Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πως μπορούμε να το διαπιστώσουμε τελικά αυτό; Να επιτραπεί πειραματικά η υιοθεσία και σε καμία 20αρια χρονάκια να δούμε τα αποτελέσματα αφού θα τους παρακολουθούν ειδικοί; Τέλος πάντων καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Φυσικά και καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά αν θεωρούμε εαυτούς ανίκανους να προβούμε σε μια τέτοια έρευνα, τότε κακώς εκ προοιμίου στιγματίζουμε τους ομοφυλόφιλους ως κακούς γονείς. Η δυσκολία όμως δεν είναι εκεί, αλλά να καταφανεί σε ποιο βαθμό τελικά τα όποια προβλήματα υπάρξουν στο παιδί, είναι προϊόν της ομοφυλοφιλικής συνθήκης αυτής καθεαυτής, του κοινωνικού περιβάλλοντος (και της συνάρτησής του με την προηγούμενη συνθήκη) ή/και της ανεπαρκούς διαπαιδαγώγησης των γονέων.

 

Για την υιοθεσία , πως μπορεί ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων να πείσει μια κοινωνική υπηρεσία με τους λειτουργούς της που είναι και επιστήμονες έναντι σε ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλων που δεν είναι ικανοί να τεκνοποιήσουν , αλλά κατα τα άλλα είναι όλοι τους μορφωμένοι άνθρωποι ;

 

Δεν είμαι ειδήμονας για να γνωρίζω ακριβώς τα κριτήρια που θετουν. Σε μια ιδανική περίπτωση δε θα μιλούσαμε για τις ερωτικές τους προτιμήσεις, αλλά για το γενικότερο ποιόν τους και την από κάθε άποψη οικονομική/κοινωνική τους θέση. Φαντάζομαι τα ίδια κριτήρια ισχύουν για όλους. Ας μη θεωρούμε απαραίτητο πως κάποιοι straight γονείς θα φροντίσουν ώστε το παιδί να μεγαλώσει υπό ιδανικές συνθήκες.

 

Δυσκολεύομαι πραγματικά να καταλάβω πως η επιστημονική αυθεντία (για τα περι κοινωνικής αποδοχής, ψυχολογίας κτλ ) θα διασφαλίσει με την απόφαση της την ομαλότερη διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού μέσα σε ένα ομοφυλοφιλικό ζευγάρι στην δική μας κοινωνία!

 

Για τη δική μας κοινωνία δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω κι όλας. Ίσως να χρειαστεί η επιστημονική αυθεντία να φορέσει πανοπλία πρώτα και να κρυφτεί κάτω από ολόσωμο σεντόνι, προτού αποφανθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εμενα με χαλαει παντως να βλεπω εξισου δυο ομοφυλοφιλους οσο κ δυο λεσβιες να φιλιουνται .

Το βρισκω αρρωστο κ αφυσικο .

 

Καπου παλιοτερα ειχα διαβασει οτι οταν εκδηλωνονται τετοιες συμπεριφορες στο ζωικο βασιλειο , οι ''διαφορετικοι'' τρωνε ποδι - για να μη πω οτι η αντιμετωπιση απο τα υπολοιπα ζωα δεν ειναι ηπιας μορφης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα ευχαριστω τον omni που μου δινει και την αδεια να φιλαω την κολητη μου στο δρομο...

αν και ο μπαμπης με τον χρηστο θα απογοητευτουν απο την αποφαση του περι διαφορετικοτητας μεταξυ gay και λεσβιων...

ΗΜΑΡΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Ρε παιδια, κάνω search και δεν βρίσκω το επίμαχο post του omnislash...

Timour21 ή κάποιος άλλος ας δώσει το link please.

 

 

ok το βρήκα

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με χαλαει παντως να βλεπω εξισου δυο ομοφυλοφιλους οσο κ δυο λεσβιες να φιλιουνται .

Το βρισκω αρρωστο κ αφυσικο .

 

Καπου παλιοτερα ειχα διαβασει οτι οταν εκδηλωνονται τετοιες συμπεριφορες στο ζωικο βασιλειο , οι ''διαφορετικοι'' τρωνε ποδι - για να μη πω οτι η αντιμετωπιση απο τα υπολοιπα ζωα δεν ειναι ηπιας μορφης .

