Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Εγώ τους είπα να μη τολμήσουν να μου στείλουν ολόκληρο λογαριασμό τον επόμενο μήνα και μου είπαν ότι θα αφαιρεθούν οι μέρες που δεν έχω υπηρεσίες. 

Από πότε είσαι χωρίς υπηρεσίες εσύ; 

Από Κυριακή μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/4/2019 στις 3:11 ΜΜ, poulinos είπε

δεν συμβαινει σε ολους τους παροχους.σε Forthnet εχω κλεισει και 20 και 30 ημερες με την ιδια Ip χωρις disconnects.

Δηλαδή είναι φυσιολογικό κάθε 2-3 μέρες να κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ? 

Στο συνεργείο έχω συναγερμό και κάμερες και όποτε κανει επανεκκίνηση μένω στον αέρα. Ακόμη και το βράδυ έχει γίνει αυτό.

Κάνει γύρω στα 5-7 λεπτά να συγχρονίσει ξανά.

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει?

Πριν το γυρίσουν σε voip δεν είχα τέτοια προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pavloa said:

Δηλαδή είναι φυσιολογικό κάθε 2-3 μέρες να κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ? 

Στο συνεργείο έχω συναγερμό και κάμερες και όποτε κανει επανεκκίνηση μένω στον αέρα. Ακόμη και το βράδυ έχει γίνει αυτό.

Κάνει γύρω στα 5-7 λεπτά να συγχρονίσει ξανά.

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει?

Πριν το γυρίσουν σε voip δεν είχα τέτοια προβληματα.

κανονικα δεν πρεπει να κανει restart ο εξοπλισμος αλλα αν ειναι οπως το λενε θα πρεπει να σβηνει το ppp/internet και να ξαναναβει. μιλα μαζι τους να σου πουν αν ειναι πραγματι αλλαγη ip ή αν εχει θεμα το ρουτερ.γιατι το να κανει restart ο εξοπλισμος το θεωρω εκτος πραγματικοτητας.το να χασει ppp και να ξαναπαρει ip μπορει να γινει γρηγορα αλλα το να κανει Reboot ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια συν οτι μπορει να σου κανει και προβλημα στο εσωτερικο δικτυο λογω οτι χανεις τον Dhcp κτλ. οποτε μηπως απλα το ρουτερ δεν παιζει σωστα?

11 hours ago, fotodv7 said:

Είμαι πελάτης cyta. Λόγω της συγχώνευσης με τη Vodafone ήρθαν τεχνικοί και μου άλλαξαν το router. Το ίδιο απόγευμα έπεσε η σύνδεση του ίντερνετ και του τηλεφώνου. Τηλέφωνο στη cyta, την επόμενη μέρα (Τρίτη) στέλνουν τεχνικό στο σπίτι, μου λέει η βλάβη είναι καλωδιακή και ότι θα ενημερώσουν τον ΟΤΕ. Κάθε μέρα επικοινωνία με cyta, μου έλεγαν αύριο θα έρθει ο ΟΤΕ. Πλέον, μια εβδομάδα χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο. Μίλησαν πριν από λίγο και μου είπαν αύριο θα μιλήσουν ξανά με ΟΤΕ. Επειδή είμαι άσχετος από αυτά, τι γίνεται ρε παιδιά; Με δουλεύουν; 

θεωρητικα ο οτε λεει 48 ωρες για αποκατασταση βλαβης.στην πραξη εδω και 6-7-8 μηνες ολες  οι βλαβες τραβανε πολυ περισσοτερο.

9 hours ago, fotodv7 said:

Εγώ τους είπα να μη τολμήσουν να μου στείλουν ολόκληρο λογαριασμό τον επόμενο μήνα και μου είπαν ότι θα αφαιρεθούν οι μέρες που δεν έχω υπηρεσίες. 

Από πότε είσαι χωρίς υπηρεσίες εσύ; 

θα στο πιστωσουν ακομα και αν δεν φταινε αυτοι.no worries.

10 hours ago, anaximandros said:

Welcome to the club!

Και εγώ στην αναμονή είμαι για το τι θα πει ο ΟΤΕ, αφού γίνει έλεγχος. Δεν μου άλλαξαν ρούτερ.

Πρέπει να έχει αλλάξει και η ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού. Ο δικός μου στην CYTA έβγαινε κάθε 1η του μήνα και τώρα με την Vodafone βγαίνει στις 15.

Ελπίζω μόνο μην τύχει και χρεωθώ τίποτα "εργασίες" της γραμμής σε κανένα λογαριασμό και αρχίσω και τους σιχτιρίζω...

