Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, G-pal said:

με βαση το Max attainable οχι. https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf για να δεις τα μεγιστα.

On 21/05/2019 at 15:21, lak10 said:

σε γραμμη με interleaved path εχω 30-50 ms ping με site εξωτερικου επειδη η γραμμη μου να ισως να μην σηκωνει fat path ειμαι καλα για online gaming?

δεν θα εισαι ο πρωτος που θα παιζει με Interleave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα,

εχω θεμα με το wifi σε 50αρα cosmote με το ρουτερ speedport plus .

Xανεται το σημα συνεχεια , ,και προσπαθησα να κανω κατι με ενα μοντεμ που ειχα ,το tp link 9980 ,το συνδεσα σαν repeater και το εβαλα σε ενα χωρο που δεν καλυπτει καλα το wifi αλλα  και αυτο μια συνδεοταν μια οχι.

Αν εχω καταλαβει  καλα θα πρεπει να βρω κατι που να δουλεψει σαν access point.

Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το μοντεμ που εχω ,η θα πρεπει να προχωρησω σε αγορα αλλης συσκευης?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω Cosmote VDSL 50 εδώ και 2 περίπου χρόνια αλλά λόγω ότι έπαιρνα από κέντρο συγχρόνιζα γύρω στα 25. Παρόλα αυτά η γραμμή μου ήταν πολύ καλή όσο αφορά σταθερότητα αλλά και ταχύτητα πρόσβασης και απόκρισης από τις συσκευές που συνδέονταν είτε με ethernet είτε με wifi με το speedport. 

Πρόσφατα μετά από αίτηση με μετέφερε ο ΟΤΕ σε καινούρια καμπίνα της wind και επιτέλους συγχρονίζω στα 50. 

Παρόλα αυτά στο κινητό μου (Samsung Galaxy S8) από την ημέρα που μεταφέρθηκα βλέπω μία κουλή συμπεριφορά με κάποιες εφαρμογές (Gazzeta, gmail) . Στο Gazzeta π.χ. όταν ανοίγω την εφαρμογή δεν φορτώνει, αν ανοίξω μία άλλα π.χ. sdna και ξαναμεταφερθώ στο Gazzeta φορτώνει. Στο Gmail το ίδιο. Έχω κάνει factory reset το speedport και έχω ξαναπεράσει από την αρχή το wifi στο κινητό αλλά πάλι το ίδιο. Έκλεισα το firewall του speedport αλλά τίποτα. Πείραξα τους DNS σε Google, cloudflair, open - με το που τους αλλάζω παίζουν όταν κλείνω τις εφαρμογές και τις ξανανοίγω πάλι το ίδιο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι τέτοιο?


Ευχαριστώ

Επεξ/σία από gusmin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/05/2019 at 11:16, takinio said:

Καλημερα,

εχω θεμα με το wifi σε 50αρα cosmote με το ρουτερ speedport plus .

Xανεται το σημα συνεχεια , ,και προσπαθησα να κανω κατι με ενα μοντεμ που ειχα ,το tp link 9980 ,το συνδεσα σαν repeater και το εβαλα σε ενα χωρο που δεν καλυπτει καλα το wifi αλλα  και αυτο μια συνδεοταν μια οχι.

Αν εχω καταλαβει  καλα θα πρεπει να βρω κατι που να δουλεψει σαν access point.

Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το μοντεμ που εχω ,η θα πρεπει να προχωρησω σε αγορα αλλης συσκευης?

Ευχαριστω

κλεινεις dhcp,του βαζεις διαφορετικη ip αλλα στο ιδιο δικτυο με το speedport και το κανεις access point αφου τα ενωσεις Lan to lan.

αν το speedport plus ειναι 192.168.1.254 δωσε στο tp link 192.168.1.253.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά πληρώνω στον ΟΤΕ 50αρα. 100 δεν πιάνω. Το ρούτερ Μ δείχνει ότι μπορεί να πάω μέχρι 75. 

Για το upload πιάνω 5, αλλά πάει πάνω από 20 σύμφωνα με το ρούτερ. 

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να πιάσω αυτές τις ταχύτητες ? Πχ να τους πω να Μ ξεκλειδώσουν το upload να το πάνε 10-15. Ή και το upload να κλειδώνει στο 75 ?

Screenshot_20190609-210352.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2019 στις 9:08 ΜΜ, G-pal είπε

Καλησπέρα, παιδιά πληρώνω στον ΟΤΕ 50αρα. 100 δεν πιάνω. Το ρούτερ Μ δείχνει ότι μπορεί να πάω μέχρι 75. 

Για το upload πιάνω 5, αλλά πάει πάνω από 20 σύμφωνα με το ρούτερ. 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να πιάσω αυτές τις ταχύτητες ? Πχ να τους πω να Μ ξεκλειδώσουν το upload να το πάνε 10-15. Ή και το upload να κλειδώνει στο 75 ?

Screenshot_20190609-210352.jpg

Οπως είπε και ο φίλος πάνω από μένα, από 50 μπορείς να μεταφερθείς σε 100αρα και όχι σε 75αρα. Τώρα για το upload μίλα με τον ΟΤΕ μπας και κλείσεις καμιά συμφωνία με κατιτίς παραπάνω στο upload. Το up είναι σε όλα τα προγράμματα το 10% του download σου. 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το upload για να έχει τέτοια τιμή λογικά είναι rural η γραμμή

Εκεί μονο μπορεί να φτάσει τόσο ψηλά γιατί το αφήνουν ελεύθερο.

