Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@poulinos Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το έχω δει παλιότερα το αρχείο (πόσα χρόνια υπάρχει άραγε; 😂).

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα ταχυτήτων. Γενικά, πιάνω (σχεδόν) τα μέγιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, MauroPaltoudias said:

@poulinos Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το έχω δει παλιότερα το αρχείο (πόσα χρόνια υπάρχει άραγε; 😂).

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα ταχυτήτων. Γενικά, πιάνω (σχεδόν) τα μέγιστα. 

αν θες να δεις περιπου πως παει ολο αυτο το πραγμα με το margin κανε ενα μικρο κοπο να διαβασεις και αυτο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/468701-snrnoise-marginprofiles-παρόχων-και-αλλαγές-profiles-για-σταθερότητα/page/49/

ναι το εχει η cyta εδω και πολλα χρονια και ειναι ο μονος παροχος που λεει πως ακριβως πρεπει να εχεις την καλωδιωση.αλλη παροχοι δινουν την ευκολη λυση με επιστροφη της τηλεφωνιας που σκιζει το vdsl επειδη εχεις παραλληλα.κοινως παιζει αλλα τεχνικα ειναι λαθος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχοντας ήδη γίνει δωρεάν αναβάθμιση της γραμμής (cosmote) από vdsl 50 σε 100,παρατήρησα ότι το SNR στο down, έχει πέσει αισθητά (από 24, σε 9.8). Χωρίς να βλέπω - προς το παρόν - αστάθειες στη ροή των δεδομένων, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο και σε ποιό βαθμό επηρεάστηκε η σύνδεσή του. 

@poulinos Μήπως υπάρχει κάποια άποψη επ' αυτού;

Ευχαριστώ. 

Ακριβώς το ίδιο έχει γίνει και εδώ. Αναβάθμιση από 50 -->100.

Στην 50αρα ήμουν rock stable 0/0 CRC/FEC errors για κανένα εξάμηνο, με SNR Down/Up  27.1/42.4 και Att Down/Up 6.5/13

Aπό τότε που μπήκε :

Δεν υπάρχει κάτι σταθερό κυρίως στο SNR Down ειναι απο 9,8 μεχρι 16+.

Προβλημα με την γραμμη δεν υπαρχει, δεν πευτει δλδ.

ώρα 17:32 χθες

ccc.PNG.ac25cf3a017058c4bc91d9eb13c6c96e.PNG

ώρα 18:11 χθες

ccc1.PNG.06e3ec54f460a1480c187237eccbfb68.PNG

ώρα 18:36 χθες

cc3.PNG.ed6226de0491ce0938174782c88795f3.PNG

Τώρα:

cc4.PNG.27ac5dad6ff1d2c67ef70003c0e9c793.PNG

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλωδιακα εισαι οκ?

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

19 hours ago, GeorgeVasil said:

Ακριβώς το ίδιο έχει γίνει και εδώ. Αναβάθμιση από 50 -->100.

Στην 50αρα ήμουν rock stable 0/0 CRC/FEC errors για κανένα εξάμηνο, με SNR Down/Up  27.1/42.4 και Att Down/Up 6.5/13

Aπό τότε που μπήκε :

Δεν υπάρχει κάτι σταθερό κυρίως στο SNR Down ειναι απο 9,8 μεχρι 16+.

Προβλημα με την γραμμη δεν υπαρχει, δεν πευτει δλδ.

ώρα 17:32 χθες

ώρα 18:11 χθες

ώρα 18:36 χθες

Τώρα:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, poulinos είπε

Μια μπριζα εχει το σπιτι, δεν εχω ιδεα τι παιζει. Με την 50αρα δεν ειχα θεμα, ουτε τωρα εχω. Απλα οταν ανοιγεις τα στατιστικα βλεπεις αυτο.

Καποιοι αναφέρανε σε γειτονικο forum οτι αν απενεργοποιησεις το DSL Settings-->Capability-->SRA Enable ειναι καλύτερα.

Ειδομεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, GeorgeVasil said:

Μια μπριζα εχει το σπιτι, δεν εχω ιδεα τι παιζει. Με την 50αρα δεν ειχα θεμα, ουτε τωρα εχω. Απλα οταν ανοιγεις τα στατιστικα βλεπεις αυτο.

Καποιοι αναφέρανε σε γειτονικο forum οτι αν απενεργοποιησεις το DSL Settings-->Capability-->SRA Enable ειναι καλύτερα.

Ειδομεν..

μπορεις να το κλεισεις δοκιμαστικα το sra(seamless rate adaptation) που υποτιθεται οτι σκοπος ειναι να μην κανει αποσυνδεσεις και με βαση το snr margin να αναπροσαρμοζει την ταχυτητα .μπορεις και πριν να ειχες το ιδιο θεμα απλα επειδη μενει ψηλα δεν εκανε αποσυνδεσεις. σιγουρεψε οτι πισω απο την μια πριζα που εχεις ειναι συνδεδεμενο ενα ζευγαρι καλωδια και οχι δυο.αν εχεις δυο εχουν συνδεσει και το spare οποτε σου κανει σιγουρα παραξενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

μπορεις να το κλεισεις δοκιμαστικα το sra(seamless rate adaptation) που υποτιθεται οτι σκοπος ειναι να μην κανει αποσυνδεσεις και με βαση το snr margin να αναπροσαρμοζει την ταχυτητα .μπορεις και πριν να ειχες το ιδιο θεμα απλα επειδη μενει ψηλα δεν εκανε αποσυνδεσεις. σιγουρεψε οτι πισω απο την μια πριζα που εχεις ειναι συνδεδεμενο ενα ζευγαρι καλωδια και οχι δυο.αν εχεις δυο εχουν συνδεσει και το spare οποτε σου κανει σιγουρα παραξενα.

Θα το κοιταξω,

Παντως εδω και 1 μερα + με κλειστο το SRA, ουτε διακυμανσεις ειδα ουτε πολλα CRC errors (συγκριτικά με το να ειναι ανοιχτο που ειναι 4 φορες παραπανω).

Δεν ξερω και στα ποσα errors θεωρουντε  πολλα για να κρινω.

Αν ειναι ετσι οπως λες παλι απο 2 δεν παιρνω? μεταφερω με καλωδιο την γραμμη σε αλλο δωματιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/4/2022 στις 11:56 ΠΜ, GeorgeVasil είπε

Καποιοι αναφέρανε σε γειτονικό forum οτι αν απενεργοποιησεις το DSL Settings-->Capability-->SRA Enable ειναι καλύτερα.

Ειδομεν..

Αυτό με την συμβουλή  για το SRA, έχει καταντήσει ανέκδοτο.  Το γειτονικό forum ADSL.ΓΡ δεν ξέρει να βγάλει τα μάτια του.  Στο 2022 δεν μας φταίει ο εξοπλισμός, ο οποίος χρησιμοποιείτε σε εκατοντάδες χώρες.  Ενα καλό καλωδιακό ζεύγος χωρίς προβλήματα υγρασίας, και ενδιάμεσες ματίσεις από επισκευές ΟΤΕ χρειάζεται ο κάθε  συνδρομητής.

Μονο εάν είσαι καλός παρατηρητης και μόνιμος κάτοικος σε μια περιοχή για 15 χρόνια, έχεις εμπειρία  για την υπόγεια υποδομή του ΟΤΕ. 

20 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Δεν ξερω και στα ποσα errors θεωρουντε  πολλα για να κρινω.

Υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα γραμμής,  στην χειρότερη γραμμή (ώρα αιχμής απόγευμα - βράδυ) θα δεις 200000 CRC μέσα σε δυο λεπτά. ( Και μετά σε πετάει έξω) .

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2022 στις 4:13 ΜΜ, GeorgeVasil είπε

Aπό τότε που μπήκε :

Δεν υπάρχει κάτι σταθερό κυρίως στο SNR Down ειναι απο 9,8 μεχρι 16+.

