Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και χρόνια είχα προσθέσει έναν γερμανικό λογαριασμό για αναλήψεις.

Προχθές πάτησα confirm του λογαριασμού και έγραψε ότι θα μου στείλει 2 εμβάσματα και θα πάρει τα λεφτά πίσω.

Άμεσα όμως έκανα διαγραφή του λογαριασμού από τον Paypal λογαριασμό μου. Το θέμα είναι ότι ήρθαν τα εμβάσματα (σύνολο 0,15€).

 

Ξέρει κανένας τι γίνεται με αυτά τα χρήματα τώρα; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το support του Paypal, γιατί πρακτικά δεν υπάρχει support. Λογικά δεν μπορεί να τα τραβήξει πίσω εξαιτίας της ακύρωσης και φοβάμαι μήπως μου παγώσουν το λογαριασμό μου, χωρίς να μπορώ πρακτικά στη συνέχεια να βγάλω κάποια άκρη.

Γιατί έκανες διαγραφή του λογαριασμού;Αν τον ξαναβάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί έκανες διαγραφή του λογαριασμού;Αν τον ξαναβάλεις;

Γιατί έκανα εκκαθάριση του λογαριασμού μου από παλιές κάρτες κτλ. Είδα το μήνυμα που μου έβγαζε ότι δεν έχει γίνει confirmed ο λογαριασμός μου και δεν κατάλαβα ότι εννοεί για sepa direct transfer, πάτησα το confirm, κατάλαβα τι έγινε, το μετάνιωσα και τον διέγραψα χωρίς να το σκεφτώ.

Θα δοκιμάσω να τον προσθέσω ξανά.

Πάντως είναι τραγικό να μην έχει support εταιρεία τέτοιου μεγέθους.

33 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί έκανες διαγραφή του λογαριασμού;Αν τον ξαναβάλεις;

Τον έβαλα ξανά, μου ζήτησε άμεσα τις λεπτομέρειες των δύο εμβασμάτων, τις έβαλα και τις δέχθηκε.

Ελπίζω να τα τραβήξει αύριο πίσω για να τον αφαιρέσω. Θα ενημερώσω το νήμα ώστε να υπάρχει σαν αρχείο για κάποιον που αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και χρόνια είχα προσθέσει έναν γερμανικό λογαριασμό για αναλήψεις.

Προχθές πάτησα confirm του λογαριασμού και έγραψε ότι θα μου στείλει 2 εμβάσματα και θα πάρει τα λεφτά πίσω.

Άμεσα όμως έκανα διαγραφή του λογαριασμού από τον Paypal λογαριασμό μου. Το θέμα είναι ότι ήρθαν τα εμβάσματα (σύνολο 0,15€).

 

Ξέρει κανένας τι γίνεται με αυτά τα χρήματα τώρα; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το support του Paypal, γιατί πρακτικά δεν υπάρχει support. Λογικά δεν μπορεί να τα τραβήξει πίσω εξαιτίας της ακύρωσης και φοβάμαι μήπως μου παγώσουν το λογαριασμό μου, χωρίς να μπορώ πρακτικά στη συνέχεια να βγάλω κάποια άκρη.

Τα χρήματα αυτά δεν τα τραβάει πίσω το paypal. Είναι πλέον Δικά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι??

Προχθές έκανα μια πληρωμή σε Δολλάρια (bangood),εγω στο ψηφιακό μου πορτοφόλι είχα ευρώ μόνο!!

Με μία γρήγορη αναζήτηση στο Google όταν έφτασα στο check out το ποσό που έβγαινε να πληρώσω σε δολλάρια αναλογούσε σε 300 ευρώ!!! Προχωράω την συναλλαγή και με χρεώνει στο Paypal 320+. Είναι φυσιολογικό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolas_kriti είπε

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι??

Προχθές έκανα μια πληρωμή σε Δολλάρια (bangood),εγω στο ψηφιακό μου πορτοφόλι είχα ευρώ μόνο!!

Με μία γρήγορη αναζήτηση στο Google όταν έφτασα στο check out το ποσό που έβγαινε να πληρώσω σε δολλάρια αναλογούσε σε 300 ευρώ!!! Προχωράω την συναλλαγή και με χρεώνει στο Paypal 320+. Είναι φυσιολογικό???

Ναι λογικό, το PayPal χρεώνει προμήθεια στην αλλαγή νομίσματος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι??

Προχθές έκανα μια πληρωμή σε Δολλάρια (bangood),εγω στο ψηφιακό μου πορτοφόλι είχα ευρώ μόνο!!

Με μία γρήγορη αναζήτηση στο Google όταν έφτασα στο check out το ποσό που έβγαινε να πληρώσω σε δολλάρια αναλογούσε σε 300 ευρώ!!! Προχωράω την συναλλαγή και με χρεώνει στο Paypal 320+. Είναι φυσιολογικό???

Στο παυπαλ ποια κάρτα εχεις συνδεμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolas_kriti είπε

Είχα balance !! Δεν πλήρωσα μέσω κάρτας !!

Τότε δεν εχεις καμία επιλογή, η κρεμάλα ειναι προμελετημένη 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όχι, καθώς αφορά διατραπεζικές συναλλαγές μέσω ΔΙΑΣ των 4 μεγάλων ελληνικών τραπεζών.

Το instant payments αφορα ολη την εε, για το ππ δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις το instant payment μέσω SEPA με το  αντίστοιχο IRIS μέσω ΔΙΑΣ που αναφέρει ο φίλος. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα, σε χρεώσεις, ανώτατο ποσό μεταφοράς, τρόπο μεταφοράς κλπ.

Για παράδειγμα, δες τι είναι το καθένα στην Πειραιώς.

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/metafora-xrimaton-emvasmata-meso-instant-payments

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/iris-24-7-payment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Μπερδεύεις το instant payment μέσω SEPA με το  αντίστοιχο IRIS μέσω ΔΙΑΣ που αναφέρει ο φίλος. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα, σε χρεώσεις, ανώτατο ποσό μεταφοράς, τρόπο μεταφοράς κλπ.

Για παράδειγμα, δες τι είναι το καθένα στην Πειραιώς.

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/metafora-xrimaton-emvasmata-meso-instant-payments

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/iris-24-7-payment

Και οι χρώσεις τους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπηρεσία IRIS Online Payments είναι η νέα δυνατότητα για την άμεση αποστολή εμβάσματος εντός Ελλάδας (και από 13/12/21 και σε άλλες τράπεζες στο χώρο του SEPA που συμμετέχουν στο πανευρωπαϊκό Σχήμα Άμεσων Πληρωμών) μέσω της υπηρεσίας myAlpha Web.

https://www.alpha.gr/el/epixeiriseis/support-center/e-banking/sunallages/iris-online-payments

To PP δεν νομίζω ότι θεωρείται τράπεζα ,αν κάποιος ξερει σίγουρα ας με διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...