Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, definitio είπε

Έχει ήδη υγραέριο

Τότε, όπως και με κάθε άλλο τόσο παλιό αυτοκίνητο, δίνεις όσα λιγότερα μπορείς και ποντάρεις στην καλή σου τύχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, definitio είπε

Το Astra G μ' αρέσει περισσότερο...Astra G, Focus MkI, Peugeot 307, Alfa 147, Seat Leon...

Θα σου πρότεινα και γω όπως και ο @papoys1 να αποφύγεις το Astra. (Προβληματικό και το αμάξι και το εμβόλιο!!😜)

Όχι γιατί δεν είναι ποιοτικό αλλά γιατί έχει παθογένειες που αν πέσεις στην περίπτωση την έβαψες. Ποιοτικά σαν αυτοκίνητο είναι μία χαρά, με καλά πλαστικά μέσα, καλή συναρμολόγηση, σχετικά άνετους χώρους. Μηχανικά πάσχει όμως. Ειδικά αν πέσεις στην περίπτωση του εγκεφάλου του Z14XE ή της φλατζας κεφαλής από περμανιτη του X14XE (μετά την άλλαξαν, έβαλαν μεταλλική) κλάφτα. Σαν κινητήρας βέβαια δέχεται και συμπεριφέρεται μια χαρά στο υγραέριο αλλά και πάλι θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάτι άλλο. Εκτός πια αν αυτό που βρεις είναι σε τόσο καλή κατάσταση σε σχέση με τα υπόλοιπα οπότε Οκ πάω πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitris05 είπε

Καλημέρα σε όλους, σε καινουργιο jeep renegade 1,3 180 αλογα θα έμπαινε αέριο?? (για μετά την εγγύηση φυσικά..)

Να ξέρεις ότι οι πολύστροφοι και τούρμπο κινητήρες πάντα είναι πιο ευαίσθητοι στο υγραέριο από τους απλούς για αυτό το λόγο αν τυχόν κάνουμε μετατροπή βάζουμε κιτ με ψεκασμό βενζίνης 25-30% και παραπάνω για καλύτερη προστασία των βαλβίδων.

Αυτό όμως συνεπάγεται μικρό κέρδος από τη μετατροπή, οπότε αν δεν κάνουμε τουλάχιστον 15.000 χιλιόμετρα το χρόνο δεν συμφέρει. Τα υπόλοιπα είναι και θέμα τύχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φίλε εγώ που έχω υγραέριο 8 χρόνια ,μεταχειρισμένο με υγραέριο δεν θα έπαιρνα ποτέ εκτός και είναι από τη μάννα του.

Σε αυτά που έχεις επιλογή για τα peugeot και γενικά τα Ιταλικά έχω ακούσει καλές κριτικές με υγραέριο. Μία σίγουρη μάρκα είναι γενικά πιο παλαιά ΤΟΥΟΤΑ corola αλλά δεν είναι στις επιλογές σου. Αν και έχω opel vectra όπως είπα θα σου έλεγα να αποφύγεις astra και γενικά ford.

Προσωπικά και μόνο για το εξτρά κόστος συντήρησης/ελέγχου (ενώ θα κάνω λίγα χιλιόμετρα ανά έτος, μάλλον) και τις αμφιβολίες κατά την αγορά (για τη πρότερη συντήρηση) δεν το προτιμώ....μόνο αν εξαντληθεί η υπομονή και δεν βρίσκεται κάτι άλλο, κι αν κατά τ' άλλα το συγκεκριμένο αμάξι ικανοποιεί όλα τα κριτήρια

Η αρχική μου ερώτηση αφορούσε το λόγο που μπορεί ένας ιδιοκτήτης να αφαιρέσει το υγραέριο και τί θα έπρεπε να προσέξω εγώ ως πιθανός αγοραστής ενός Focus (που μάλλον ευτυχώς πωλήθηκε)...

...αυτό που έμαθα για τα Ford/Mazda/Honda (Accord τουλάχιστον...είχα βρει ένα τέτοιο, του 2002, αλλα δεν πρόλαβα να το ελέγξω, πουλήθηκε) ήταν πολύ χρήσιμο...

- Δεύτερη ερώτηση ήταν για το πώς τα πάει το VW Polo 2000-2001 με το υγραέριο, γιατί έχω ως "λύση ανάγκης" στο μυαλό μου, αν δε βρεθεί κάτι μέχρι τέλος Ιουλίου το αργότερο, να παω στο κοντινο έμπορο να το πάρω, αν δεν έχει κάτι πολύ στραβό)

Μιας και το συζητάμε, αυτό έχω ως "καβάτζα" λόγω ευκολίας προσβασιμότητας (οπτικά λίγη σκουριά/σκάσιμο κάτω από το χρώμα στο μαρσπιέ εδώ)

Δεν πρόκειται να βάλω υγραέριο σε μεταχειρισμένο.

