Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

δυο επιλογες.

η θα βαλεις το ρουτερ στην κεντρικη πριζα και θα τραβηξεις Utp μεχρι το pc σου ή θα βαλεις μεν το ρουτερ στο δωματιο σου αλλα μεχρι την κεντρικη πριζα θα ριξεις καλωδιο Utp και θα χρησιμοποιησεις  ως τηλεφωνικο το ενα ζευγαρι απο τα 4. πχ ασπρο μπλε ,μπλε.

Άρα σε κάθε περίπτωση αυτό που πρέπει να προσέξω είναι το καλώδιο να είναι Utp και όχι το κλασικό του τηλεφώνου.

Το Utp δε χάνει καθόλου ή χάνει απλά λιγότερο απ του τηλεφώνου? Ξέρεις περίπου πόσο θα κοστίσει κανα 10αρι μέτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 minutes ago, SakafliaC said:

Άρα σε κάθε περίπτωση αυτό που πρέπει να προσέξω είναι το καλώδιο να είναι Utp και όχι το κλασικό του τηλεφώνου.

Το Utp δε χάνει καθόλου ή χάνει απλά λιγότερο απ του τηλεφώνου? Ξέρεις περίπου πόσο θα κοστίσει κανα 10αρι μέτρα?

yes.Στην πρωτη περιπτωση δεν θα χασεις τιποτα γιατι το router ειναι στην κεντρικη πριζα.στην δευτερη περιπτωση για 10 μετρα Utp παλι δεν θα χασεις τιποτα αφου ειναι ελαχιστο μηκος.τα 10 μετρα αν τα παρεις χυμα χωρις rj clips δεν θα κανει ουτε 5 ευρω.απλα εσυ πρεπει να βαλεις και Rj11 clips στις ακρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

yes.Στην πρωτη περιπτωση δεν θα χασεις τιποτα γιατι το router ειναι στην κεντρικη πριζα.στην δευτερη περιπτωση για 10 μετρα Utp παλι δεν θα χασεις τιποτα αφου ειναι ελαχιστο μηκος.τα 10 μετρα αν τα παρεις χυμα χωρις rj clips δεν θα κανει ουτε 5 ευρω.απλα εσυ πρεπει να βαλεις και Rj11 clips στις ακρες.

Συγγνώμη αν σε κουράζω αλλά στο skroutz έχει διάφορους τύπους cat. Έχει 5, 5e, 6, 6e κλπ. Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο είναι ή δεν παίζει ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, SakafliaC said:

Συγγνώμη αν σε κουράζω αλλά στο skroutz έχει διάφορους τύπους cat. Έχει 5, 5e, 6, 6e κλπ. Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο είναι ή δεν παίζει ρόλο?

για την χρηση που θες ενα Cat5e ειναι μια χαρα.εννοειται οτι καλο θα ειναι να μην το περασεις κοντα απο καλωδια ρευματων γιατι θα εχεις παρεμβολες και εκει ναι θα χρειαστει αλλο καλωδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

Ισως σε εβαλαν σε adsl για να εισαι πιο σταθερος απο οτι στο vdsl εστω και με μικροτερη ταχυτητα.μπορεις να δοκιμασεις να αφησεις ολα τα vdsl profiles μηπως εισαι σε κανα 8α αν θυμαμαι σωστα. τωρα που εισαι Fast δεν θα εχεις fec errors.αν παιζεις παντως τωρα σταθερα τοτε σε interleave θα συγχρονισεις και παραπανω (1 - 1,5mbit) και θα εισαι και πιο σταθερος.οποτε αν δεν θες χαμηλο Ping για games ζητα interleave.

τοτε σε βαλαν σε adsl.

Στο καταστημά μου έχω αυτή την σύνδεση, οπότε δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.

Και με αυτή την ταχύτητα που έχω τωρα μια χαρά είμαι αλλά με το vdsl έπερνα την max ταχύτητα και δεν με χαλούσε.

Οπότε τώρα δεν μπορώ να το αλλάξω σε vdsl  έτσι όπως ήταν..

Προς το παρών δεν ε΄χια καμία αποσύνδεση που μόνο αυτό με ενδιέφερε, ερχόταν πελάτης να πληρώσει με κάρτα έπεφτε το ιντερνετ, έκανα καμιά παραγγελία έπεφτε το ιντερνετ. Και το βασικό έχω κάμερες και συναγερμό και ως που να συγχρονίσει το ρουτερ έμενα για 7 λεπτά ξεκρέμαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, pavloa said:

Στο καταστημά μου έχω αυτή την σύνδεση, οπότε δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.

Και με αυτή την ταχύτητα που έχω τωρα μια χαρά είμαι αλλά με το vdsl έπερνα την max ταχύτητα και δεν με χαλούσε.

