Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, l337 είπε

Γιατί 700 μέτρα; 1,9 km είναι.

σωστός έχεις δίκαιο , από ταχύτητα είδα λάθος σειρά , άρα συνδέεται από αστικό κέντρο ο φίλος , ίσος και να είναι δικαιολογημένες η ταχύτητες τότε

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 11/10/2019 at 01:57, MTX said:

από τις τιμές θορύβου που βλέπω η γραμμή σου είναι μέτρια και κάτω θα έλεγα , και το power του ρούτερ σου δείχνει ότι δυσκολεύεται να μείνει συγχρονισμένο σταθερά σε μια τιμή , άρα λογικό να έχεις και αποσυνδέσεις , επίσης από τα errors φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι κοντά σε σένα μπρός το τέλος τις γραμμής , πιθανότατα από το καφάο μέχρι σε σένα ..πάντως με βάση το θόρυβο (db),  είσαι κάπου 700 μετρα από το καφάο η το αστικό κέντρο ανάλογος από που είσαι συνδεμένος  δεν δικαιολογούνται τέτοιες τιμές  πρέπει να το ψάξεις .

πρέπει να είσαι και λίγο σχετικός φιλε να μιλήσεις με τεχνικό τους να τους δόσεις να καταλάβουνε ότι είσαι γνωστης , αλλιώς θα φας το δούλεμα τις ζωής σου που έτσι και αλλιώς θα το φας είτε ξέρεις είτε όχι , απλά όταν γνωρίζεις τους μιλάς και ανάλογος και κάπου βγάζεις και μια άκρη

26 attenuation σχεδον 1800-1900 μετρα.φυσιολογικη ταχυτητα με βαση την αποσταση και το 9 Margin που εχει στο Downstream.

On 11/10/2019 at 02:10, MTX said:

σωστός έχεις δίκαιο , από ταχύτητα είδα λάθος σειρά , άρα συνδέεται από αστικό κέντρο ο φίλος , ίσος και να είναι δικαιολογημένες η ταχύτητες τότε

αν ηταν σε Kv θα ηταν με λιγοτερο attenuation κατα 99 τις 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/10/2019 at 14:00, kti23 said:

Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την ταχύτητα σύνδεσης 

Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση που ουσιαστικά δεν μου έδωσε λύση, επιβεβαίωσα ότι η ταχύτητα που έβλεπε συμπίπτει με το downstream που δείχνει το router(παρόλο που λέει ότι το ανώτατο όριο ειναι 10 ενώ εχώ δει και 15 στο παρελθόν). Με παρέπεμψε στο να αναβαθμίσω τη γραμμή το οποίο είναι λογικό αλλά απο την άλλη είμαι επιφυλακτικός.

Παρολαυτά σε speedtest, τα αποτελέσματα είναι κάπως ετσι. Ακόμη και τα βίντεο φορτώνουν με το ζόρι.

Δοκίμασα dns flush, disable το lan adapter,έβγαλα το router από το ρεύμα δίχως αποτέλεσμα. Το attentuation και SNR δεν είναι τέλεια αλλά ικανοποιητικά.Εάν κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει θα με βοηθούσε.

η γραμμη σου μπορει να σηκωσει και 15 Mbit ειδικα με 6 snr margin.αλλα οτι επαιζε τοσο λιγο τους νοιαζει.οι προυποθεσεις για να δηλωθει βλαβη ειναι λιγο strict. βεβαια θα πρεπε να κατεβαζεις με 10 Mbit εκτος αν ειναι θεμα Wireless .δοκιμασε με καλωδιο και δοκιμασε και απο αλλη συσκευη. τα snr ειναι αυτα που βαζει ο παροχος. 9 και 9. καποτε επαιζα και εγω 15 mbit Με 30attenuation μεχρι που εφτασα στα 10Mbit.εβαλα 50/5 και παιζω ταπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έβαλα σύνδεση 50mbps από την cosmote και είδα ότι η μέγιστη ταχύτητα στο speedtest φτάνει έως τα 18mpbs το πολύ. Το κάταστημα της cosmote δεν απέχει περισσότερο από 500 μ. , άρα δεν νομίζω να φταίει η απόσταση. Επίσης άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις στον υπολογιστή, αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Υπάρχουν τρόποι να αυξήσω από μόνος μου την ταχύτητα αποτελεσματικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Διονύσης1 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έβαλα σύνδεση 50mbps από την cosmote και είδα ότι η μέγιστη ταχύτητα στο speedtest φτάνει έως τα 18mpbs το πολύ. Το κάταστημα της cosmote δεν απέχει περισσότερο από 500 μ. , άρα δεν νομίζω να φταίει η απόσταση. Επίσης άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις στον υπολογιστή, αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Υπάρχουν τρόποι να αυξήσω από μόνος μου την ταχύτητα αποτελεσματικά ;

οποιαδηποτε ταχυτητα κατω απο 35 Mbps το δηλωνεις ΒΛΑΒΗ....μην κανεις τιποτα χωρίς να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι υπαιτιοτητα του παροχου σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Eχω VDSL σύνδεση 50, εδώ και ένα χρόνο αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα ενώ η γραμμή μου συγχρονίζει στα 41.000 εγώ κατεβάζω  μεχρι  3,5 max μεσω ethernet, έχω πάρει επανειλημμένα την εξυπηρέτηση του ΟΤΕ και δεν μπορώ να μου βρουν λύση μου λένε ότι η γραμμή μου είναι μία χαρά επειδή βλέπουν ότι το ρούτερ μου συγχρονίζει στα 41.000 Αλλά εγώ δεν έχω αυτό το download Ίσως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει και το τι μπορω να κάνω Ευχαριστω. 