5 ώρες πριν, Greektrooper είπε

Θα σου πρότεινα και γω όπως και ο @papoys1 να αποφύγεις το Astra. (Προβληματικό και το αμάξι και το εμβόλιο!!😜)

Όχι γιατί δεν είναι ποιοτικό αλλά γιατί έχει παθογένειες που αν πέσεις στην περίπτωση την έβαψες. Ποιοτικά σαν αυτοκίνητο είναι μία χαρά, με καλά πλαστικά μέσα, καλή συναρμολόγηση, σχετικά άνετους χώρους. Μηχανικά πάσχει όμως. Ειδικά αν πέσεις στην περίπτωση του εγκεφάλου του Z14XE ή της φλατζας κεφαλής από περμανιτη του X14XE (μετά την άλλαξαν, έβαλαν μεταλλική) κλάφτα. Σαν κινητήρας βέβαια δέχεται και συμπεριφέρεται μια χαρά στο υγραέριο αλλά και πάλι θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάτι άλλο. Εκτός πια αν αυτό που βρεις είναι σε τόσο καλή κατάσταση σε σχέση με τα υπόλοιπα οπότε Οκ πάω πάσο.

Αυτές οι παρατηρήσεις αφορούν γενικά το μοντέλο, ανεξάρτητα της χρήσης υγραερίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, definitio είπε

 

Αυτές οι παρατηρήσεις αφορούν γενικά το μοντέλο, ανεξάρτητα της χρήσης υγραερίου;

Για υγραέριο μιλάω. Σαν μοντέλο εγώ το έχω για πολύ καλό και αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά πριν λίγο γύρισα από ολοήμερη βόλτα και έτυχε να δω 4 focus mkII σαν το δικό μου, 1 εν κίνήσει μπροστά μου και τρία παρκαρισμένα. Σε όλα είδα τάπα υγραερίου στον προφυλακτήρα. Ο κόσμος γενικότερα βάζει, δεν την παλεύει άλλο με την τιμή της βενζίνης. Ασε που και τα φοκια καίνε τα ρημάδια το λιγότερο 8 βενζίνη στα 100 με συντηρητική οδήγηση πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Αγορασα προσφαρα ενα μεταχειρισμενο Seat Leon 1200cc 105hp turbo του 2011 με 65.000km. Μεσα στη πολη με 10€ βενζινης (περιπου με 1,60€ η βενζινη) βγαζω περιπου 65km. Εχω αρχισει και σκεφτομαι για τοποθετηση υγραεριου. 
 

Σε αντιστοιχο μοντελο εχει κανεις εμπειρια;; Μπορω να βαλω υγραεριο λογω και του turbo κινητηρα;; Και αν ναι που μπορω να απευθυνθω; Τσοπελογιαννης ας πουμε ειναι καλη λυση;

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις. Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα μπορει να μπει σε Turbo .Εχω βαλει σε 2 audi TT 1800 κυβικα 

Οκονομια σε ευρω 40% σε εξοδα για καυσιμο 

Οχι δεν ειναι λυση αυτος .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση. Εφοσον ξεπερναμε το αν μπορει να μπει σε turbo μου μενει το που ωστε να γινει σωστη δουλεια. Κατι ειχα διαβασει σε προηγουμενα σχολια με πιεση σε bar.

Επεξ/σία από AggTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AggTs είπε

Καλησπερα,

Αγορασα προσφαρα ενα μεταχειρισμενο Seat Leon 1200cc 105hp turbo του 2011 με 65.000km. Μεσα στη πολη με 10€ βενζινης (περιπου με 1,60€ η βενζινη) βγαζω περιπου 65km. Εχω αρχισει και σκεφτομαι για τοποθετηση υγραεριου. 
 

Σε αντιστοιχο μοντελο εχει κανεις εμπειρια;; Μπορω να βαλω υγραεριο λογω και του turbo κινητηρα;; Και αν ναι που μπορω να απευθυνθω; Τσοπελογιαννης ας πουμε ειναι καλη λυση;

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις. Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη.

Τα είχα γράψει σε άλλο μέλος , κάνε μια αναζήτηση .

Δές εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/769024-lpg-σε-12-tsi/?tab=comments#comment-58589857

Έχει μοτέρ tsi ή fsi ;

Υπάρχουν 2 κατηγορίες συστημάτων :

α) άμεσου ψεκασμού με λιγότερη κατανάλωση και σε βενζίνη και έρχονται προ ρυθμισμένα με το κωδικό κινητήρα 

β) έμεσου ψεκασμού που καίνε παραπάνω βενζίνης 25-30% αλλά δέν σε περιορίορίζουν στο θέμα επιλογής εγκαταστάτη .

Στη 1η κατηγορία εάν χαλάσει η αντλία μέσα στην δεξαμενή έχει ένα σεβαστό ποσό για αντικατάσταση .

Μέτρησε μια κατανάλωση σε λτ/100 να ξέρεις πόσο θα σου κάψει. Μέσα στήν πόλη λογικό είναι να κάψει περισσότερο με το σταμάτα ξεκίνα . Εάν κάνεις <10,000 χιλιόμετρα / ετησίως μή το πειράζεις καθόλου.

Για τον εγκαταστάτη που ανέφερες ψάξε λίγο καλύτερα και τίς κριτικές και τη πολιτική του ως πρός τη συντήρηση  , υπάρχουν αναφορές .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AggTs είπε

Tsi ειναι το μοτερ

Για tsi κινητηρες θα βαλεις ενα πιο ακριβο συστημα και θα εχεις και πιο μεγαλη καταναλωση βενζινης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AggTs είπε

Tsi ειναι το μοτερ

Δες σύστημα άμεσου ψεκασμού Direct Injection με βάσει το κωδικό κινητήρα σου . Έρχονται προ ρυθμισμένα από το εργοστάσιο.

Ενδεικτικά δες Lovato , Aeb , Prins, Landirenzo . Βγάζουν και για μοτέρ σαν το δικό σου οι συγκεκριμένες εταιρείες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...