Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@poulinos Εδω βλέπεις κάτι περίεργο σε vdsl 50? Ότι και να κάνω το snr μένει εκεί. Πιάνω 44mbs και είμαι δίπλα στο καφαο. Router asus AC52U

screenshot-302.jpg

screenshot-302.jpg

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, tsoukalasKaminia said:

Το διορθωσα δεν πηρε το paste

Όσο πρέπει είσαι, συγχρονίζει 49999/4998. Παίζεις με WiFi ή με καλώδιο στο modem/router? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Όσο πρέπει είσαι, συγχρονίζει 49999/4998. Παίζεις με WiFi ή με καλώδιο στο modem/router? 

Καλώδιο πάντα. Σε download είμαι στα 44mbs όσο έγραψα. Και στο speedtest ακριβώς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, tsoukalasKaminia said:

Καλώδιο πάντα. Σε download είμαι στα 44mbs όσο έγραψα. Και στο speedtest ακριβώς το ίδιο.

Αυτο συμβαίνει λόγω των overheads, αν και ιδανικά θα έπρεπε να είσαι στα 45-46Mbps.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/08/2019 at 15:24, raganer-001 said:

Έχω cosmote fiber 100 αρα δηλαδή vdsl Και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιος αν γνωρίζει αν τα στατιστικά είναι οκ γιατι δεν ξέρω μου φαίνεται ότι μαζεύει σφάλματα η γραμμή από ότι βλέπω και γενικά το snr Και το attenuation πως το βλέπετε κάποιος που γνωρίζει  ας μου πει ευχαριστώ 

Screenshot_20190802-152134_Chrome.jpg

μια χαρα εισαι. μια χαρα Margin :) για 100αρα.

Και δεν πρεπει να εισαι κιολας διπλα στην καμπινα αλλα φαινεται οτι ο χαλκος σου μια χαρα τα παει.

On 04/08/2019 at 19:41, kifinas said:

Είναι το 35b σε σχέση με το 17a. Αν επιλέξεις στο plus μόνο το 17a λογικά θα πάει κοντά στα 80Mbps. 

ωραιος χαλκος:P.αντι με 35b να παιζει πιο κοντα στα 100 παιζει λιγοτερο :P  απο το 17α

On 04/08/2019 at 17:43, BlackCat1983 said:

Εχω αναβαθμίσει σε VDSL Cosmote 100/10, δεν εχω φτιάξει ακόμα την εσωτερική καλωδίωση (δεν είναι στην πρώτη πρίζα το ρουτερ κτλ)

και μιας και δεν εχω επιστρεψει ακομα το Entry 2i, είπα να το βάλω πανω για να δω τί θα μου εβγαζε στο attainable rate, κάτι που δεν δείχνει το plus.

Speedport Plus

391763850_Annotation2019-08-04172829.jpg.ac21d00ac4ba445627600b5d2d10f314.jpg

1357194146_Annotation2019-08-04172847.jpg.047b8b9e3c14270931ac1baa7ed8ba17.jpg

Speedport Entry 2i

1949155005_Annotation2019-08-04171905.jpg.8f07881ab11bea1ddfe27249330a59df.jpg

1277339699_Annotation2019-08-04172709.jpg.11b621a6a377b2c4ebc77c0c3def2922.jpg

Ποιός είναι ο λόγος που το entry συγχρονίζει ψηλότερα απο το plus?

to attenuation στο Up στο speedport plus οτι νανε.

On 05/08/2019 at 11:31, tsoukalasKaminia said:

@poulinos Εδω βλέπεις κάτι περίεργο σε vdsl 50? Ότι και να κάνω το snr μένει εκεί. Πιάνω 44mbs και είμαι δίπλα στο καφαο. Router asus AC52U

screenshot-302.jpg

screenshot-302.jpg

50 συγχρονιζεις με 5.μια χαρα εισαι.και λογικο ειναι αφου εφτασες 50 το margin σου να μην πηγαινει πιο κατω και δεν θελουμε να παει πιο κατω.πιο κατω θα παει αμα βαλεις 100αρα γραμμη.οποτε δεν εχει κατι να πειραξεις.

On 05/08/2019 at 12:40, tsoukalasKaminia said:

Καλώδιο πάντα. Σε download είμαι στα 44mbs όσο έγραψα. Και στο speedtest ακριβώς το ίδιο.

se speedtest χωρις να κατεβαζει καποιος κατι και να εισαι με ethernet θα εχεις κοντα στα 47 download.δεν θα δεις 50.και στο Upload 4,70 περιπου. μια χαρα γραμμη εχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

μια χαρα εισαι. μια χαρα Margin :) για 100αρα.

Και δεν πρεπει να εισαι κιολας διπλα στην καμπινα αλλα φαινεται οτι ο χαλκος σου μια χαρα τα παει.

ωραιος χαλκος:P.αντι με 35b να παιζει πιο κοντα στα 100 παιζει λιγοτερο :P  απο το 17α

to attenuation στο Up στο speedport plus οτι νανε.