 

 

Και μένα με χαλάει όπως με χαλάει απο την άλλη να βλέπω μια τετράπαχη γυναίκα στα γκούντις που δεν της φτάνει μια καρέκλα για να κάτσει, να κατεβάζει τα τσιζ σαν πασατέμπο, όπως επίσης με χαλάει να βλέπω μία 70χρονη με βαμένα μαλλιά και μίνι να το παίζει 20άρα, αλλά αν κάτι με χαλάει (ή το βρίσκω αποκρουστικό - μία γάτα με το ένα μάτι πεταμένο έξω πχ που είδα σήμερα) κοιτάω απο την άλλη - αλλάζω οπτικό πεδίο όπως είπε κάποιος φίλος ποιο πριν.

Ούτε να τους απομονώσω θέλω, ούτε να τους κλείσω σε στρατόπεδα συγκέντρωσης.

 

Όσο για το 2ο που λές, που το διάβασες? στο περιοδικό που εκδίδει ο omnislash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Ρε παιδια, κάνω search και δεν βρίσκω το επίμαχο post του omnislash...

Timour21 ή κάποιος άλλος ας δώσει το link please.

[/offtopic]

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=174185

 

Δυστυχώς έχει κάνει edit πολλά από τα αποφθέγματά του, αλλά είμαι σίγουρος οτι θα γελάσεις και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου παλιοτερα ειχα διαβασει οτι οταν εκδηλωνονται τετοιες συμπεριφορες στο ζωικο βασιλειο , οι ''διαφορετικοι'' τρωνε ποδι - για να μη πω οτι η αντιμετωπιση απο τα υπολοιπα ζωα δεν ειναι ηπιας μορφης .

 

Αν το είχες διαβάσει στο περιοδικό "Playboy For Animals" να το καταλάβω.

 

Περιμένω κάτι περισσότερο από ένα "κάπως, κάπου, κάποτε, κάποιος" ως απόδειξη, για μια πραγματικότητα που μπορεί να βιωθεί καθημερινά ακόμα και σε μια οποιαδήποτε αγέλη σκύλων.

 

Ένα μέρος από άρθρο που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό περιοδικό Seed:

 

"Male big horn sheep live in what are often called "homosexual societies." They bond through genital licking and anal intercourse, which often ends in ejaculation. If a male sheep chooses to not have gay sex, it becomes a social outcast. Ironically, scientists call such straight-laced males "effeminate.""

 

Το άρθρο έχει ενδιαφέρον καθότι καταγράφει διάφορες βιολογικές απόψεις επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά αν θεωρούμε εαυτούς ανίκανους να προβούμε σε μια τέτοια έρευνα, τότε κακώς εκ προοιμίου στιγματίζουμε τους ομοφυλόφιλους ως κακούς γονείς. Η δυσκολία όμως δεν είναι εκεί, αλλά να καταφανεί σε ποιο βαθμό τελικά τα όποια προβλήματα υπάρξουν στο παιδί, είναι προϊόν της ομοφυλοφιλικής συνθήκης αυτής καθεαυτής, του κοινωνικού περιβάλλοντος (και της συνάρτησής του με την προηγούμενη συνθήκη) ή/και της ανεπαρκούς διαπαιδαγώγησης των γονέων.

Είναι ζήτημα κοινωνικού περιβάλλοντος όπως θα ήταν και για κάθε άλλο στερεότυπο , κλισε ! Είναι και ζήτημα κυρίως παιδαγωγικής , η ανατροφή παιδιών σε οικογενειακό περιβάλλον από όσο ξέρω εξετάζεται και από την επιστήμη της παιδαγωγικής και της εξελικτικής ψυχολογίας. Τα στάδια και οι τομείς μιας τέτοιας διαδικασίας (ανατροφή , ενηλικίωση ) περιλαμβάνουν ειδικά στα πρώτα χρόνια της ζωής του ανθρώπου , ρόλους όπως πατρότητα και μητρότητα , αποτείνεται δε η επιστήμη αυτή στα χαρακτηριστικά του φύλου και άμεσα και έμμεσα , της μητέρας και του πατέρα και το κατά πως συμβάλουν στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του παιδιού στην προσχολική ηλικία . Να πάμε και στο σχολικό περιβάλλον όπου ξεκινά να θίγεται το ζήτημα του κλισέ, πόσα παραδείγματα στην σχολική διαπαιδαγώγηση καθώς και κοινωνικοποίηση μπορούν να μας βάλλουν σε υποψίες για τα προβλήματα που θα προκύψουν. Δεν έχω διαβάσει ποτέ πουθενά για την περίπτωση ενός περιβάλλοντος ομοφυλόφιλων, σε τέτοιου είδους βιβλία ή άρθρα.

