Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

Αν καποιος γνωριζει σχετικα, επειδη με παραξενεψε:

Εχω αιτηθει εδω κ μερες μεταφορα γραμμης που ειναι στο δικτυο της vodafone vdsl 50 σε αλλη (κοντινη) διευθυνση (κεντρο Αθηνας). Στην παλια διευθυνση ολα λειτουργουσαν μια χαρα, κλειδωνε 51mbps. Πριν απο μερες μου εστειλαν μηνυμα οτι ο βροχος κατασκευαστηκε στη νεα διευθυνση κ θα ακολουθησει επισκεψη τεχνικου. Ο τεχνικος ηρθε, συνδεσε κατι "εργαλεια" στην πριζα του τηλεφωνου και κατεβηκε στον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Μετα απο αρκετη ωρα ανεβηκε και μου ανακοινωσε οτι η γραμμη δεν ειναι "καθαρη" και δεν μπορει να με συνδεσει. Μου ειπε οτι πρεπει να φτιαχτει νεος βροχος. Το εδωσε βλαβη στον Οτε και αναμενω. Μου ειπε οτι ειναι κατι απλο κ οταν διορθωθει θα ξαναερθει να με συνδεσει. Ισχυει ή θα μπω σε μπελαδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/1/2022 στις 9:05 ΠΜ, stcp είπε

Καλημερα.

Αν καποιος γνωριζει σχετικα, επειδη με παραξενεψε:

Εχω αιτηθει εδω κ μερες μεταφορα γραμμης που ειναι στο δικτυο της vodafone vdsl 50 σε αλλη (κοντινη) διευθυνση (κεντρο Αθηνας). Στην παλια διευθυνση ολα λειτουργουσαν μια χαρα, κλειδωνε 51mbps. Πριν απο μερες μου εστειλαν μηνυμα οτι ο βροχος κατασκευαστηκε στη νεα διευθυνση κ θα ακολουθησει επισκεψη τεχνικου. Ο τεχνικος ηρθε, συνδεσε κατι "εργαλεια" στην πριζα του τηλεφωνου και κατεβηκε στον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Μετα απο αρκετη ωρα ανεβηκε και μου ανακοινωσε οτι η γραμμη δεν ειναι "καθαρη" και δεν μπορει να με συνδεσει. Μου ειπε οτι πρεπει να φτιαχτει νεος βροχος. Το εδωσε βλαβη στον Οτε και αναμενω. Μου ειπε οτι ειναι κατι απλο κ οταν διορθωθει θα ξαναερθει να με συνδεσει. Ισχυει ή θα μπω σε μπελαδες?

Μπορεί και να ισχύει. Το θέμα είναι τι διαθεσιμότητα γραμμών υπάρχει στη περιοχή. Αν δεν υπάρχει θα υπάρξει ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και συγγνώμη αν είναι λάθος το ποστ εδώ .

Θεσσαλονίκη Χαριλάου έχει κάποιος άλλος θέμα με τις υπηρεσίες; 

Έχω οπτική ίνα αλλά μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι γενικό και επηρεάζει ΚΑΙ το DSL. Επίσης μου είπαν το θειικό ότι αποκατάσταση δίνουν σε 2 μέρες ... Οπτική ίνα βάλαμε για καλύτερα όχι για χειρότερα ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Adsl 24. Συγχρονιζε στα 19+ Mbps στη Vodafone. Πήγα στη wind και συγχρονίζει στα 12.

Νόμιζα ότι άλλαξα καμπίνα, αλλά έμαθα ότι στο κέντρο των Σερρών, όλοι συνδέονται στο κτήριο του ΟΤΕ.

Δήλωσα βλάβη, αλλά δυστυχώς δεν έγινε κάτι. Σε δική μου ερώτηση αν άλλαξα dslam, μου είπαν ότι υπάρχει πιθανότητα. Ρώτησα αν μπορεί να γίνει αίτημα στον ΟΤΕ για αλλαγή dslam, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Να πω ακόμη ότι δεν άλλαξε τίποτα από πλευράς hardware. Σε speed test ήμουν στα 17 Mbps με Vodafone και είμαι στα 10+ στην wind.

Μπορώ να κάνω κάτι; Λύση για vdsl δεν υπάρχει. Μόνο ftth, αλλά δεν βολεύει στην παρούσα φάση.

Έμαθα ότι η επιδότηση στις οπτικές, θα είναι μέχρι τέλος Μαρτίου.

Επεξ/σία από vjshadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Καλησπέρα.

