Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, pkaramol είπε

Άσχετο αλλά τα Clio LPG πρέπει να τσιμπήσαν κάνα 600-1000 άρικο...

αν είναι μόνο τόσο ,καλά είναι , πλέον είναι παραπάνω οι διαφορές και φτάνουμε χιλιάρικα σε σχέση με 3 χρόνια πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό έγινε κάπως απότομα.

Είχα κάνει έρευνα αγοράς για το συγκεκριμένο μοντέλο και χοντρικά:

 

Πριν κανα 2μηνο

Expression Plus --> 17.500

Dynamic --> 18.300

 

Τώρα

Expression Plus --> 18.300

Dynamic --> 19+

 

Ίσως προσπαθούνε να εκμεταλλευτούνε την τραγική κατάσταση με τις παραδόσεις του Υaris γιατί κατά τα άλλα σε αυτά τα λεφτά μου φαίνεται αδιανόητο να πας σε Clio και όχι σε Yaris ή σε Mazda 2 (είχα αφήσει την ΚΟΡΥΦΑΙΑ έκδοση στα 16.800 πριν κανα δίμηνο)

Επεξ/σία από pkaramol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pkaramol είπε

Είναι κανείς κάτοχος Dacia Sandero Stepway LPG να δώσει μια εικόνα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ LPG κατανάλωσης σε αστικό κύκλο? (σταμάτα - ξεκίνα)?

Οσο σου καιει και σε βενζινη .Το πολυ 10% παραπανω.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οσο σου καιει και σε βενζινη .Το πολυ 10% παραπανω.

Έχει αέριο από τη μάνα του και σύμφωνα με τεστ, καίει υπερβολικά πολύ αέριο...12λ/100.

Δοκιμάζουμε το νέο Dacia Sandero Stepway 1.0 TCe LPG των 100 PS (caranddriver.gr)

Νομίζω ότι αξίζει και μία αναφορά στην τιμή του υγραερίου που έχει ξεφύγει πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, pkaramol είπε

Είναι κανείς κάτοχος Dacia Sandero Stepway LPG να δώσει μια εικόνα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ LPG κατανάλωσης σε αστικό κύκλο? (σταμάτα - ξεκίνα)?

Dacia Duster 1,6 του '20 με εργοστασιακό LPG μου καεί περίπου 11 με 11,5/100 (εθνική και ημιαστικό κύκλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Έχει αέριο από τη μάνα του και σύμφωνα με τεστ, καίει υπερβολικά πολύ αέριο...12λ/100.

Δοκιμάζουμε το νέο Dacia Sandero Stepway 1.0 TCe LPG των 100 PS (caranddriver.gr)

Νομίζω ότι αξίζει και μία αναφορά στην τιμή του υγραερίου που έχει ξεφύγει πλέον...

 

31 λεπτά πριν, Adrian είπε

Dacia Duster 1,6 του '20 με εργοστασιακό LPG μου καεί περίπου 11 με 11,5/100 (εθνική και ημιαστικό κύκλο)

11-12 λιτρα ειναι παρα πολλα !!!

10 λιτρα μου ακιε σε Εθνικη το Honda CRV που ειναι και σε ογκο και σε κυβικα πιο μεγαλο 

Με σταματα ξεκινα βεβαια παει στα 15 λιτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

 

11-12 λιτρα ειναι παρα πολλα !!!

10 λιτρα μου ακιε σε Εθνικη το Honda CRV που ειναι και σε ογκο και σε κυβικα πιο μεγαλο 

Με σταματα ξεκινα βεβαια παει στα 15 λιτρα 

Ναι είναι.. Ευτυχώς το αέριο είναι αρκετά πιο φτηνό εδώ (αν και ανέβηκε από 0,42λ στα 0,56λ τους τελευταίους μήνες)

Αλλά όπως και να έχει, πλησιάζει η αλλαγή του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,εχω A-class 1500cc 2005 και εχει 400000χλμ.Aπο την αντιπροσωπεια μου λενε να μην βαλω αεριο γιατι θα εχω προβλημα με τις βαλβιδες σε 40000-50000χλμ.Kανω 30000χλμ τον χρονο.γνωστος μηχανικος μου λεει να μην βαλω γιατι ο κινητηρας εχει πολλα χλμ και σε λιγο θα θελει επισκευη.Mου προτειναν να βαλω STAG 650e μαζι με KTEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, siswhs είπε

Kαλησπερα,εχω A-class 1500cc 2005 και εχει 400000χλμ.Aπο την αντιπροσωπεια μου λενε να μην βαλω αεριο γιατι θα εχω προβλημα με τις βαλβιδες σε 40000-50000χλμ.Kανω 30000χλμ τον χρονο.γνωστος μηχανικος μου λεει να μην βαλω γιατι ο κινητηρας εχει πολλα χλμ και σε λιγο θα θελει επισκευη.Mου προτειναν να βαλω STAG 650e μαζι με KTEO

Τα χλμ σίγουρα είναι πολλά. Αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αμάξι πρώτα φτιάξε ότι χρειάζεται και μετά βάλε υγραέριο για να μην ρίχνουμε τυχόν προβλήματα στο υγραέριο. Συνηθισμένη καραμέλα. 

1 λεπτό πριν, pkaramol είπε

Όσο σου και σε βενζίνη εννοείς σε λεφτά ή σε λίτρα;

Σε λίτρα 

Αν ήταν σε χρήμα κάνεις δεν θα έβαζε 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω τέτοιο αυτοκίνητο, διάβασα σήμερα ότι από το δακτύλιο, που επιστρέφει 25 Οκτωβρίου, αποκλείονται από την ελεύθερη είσοδο τα οχήματα που κινούνται με αέρια καύσιμα και είναι κατηγορίας euro5 και euro6. Δεν υποτίθεται ότι αυτά είχαν λιγότερους ρύπους από το κλασικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, VasKag είπε

Αν και δεν έχω τέτοιο αυτοκίνητο, διάβασα σήμερα ότι από το δακτύλιο, που επιστρέφει 25 Οκτωβρίου, αποκλείονται από την ελεύθερη είσοδο τα οχήματα που κινούνται με αέρια καύσιμα και είναι κατηγορίας euro5 και euro6. Δεν υποτίθεται ότι αυτά είχαν λιγότερους ρύπους από το κλασικά?

Επιτρέπονται τα ηλεκτρικά όμως! Αυτά προωθούν τώρα. Και όταν πάρει ο κόσμος ηλεκτρικά θα απαγορευτούν και αυτά γιατί θα υπάρχει κάποιο άλλο καύσιμο στη μόδα. Μια ζωή στο ίδιο έργο θεατές. Τι μπανανία είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Adrian είπε

Dacia Duster 1,6 του '20 με εργοστασιακό LPG μου καεί περίπου 11 με 11,5/100 (εθνική και ημιαστικό κύκλο)

Πάντως 11άρι σε εθνική/ημιαστικό είναι όντως ΠΑΡΑ πολύ.

Δηλαδή σε σταμάτα / ξεκίνα πρέπει να βαράει 15άρια (?)

Έχω Avensis 1.8 VVTi μοντέλο 2009 και σε εθνική ημιαστικό με λίγη προσοχή είμαι 6.5 (βενζίνη προφανώς) οπότε αν κάνεις την αναγωγή είμαστε λίγο πολύ στα ίδια (?)

Επεξ/σία από pkaramol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...