Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/12/2021 στις 5:32 ΜΜ, PGP737ng είπε

Cat 5e καλώδιο έχω ανεβάσει μέχρι το σπίτι και πάει κατευθείαν στο ρουτερ.

Κάτσε, αντί για τηλεφωνικό καλώδιο έβαλες ethernet μέχρι τον κατανεμητή;

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πάρα πολλοί το έχουμε κάνει. Κι εγώ από το keystone/patch panel του rack (1η πρίζα) στη χωνευτή/κατανεμητή, UTP CAT6 έχω βάλει, το οποιό με scotchlok ενώνεται με το ζεύγος του ΟΤΕ που έρχεται από την κολώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πάρα πολλοί το έχουμε κάνει. Κι εγώ από το keystone/patch panel του rack (1η πρίζα) στη χωνευτή/κατανεμητή, UTP CAT6 έχω βάλει.

Ναι ε;

Για δώσε λεπτομέρειες γιατί και εγώ είμαι έτοιμος να καλέσω τεχνικό να αλλάξει την κάθετη, που πρέπει να έχει τρομερά προβλήματα.

Τι να του ζητήσω ακριβώς;

Την άκρη στον κατανεμητή πως την κουμπώνει αφού το καλώδιο μέχρι εκεί είναι τηλεφωνικό;

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, skiabox said:

Ναι ε;

Για δώσε λεπτομέρειες γιατί και εγώ είμαι έτοιμος να καλέσω τεχνικό να αλλάξει την κάθετη, που πρέπει να έχει τρομερά προβλήματα.

Τι να του ζητήσω ακριβώς;

Την άκρη στον κατανεμητή πως την κουμπώνει αφού το καλώδιο μέχρι εκεί είναι τηλεφωνικό;

Ο ηλεκτρολόγος λογικά θα ξέρει όταν του πεις ότι θέλω να αλλάξω την κάθετη καλωδίωση από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα.

Αν θες να είσαι σίγουρος πες του ότι θες UTP CAT6 Solid Copper, όχι Stranded.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω πως είναι μέσα ο κατανεμητής της πολυκατοικίας σου, οπότε θα τον δει ο ηλεκτρολόγος και θα πράξει ανάλογα.

Σε μένα λόγω μονοκατοικίας δεν είναι κατανεμητής (γιατί δεν υπάρχει άλλη γραμμή/σπίτι), οπότε είναι απλά ένα χωνευτό στον τοίχο κουτί , στο οποίο έρχεται το εναέριο καλώδιο από έξω κι εσωτερικά από το σπίτι μέσω καναλιού εντός τοίχου το UTP μου κι ενώνονται με 2  scotchlok  3M Σύνδεσμος SCOTCHLOK τηλεπικοινωνιακός κόκκινο 3επαφών < Κλέμμες Fast | ΚΑΥΚΑΣ (kafkas.gr)

Στον κατανεμητή συνήθως έχουν άλλους τρόπους σύνδεσης του καλωδίου του ΟΤΕ με την εσωτερική καλωδίωση. Δεν θα έχει θέμα ο ηλεκτρολόγος να καταλάβει τι πρέπει να κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, skiabox said:

@Thresh Λες να χωράει το καλώδιο ethernet στον σωλήνα των τηλεφωνικών καλωδίων;

Δεν ξέρω τι "σωλήνα"/κανάλια έχει η οικοδομή σου, στο σπίτι μου χώραγε πανεύκολα κι ας είναι του 1994.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά χωράει το καλώδιο  τώρα αν μέσα από τον σωλήνα περνούν πολλα ζευγάρια ραζιμ ίσως ζοριστεί λιγο να περάσει στην φωτο το γκρι είναι το δικό μου cat6 ανενεργό τώρα , γιατί πλέον είμαι  σε ftth

Screenshot_29.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/12/2021 at 15:04, skiabox said:

Θα πέσει πολύ γέλιο με τον χαλκό πάντως και τους διπλασιασμούς ταχυτήτων.

Λογικά ο διπλασιασμός θα είναι στην πράξη κανένα 20% πάνω και πολύ λέω.

Πρώτη κίνηση λογικά που πρέπει να κάνει όποιος πάει σε σύνδεση > 50 mbps είναι να βάλει καινούρια καλωδίωση από το διαμέρισμα μέχρι τον κατανεμητή.

πρωτη κινηση που πρεπει να κανει οποιος παει σε vdsl ειναι να καταργησει τα  bridge taps(παραλληλα).

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

υπαρχει μια μανια να πηγαινουν οι τεχνικοι να λενε στον πελστη οτι φταιει η καθετη ενω στην πραξη ειναι τα παραλληλα.

εχω παει σε πολλα ραντεβου για να διορθωσω καθετες γιατι οι τεχνικοι ....ηταν κατω 100 mbit πανω 50 φταιει η καθετη.ενω στην πραξη φταινε τα παραλληλα

δεν σημαινει οτι μπορει να μην φταιει η καθετη βεβαια αλλα δεν ειναι ο κανονας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

πρωτη κινηση που πρεπει να κανει οποιος παει σε vdsl ειναι να καταργησει τα  bridge taps(παραλληλα).

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

υπαρχει μια μανια να πηγαινουν οι τεχνικοι να λενε στον πελστη οτι φταιει η καθετη ενω στην πραξη ειναι τα παραλληλα.

