Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η δικη μου εμπειρία με αυτοκινητο με υγραεριοκίνηση ειναι σε όλα τα έπίπεδα θετικότατη.Μικρη μείωση επιδόσεων και μικρη μείωση πορτμπαγκαζ .Φθορα στη μηχανη καμμια 486000+ χλμ τα λάδια κεχριμπάρι .,Μαλλον  παίζει και καποια καλη ρυθμιση ρόλο .11 χρόνια τώρα  Σε αυτοκινητο του 91.Τσίμπησε παντως και πήγε στο ευρώ  το υγραέριο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, GIKARADI είπε

η δικη μου εμπειρία με αυτοκινητο με υγραεριοκίνηση ειναι σε όλα τα έπίπεδα θετικότατη.Μικρη μείωση επιδόσεων και μικρη μείωση πορτμπαγκαζ .Φθορα στη μηχανη καμμια 486000+ χλμ τα λάδια κεχριμπάρι .,Μαλλον  παίζει και καποια καλη ρυθμιση ρόλο .11 χρόνια τώρα  Σε αυτοκινητο του 91.Τσίμπησε παντως και πήγε στο ευρώ  το υγραέριο

Τι αμάξι και τι σύστημα αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GIKARADI είπε

η δικη μου εμπειρία με αυτοκινητο με υγραεριοκίνηση ειναι σε όλα τα έπίπεδα θετικότατη.Μικρη μείωση επιδόσεων και μικρη μείωση πορτμπαγκαζ .Φθορα στη μηχανη καμμια 486000+ χλμ τα λάδια κεχριμπάρι .,Μαλλον  παίζει και καποια καλη ρυθμιση ρόλο .11 χρόνια τώρα  Σε αυτοκινητο του 91.Τσίμπησε παντως και πήγε στο ευρώ  το υγραέριο

Μπράβο. 486.000  άντε σύντομα 500.000 σίγουρα θα έχεις σύστημα χωρίς ψεκασμούς βενζίνης όπως εγώ. Σε παλαιότερης τεχνολογίας δεν χρειάζεται και αυτό είναι το μεγάλο κέρδος.. Με υγραέριο στα πόσα είσαι.;

Θα είσαι επαρχία γιατί Αθήνα εγώ βάζω ακόμη στα 77 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα βαλει Υγραεριο στο 206 που ειχα οταν η τιμη πωλησης ηταν στα 0.54 λεπτα!!!!! 

απο τους πρωτους στην επαρχιακη πολη μου και μολις μπηκε πρατηριο στην περιοχη! Ειχα βαλει μαλιστα στους καλυτερους της περιοχης ιταλικο Συστημα με καζανι 60 λιτρων BRC και με διαβεβαιωσεις οτι θα παει μια χαρα!!!! Ειχα δωσει καπου 1400 ευρω τοτε στο χερι!!!!!

Ολοι μας διαβεβαιωναν οτι ως πρασινο καυσιμο....... ουδεποτε θα ανεβει η τιμη του ή οτι ειναι υπο καθεστως προστασιας της ΕΕ και οτι δεν προκειται να το πειραξουν με φορους!!!!!

το Αποτελεσμα ηταν σε 3 χρονια 15-17 000 χλμ/ετος  ο κινητηρας μου ν χασει την ροπη και δυναμη του το ρελαντι συνεχεια να τρμει....και γενικα να πηγαινει στις στροφες επιταχυνση και σπιρταδα το πεζο 206 οπως πηγαινε.....

Το εδωσα σε αντιπροσωπεια ΙΧ με ανταλαγμα 4000 ευρω εκπτωση σε αγορα νεου Ντιζελοκινητου ΙΧ!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PedroG είπε

Πώς είσαι τόσο σίγουρος.....;;;

γιατί στις αρχές δεν έκαναν παράλληλο ψεκασμό , ούτε το ρύθμιζαν στο δρόμο , απλά κούμπωναν ένα κιτ και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί στις αρχές δεν έκαναν παράλληλο ψεκασμό , ούτε το ρύθμιζαν στο δρόμο , απλά κούμπωναν ένα κιτ και τέλος

Για ακριβώς Ποια χρονιά λές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PedroG είπε

Για ακριβώς Ποια χρονιά λές;;

~2000-2004, δεν έχει σημασία , και σήμερα αν πας στο Μητσαρα θα σου βάλει κονσέρβα κιτ με 500€ , αν και οι κονσέρβες πλέον πρέπει να κάνουν παράλληλο αλλά και πάλι αν δε βγει στο δρόμο το αμάξι να δει φορτία κτλ , ζημιά θα βγάλει με τον καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PedroG είπε

ειχα βαλει Υγραεριο στο 206 που ειχα οταν η τιμη πωλησης ηταν στα 0.54 λεπτα!!!!! 

