Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Με σωστή ρύθμιση μειγμάτων στο εν κινήσει δεν έχεις πρόβλημα ένα αρυθμιστο όχημα όντως θα έχει υπάρξει πρόβλημα .

Και εάν θες να είσαι και πιο σωστός ο εγκαταστατης να βάλει και αναλυτή καυσαερίων κατά τη ρύθμιση.

Ψάξε και διάβασε τι ισχύει με τα Fuel Trims ώστε να τα βάλεις στη σειρά όπως έχουν τα πραγματα

Αρα λετε οτι ενδεχομενως να γινεται? Εχετε να μου συστησετε συνεργειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, gbras είπε

Αρα λετε οτι ενδεχομενως να γινεται? Εχετε να μου συστησετε συνεργειο ?

Εγώ βρίσκομαι επαρχία, κάνε αναζήτηση στο φόρουμ autogas 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου λένε δεν περνει υγραέριο μην βάζεις. Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος καλοθελητης που θα σου πει ότι παίρνει και επειδή είναι αυτό που θέλεις να ακούσεις θα πας να το βάλεις. Όταν όμως αρχίσουν τα προβλήματα θα σφυρίζουν αδιάφορα. Και οι ψεκασμοί βενζίνης δεν είναι κάνα εληξηριο  που θα σε σώσουν αν το κινητήρας έχει γενικά θέματα με το υγραέριο. Συνήθως αυτά που λένε ότι δεν παίρνουν υγραέριο είτε έχουν θέμα με τον καταλύτη ή με τις έδρες που έχουν πολύ μαλακά μέταλλα, και ένας παράλληλος ψεκασμός βενζίνης 5-10% δεν σε σώσει από το να σου βγάλει κάποια στιγμή ζημιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2020 στις 10:13 ΜΜ, merfis106 είπε

Κι εγώ μάλλον από βδομάδα ετοιμάζομαι για τοποθέτηση σε Nissan micra k12. Θα βάλω το LOVATO. Στο Ηρακλειο έχει 2 συνεργάτες. Μετά από επικοινωνία μέσω τηλεφώνου ,πήγα και από κοντά σε αυτόν που κατάλαβα ότι είναι πιο ψαγμένος. Αν θες σου δίνω στοιχεία και για τους 2. 

Και εγώ Ηράκλειο μένω μήπως μπορείς να μου πεις για τους δύο μαστορπυς που βρίσκονται γιατί ψάχναμε για υγραέριο και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλησπερα και συγνωμη αν εχει ερωτηθει, αλλα γενικα τι γνωμη εχετε για μεταχειρισμενα με εργοστασιακο υγραεριο? ποσο ακριβες ειναι οι πιθανες φθορες που ερχονται με τα χρονια?

να πω την αληθεια μου, δε με ψηνει τοσο το αεριο/πετρελαιο/κλπ διοτι τα χλμ που κανω μεσα στο χρονο ειναι λιγα, οποτε αμα σκασει καμμια χοντρη ζημια που ενδεχομενως τη γλυτωνα με βενζινη θα μπω και μεσα. απλα τα περισσοτερα μεταχειρισμενα που βλεπω car ειναι με αλλα καυσιμα οποτε περιοριζομαι να κοιταω μονο για βενζινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

καλησπερα και συγνωμη αν εχει ερωτηθει, αλλα γενικα τι γνωμη εχετε για μεταχειρισμενα με εργοστασιακο υγραεριο? ποσο ακριβες ειναι οι πιθανες φθορες που ερχονται με τα χρονια?

να πω την αληθεια μου, δε με ψηνει τοσο το αεριο/πετρελαιο/κλπ διοτι τα χλμ που κανω μεσα στο χρονο ειναι λιγα, οποτε αμα σκασει καμμια χοντρη ζημια που ενδεχομενως τη γλυτωνα με βενζινη θα μπω και μεσα. απλα τα περισσοτερα μεταχειρισμενα που βλεπω car ειναι με αλλα καυσιμα οποτε περιοριζομαι να κοιταω μονο για βενζινη.

Εγω δέν θα πήγαινα στην συγκεκριμενη λύση . Δηλαδή μεταχειρισμένο είτε με μετατροπή υγραεριου ή εργοστασιακή μετατροπή.

Έχουν ακουστεί περιστατικά με ληγμένες δεξαμενές , ηδη δουλεμένα εξαρτήματα του υγραερίου δηλαδή μπέκ και πνεύμονας.

