα πηγαίνει στο "νταβνατζιλίκι" της "σαπακοτράπεζας" !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amadou είπε

Πρώτα απ' όλα το balance  του Paypal εδώ και αρκέτα χρόνια το μετέφερεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμία καθυστέρηση.
Εδώ και ένα χρόνο επίσης, το paypal σου δίνει τη δυνατότητα να μεταφέρεις μέσω της θυγατρικής του Xoom το balance  σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τραπεζικό λογαριασμό, σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου, σε οποιοδήποτε νόμισμα  και σε οποιονδήποτε δικαιούχο (δεν χρειάζεται να είναι δικός σου ο λογαριασμος..)

Γιατί είναι, κατα τη γνώμη μου, ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ το νέο σύστημα πληρωμών του eBay ????
Η απάντηση είναι πολύ απλή: Λόγω του ότι πια οι Ελληνικές "σαπακοτράπεζες" θα μπουν συνέταιροι στις πωλήσεις !!!!
Κάθε πώληση που θα κάνεις στο eBay θα περνά μετά από μερικές μέρες στον λογαριασμό σου (απ 'οτι διάβασα, γιατί από 5 Ιουλ. 2021 λένε θα ξεκινήσει το management από eBay)


Με άλλα λόγια θα πουλάς κάτι 7 Ευρώ στο eBay,
1) θα κρατάει 70 λεπτά το eBay για προμήθεια στην πώληση,
2) κάτι ψιλά (δεν θυμάμαι ακριβώ, αλλά δεν είναι πολλά - θα είναι λιγότερα από την προμήθεια του Paypal για το pαyments management), ας πούμε άλλα 50 λεπτά

3) ΦΠΑ 24% στο παραπάνω ποσό υπέρ "χαραμοφάηδων Ελληνικού δημοσίου", άλλα 24 λεπτά.
Σου μείνανε 5,56 Ευρώ από την πώληση

4) Αυτόματη μεταφορά με το "καλύτερο" σύστημα management του eBay στην Ελληνική "σαπακοτράπεζα" και φυσικά, "νταβατζιλίκι" 3 Ευρώ από τη "σαπακοτράπεζα" !!!!!!!!!
Αποτέλεσμα...
Με το "καλύτερο" σύστημα, πουλάς κάτι 7 Ευρώ και λαμβάνεις 2,56 Ευρώ !!!!!

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ !!!!!!!
ΚΑΙ Γ@ΜΩ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ !!!!!!!!

Οι "σοβαροί πωλητές" ΠΕΤΑΝΕ από τη χαρά τους !!!!!!

Δυστυχώς, αυτά τα συστήματα (eBay payments management) έχουν φτιαχτεί για προηγμένες χρηματο-οικονομικά χώρες...
Για "μπανανίες", δεν κάνουν....

Υ.Γ. Κρατάω επιφύλαξη, γιατί το σύστημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, να δώ αν το eBay κάνει τις πληρώμές από Ελληνική τράπεζα (που πολύ αμφιβάλω) οπότε (ίσως...) δεν ισχύει το "νταβατζιλίκι" του "εισερχόμενου εμβάσματος από εξωτερικό"
Κατά πάσα πιθανότητα όμως οι πληρωμές θα γίνονται από Λουξεμβούργο, οπότε στις πωλήσεις μπαίνει συνέταιρος η "σαπακοτράπεζα"

Τέλος κάπου πήρε το μάτι μου οτι ίσως υπάρχει δυνατότητα να κάνεις μεταφορά μια φορά την εβδομάδα, οπότε αν έχεις όγκο πωλήσεων, το "νταβατζιλίκι" δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί μέχρι 12,500 Ευρώ το  "νταβατζιλίκι" είναι το ίδιο (3 Ευρώ)
Αν όμως κάνεις μια-δύο πωλήσεις την εβδομάδα, σε μικροποσά, μεγάλο ποσοστό από το κέρδος σου θα πηγαίνει στο "νταβνατζιλίκι" της "σαπακοτράπεζας" !!!!

τα λες πολύ καλά.

και εγώ έδινα ότι δεν μπορούσα σε μικροπράγματα για να πάρω άλλα μικροπράγματα στο ebay αλλά πλέον δεν.

3-4 ευρώ με το καλημέρα... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.έχω iPhone κ την εφαρμογή PayPal κ κάθε φορά που πάω να αγοράσω κάτι με PayPal από το safari όταν κάνω checkout με PayPal πάντα μου ανοίγει νέο παράθυρο να βάλω username k password κ ποτε δεν μου ανοίγει ποτε την εφαρμογή να το κάνω από εκεί accept.