βλαβη δεν χρεωνεσαι εκτος αν φταις εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, fotodv7 said:

Μόλις μίλησα με Vodafone-Cyta. Ο ΟΤΕ έδωσε νέα ημερομηνία αποκατάστασης, 24/04. Είναι για γέλια πραγματικά... 

μην σε παραξενευει,.καθημερινο φαινομενο. που να δεις να ζητας συνδυαστικο και να βγαινει κανα δυο βδομαδες μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2019 στις 10:34 ΠΜ, poulinos είπε

κανονικα δεν πρεπει να κανει restart ο εξοπλισμος αλλα αν ειναι οπως το λενε θα πρεπει να σβηνει το ppp/internet και να ξαναναβει. μιλα μαζι τους να σου πουν αν ειναι πραγματι αλλαγη ip ή αν εχει θεμα το ρουτερ.γιατι το να κανει restart ο εξοπλισμος το θεωρω εκτος πραγματικοτητας.το να χασει ppp και να ξαναπαρει ip μπορει να γινει γρηγορα αλλα το να κανει Reboot ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια συν οτι μπορει να σου κανει και προβλημα στο εσωτερικο δικτυο λογω οτι χανεις τον Dhcp κτλ. οποτε μηπως απλα το ρουτερ δεν παιζει σωστα?

Σήμερα ήρθε τεχνικός απο τον οτε.

Μέτρησε μου είπε δεν βλέπω κάτι στην γραμμή. Μου λέει θα πάω πιο πάνω στο Καφάο να δω κάτι και έρχομαι. 

Μετά απο 10 λεπτά ήρθε και μου είπε οτι άλλαξε ενα φίλτρο μέσα στο καφάο. Ξήλωσε ενα καλώδιο που ερχοταν απο την πόλη μήπως έκανε παρεμβολές.

Μου εκανα το προφιλ απο  fast/interleaved σε fast/fast. 

Και μου λέει τώρα λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. 

20190417_111839.jpg

20190417_111909.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ησουν vdsl και τωρα εισαι adsl. εκτος αν ξετσεκαρεις το adsl και δεις αν συγχρονισει με vdsl.επισης με Fast /fast χανεις και σε σταθεροτητα και σε ταχυτητα συγχρονισμου.δεν βρισκω λογο να το κανεις αν δεν σε νοιαζει να εχεις μικροτερο Ping πχ για gaming .με interleave ακομα και σε adsl θα κερδισεις κανα Mbit. ισως σε εβαλε σε adsl για πιο σταθερα αν και το vdsl σου εδωσε κανα 2mbit ακομα παραπανω απο το adsl.

36 minutes ago, pavloa said:

Σήμερα ήρθε τεχνικός απο τον οτε.

Μέτρησε μου είπε δεν βλέπω κάτι στην γραμμή. Μου λέει θα πάω πιο πάνω στο Καφάο να δω κάτι και έρχομαι. 

Μετά απο 10 λεπτά ήρθε και μου είπε οτι άλλαξε ενα φίλτρο μέσα στο καφάο. Ξήλωσε ενα καλώδιο που ερχοταν απο την πόλη μήπως έκανε παρεμβολές.

Μου εκανα το προφιλ απο  fast/interleaved σε fast/fast. 

Και μου λέει τώρα λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Μόλις μίλησα με Vodafone-Cyta. Ο ΟΤΕ έδωσε νέα ημερομηνία αποκατάστασης, 24/04. Είναι για γέλια πραγματικά... 

Ό,τι να' ναι. Eμένα μου ήρθε SMS που έλεγε ημ/νία εργασιών γραμμής 17/04 (σήμερα δηλαδή) και τώρα μόλις πήρα τηλ. μου είπαν 18/04.

Κλαίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

πριν ησουν vdsl και τωρα εισαι adsl. εκτος αν ξετσεκαρεις το adsl και δεις αν συγχρονισει με vdsl.επισης με Fast /fast χανεις και σε σταθεροτητα και σε ταχυτητα συγχρονισμου.δεν βρισκω λογο να το κανεις αν δεν σε νοιαζει να εχεις μικροτερο Ping πχ για gaming .με interleave ακομα και σε adsl θα κερδισεις κανα Mbit. ισως σε εβαλε σε adsl για πιο σταθερα αν και το vdsl σου εδωσε κανα 2mbit ακομα παραπανω απο το adsl.

Μάλιστα.Οπότε λές να έχω περισσότερες αποσυνδέσεις απο πριν? 

Απο αυτό το μενου αλλάζω το adsl σε vdsl?

Tι πρέπει να ξετσεκάρω?