εχω παει σε πολλα ραντεβου για να διορθωσω καθετες γιατι οι τεχνικοι ....ηταν κατω 100 mbit πανω 50 φταιει η καθετη.ενω στην πραξη φταινε τα παραλληλα

δεν σημαινει οτι μπορει να μην φταιει η καθετη βεβαια αλλα δεν ειναι ο κανονας

Κοιτά εγώ μέσα στο διαμέρισμα είμαι καθαρός και πάλι το fritzbox βλέπει 5 μέτρα διακλάδωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, skiabox said:

Κοιτά εγώ μέσα στο διαμέρισμα είμαι καθαρός και πάλι το fritzbox βλέπει 5 μέτρα διακλάδωση.

οτι το βλεπει το fritzbox δεν σημαινει οτι υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σκοπεύετε να αλλάξετε την τηλεφωνική καλωδίωση σας , για να καλύτερες επιδόσεις και να διορθώσετε τυχών λάθη που έχετε , καλο θα ήταν να ψάξετε αν η περιοχή σας θα αναβαθμιστεί στο μέλλον σε ftth , μην την  πατήσετε όπως εγώ και πετάξετε τζάμπα λεφτά σε καλώδια και ηλεκτρολόγους τώρα σκοπεύετε έτσι και αλλιώς να μείνετε σε χαλκό αλλάζει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/12/2021 at 20:18, markon said:

Όσοι σκοπεύετε να αλλάξετε την τηλεφωνική καλωδίωση σας , για να καλύτερες επιδόσεις και να διορθώσετε τυχών λάθη που έχετε , καλο θα ήταν να ψάξετε αν η περιοχή σας θα αναβαθμιστεί στο μέλλον σε ftth , μην την  πατήσετε όπως εγώ και πετάξετε τζάμπα λεφτά σε καλώδια και ηλεκτρολόγους τώρα σκοπεύετε έτσι και αλλιώς να μείνετε σε χαλκό αλλάζει το θέμα

και πριν την αλλαξετε καταργηστε τα bridge taps διοτι τις περισσοτερες φορες φταινε αυτα και οχι η καλωδιωση σαν χαλκος.απλα οι μισοι τεχνικοι απλα λενε φταιει η καθετη  και τερμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν είναι σε voip αλλά σε κανονική τηλεφωνική γραμμή , και καταργήσει το – τα   bridge taps  , θα συνεχίσουν να λειτουργούν και οι άλλες τηλεφωνικές πρίζες , η μόνο η κεντρική εκεί που συνδέετε το ρουτερ , εγώ  προσωπικα από τοτε που είχα vdsl voip γραμμή  , είχα βάλει διπλή τηλεφωνική πρίζα , στην μια θέση ήταν η γραμμή οπού επάνω συνδέονταν η dsl  θύρα του ρουτερ , και στην άλλη υποδοχή της πρίζας είχα σύνδεση καλώδιο rj11 οπού κατέληγε στην μια από της 2 phone θύρες του ρουτερ για να μπορεί λειτουργεί , και η δεύτερη τηλεφωνική πρίζα  και ούτε φίλτρα ούτε διαχωριστή  είχα επάνω τώρα δεν ξέρω  , αν έτσι που το είχα ήταν σωστό πάντως το καλώδιο που φέρνει το σήμα , με το καλώδιο της δεύτερης πρίζας δεν είχε καμία σωματική επαφή ( χαλκός με χαλκό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, markon said:

Αν κάποιος δεν είναι σε voip αλλά σε κανονική τηλεφωνική γραμμή , και καταργήσει το – τα   bridge taps  , θα συνεχίσουν να λειτουργούν και οι άλλες τηλεφωνικές πρίζες , η μόνο η κεντρική εκεί που συνδέετε το ρουτερ , εγώ  προσωπικα από τοτε που είχα vdsl voip γραμμή  , είχα βάλει διπλή τηλεφωνική πρίζα , στην μια θέση ήταν η γραμμή οπού επάνω συνδέονταν η dsl  θύρα του ρουτερ , και στην άλλη υποδοχή της πρίζας είχα σύνδεση καλώδιο rj11 οπού κατέληγε στην μια από της 2 phone θύρες του ρουτερ για να μπορεί λειτουργεί , και η δεύτερη τηλεφωνική πρίζα  και ούτε φίλτρα ούτε διαχωριστή  είχα επάνω τώρα δεν ξέρω  , αν έτσι που το είχα ήταν σωστό πάντως το καλώδιο που φέρνει το σήμα , με το καλώδιο της δεύτερης πρίζας δεν είχε καμία σωματική επαφή ( χαλκός με χαλκό)

ναι θα λειτουργουν ως τηλεφωνια αφου θα τις εχεις γεφυρωσει απο το phone του splitter. απλα εσυ τις γεφυρωσες στην fxs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το εξωτερικό κουτί στο σπίτι με καλώδιο cat5 κατευθείαν μέσα στο ρουτερ του ΟΤΕ.

Κουμπωνει με το κλασικό μπριζακι πάνω στο ρουτερ.

Απο εκεί βγαίνει μια έξοδος απλό καλώδιο, για τηλέφωνο που πάει στο τηλεφωνικό κέντρο του σπιτιού,(voip), και ένα καλώδιο απο την έξοδο data του ρουτερ που πάει στο switch και από εκεί, στην συσκευή.

Κατασκευη απλή και εύκολη.

Επεξ/σία από PGP737ng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...