Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2020 στις 7:10 ΜΜ, meletis_m είπε

Σωστά σου είπε . Υπάρχει δικλείδα ασφαλείας . Μόλις είδε οτι έχασε πίεση σταμάτησε .

Πάντως επειδή ρώτησες σε προηγούμενο μήνυμα εάν πρέπει να αλλάξεις και πολυβαλβίδα στη δεξαμενή. Εγώ προσωπικά θα τήν άλλαζα . Είναι ένα εξάρτημα ασφαλείας και σιγά το ποσό στο συνολικό ποσό εξοικονόμησης τών 10 χρόνων . Το ίδιο μπορεί να συμβεί και μπροστα στα μπεκιέρα. Για αυτό όταν το πάμε στον εγκαταστάτη  κάνει γενικό έλεγχο. Γιατί οι περισσότεροι αλλάζουν τα φίλτρα. Εάν έχεις παρακολουθήσει ρίχνουν σαπουνάδα για να φανεί τύχον διαρροή  

Τελικά είχε λασκαρει το ρακόρ..έβαλε αέρα με σαπουναδα γύρο γύρο και δεν έχανε..βέβαια θα δείξει στο επόμενο γέμισμα..

Για δεξαμενή και πολυβαλβιδα μέχρι τώρα η καλύτερη τιμή είναι στα 230 ευρώ..

Επεξ/σία από daPro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εγκατάσταση φυσικού αερίου έχει κανένας γνώμη;

Σκεφτόμαστε για passat b6 1.6 fsi, γιατί με το υγραέριο δεν τα πάει πολύ καλά...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, filarhos είπε

Για εγκατάσταση φυσικού αερίου έχει κανένας γνώμη;

Σκεφτόμαστε για passat b6 1.6 fsi, γιατί με το υγραέριο δεν τα πάει πολύ καλά...  

Και τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα τα πηγαίνει καλύτερα με το φυσικό αέριο;

(δε λέω πως δεν είναι έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Doubt είπε

Και τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα τα πηγαίνει καλύτερα με το φυσικό αέριο;

(δε λέω πως δεν είναι έτσι)

Μου είπαν στο συνεργείο ότι θα είναι πιο φιλικό με τον κινητήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filarhos είπε

Για εγκατάσταση φυσικού αερίου έχει κανένας γνώμη;

Σκεφτόμαστε για passat b6 1.6 fsi, γιατί με το υγραέριο δεν τα πάει πολύ καλά...  

Πέρνα από 2-3 που σε βολεύουν και πάρε γνώμες

γράψε στο θέμα του cng μήπως υπάρχει κάποιος ήδη κάτοχος μετατροπής 

υπάρχει έκδοση ecofuel passat cng , εκ εργοστασίου , λογικά με διαφορές στα μέρη του κινητήρα 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filarhos είπε

Για εγκατάσταση φυσικού αερίου έχει κανένας γνώμη;

Σκεφτόμαστε για passat b6 1.6 fsi, γιατί με το υγραέριο δεν τα πάει πολύ καλά...  

Γενικά  τα περισσότερα tsi - fsi έχουν θέματα. Δέν φταίει το υγραέριο , αλλά θέματα έχουν στην βενζίνη λόγω άμεσου ψεκασμού. 

Εάν έχεις αποφασίσει για φυσικό αέριο και έχεις κοντά σου πρατήριο , θα έχεις διπλάσιο κόστος εγκατάστασης.

Για υγραέριο κοιτάς είτε συστήματα άμεσου ψεκασμού με οποιαδήποτε μειονεκτήματα - πλεονεκτήματα ή βάζεις έμμεσου ψεκασμού αλλά θα καίει περισσότερο βενζίνη να γνωρίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, meletis_m είπε

Γενικά  τα περισσότερα tsi - fsi έχουν θέματα. Δέν φταίει το υγραέριο , αλλά θέματα έχουν στην βενζίνη λόγω άμεσου ψεκασμού. 

Εάν έχεις αποφασίσει για φυσικό αέριο και έχεις κοντά σου πρατήριο , θα έχεις διπλάσιο κόστος εγκατάστασης.

Για υγραέριο κοιτάς είτε συστήματα άμεσου ψεκασμού με οποιαδήποτε μειονεκτήματα - πλεονεκτήματα ή βάζεις έμμεσου ψεκασμού αλλά θα καίει περισσότερο βενζίνη να γνωρίζεις. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έτσι όπως το βλέπω και με κίνδυνο την βλάβη δεν θα το τολμήσω...