+1 εγώ, 2010-2011 περίπου, 1600+€ σε Fiat punto 2003 16v, αλλά έκανα ~230.000χλμ χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα,σε μια 7ετια περίπου, αλλά ο κινητήρας της Fiat ήταν διαμάντι για εγκατάσταση lpg, μιας και η εταιρεία παρήγαγε ήδη τότε lpg με τις οποίες τροποποιήσεις στα περιεχόμενα του κινητήρα. 

+1 ο αδερφός ίδια χρονιά, ίδιος εγκαταστατης, ίδιο σύστημα (brc) σε ibiza 2002 και ακόμα πάει, περίπου 250.000χλμ μετά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και αυτός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψει το υγραέριο υπάρχουν αρκετοί παράγοντες.

Βασικός να δέχεται μετατροπή το αυτοκίνητο γιατί ορισμένα κάθε 40-50 χιλιάδες θέλουν βαλβίδες , να ξέρει ο μάστορας τι κάνει και να μην πάει στα τυφλά και τρίτο να σου κάτσει η μετατροπή και να δουλέψει.

Σε πολλά αυτοκίνητα δε δούλεψε ποτέ σωστά. Άρα πάντα είναι ένα ρίσκο. Εγώ το 2013 που το έβαλα είχα αποφασίσει να το δώσω να πάρω κάποιο μικρότερο. Το έβαλα αγγελία δεν με πήραν ούτε τηλέφωνο. Τότε αποφάσισα και είπα το κάνω υγραέριο και ότι κάτσει. Το έβαλα χωρίς ψεκασμούς γιατί δεν θέλει το μοτέρ μου. Απίστευτη οικονομία που κάποιες στιγμές που η τιμή έπαιζε χαμηλα ξεπερνούσε και το 50%

Μετά από 8 χρόνια και 202.000 χιλιόμετρα με υγραέριο  δεν το πουλάω ούτε στην τιμή που το έδινα τότε. 

Άρα είναι να σου κάτσει και το κάρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο κινητήρας δεν είναι από την μαμά του κατασκευασμένος για να δεχτεί LPG τότε παίζεις κορόνα γράμματα τον κινητήρα του αυτοκινήτου σου. Εγώ έβαλα ιταλικό συστήμα ψεκασμού BRC το 2007 και το 2010 το pegeuot ήθελε νέες βαλβίδες ρεκτιφιε και πιθανόν πολλά λεφτά ακόμη για να συνεχίσει να δουλεύει. Επένδυση αποτυχίας και υψηλής επικινδυνότητας ....

Δε θα το δοκιμάσω ξανά σε κανένα Όχημα μου και θα συμβουλευα σε όποιον επιθυμεί να κάνει τροποποίηση να το σκεφτεί .... σοβαρά ότι υπάρχει πιθανότητα να μην βγει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, PedroG είπε

Εγώ έβαλα ιταλικό συστήμα ψεκασμού BRC το 2007 και το 2010 το pegeuot ήθελε νέες βαλβίδες ρεκτιφιε και πιθανόν πολλά λεφτά ακόμη για να συνεχίσει να δουλεύει.

Δεν τα γράφεις όλα όμως. Τι μοντέλο 206 και με πόσα χλμ ήδη στην πλάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί στις αρχές δεν έκαναν παράλληλο ψεκασμό , ούτε το ρύθμιζαν στο δρόμο , απλά κούμπωναν ένα κιτ και τέλος

Για ακριβώς Ποια χρονιά λές;;

Τι να σου πω;;; 

Ότι το έβαλα στα 45000χλμ και το ΙΧ πουλήθηκε ούτε 80.000 χλμ δεν έκανε ούτε τα διπλάσια; Πάλι καλά που το πήρε η αντιπροσωπεία της νέας μου μάρκας...

Προσέχετε οσοι θέλετε να βάλετε αυτό. Δεν το λέω εγώ μόνο ρωτήστε μηχανικούς ΙΧ όχι μόνο κατόχους αυτοκινήτων.

Οι μισοί έχουν πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PedroG είπε

Προσέχετε οσοι θέλετε να βάλετε αυτό. Δεν το λέω εγώ μόνο ρωτήστε μηχανικούς ΙΧ όχι μόνο κατόχους αυτοκινήτων.

Οι μισοί έχουν πρόβλημα

απλά το λάθος σου είναι οτι τα γενικεύεις και δε γίνεται αυτό

οκ ,κάηκες , δεκτό , αλλά είπαμε

όταν το έβαλες , τι σύστημα έβαλες ? μπεκ ? παράλληλο ψεκασμό έκανε ?

Το βγάλατε στο δρόμο μαζί να το ρυθμίσει ?

Ή έβαλες κονσέρβα και σου είπε έλα να το πάρεις έτοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...