Οπότε τώρα δεν μπορώ να το αλλάξω σε vdsl  έτσι όπως ήταν..

Προς το παρών δεν ε΄χια καμία αποσύνδεση που μόνο αυτό με ενδιέφερε, ερχόταν πελάτης να πληρώσει με κάρτα έπεφτε το ιντερνετ, έκανα καμιά παραγγελία έπεφτε το ιντερνετ. Και το βασικό έχω κάμερες και συναγερμό και ως που να συγχρονίσει το ρουτερ έμενα για 7 λεπτά ξεκρέμαστος.

τοτε ζητα να σε βαλουν σε interleave για να κερδισεις και σε σταθεροτητα αλλα και σε ταχυτητα.vdsl μαλλον δεν θα σε βαλουν.τωρα αν εφταιγε το vdsl για τις αποσυνδεσεις ή αν ηταν πραγματι κατι εξω δεν θα το μαθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2019 στις 3:59 ΜΜ, poulinos είπε

τοτε ζητα να σε βαλουν σε interleave για να κερδισεις και σε σταθεροτητα αλλα και σε ταχυτητα.vdsl μαλλον δεν θα σε βαλουν.τωρα αν εφταιγε το vdsl για τις αποσυνδεσεις ή αν ηταν πραγματι κατι εξω δεν θα το μαθουμε.

Όταν λες σταθερότητα εννοείς να μην έχω αποσυνδέσεις?

Προς το παρών δεν έχω ούτε μια με fast/fast.

Εμ και εγώ αυτό σκέφτηκα. Κανονικά έπρεπε να τα κάνει ένα ένα για να δούμε τι φταίει.

Τώρα θα το αφήσω έτσι και αργότερα θα δω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, pavloa said:

Όταν λες σταθερότητα εννοείς να μην έχω αποσυνδέσεις?

Προς το παρών δεν έχω ούτε μια με fast/fast.

Εμ και εγώ αυτό σκέφτηκα. Κανονικά έπρεπε να τα κάνει ένα ένα για να δούμε τι φταίει.

Τώρα θα το αφήσω έτσι και αργότερα θα δω τι θα κάνω.

Ναι λιγοτερα λαθη και αποσυνδεσεις + μεγαλυτερο συγχρονισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις δύο τελευταίες μέρες έχω υπερβολικές αποσυνδέσεις και συγχρονισμούς. Σύνδεση ΟΤΕ 24αρα. (Το έχω περίπου 5 χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ούτε 1 αποσύνδεση).

Αρχικά έλεγξα την πρίζα μου μην τυχόν έχει υγρασία (μου είχε τύχει παλιότερα σε άλλο σπίτι), όλα ήταν οκ οπότε δήλωσα το πρόβλημα στον ΟΤΕ και καταχωρήθηκε για λύση.

Γνωρίζει κανείς πόσο περίπου χρόνο παίρνει για να το ελέγξουν. Επίσης επειδή παίζω κυρίωςς online παιχνίδια και έτσι δεν γίνεται, υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσω ρούτερ για να μειώσω τα προβλήματα ή είναι καλύτερα να το αφήσω έτσι μέχρι να ελεγχθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, armagedwnn said:

Τις δύο τελευταίες μέρες έχω υπερβολικές αποσυνδέσεις και συγχρονισμούς. Σύνδεση ΟΤΕ 24αρα. (Το έχω περίπου 5 χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ούτε 1 αποσύνδεση).

Αρχικά έλεγξα την πρίζα μου μην τυχόν έχει υγρασία (μου είχε τύχει παλιότερα σε άλλο σπίτι), όλα ήταν οκ οπότε δήλωσα το πρόβλημα στον ΟΤΕ και καταχωρήθηκε για λύση.

Γνωρίζει κανείς πόσο περίπου χρόνο παίρνει για να το ελέγξουν. Επίσης επειδή παίζω κυρίωςς online παιχνίδια και έτσι δεν γίνεται, υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσω ρούτερ για να μειώσω τα προβλήματα ή είναι καλύτερα να το αφήσω έτσι μέχρι να ελεγχθεί?

θεωρητικα 48 ωρες.πρακτικα....

οχι δεν μπορεις να πειραξεις κατι στο ρουτερ.μονο απο τον οτε μπορουν να σου αλλαξουν Profile για σταθεροτητα.εκτος αν εχεις κανα router που μπορεις να πειραξεις εσυ το Snr margin και να το ανεβασεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2019 στις 11:42 ΠΜ, poulinos είπε

Άκυρο,sorry!

Επεξ/σία από ccchristopoulosccc
Η ερώτηση ανέβηκε σε άλλο σχετικό ποστ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σε γραμμη με interleaved path εχω 30-50 ms ping με site εξωτερικου επειδη η γραμμη μου να ισως να μην σηκωνει fat path ειμαι καλα για online gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...