Θα σου πρότεινα περιορίσου στη κατηγορία που κοιτάς . Εάν είναι καθαρό το αμάξι το κάνεις γενικό Service να δουλεύει σωστά στην βενζίνη και προχωράς σε εγκατάσταση υγραερίου.

Προσωπικά αυτό έκανα . Πρίν 5 μήνες αγόρασα 1 Mazda 6 και σημερα το παρέλαβα με σύστημα υγραερίου. Του έκανα οτι χρειαζόταν απο συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Πήγα σήμερα και πήρα το Mazda 6 . Μπήκε συστημα Europe Gas με μπεκ βενζίνης .

Το αμάξι δούλευε σωστά στη βενζίνη , είχα αλλάξει ότι χρειαζόταν. Ρυθμίστηκε στο δρόμο και δεν αντιλαμβάνεσαι οποιαδήποτε κομπιασμα ή αστάθεια ρελαντί . Είχα και το προηγούμενο αμάξι (Honda Accord) . 

Το γέμισα και με υγραέριο και σε 1000 χιλιόμετρα θα ξανά επισκεφθώ το εγκαταστατη για να συννενοηθουμε ποσό θέλω να ρίχνει παράλληλα βενζίνη.

Κόστος ΚΤΕΟ για αρχική εγκατάσταση είναι 80€ σε όλα τα ΚΤΕΟ. Θα γίνει γρήγορα απόσβεση λόγω ότι κάνω 40.000 χιλιόμετρα/ετησίως 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Καλησπερα. Πήγα σήμερα και πήρα το Mazda 6 . Μπήκε συστημα Europe Gas με μπεκ βενζίνης .

Το αμάξι δούλευε σωστά στη βενζίνη , είχα αλλάξει ότι χρειαζόταν. Ρυθμίστηκε στο δρόμο και δεν αντιλαμβάνεσαι οποιαδήποτε κομπιασμα ή αστάθεια ρελαντί . Είχα και το προηγούμενο αμάξι (Honda Accord) . 

Το γέμισα και με υγραέριο και σε 1000 χιλιόμετρα θα ξανά επισκεφθώ το εγκαταστατη για να συννενοηθουμε ποσό θέλω να ρίχνει παράλληλα βενζίνη.

Κόστος ΚΤΕΟ για αρχική εγκατάσταση είναι 80€ σε όλα τα ΚΤΕΟ. Θα γίνει γρήγορα απόσβεση λόγω ότι κάνω 40.000 χιλιόμετρα/ετησίως 

Καλοριζικο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2020 στις 9:37 ΜΜ, meletis_m είπε

Καλησπερα. Πήγα σήμερα και πήρα το Mazda 6 . Μπήκε συστημα Europe Gas με μπεκ βενζίνης .

Το αμάξι δούλευε σωστά στη βενζίνη , είχα αλλάξει ότι χρειαζόταν. Ρυθμίστηκε στο δρόμο και δεν αντιλαμβάνεσαι οποιαδήποτε κομπιασμα ή αστάθεια ρελαντί . Είχα και το προηγούμενο αμάξι (Honda Accord) . 

Το γέμισα και με υγραέριο και σε 1000 χιλιόμετρα θα ξανά επισκεφθώ το εγκαταστατη για να συννενοηθουμε ποσό θέλω να ρίχνει παράλληλα βενζίνη.

Κόστος ΚΤΕΟ για αρχική εγκατάσταση είναι 80€ σε όλα τα ΚΤΕΟ. Θα γίνει γρήγορα απόσβεση λόγω ότι κάνω 40.000 χιλιόμετρα/ετησίως 

 

από κατανάλωση  φιλεμου πως τα πας?εχεις βγάλει άκρη η είναι νωρίς ακόμα?Σαββατο θα βάλω και εγώ ακριβός το ίδιο σύστημα.την τάπα στη έβαλε εκεί που βάζεις βενζίνη? Η τρύπισε προφυλακτιρα?

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nik416 είπε

από κατανάλωση  φιλεμου πως τα πας?εχεις βγάλει άκρη η είναι νωρίς ακόμα?Σαββατο θα βάλω και εγώ ακριβός το ίδιο σύστημα.την τάπα στη έβαλε εκεί που βάζεις βενζίνη? Η τρύπισε προφυλακτιρα?