χωρίς τίτλο.JPG

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πντως έτσι οπως μου το έκανε δεν έχω πολλά erros. Απο χθες μόνο 257 μου βγάζει. Πριν έφτανε τις 11000 και παραπάνω μεσα στις 2 μέρες.

Δοκίμασα και ξετσέκαρα όλα τα adsl και τσέκαρα το vdsl2 και profile 17a.

Δεν έλεγε να συγχρονίσει με τίποτα.. οπότε ξανα τσέκαρα τα adsl όπως ήταν. 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/04/2019 at 12:23, anaximandros said:

Ό,τι να' ναι. Eμένα μου ήρθε SMS που έλεγε ημ/νία εργασιών γραμμής 17/04 (σήμερα δηλαδή) και τώρα μόλις πήρα τηλ. μου είπαν 18/04.

Κλαίω.

Καθολου παραξενο.εχω δει βλαβες σε οτε να λενε ημερομηνια ραντεβου 16/4 και μετα στα μεσα της ημερας να βλεπεις 17/4 και μετα 18/4 κτλ.και να εχει παει πολλες ημερες μπροστα.

On 17/04/2019 at 13:06, pavloa said:

Μάλιστα.Οπότε λές να έχω περισσότερες αποσυνδέσεις απο πριν? 

Απο αυτό το μενου αλλάζω το adsl σε vdsl?

Tι πρέπει να ξετσεκάρω?

χωρίς τίτλο.JPG

ολα τα adsl θα εβγαζες και θα αφηνες τα vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

ολα τα adsl θα εβγαζες και θα αφηνες τα vdsl

Αυτό έκανα αλλά δεν συγχρόνιζε με τίποτα.. το 'αφησα 10 λεπτα αλλά μπαα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pavloa said:

Πντως έτσι οπως μου το έκανε δεν έχω πολλά erros. Απο χθες μόνο 257 μου βγάζει. Πριν έφτανε τις 11000 και παραπάνω μεσα στις 2 μέρες.

Δοκίμασα και ξετσέκαρα όλα τα adsl και τσέκαρα το vdsl2 και profile 17a.

Δεν έλεγε να συγχρονίσει με τίποτα.. οπότε ξανα τσέκαρα τα adsl όπως ήταν. 

Ισως σε εβαλαν σε adsl για να εισαι πιο σταθερος απο οτι στο vdsl εστω και με μικροτερη ταχυτητα.μπορεις να δοκιμασεις να αφησεις ολα τα vdsl profiles μηπως εισαι σε κανα 8α αν θυμαμαι σωστα. τωρα που εισαι Fast δεν θα εχεις fec errors.αν παιζεις παντως τωρα σταθερα τοτε σε interleave θα συγχρονισεις και παραπανω (1 - 1,5mbit) και θα εισαι και πιο σταθερος.οποτε αν δεν θες χαμηλο Ping για games ζητα interleave.

1 minute ago, pavloa said:

Αυτό έκανα αλλά δεν συγχρόνιζε με τίποτα.. το 'αφησα 10 λεπτα αλλά μπαα.

τοτε σε βαλαν σε adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον άλλο μήνα μετακομίζω Χολαργό και έχω 2 ερωτήσεις προς όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Κατ αρχήν σε τι κατάσταση είναι η περιοχή από άποψη καλωδιώσεων κλπ? Έχουν περάσει οπτικές? Θα έχω κανονικά το 50αρι που έχω και τώρα στον ΟΤΕ?

Και επίσης στο δωμάτιο που θα βάλω το pc δεν έχει μπρίζα τηλεφώνου για το router, οπότε θα τραβήξω καλώδιο από άλλο δωμάτιο, το οποίο για να το περάσω πάνω από πόρτες κλπ θα χει κανα 10αρι μέτρα μήκος. Θα παίξει αυτό ρόλο σε ταχύτητα, ping κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, SakafliaC said:

 

Και επίσης στο δωμάτιο που θα βάλω το pc δεν έχει μπρίζα τηλεφώνου για το router, οπότε θα τραβήξω καλώδιο από άλλο δωμάτιο, το οποίο για να το περάσω πάνω από πόρτες κλπ θα χει κανα 10αρι μέτρα μήκος. Θα παίξει αυτό ρόλο σε ταχύτητα, ping κλπ?

δυο επιλογες.

η θα βαλεις το ρουτερ στην κεντρικη πριζα και θα τραβηξεις Utp μεχρι το pc σου ή θα βαλεις μεν το ρουτερ στο δωματιο σου αλλα μεχρι την κεντρικη πριζα θα ριξεις καλωδιο Utp και θα χρησιμοποιησεις  ως τηλεφωνικο το ενα ζευγαρι απο τα 4. πχ ασπρο μπλε ,μπλε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...