Το έχω δει και εγώ σε φίλο μου στο χωριό που έχει  rural 50αρι να είναι το upload ελεύθερο.

Κανονικά είναι αυτό που είπαν και από πάνω. Το 10% 

 

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 14/06/2019 at 04:06, panossar95 said:

Το upload για να έχει τέτοια τιμή λογικά είναι rural η γραμμή

Εκεί μονο μπορεί να φτάσει τόσο ψηλά γιατί το αφήνουν ελεύθερο.

Το έχω δει και εγώ σε φίλο μου στο χωριό που έχει  rural 50αρι να είναι το upload ελεύθερο.

Κανονικά είναι αυτό που είπαν και από πάνω. Το 10% 

αν ηταν Rural Θα ειχε Upload 30.αυτος εχει attainable  26 στο Upload που αυτο απλα δειχνει οτι η γραμμη μπορει να φτασει μεχρι 26.αρα δεν ειναι rural.σε ολουςμας ειτε rural ειτε οχι υπαρχει το attainable που απλα σου λεει μεχρι ποσο μπορει να φτασει η γραμμη.δεν ειναι το ποσο συγρονιζει αλλα το μεγιστο ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ.στο rural το Upload στο 50αρι ειναι 30.στο 30αρι επισης δεν ειναι 3 Mbit που ειναι σε εμας αλλα ειναι και εκει παραπανω.4 mbit

link rural

On 11/06/2019 at 10:15, Realakias said:

Οπως είπε και ο φίλος πάνω από μένα, από 50 μπορείς να μεταφερθείς σε 100αρα και όχι σε 75αρα. Τώρα για το upload μίλα με τον ΟΤΕ μπας και κλείσεις καμιά συμφωνία με κατιτίς παραπάνω στο upload. Το up είναι σε όλα τα προγράμματα το 10% του download σου. 

πολλοι θα θελαν  να πληρωσουν για παραπανω Upload αλλα αμα το κανει ο οτε αυτο τοτε ειναι σαν να σκαβει τον ταφο του αφου το παραπανω Upload στην παρουσα φαση το δινει ειτε με shdsl είτε με fiber που το χρεωνει πολυυυυυ παραπανω.οποτε ενας λογος που δεν το κανει πιστευω ειναι αυτος.γιατι θα χαθουν πελατες απο μισθωμενα

On 11/06/2019 at 10:10, elpaso1 said:

Νομιζω το upload ειναι το 10% του download σου, εκτος αν γινουν εξαιρεσεις, αλλα θα πληρωσεις αρκετα παραπανω.

χλωμο το κοβω εως απιθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Έχω cosmote fiber 100 αρα δηλαδή vdsl Και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιος αν γνωρίζει αν τα στατιστικά είναι οκ γιατι δεν ξέρω μου φαίνεται ότι μαζεύει σφάλματα η γραμμή από ότι βλέπω και γενικά το snr Και το attenuation πως το βλέπετε κάποιος που γνωρίζει  ας μου πει ευχαριστώ 

Screenshot_20190802-152134_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos

Για τσεκαρε μια τα στατιστικα. Γενικα εχουμε 50αρα, αλλα μεχρι τοσο πιανει στην περιοχη (το αφησαμε ετσι, μιας και το adsl ηταν στην ιδια τιμη και πιαναμε 14)

Επισης, παρολο που δεν μενω πλεον εδω (για gaming κτλ), αξιζει να το γυρισω σε fast path για να μειωθουν τα errors κτλ? Γενικα το νιωθω να τρωει καποια μικροσκαλωματα, και ισως με Fast path να λυθουν.

Screenshot (38).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, overpower said:

@poulinos

Για τσεκαρε μια τα στατιστικα. Γενικα εχουμε 50αρα, αλλα μεχρι τοσο πιανει στην περιοχη (το αφησαμε ετσι, μιας και το adsl ηταν στην ιδια τιμη και πιαναμε 14)

Επισης, παρολο που δεν μενω πλεον εδω (για gaming κτλ), αξιζει να το γυρισω σε fast path για να μειωθουν τα errors κτλ? Γενικα το νιωθω να τρωει καποια μικροσκαλωματα, και ισως με Fast path να λυθουν.

Screenshot (38).png

το fast path δεν μειωνει τα errors.μειωνει το ping αλλα ειναι πιο ασταθης απο interleave. για να παρεις το μαξ φτιαξε και την καλωδιωση σωστα

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

ωστε να μην εχεις bridge taps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αναβαθμίσει σε VDSL Cosmote 100/10, δεν εχω φτιάξει ακόμα την εσωτερική καλωδίωση (δεν είναι στην πρώτη πρίζα το ρουτερ κτλ)

και μιας και δεν εχω επιστρεψει ακομα το Entry 2i, είπα να το βάλω πανω για να δω τί θα μου εβγαζε στο attainable rate, κάτι που δεν δείχνει το plus.

Speedport Plus

391763850_Annotation2019-08-04172829.jpg.ac21d00ac4ba445627600b5d2d10f314.jpg

1357194146_Annotation2019-08-04172847.jpg.047b8b9e3c14270931ac1baa7ed8ba17.jpg

Speedport Entry 2i

1949155005_Annotation2019-08-04171905.jpg.8f07881ab11bea1ddfe27249330a59df.jpg

1277339699_Annotation2019-08-04172709.jpg.11b621a6a377b2c4ebc77c0c3def2922.jpg

Ποιός είναι ο λόγος που το entry συγχρονίζει ψηλότερα απο το plus?

Επεξ/σία από BlackCat1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...