Πρέπει να κάνω 3-4 γεμίσματα . Σε πρώτη φάση το φέρνει 9,3 λτ/100, είναι 1800 κ.εκ

Τη ταπα σε αυτό το αμάξι την έβαλα στο προφυλακτήρα κάτω χαμηλά δεν φαίνεται και είναι εύκολη προσβάσιμη. Είχε διπλή λαμαρίνα και θα χάλαγα το φτερό εάν το έβαζα στο πορτακι.

Στο προηγούμενο αμάξι το είχα στο πορτακι

Αφού είσαι έτοιμος να το βάλεις να δεις το αμάξι να δουλεύει σωστά στη βενζίνη και στα ρεύματα . Και εάν έχεις πολλά χιλιόμετρα κάνε και ένα καθαρισμό στα μπεκ βενζίνης . Εγώ τα καθάρισα .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Πρέπει να κάνω 3-4 γεμίσματα . Σε πρώτη φάση το φέρνει 9,3 λτ/100, είναι 1800 κ.εκ

Τη ταπα σε αυτό το αμάξι την έβαλα στο προφυλακτήρα κάτω χαμηλά δεν φαίνεται και είναι εύκολη προσβάσιμη. Είχε διπλή λαμαρίνα και θα χάλαγα το φτερό εάν το έβαζα στο πορτακι.

Στο προηγούμενο αμάξι το είχα στο πορτακι

Αφού είσαι έτοιμος να το βάλεις να δεις το αμάξι να δουλεύει σωστά στη βενζίνη και στα ρεύματα . Και εάν έχεις πολλά χιλιόμετρα κάνε και ένα καθαρισμό στα μπεκ βενζίνης . Εγώ τα καθάρισα .

Καλά δουλεύει τώρα θα δείξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, nik416 είπε

Καλά δουλεύει τώρα θα δείξει 

Θα το δείτε και με το εγκαταστατη ας το βάλετε και σε διαγνωστικο

Και το Europegas basico πιο φθηνή εκδοση να βάλεις σε καλύπτει να ξέρεις , ρώτησε τον κιόλας 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για 80 ευρώ παραπάνω θα βάλω τον 32αρι. Θα το βάλουμε σε διαγνωστικό  στη βενζίνη, στη βενζίνη το  βλέπω καλά. Τώρα αν έχει κουσούρια Θ τα βγάλει με το υγραεριο.Μου είπε ότι θα το βγάλουμε και στο δρόμο,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εδώ και 2 μήνες περίπου έχει μπει κιτ της Lovato άμεσου ψεκασμού, σε A3 1.4 tfsi ( 2008 ).

Διανύω ακριβώς 1.380 χλμ κάθε 6 εργάσιμες, χρειαζόμουν 2 γεμίσματα σε 50lt ντεπόζιτο, δηλαδή περίπου 155€ με μέσο όρο τιμής βενζίνης 1.55€.

Χωρίς να αλλάξω τρόπο οδήγησης, τώρα χρειάζομαι 25€ για βενζίνη (μέσο όρο 1.55€) και 60€ για lpg (μέσο όρο 0.78€), δηλαδή κάθε 6 εργάσιμες το κέρδος είναι 70€. Η εσωτερική δεξαμενή του lpg γεμίζει με 42lt.

Αν υποθέσουμε ότι ο μήνας έχει 24 εργάσιμες απλά και μόνο για να βγαίνει η διαίρεση, το κέρδος ανά μήνα είναι 280€. 

Το κιτ μαζί με ΚΤΕΟ κόστισε σχεδόν 1.500€, οπότε σε 6 μήνες το πολύ θα έχει γίνει απόσβεση. 

Όσο αφορά την απόδοση του αυτοκινήτου καμία διαφορά. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όταν έχω "λάθος" ταχύτητα, το αμάξι κομπιάζει ελαφρώς. Κάτι που μου φαίνεται λογικό καθώς μάλλον δεν προλαβαίνουν να ψεκάσουν σωστά τα μπεκ.

Σύμφωνα με τον εγκαταστάτη όπου είδα και το πρόγραμμα των μετρήσεων σε μεγάλη διαδρομή, η κατανάλωση αυξάνεται όταν είμαι σε ρελαντί και μετά τις 3.500 στροφές. Οπότε φροντίζω να κινούμαι μέχρι αυτό το όριο, έτσι και αλλιώς τα χιλιόμετρα είναι τα περισσότερα στην Εγνατία και άλλο εθνικό δίκτυο. Για οδήγηση εντός πόλης, δεν έχω ακόμα ουσιαστική απόψη.

LPG Service: Αλλαγή φίλτρων κάθε 20.000km.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...