Προβλημα με την γραμμη δεν υπαρχει, δεν πευτει δλδ.

ώρα 17:32 χθες

Από τα νούμερα του πακέτου σου φαίνεται ότι παίρνεις από καμπίνα Vodafone.

Ξαφνικά SNR spikes με τα CRC να μαζεύονται χιλιάδες σε δευτερόλεπτα. 

Ακόμη και συνδυαστικό να γίνει, δεν πρόκειται να σου αλλάξουν πόρτα. Το παρακολουθείς και αν δεις ότι έχεις αποσυνδέσεις, υποβαθμίζεις σε 50άρα. 

Πάνε πλέον χρόνια που επηρέαζονται πολλοί χρήστες από αυτό θέμα με τις καμπίνες της Vodafone όμως η ΕΕΤΤ και Voda σφυρίζουν αδιάφορα. 

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Αυτό με την συμβουλή  για το SRA, έχει καταντήσει ανέκδοτο.  Το γειτονικό forum ADSL.ΓΡ δεν ξέρει να βγάλει τα μάτια του.  Στο 2022 δεν μας φταίει ο εξοπλισμός, ο οποίος χρησιμοποιείτε σε εκατοντάδες χώρες.  Ενα καλό καλωδιακό ζεύγος χωρίς προβλήματα υγρασίας, και ενδιάμεσες ματίσεις από επισκευές ΟΤΕ χρειάζεται ο κάθε  συνδρομητής.

Μονο εάν είσαι καλός παρατηρητης και μόνιμος κάτοικος σε μια περιοχή για 15 χρόνια, έχεις εμπειρία  για την υπόγεια υποδομή του ΟΤΕ. 

Υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα γραμμής,  στην χειρότερη γραμμή (ώρα αιχμής απόγευμα - βράδυ) θα δεις 200000 CRC μέσα σε δυο λεπτά. ( Και μετά σε πετάει έξω) .

Απο την στιγμη που παιζει δεν θα δωσω λευτα για να φτιαξω ενα ξενο σπιτι. 

1 ώρα πριν, Andresalonika είπε

Από τα νούμερα του πακέτου σου φαίνεται ότι παίρνεις από καμπίνα Vodafone.

Ξαφνικά SNR spikes με τα CRC να μαζεύονται χιλιάδες σε δευτερόλεπτα. 

Ακόμη και συνδυαστικό να γίνει, δεν πρόκειται να σου αλλάξουν πόρτα. Το παρακολουθείς και αν δεις ότι έχεις αποσυνδέσεις, υποβαθμίζεις σε 50άρα. 

Πάνε πλέον χρόνια που επηρέαζονται πολλοί χρήστες από αυτό θέμα με τις καμπίνες της Vodafone όμως η ΕΕΤΤ και Voda σφυρίζουν αδιάφορα. 

Σιγουρα Voda. Ειναι "δικο τους" το δικτυο στον βολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Απο την στιγμη που παιζει δεν θα δωσω λευτα για να φτιαξω ενα ξενο σπιτι.

Ακόμα και ο ενοικιαστής, είναι υπεύθυνος να καλύπτει ότι χαλάει για όσο νοικιάζει. Όσοι έχουν απορίες να διαβάσουν το συμβόλαιο ενοικιαστήριο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kiriakos-GR είπε

Ακόμα και ο ενοικιαστής, είναι υπεύθυνος να καλύπτει ότι χαλάει για όσο νοικιάζει. Όσοι έχουν απορίες να διαβάσουν το συμβόλαιο ενοικιαστήριο.  

Δεν ισχύει αυτό που λες. Φτιάχνει ότι χαλάει από την χρήση. Και όχι επειδή είναι 800ετων. 