Adsl 24. Συγχρονιζε στα 19+ Mbps στη Vodafone. Πήγα στη wind και συγχρονίζει στα 12.

Νόμιζα ότι άλλαξα καμπίνα, αλλά έμαθα ότι στο κέντρο των Σερρών, όλοι συνδέονται στο κτήριο του ΟΤΕ.

Δήλωσα βλάβη, αλλά δυστυχώς δεν έγινε κάτι. Σε δική μου ερώτηση αν άλλαξα dslam, μου είπαν ότι υπάρχει πιθανότητα. Ρώτησα αν μπορεί να γίνει αίτημα στον ΟΤΕ για αλλαγή dslam, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Να πω ακόμη ότι δεν άλλαξε τίποτα από πλευράς hardware. Σε speed test ήμουν στα 17 Mbps με Vodafone και είμαι στα 10+ στην wind.

Μπορώ να κάνω κάτι; Λύση για vdsl δεν υπάρχει. Μόνο ftth, αλλά δεν βολεύει στην παρούσα φάση.

Έμαθα ότι η επιδότηση στις οπτικές, θα είναι μέχρι τέλος Μαρτίου.

Να σου αλλάξουν προφίλ,το ΑΚ το ίδιο ειναι δεν αλλάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι το κάνανε. Πριν από 1 ώρα μιλούσα με μια τεχνικό "δευτέρου επιπέδου". Μου είπε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο από τη μεριά τους. Μιλούσε όμως τόσο βαρεμενα που με κούρασε απίστευτα. Άσε που μου μπαίνουν ιδέες ότι μόνο μέτρησε τη γραμμή.

Τι άλλο να κάνω. Να ξανά δηλώσω αύριο βλάβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Υποτίθεται ότι το κάνανε. Πριν από 1 ώρα μιλούσα με μια τεχνικό "δευτέρου επιπέδου". Μου είπε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο από τη μεριά τους. Μιλούσε όμως τόσο βαρεμενα που με κούρασε απίστευτα. Άσε που μου μπαίνουν ιδέες ότι μόνο μέτρησε τη γραμμή.

Τι άλλο να κάνω. Να ξανά δηλώσω αύριο βλάβη;

Πες να σου βάλουν 6 snr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε κανονικα προσβαση σε σελιδες εξωτερικου/νετφλιξ κλπ ? Εμενα εδω και κανα 2ωρο δε συνδεεται πουθενα στο εξωτερικο και σε καποια ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, καλη μεγαλη εβδομαδα και καλο πασχα σε ολους με υγεια.

Ηθελα να ρωτησω, αν μπορει καπως να εξηγηθει ή να λυθει το εξης θεμα

Στην ιδια πολυκατοικια, εγω στον 4ο οροφο με 200αρα οπτικη ΟΤΕ και ο ξαδερφος μου στον πρωτο με 100αρα οπτικη Wind και οι 2 απο την ιδια καμπινα που ειναι του ΟΤΕ.

 

Ο ξαδερφος αντιμετωπιζει το εξης θεμα. Ενω παιζουμε το ιδιο ονλαιν γκειμ στον ιδιο σερβερ εχει αρκετα περισσοτερο ping σε σχεση με εμενα, οχι απαγορευτικο για να παιξει, αλλα σχετικα μεγαλο.

Για παραδειγμα σε σερβερ λονδινου εχω 35ms, ενω ο ιδιος εχει 60ms και μπορει να ανεβει αρκετα την ωρα του παιχνιδιου πανω απο 100 ενω εμενα ειναι σταθερα 35-50

Σε αλλες χωρες επισης εχουμε διαφορα, παντα εχει σχεδον διπλασιο ping

 

Επισης ο ιδιος ειναι καλωδιακα συνδεδεμενος ενω εγω με wifi

Πως γινεται ενω παιρνουμε και οι 2 απο το ιδιο κουτι? Γιατι ναι μεν μπορει να ειναι στην Wind αλλα ειμαστε στην ιδια καμπινα, και μαλιστα με πολυ καλυτερο ρουτερ ο ιδιος, μιας και αυτο που του δινει ο παροχος του κανει 200€ σε αναζητηση που καναμε

 

Καμια ιδεα? Παιζει ρολο η διαφορα στην ταχυτητα? Αλλα και παλι οταν παιζει δεν εχει κατι αλλο ανοικτα ωστε να τραβαει. 