Δεν είμαι φειδωλός σε σεβασμό στις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός , και ας είμαι ενίοτε σατυρικός , αλλά δεν θέλω να είμαι και υπερβολικός όσον αφορά την μισαλλοδοξία για τους ομοφυλόφιλους και ένα τέτοιο μοντέλο οικογένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι , δε θυμαμαι σε ποιο ντοκυμαντερ το ειχα δει .

 

Εχεις φαντασια ομως για να σκεφτεις το ''Playboy For Animals'' ...

 

Edit : Απο το ''Live science'' η παρακατω παραθεση .

 

The idea, however, is rarely discussed in the scientific community and is often dismissed as unnatural because it doesn't appear to benefit the larger cause of species continuation.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Edit : Απο το ''Live science'' η παρακατω παραθεση.

 

The idea, however, is rarely discussed in the scientific community and is often dismissed as unnatural because it doesn't appear to benefit the larger cause of species continuation.

 

Διάβασε και το υπόλοιπο όμως, μην πετάς έτσι μία αποσπασματική παράγραφο επειδή έτσι βολεύει τα λεγόμενά σου:

 

However, species continuation may not always be the ultimate goal, as many animals, including humans, engage in sexual activities more than is necessary for reproduction.

 

"You can make up all kinds of stories: Oh it's for dominance, it's for this, it's for that, but when it comes down to the bottom I think it's just for sexual pleasure," Wolfe told LiveScience.

 

Conversely, some argue that homosexual sex could have a bigger natural cause than just pure ecstasy: namely evolutionary benefits.

 

Copulation could be used for alliance and protection among animals of the same sex. In situations when a species is mostly bisexual, homosexual relationships allow an animal to join a pack.

 

Και το άρθρο (στο οποίο δίνεις σύνδεσμο) καταλήγει ως εξής:

 

 

 

[...]

The argument that a homosexual way of living cannot be accepted because it is against the "laws of nature" can now be rejected scientifically, said Geir Soli, project leader for the exhibition. "A main target for this project was to get museums involved in current debate; to show that museums are more than just a gallery for the past."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο το διαβασα .

 

Αν προσεξεις , αυτο που εχεις βαλει με εντονα γραμματα ειναι η αποψη της project leader for the exhibition .

 

Αυτο μου λεει οτι πλην ελαχιστων γραμμων - ενα εκ των οποιων ειναι η παραθεση μου - το αρθρο τεινει προς την στηριξη της εκθεσης .

 

Δινει σε δυο γραμμες παρ'ολ'αυτα το στιγμα της επιστημονικης κοινοτητας σχετικα με το τι πιστευει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το αρθρο το διαβασα .

 

Αν προσεξεις , αυτο που εχεις βαλει με εντονα γραμματα ειναι η αποψη της project leader for the exhibition .

 

Αυτο μου λεει οτι πλην ελαχιστων γραμμων - ενα εκ των οποιων ειναι η παραθεση μου - το αρθρο τεινει προς την στηριξη της εκθεσης .

 

Την παράγραφο που τελειώνει το άρθρο τη διάβασα.

 

Αν προσέξεις, η αρχική σου παράθεση ("The idea, however, is rarely discussed in the scientific community and is often dismissed as unnatural because it doesn't appear to benefit the larger cause of species continuation") λέει απλώς ότι η ιδέα [της ομοφυλοφιλίας στο ζωικό βασίλειο] δεν συζητείται και απορρίπτεται συχνά ως 'ανώμαλη' διότι δεν φαίνεται να προωθεί τον γενικότερο σκοπό της αναπαραγωγής των ειδών.

 

Πλην όμως, (However), συνεχίζει το άρθρο, "species continuation may not always be the ultimate goal, as many animals, including humans, engage in sexual activities more than is necessary for reproduction."

 

Οπότε ούτε το απόσπασμα που παραθέτεις υποστηρίζει αυτά που λες. ;)

Και προφανώς δεν "Δινει σε δυο γραμμες παρ'ολ'αυτα το στιγμα της επιστημονικης κοινοτητας σχετικα με το τι πιστευει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εχεις π.μ σε λιγο ( συνεχεια της αναλυσης του αρθρου)

 

Αν θες να μιλήσεις για το άρθρο, εδώ, δημόσια, όχι με pm.

Η συζήτηση αφορά όλους, όχι εμένα κι εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...