Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Έχεις ανεβάσει ένα printscreen, στο οποίο ωστόσο δεν φαίνεται πόση ώρα - ημέρες - μήνες είναι online (από την τελευταία επανεκκίνηση).

Είναι 15 ώρες και 45 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Γιατί τόσο χαμηλά το attainable; Είσαι σε καμπίνα; Αν ναι, πόσο απέχεις; 

Αν και προγραμματιστής, για τα παραπάνω δεν μπορώ να σου απαντήσω για τίποτα από τα δύο. Βρίσκομαι σε χωριό και λογικά δεν είναι μακριά η καμπίνα και μου είχε πει ο τεχνικός ότι είναι αρκετά κοντά στην επιχείρησή μου και γι'αυτό εκεί πιάνει >50. 

Στο σπίτι μου έρχεται καλώδιο από box που είναι τοποθετημένο πάνω στο διπλανό μου σπίτι και σε αυτό έρχεται υπόγειο καλώδιο.

Επίσης μετά από επανεκκίνηση του router έχω τις παρακάτω τιμές με ακόμα χαμηλότερο attainable:

Spoiler

29_5_21_14_30.png.b9159a9755f4a1907c91414ac572c978.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχει θέμα με την καλωδίωση. Τώρα, αν αυτό το πρόβλημα εντοπίζεται στο σπίτι σου ή αλλού θα μπορέσεις να το διαπιστώσεις αν συνδέσεις το ρούτερ του ΟΤΕ εκεί που μπαίνει το καλώδιο μέσα στο σπίτι. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αλλιώς φωνάζεις κάποιον που να ξέρει. Σίγουρα όμως πρέπει να δηλωθεί βλάβη. Αυτά που σου λένε από την εξυπηρέτηση είναι βλακείες.

Επίσης, έχεις δοκιμάσει να βγάλεις το Fast Path? (αυτό γίνεται μόνο με τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση). Πολλές φορές ευθύνεται και αυτό για προβλήματα στη σύνδεση, καθώς τα λάθη που δημιουργούνται λόγω εξωτερικών παραγόντων στη γραμμή δεν διορθώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνουν τα χέρια μου και θα μπορούσα να το κάνω αλλά η καλωδίωση δεν έχει αλλάξει τον τελευταίο χρόνο (όπως και το fastpath την τελευταία 3ετία). Θα είχε τόσο μεγάλη διαφορά;

Το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται στο σπίτι και συνδέεται εξωτερικά με UTP μέχρι την εσωτερική πρίζα του σπιτιού όπου συνδέεται το router. Πόσα πράγματα να πάνε λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι γινεται με το ΠΟΤΕ, ειχα να παρω τηλεφωνο  στο 13888 πανω απο 2 χρονια, εχω θεμα με το ρουτερ κ την γραμμη, τους πηρα χθες Κυριακη και μου το εκλειναν "δοκιμαστε μια άλλη στιγμη" ειπα Κυριακη ειναι και κοιμουνται, περνω σημερα το απογευμα και ζητάω επικοινωνια με εκπρόσωπο... παλι τα ιδια, τι γινετε γμτ την τανα μου, 140€ το διμηνο τους δίνω μαζι  με το cosmote tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία ! 

 

SNR Down
9.2 dB
SNR Up
9.6 dB
Line Attenuation Down
16.6 dB
Line Attenuation Up
10.2 dB
Path Mode
FastPath
Data Rate Down
17625 kbps
Data Rate Up
1012 kbps
MAX Rate Down
18756 kbps
MAX Rate Up
1012 kbps
POWER Down
18.6 dbm
POWER Up
12.1 dbm
CRC Down
433
CRC Up
2

 

Αφού η ταχύτητα μου είναι 17625mpbs γιατί σε όλα τα speedtest αλλά και όταν κατεβάζω η ταχύτητα είναι στα 14500mpbs. 
Τα άλλα 3mbps που χάνονται ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους, έκανα σύνδεση 30mbps στην περιοχή του Νέου Κόσμου. Αν κ το internet είναι ικανοποιητικό το τηλέφωνο δεν παίζει. Το έχω δηλώσει σαν βλάβη στην εταιρία μου (vodafone) η βλάβη είναι ανοιχτή 10-15 μέρες με το μπαλάκι να πηγαίνει ανάμεσα σε Vodafone-OTE. Έρχεται ο τεχνικός στον χώρο μου, υπάρχει πρόβλημα έξω(κομμένο το ένα από τα δύο καλώδια), πάει ο τεχνικός του ΟΤΕ λέει olakalamanmu, με παίρνουν για επιβεβαίωση ότι είναι όλα καλά τους λέω ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα, πάμε πάλι από την αρχή. Η παραπάνω λούπα έχει συμβεί 3 φορές.  

Ερώτηση 1: είναι πιθανόν να είναι κομμένο το καλώδιο και από τον ΟΤΕ να μην το βλέπουν (κάνουν οτι δεν το βλέπουν)?

Ερώτηση 2:μπορώ να αιτηθώ VOIP τηλεφωνία από τον παροχο μου για προσωρινή λύση του προβλήματος μου ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μένω Κέντρο Αθήνας, έχω adsl από ΟΤΕ και μου έβγαλαν ανεφικτότητα σε βλάβη. Το ίντερνετ δουλεύει αλλά έχω προβλήματα στην τηλεφωνία. Στην περιοχή παρέχεται 50αρα και 100αρα γραμμή. Αν ζητήσω να πάω σε 50άρα, θα αλλάξουν οι θύρες και θα πάψει να υπάρχει το πρόβλημα ή θα συνεχίσει να υπάρχει πρόβλημα; Στη γωνία έχει καμπίνα και λογικά θα μου δώσουν από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε θέματα Θεσ/νικη με cosmote τις τελευταιες 3 μερες? Καθε βραδυ αποσυνδεσεις ενω την ημερα ολα καλα.

Συγκεκριμένα τρώω αποσύνδεση και τρελά ping spikes κάθε μέρα περίπου 23:00 και το log βγάζει το εξής:

 

DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

 

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στο Περιστέρι από σήμερα το πρωί έχω αδυναμία συγχρονισμού.

VDSL VODAFONE

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...