ξερει κάποιος αν γίνεται να αλλάξει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να μου στείλει λεφτά στο paypal; Δεν έχω business account.

Αν ναι, έχει κάποια κράτηση; Επίσης μεταφέρονται στην χρεωστική που είναι συνδεδεμένη με το paypal ή μένουν αποκλειστικά στο paypal;

@theanonymousΠες μου τι σε στενοχώρησε να στο λύσω.

Update: Είδα ότι μπορεί να μου στείλει κι ας έχω προσωπικό paypal. Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω είναι αν υπάρχει κάποια παρακράτηση από μεταφορά μεταξύ προσωπικών λογαριασμών στην Ελλάδα και αν τα χρήματα μπαίνουν στην συνδεδεμένη κάρτα ή μένουν στο paypal.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alxnt είπε

Μπορεί κάποιος να μου στείλει λεφτά στο paypal; Δεν έχω business account.

Αν ναι, έχει κάποια κράτηση; Επίσης μεταφέρονται στην χρεωστική που είναι συνδεδεμένη με το paypal ή μένουν αποκλειστικά στο paypal;

@theanonymousΠες μου τι σε στενοχώρησε να στο λύσω.

Update: Είδα ότι μπορεί να μου στείλει κι ας έχω προσωπικό paypal. Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω είναι αν υπάρχει κάποια παρακράτηση από μεταφορά μεταξύ προσωπικών λογαριασμών στην Ελλάδα και αν τα χρήματα μπαίνουν στην συνδεδεμένη κάρτα ή μένουν στο paypal.

Τα χρηματα με μεταφορά προς φίλους οικογένεια απο το ππ δεν εχουν καμια προμήθεια, τα χρήματα ποτε δεν πηγαίναν και ουτε γίνεται να πανε σε οποιαδήποτε συνδεμενη καρτα  με το ππ, για να πάρεις χρήματα απο το ππ απαιτείται σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, theanonymous είπε

Καταλάθος η αντίδραση φίλε @alxnt

 

Μια χαρα, απλα δεν καταλαβαινα γιατι την ειχες βαλει. 

37 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα χρηματα με μεταφορά προς φίλους οικογένεια απο το ππ δεν εχουν καμια προμήθεια, τα χρήματα ποτε δεν πηγαίναν και ουτε γίνεται να πανε σε οποιαδήποτε συνδεμενη καρτα  με το ππ, για να πάρεις χρήματα απο το ππ απαιτείται σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό

Αρα μενουν στο balance του pp αν εχω συνδεσει μονο χρεωστικη. Ξερεις μηπως μπορω να συνδεσω και τραπεζικο λογαριασμο μαζι με την καρτα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alxnt είπε

Μια χαρα, απλα δεν καταλαβαινα γιατι την ειχες βαλει. 

Αρα μενουν στο balance του pp αν εχω συνδεσει μονο χρεωστικη. Ξερεις μηπως μπορω να συνδεσω και τραπεζικο λογαριασμο μαζι με την καρτα; 

Σαφως και μπορεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια καλησπερα.εχω ενα λογριασμο  paypal..και επειδη εχει ξεμεινεη μια χρεωστικη  του αδερφου μου ,που την διαχειριζομαι εγω ( δεν εχει λεφτα μεσα )διαχειριζομαι και το ebanking του,

αυτο που θελω να ρωτησω αν μπορω να τη προσθεσω τη καρτα στο paypal μου?

θ αυπαρξει προβλημα??? η μπορω να το κανω?? απο τη στιγμη  θα εχω τη δυνατοτητα να την επιβεβαιωσω αφου θα μου στελει ο 4 ψηφιο κωδικος

ελπιζω να με βοηθησετε

Επεξ/σία από billyspatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, billyspatra είπε

παιδια καλησπερα.εχω ενα λογριασμο  paypal..και επειδη εχει ξεμεινεη μια χρεωστικη  του αδερφου μου ,που την διαχειριζομαι εγω ( δεν εχει λεφτα μεσα )διαχειριζομαι και το ebanking του,

αυτο που θελω να ρωτησω αν μπορω να τη προσθεσω τη καρτα στο paypal μου?

θ αυπαρξει προβλημα??? η μπορω να το κανω?? απο τη στιγμη  θα εχω τη δυνατοτητα να την επιβεβαιωσω αφου θα μου στελει ο 4 ψηφιο κωδικος

ελπιζω να με βοηθησετε

Δεν μπορείς να βαλεις καρτα τρίτου στο ππ. πιθανόν να συνδεθεί αλλα αν το εντοπίσουν θα σε κλειδώσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...