50 συγχρονιζεις με 5.μια χαρα εισαι.και λογικο ειναι αφου εφτασες 50 το margin σου να μην πηγαινει πιο κατω και δεν θελουμε να παει πιο κατω.πιο κατω θα παει αμα βαλεις 100αρα γραμμη.οποτε δεν εχει κατι να πειραξεις.

se speedtest χωρις να κατεβαζει καποιος κατι και να εισαι με ethernet θα εχεις κοντα στα 47 download.δεν θα δεις 50.και στο Upload 4,70 περιπου. μια χαρα γραμμη εχεις.

Αν βάλω 100mbs έχεις ιδέα τι απώλεια θα έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tsoukalasKaminia said:

Αν βάλω 100mbs έχεις ιδέα τι απώλεια θα έχω?

δεν ειναι απωλεια αυτο που εχεις.ειναι φυσιολογικο.αν η γραμμη συγχρονισει 100 θα πρεπει να δεις κοντα στα 93 στο speedtest παντα με ethernet διοτι στο wifi για 93Mbps θες 5ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, poulinos είπε

δεν ειναι απωλεια αυτο που εχεις.ειναι φυσιολογικο.αν η γραμμη συγχρονισει 100 θα πρεπει να δεις κοντα στα 93 στο speedtest παντα με ethernet διοτι στο wifi για 93Mbps θες 5ghz.

Ναι πάντα με καλώδιο είμαι το γνωρίζω αυτό. Και ασύρματα ούτως η άλλως 5ghz δουλεύω

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καλο Margin οποτε λογικα πρεπει να συγχρονισεις 100.

Just now, tsoukalasKaminia said:

ναι παντα με καλωδιο ειμαι το γνωριζω αυτο. Και ασυρματα ουτως η αλλως 5ghz δουλευω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την ταχύτητα σύνδεσης 

Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση που ουσιαστικά δεν μου έδωσε λύση, επιβεβαίωσα ότι η ταχύτητα που έβλεπε συμπίπτει με το downstream που δείχνει το router(παρόλο που λέει ότι το ανώτατο όριο ειναι 10 ενώ εχώ δει και 15 στο παρελθόν). Με παρέπεμψε στο να αναβαθμίσω τη γραμμή το οποίο είναι λογικό αλλά απο την άλλη είμαι επιφυλακτικός.

Παρολαυτά σε speedtest, τα αποτελέσματα είναι κάπως ετσι. Ακόμη και τα βίντεο φορτώνουν με το ζόρι.

Δοκίμασα dns flush, disable το lan adapter,έβγαλα το router από το ρεύμα δίχως αποτέλεσμα. Το attentuation και SNR δεν είναι τέλεια αλλά ικανοποιητικά.Εάν κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει θα με βοηθούσε.

 image.png.77ed54488af3fa5c76059bd7b330ce8d.png

image.png.2a2f8e9fb2cef9e8457fa6e2cbcef26c.png

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2019 στις 2:00 ΜΜ, kti23 είπε

Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την ταχύτητα σύνδεσης 

Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση που ουσιαστικά δεν μου έδωσε λύση, επιβεβαίωσα ότι η ταχύτητα που έβλεπε συμπίπτει με το downstream που δείχνει το router(παρόλο που λέει ότι το ανώτατο όριο ειναι 10 ενώ εχώ δει και 15 στο παρελθόν). Με παρέπεμψε στο να αναβαθμίσω τη γραμμή το οποίο είναι λογικό αλλά απο την άλλη είμαι επιφυλακτικός.

Παρολαυτά σε speedtest, τα αποτελέσματα είναι κάπως ετσι. Ακόμη και τα βίντεο φορτώνουν με το ζόρι.

Δοκίμασα dns flush, disable το lan adapter,έβγαλα το router από το ρεύμα δίχως αποτέλεσμα. Το attentuation και SNR δεν είναι τέλεια αλλά ικανοποιητικά.Εάν κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει θα με βοηθούσε.

 image.png.77ed54488af3fa5c76059bd7b330ce8d.png

image.png.2a2f8e9fb2cef9e8457fa6e2cbcef26c.png

από τις τιμές θορύβου που βλέπω η γραμμή σου είναι μέτρια και κάτω θα έλεγα , και το power του ρούτερ σου δείχνει ότι δυσκολεύεται να μείνει συγχρονισμένο σταθερά σε μια τιμή , άρα λογικό να έχεις και αποσυνδέσεις , επίσης από τα errors φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι κοντά σε σένα μπρός το τέλος τις γραμμής , πιθανότατα από το καφάο μέχρι σε σένα ..πάντως με βάση το θόρυβο (db),  είσαι κάπου 700 μετρα από το καφάο η το αστικό κέντρο ανάλογος από που είσαι συνδεμένος  δεν δικαιολογούνται τέτοιες τιμές  πρέπει να το ψάξεις .

πρέπει να είσαι και λίγο σχετικός φιλε να μιλήσεις με τεχνικό τους να τους δόσεις να καταλάβουνε ότι είσαι γνωστης , αλλιώς θα φας το δούλεμα τις ζωής σου που έτσι και αλλιώς θα το φας είτε ξέρεις είτε όχι , απλά όταν γνωρίζεις τους μιλάς και ανάλογος και κάπου βγάζεις και μια άκρη

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MTX είπε

πάντως είσαι κάπου 700 μετρα από το καφάο με βάση το N/S δεν δικαιολογούνται τέτοιες τιμές  πρέπει να το ψάξεις

Γιατί 700 μέτρα; 1,9 km είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...