 

 

ΥΓ. Ισως το εχω αναφερει στο παρελθον ξανα το ιδιο, οπως ζητω συγγνωμη, αλλα εχω να μπω καιρο

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η wind έχει φτιάξει κατά πολύ το bandwidth  με το εξωτερικό, o οτε συνεχίζει να έχει το καλύτερο ping, και ίσως αυτό εξηγεί το πρόβλημα που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2022 στις 2:10 ΜΜ, panossar95 είπε

Καλησπερα, καλη μεγαλη εβδομαδα και καλο πασχα σε ολους με υγεια.

Ηθελα να ρωτησω, αν μπορει καπως να εξηγηθει ή να λυθει το εξης θεμα

Στην ιδια πολυκατοικια, εγω στον 4ο οροφο με 200αρα οπτικη ΟΤΕ και ο ξαδερφος μου στον πρωτο με 100αρα οπτικη Wind και οι 2 απο την ιδια καμπινα που ειναι του ΟΤΕ.

 

Ο ξαδερφος αντιμετωπιζει το εξης θεμα. Ενω παιζουμε το ιδιο ονλαιν γκειμ στον ιδιο σερβερ εχει αρκετα περισσοτερο ping σε σχεση με εμενα, οχι απαγορευτικο για να παιξει, αλλα σχετικα μεγαλο.

Για παραδειγμα σε σερβερ λονδινου εχω 35ms, ενω ο ιδιος εχει 60ms και μπορει να ανεβει αρκετα την ωρα του παιχνιδιου πανω απο 100 ενω εμενα ειναι σταθερα 35-50

Σε αλλες χωρες επισης εχουμε διαφορα, παντα εχει σχεδον διπλασιο ping

 

Επισης ο ιδιος ειναι καλωδιακα συνδεδεμενος ενω εγω με wifi

Πως γινεται ενω παιρνουμε και οι 2 απο το ιδιο κουτι? Γιατι ναι μεν μπορει να ειναι στην Wind αλλα ειμαστε στην ιδια καμπινα, και μαλιστα με πολυ καλυτερο ρουτερ ο ιδιος, μιας και αυτο που του δινει ο παροχος του κανει 200€ σε αναζητηση που καναμε

 

Καμια ιδεα? Παιζει ρολο η διαφορα στην ταχυτητα? Αλλα και παλι οταν παιζει δεν εχει κατι αλλο ανοικτα ωστε να τραβαει. 

 

 

ΥΓ. Ισως το εχω αναφερει στο παρελθον ξανα το ιδιο, οπως ζητω συγγνωμη, αλλα εχω να μπω καιρο

Ο κάθε πάροχος έχει τα δικά του dslam στο αστικό κέντρο. Επίσης έχουν δικά τους μισθωμένα καλώδια για σύνδεση στο εξωτερικό. Οπότε λογικό να υπάρχουν διάφορες.

Η ταχύτητα δεν παίζει ρόλο, και 50ρα να είχες εσύ, καλύτερο ping θα είχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχοντας ήδη γίνει δωρεάν αναβάθμιση της γραμμής (cosmote) από vdsl 50 σε 100,παρατήρησα ότι το SNR στο down, έχει πέσει αισθητά (από 24, σε 9.8). Χωρίς να βλέπω - προς το παρόν - αστάθειες στη ροή των δεδομένων, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο και σε ποιό βαθμό επηρεάστηκε η σύνδεσή του. 

@poulinos Μήπως υπάρχει κάποια άποψη επ' αυτού;

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, MauroPaltoudias said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχοντας ήδη γίνει δωρεάν αναβάθμιση της γραμμής (cosmote) από vdsl 50 σε 100,παρατήρησα ότι το SNR στο down, έχει πέσει αισθητά (από 24, σε 9.8). Χωρίς να βλέπω - προς το παρόν - αστάθειες στη ροή των δεδομένων, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο και σε ποιό βαθμό επηρεάστηκε η σύνδεσή του. 

@poulinos Μήπως υπάρχει κάποια άποψη επ' αυτού;

Ευχαριστώ. 

εννοειται οτι θα πεσει το snr αφου ανεβηκε η ταχυτητα.οσο ανεβαινει η ταχυτητα τοσο περισσοτερο πεφτει το snr margin.απολυτως φυσιολογικο. ή θα φτασεις την μεγιστη ταχυτητα του πακετου πχ 100,200 Mbit ή θα φτασεις το οριο που εχουν θεσει στο snr margin .οτι ερθει πρωτο. εσενα ηρθε το 100mbit .το οριο στο snr ειναι κοντα στο 9 περιπου.

το παν ειναι να εχεις σωστη καλωδιωση για μεγιστα margin

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...