Όπως τα υπολογιζω με μια βλάβη στην επόμενη 5ετια θα είναι σαν να μην έχω βάλει υγραέριο η φυσικό αέριο από θέμα απόσβεσης... Ότι θα έχω μαζέψει θα το δώσω στην επισκευή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, filarhos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έτσι όπως το βλέπω και με κίνδυνο την βλάβη δεν θα το τολμήσω...

Όπως τα υπολογιζω με μια βλάβη στην επόμενη 5ετια θα είναι σαν να μην έχω βάλει υγραέριο η φυσικό αέριο από θέμα απόσβεσης... Ότι θα έχω μαζέψει θα το δώσω στην επισκευή...

Όταν εννοείς ζημιά , σε τι ζημιά αναφέρεσαι ; Τα γερμανικά το υγραέριο το δέχονται πολύ καλύτερα.  Αλλά το θέμα που σου αναφέρω και έχω διαβάσει είναι στη εισαγωγή ότι πιάνει σαν "καρβουνιλα"

και εκτός υγραεριου η εισαγωγή τους λόγω ψεκασμού .

Εγώ προσωπικά εάν έβαζα σε τέτοιο κινητήρα θα έβαζα έμμεσου ψεκασμου και ας καίει λίγο παραπάνω βενζίνη . Δηλαδή να έχω εξοικονόμηση περίπου 35-40%

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, filarhos είπε

Για εγκατάσταση φυσικού αερίου έχει κανένας γνώμη;

Σκεφτόμαστε για passat b6 1.6 fsi, γιατί με το υγραέριο δεν τα πάει πολύ καλά...  

Ρώτα για σύστημα vialle που έρχεται ακριβώς για το αυτοκίνητο βάσει αριθμού πλαισίου, είναι πιο ακριβό βέβαια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει προχωρήσει κάποιος σε ενίσχυση εδρών και βαλβιδών σε κινητήρα; Ο Κινητήρας θα ανοιχτεί για επισκευή λόγω κατανάλωσης λαδιού. Υπήρχε πρίν τήν μετατροπή υγραερίου. Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο ; Θα ρωτήσω και το ρεκτιφιέ που θα το αναλάβει και πόσο είναι το επιπλέον κόστος ;' Το όχημα είναι Mazda 6. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2020 στις 7:36 ΜΜ, meletis_m είπε

Έχει προχωρήσει κάποιος σε ενίσχυση εδρών και βαλβιδών σε κινητήρα; Ο Κινητήρας θα ανοιχτεί για επισκευή λόγω κατανάλωσης λαδιού. Υπήρχε πρίν τήν μετατροπή υγραερίου. Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο ; Θα ρωτήσω και το ρεκτιφιέ που θα το αναλάβει και πόσο είναι το επιπλέον κόστος ;' Το όχημα είναι Mazda 6. 

Αμα μαθεις θα με ενδιεφερε και μενα το τι θα σου πουνε .
Απλα τωρα τελευταια μου ειπαν σε συνεργειο εδω στην επαρχεια οτι πια δεν αλλαζουν εδρες παρα μονο βαλβιδες γιατι μετα "στραβωνει" το καπακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, villasg είπε

Αμα μαθεις θα με ενδιεφερε και μενα το τι θα σου πουνε .
Απλα τωρα τελευταια μου ειπαν σε συνεργειο εδω στην επαρχεια οτι πια δεν αλλαζουν εδρες παρα μονο βαλβιδες γιατι μετα "στραβωνει" το καπακι

Θα μάθω σύντομα . Γιατί έτσι και αλλιώς καίει λάδι. Πριν βάλω υγραεριο. Δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει. Το κοστολογιο θα το δώσει το ρεκτιφιε , αφού αυτό θα κάνει οποιαδήποτε ενέργεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 10:34 ΠΜ, daPro είπε

Τελικά είχε λασκαρει το ρακόρ..έβαλε αέρα με σαπουναδα γύρο γύρο και δεν έχανε..βέβαια θα δείξει στο επόμενο γέμισμα..

Για δεξαμενή και πολυβαλβιδα μέχρι τώρα η καλύτερη τιμή είναι στα 230 ευρώ..

Τελικά πήγα κ άλλαξα την βαλβίδα πλήρωσης γιατί έχανε πάλι..τώρα είναι οκ.18 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daPro είπε

Τελικά πήγα κ άλλαξα την βαλβίδα πλήρωσης γιατί έχανε πάλι..τώρα είναι οκ.18 ευρώ..

Μια χαρά. Δεξαμενή και πολυβαλβιδα άλλαξες τελικά; Τι μάρκα δεξαμενή έβαλες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...