Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι δυνατόν να είναι πράγματι στα 20 μέτρα το ΚΑΦΑΟ που ανήκει και να μην συγχρονίζει στα 109.999/10999 όπως θα έπρεπε. :(

Φίλε δεν είμαι κανένας ψυχωτικός με την ταχύτητα, αλλά σαν άτομο της πληροφορικής θέλω να μάθω γιατί συμβαίνει αυτό.Τον ακριβή λόγο δηλαδή.
Και ας μην το φτιάξουν ποτέ δεν με πειράζει.

Αλλά θέλω να ξέρω γιατί συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 minutes ago, skiabox said:

Φίλε δεν είμαι κανένας ψυχωτικός με την ταχύτητα, αλλά σαν άτομο της πληροφορικής θέλω να μάθω γιατί συμβαίνει αυτό.Τον ακριβή λόγο δηλαδή.
Και ας μην το φτιάξουν ποτέ δεν με πειράζει.

Αλλά θέλω να ξέρω γιατί συμβαίνει.

Προφανώς ρε συ. Απλά είναι κρίμα να είσαι πράγματι τόσο κοντά και να μην πιάνει ούτε τα 100, ενώ κανονικά έπρεπε να παίζεις και στα 200 αν το επιθυμείς, με αντίστοιχο πακέτο ασφαλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Προφανώς ρε συ. Απλά είναι κρίμα να είσαι πράγματι τόσο κοντά και να μην πιάνει ούτε τα 100, ενώ κανονικά έπρεπε να παίζεις και στα 200 αν το επιθυμείς, με αντίστοιχο πακέτο ασφαλώς.

Σταμάτησε και το μηχανάκι που έσκαβε για οπτικές ίνες στα 30 μέτρα από την άλλη πλευρά κιόλας να φανταστείς.

Δηλαδή έστριψε από τον κεντρικό δρόμο προς το τετράγωνο το δικό μου και κάλυψε μια μόνο πολυκατοικία!

Δηλαδή έσκαψε 10 μέτρα και σταμάτησε.
ΛΟΛ

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Έχω 50άρα ταχύτητα και πιάνω μόνο 34 mbps. Σε ερώτηση προς τον ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν μπορώ με τίποτα να φτάσω τα 50 διότι είμαι μακριά από το κουτί. Με βάση την φωτο, ισχύει κάτι τέτοιο;; Μπορεί διορθωθεί;; 

Είχα κάνει και αίτηση για οπτική ίνα αλλά...δεν ήρθε ποτέ...

ote.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικάρι που ήρθε σήμερα και μέτρησε μου είπε ότι υπάρχει θέμα και με το δικό μου κομμάτι από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι, οπότε από βδομάδα φέρνω τεχνικό να το αλλάξει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο τυχαία είναι κάποια πράγματα, αλλά επειδή το ακούω κι από άλλους (τουλάχιστον για cosmote). Εδώ και 5 μέρες είχε νεκρώσει η γραμμή εντελώς, router άναβε μόνο το power, έχω δηλώσει την βλαβη αμεσως και μόλις σήμερα το μεσημέρι επανήρθε. Όμως... σε 50αρα σύνδεση, το ίντερνετ ψιλοσερνεται, γύρω στα 10mbs/ με 1,3 upload (πριν συγχρόνιζε πάνω από 48/4) . Υποθέτω (και ελπίζω ..) ότι ακόμα δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως το ζήτημα, γιατί αλλιώς την βάψαμε. Αυτό το συνδυάζω και  με κάτι τηλέφωνα που μου έκαναν για να αναβαθμίσω σε 100αρα και μου θυμίζει όταν στην 30αρα που είχα πριν, άρχισαν πάλι κάτι τέτοια προβλήματα, κάτι που με ώθησε ουσιαστικά στο να πάω στην 50αρα.

Δεν θέλω να παρανοήσω κι άλλο, άλλα εντελώς συμπτωματικά, μόλις είχα ενεργοποιήσει την δωρεάν προσφορά της eon για τις 4 μέρες!...🙄 (που μιας και το ανέφερα, μια χαρά έπαιζε, καλά για του χρόνου, εννοείται bye bye cosmote tv). Βέβαια κι από τους άλλους παροχους ακούω παρόμοια (μην πω και χειρότερα προβλήματα).

Επειδή στην εξυπηρέτηση πελατών, μόνο μια φορά τους πέτυχα,όταν δήλωσα την βλάβη, και στο chat με παραπέμπουν σε τηλέφωνο, μάλλον θα ψαχτώ αλλιώς για να διαμαρτυρηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PSYHAS Το θέμα είναι να είσαι εσύ στην εντέλεια μέχρι τον κατανεμητή, ώστε να μπορείς μετά να παραπονεθείς για οτιδήποτε.

Βλέπεις στην περίπτωσή μου για παράδειγμα δεν αρκεί που είναι όλα στην εντέλεια μέσα στο διαμέρισμα.

Είναι και η διαδρομή μέχρι τον κατανεμητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, skiabox said:

@PSYHAS Το θέμα είναι να είσαι εσύ στην εντέλεια μέχρι τον κατανεμητή, ώστε να μπορείς μετά να παραπονεθείς για οτιδήποτε.