Επίσης στην περίπτωση μου το συμβόλαιο του περιπτέρου είναι αλλαγμένο.  Σόρρυ αλλά είναι λίγο offtopic το επιχείρημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/4/2022 στις 12:02 ΜΜ, poulinos είπε

μπορεις να το κλεισεις δοκιμαστικα το sra(seamless rate adaptation) που υποτιθεται οτι σκοπος ειναι να μην κανει αποσυνδεσεις και με βαση το snr margin να αναπροσαρμοζει την ταχυτητα .μπορεις και πριν να ειχες το ιδιο θεμα απλα επειδη μενει ψηλα δεν εκανε αποσυνδεσεις. σιγουρεψε οτι πισω απο την μια πριζα που εχεις ειναι συνδεδεμενο ενα ζευγαρι καλωδια και οχι δυο.αν εχεις δυο εχουν συνδεσει και το spare οποτε σου κανει σιγουρα παραξενα.

εν τελη ειχε 2 ζευγη, εβγαλα το ενα και ειναι σιγουρα καλυτερα.

Ανέβηκε και το max down από 138 σε 150 και το max up απο 38 σε 60.

Ευχαριστω,

image.png.f440d8259dbba2949fddbd38732fd48b.png

 

Παρεμπιπτόντως, αναβαθμίστηκε χθες και το πατρικο μου στο κεντρο του βολου, αλλα δεν εχω ιδεα ακομα απο τα σταστιστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια δωστε καμια ιδεα, εχω το πιο δυσκολο προβλημα και δεν ξερω τι αλλο να κανω. τυχαια στην ημερα πέφτει το Noise Margin απο 18 στο 6 και πέφτει το ιντερνετ για 5-10 δευτερολεπτα και ξανα ανεβαίνει. το κανει αυτο 4-5 φορες την ημερα.

Εχω δοκιμάσει τα παντα. (εχω vdsl voip, μια μοναδικη πριζα στο σπιτι, απευθειας καλωδιο στο ρουτερ, εχω αλλαξει ρουτερ, εχω αλλαξει 2 φορες την τηλεφωνικη πριζα. οταν εχει θορυβο εχω βγει εξω και εχω ακολουθησει το τηλεφωνικο καλωδιο μεχρι το κουτι του οτε λολ) δεν βρηκα κατι, εχω μιλησει με τεχνικη υποστηριξη δεν βλέπουν καποιο προβλημα γιατι λογικα ειναι των δευτερολέπτων οι διακοπές ?

ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω. το ιντερνετ παει σφέρα οταν δεν πέφτει το noise margin.

καμια ιδεα παρακαλω? να ζητησω να αλλάξουν πόρτα στο κουτί? τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο το σταυρο μου 😅?

Επεξ/σία από eriaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, eriaz είπε

παιδια δωστε καμια ιδεα, εχω το πιο δυσκολο προβλημα και δεν ξερω τι αλλο να κανω. τυχαια στην ημερα πέφτει το Noise Margin απο 18 στο 6 και πέφτει το ιντερνετ για 5-10 δευτερολεπτα και ξανα ανεβαίνει. το κανει αυτο 4-5 φορες την ημερα.

Εχω δοκιμάσει τα παντα. (εχω vdsl voip, μια μοναδικη πριζα στο σπιτι, απευθειας καλωδιο στο ρουτερ, εχω αλλαξει ρουτερ, εχω αλλαξει 2 φορες την τηλεφωνικη πριζα. οταν εχει θορυβο εχω βγει εξω και εχω ακολουθησει το τηλεφωνικο καλωδιο μεχρι το κουτι του οτε λολ) δεν βρηκα κατι, εχω μιλησει με τεχνικη υποστηριξη δεν βλέπουν καποιο προβλημα γιατι λογικα ειναι των δευτερολέπτων οι διακοπές ?

ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω. το ιντερνετ παει σφέρα οταν δεν πέφτει το noise margin.

καμια ιδεα παρακαλω? να ζητησω να αλλάξουν πόρτα στο κουτί? τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο το σταυρο μου 😅?

Ανέβασε φώτο τα στατιστικά της γραμμής μέσα απο το ρούτερ αρχικά. 

Η καμπίνα που παίρνεις είναι της Vodafone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...