Βλέπεις στην περίπτωσή μου για παράδειγμα δεν αρκεί που είναι όλα στην εντέλεια μέσα στο διαμέρισμα.

Είναι και η διαδρομή μέχρι τον κατανεμητή.

Καλά τόσες φορές που είχαν έρθει δεν είχαν μετρήσει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας ώστε να δουν ότι εκεί που έρχεται είναι διαφορετικό από αυτό που πιάνεις μέσα στο διαμέρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πρόσφατα 200αρα οπτική με ρούτερ σερκομ Πλας. Ενώ στη 5 χερτζ συχνότητα το wifi είναι πάνω από 200 στην 2.4 προς το παρόν και με πολλές αλλαγές καναλιών δεν έχω δει πάνω από 50.

Προσωπικά δεν έχω θέμα γιατί οι συσκευές μου έχουν την 5 οπότε είμαι οκ.

Αλλά απλα από απορία, χάνει όντως τόσο πολύ η 2.4 ή είναι θέμα εξοπλισμού. 

Γιατί σε αντίστοιχη γραμμή φίλου στην ίδια πολυκατοικίας αλλά με ρούτερ που δίνει η wind για οπτικές ( το οποίο είδα ότι έχει 200€+) και η δύο συχνότητες είναι καρφί 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 05/12/2021 at 18:19, panossar95 said:

Αλλά απλα από απορία, χάνει όντως τόσο πολύ η 2.4 ή είναι θέμα εξοπλισμού. 

Αν την έχεις με 20mhz channel bandwidth χάνει ναι, αλλά κερδίζει σε εμβέλεια. Αν την ανεβάσεις στα 40mhz βελτιώνεται αλλά χάνει σε εμβέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ενώ η γραμμή μου είναι σταθερή (πολύ λίγα CRC/FEC), δεν έχει αποσυνδέσεις κλπ, βλέπω ότι σήμερα το wifi αποσυνδεόταν από διάφορες συσκευές (χωρίς όμως να κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ, να έχω αποσύνδεση από την γραμμή κλπ) και γενικά βλέπω ότι η ταχύτητα την μια παίζει κανονικά και μετά για λίγο σέρνεται και μετά πάλι κανονικά (χωρίς να βλέπω αύξηση σε CRC/FEC errors). Λέτε να τα έχει παίξει το Speedport της Cosmote που έχω για ρούτερ;

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-15 005127.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο μεσημερι.

Εκανα αναβαθμιση σε 100αρα εδω και λιγες μερες και παρατηρω σε ασχετες ωρες σαν να ψιλοκολλαει το ιντερνετ και να μην κατεβαζει σελιδες ...τιποτα δηλαδη! Παροτι ειχαν υποσχεθει στανταρ 100... το ρουτερ συντονιζει λιγο χαμηλωτερα, απο 88 εψσ και 96, αλλα στο speedtest δινει μονο 80. 

Στο upload ανεβαζει σαν σκαλοπατι την ταχυτητα απο τα 5 με 6 με ενα μικρο σκαλοπατι που πεφτει πισω στα 5 και μετα απο μισο δευτερολεπτο ξαναπαει 7 με 8 και μετα στα 10.

Του εχω κανει ηδη 2 τηλεφωνα στην εξυπηρετηση με πολλες επανεκκινησεις..

Καποια συμβουλη?

 

 
DSL Downstream
96046 kBit/s
DSL Upstream
10999 kBit/s
 
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC Errors (Down/Up)
0
FEC Errors (Down/Up)
3269
SNR (Down/Up)
7.9 / 24.2 dB
Attenuation (Down/Up)
5.0 / 14.5 dB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πέσει πολύ γέλιο με τον χαλκό πάντως και τους διπλασιασμούς ταχυτήτων.

Λογικά ο διπλασιασμός θα είναι στην πράξη κανένα 20% πάνω και πολύ λέω.

1 ώρα πριν, PGP737ng είπε

Καλο μεσημερι.

Εκανα αναβαθμιση σε 100αρα εδω και λιγες μερες και παρατηρω σε ασχετες ωρες σαν να ψιλοκολλαει το ιντερνετ και να μην κατεβαζει σελιδες ...τιποτα δηλαδη! Παροτι ειχαν υποσχεθει στανταρ 100... το ρουτερ συντονιζει λιγο χαμηλωτερα, απο 88 εψσ και 96, αλλα στο speedtest δινει μονο 80. 

Στο upload ανεβαζει σαν σκαλοπατι την ταχυτητα απο τα 5 με 6 με ενα μικρο σκαλοπατι που πεφτει πισω στα 5 και μετα απο μισο δευτερολεπτο ξαναπαει 7 με 8 και μετα στα 10.

Του εχω κανει ηδη 2 τηλεφωνα στην εξυπηρετηση με πολλες επανεκκινησεις..

Καποια συμβουλη?

 

 
DSL Downstream
96046 kBit/s
DSL Upstream
10999 kBit/s
 
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC Errors (Down/Up)
0
FEC Errors (Down/Up)
3269
SNR (Down/Up)
7.9 / 24.2 dB
Attenuation (Down/Up)
5.0 / 14.5 dB

Πρώτη κίνηση λογικά που πρέπει να κάνει όποιος πάει σε σύνδεση > 50 mbps είναι να βάλει καινούρια καλωδίωση από το διαμέρισμα μέχρι τον κατανεμητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...