Περιοχή δωδεκάνησα κάλυμνος

 

Screenshot_3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/11/2019 at 23:32, IoannisSM said:

Παρατηρειστε τι διαφορα εχω στις μετρήσεις! 

τις δοκιμες τις κανουμε ολες απο ethernet και να μην ειναι κανεις στο wireless>σε καποια τεστ βλεπω μεγαλα Ping και κατι βρωμαει σαν να κατεβαζε κανεις.επισης δοκιμες απο αλλο pc και δοκιμες με ftp κατεβασμα.μπορει να φταιει κατι και στο pc.

On 10/11/2019 at 14:02, Διονύσης1 said:

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έβαλα σύνδεση 50mbps από την cosmote και είδα ότι η μέγιστη ταχύτητα στο speedtest φτάνει έως τα 18mpbs το πολύ. Το κάταστημα της cosmote δεν απέχει περισσότερο από 500 μ. , άρα δεν νομίζω να φταίει η απόσταση. Επίσης άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις στον υπολογιστή, αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Υπάρχουν τρόποι να αυξήσω από μόνος μου την ταχύτητα αποτελεσματικά ;

χαρακτηριστικα γραμμης μεσα απο το ρουτερ.

18 hours ago, Vasilischal said:

Καλησπέρα παιδιά,

Eχω VDSL σύνδεση 50, εδώ και ένα χρόνο αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα ενώ η γραμμή μου συγχρονίζει στα 41.000 εγώ κατεβάζω  μεχρι  3,5 max μεσω ethernet, έχω πάρει επανειλημμένα την εξυπηρέτηση του ΟΤΕ και δεν μπορώ να μου βρουν λύση μου λένε ότι η γραμμή μου είναι μία χαρά επειδή βλέπουν ότι το ρούτερ μου συγχρονίζει στα 41.000 Αλλά εγώ δεν έχω αυτό το download Ίσως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει και το τι μπορω να κάνω Ευχαριστω. 

Περιοχή δωδεκάνησα κάλυμνος

Screenshot_3.png

αν εχεις αλλο εξοπλισμο δοκιμασε τον.αν εχεις αλλο pc επισης δοκιμασε.επιπροσθετα δοκιμη διαφορες ωρες να δεις μηπως το κανει σε ωρες αιχμης.και δοκιμη σε speedtest αλλα και απο Ftp. μπορει να εχουν πιταρει τα Link οποτε θα δοκιμαζα και τιποτα 03.00 04.00 το βραδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/11/2019 at 17:47, Διονύσης1 said:

@poulinos Ποια χαρακτηριστικά θέλεις ακριβώς να σου δώσω και πώς θα τα βρω ; Δεν ξέρω καλά από router 

μεσα απο το ρουτερ ποσο συγχρονιζεις,attainable rate,attenuation,margin. ολα ειναι σε μια σελιδα στο status του vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εγώ έχω πρόβλημα με vodafone adsl . Τυχαίες ωρες της ημέρας η σύνδεση γίνετε απίστευτα αργή μπαινω speedtest και από 13-14 mbit που συγχρονιζω συνήθως πέφτει η ταχύτητα και το ping πάει πολύ ψηλά 100 μέχρι 600 έχει πάει. Τετάρτη περιμένω τεχνικό αυτά είναι τα στοιχεία της γραμμής. Όλα αυτά τα crc errors up/down τι ειναι;;

20191119_015911.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, spirosR2 said:

Καλησπέρα εγώ έχω πρόβλημα με vodafone adsl . Τυχαίες ωρες της ημέρας η σύνδεση γίνετε απίστευτα αργή μπαινω speedtest και από 13-14 mbit που συγχρονιζω συνήθως πέφτει η ταχύτητα και το ping πάει πολύ ψηλά 100 μέχρι 600 έχει πάει. Τετάρτη περιμένω τεχνικό αυτά είναι τα στοιχεία της γραμμής. Όλα αυτά τα crc errors up/down τι ειναι;;

20191119_015911.jpg

τα χαρακτηριστικα της γραμμης φαινονται μια χαρα και τα errors δεν ειναι παρα πολλα εκτος αν εγιναν μεσα σε 5-6 secs.

οταν σου κανει το προβλημα δες αν ανεβαζει Crc/fec όπως και αν αλλαζει το snr margin.αν αλλαζει +-1 δεν ειναι τιποτα.

επισης δες οτι το προβλημα δεν είναι μονο στο wifi διοτι εκει μπορει να ειναι παρεμβολες και οχι θεμα γραμμης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω πως ναι το snr margin αλλάζει και πέφτει όταν κανει το γνωστό πρόβλημα πχ τώρα έχω 8.1 θα μπορούσε να πάει 7.7 η και 7.5 αλλά αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί έχω τετοιο ping όταν συμβαίνει αυτο; Εδώ είναι  τα νέα στατιστικά γιατί χτες έκανα επανεκκίνηση αφου δεν έβλεπα να στρώνει και δε μπορούσα να μπω πουθενά σερνόταν... Η επανεκκίνηση στο ρούτερ έγινε χτες βραδυ

Τα fec errors που είναι δε μπορώ να τα βρω;

20191119_134301.jpg

Επεξ/σία από spirosR2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, spirosR2 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω πως ναι το snr margin αλλάζει και πέφτει όταν κανει το γνωστό πρόβλημα πχ τώρα έχω 8.1 θα μπορούσε να πάει 7.7 η και 7.5 αλλά αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί έχω τετοιο ping όταν συμβαίνει αυτο; Εδώ είναι  τα νέα στατιστικά γιατί χτες έκανα επανεκκίνηση αφου δεν έβλεπα να στρώνει και δε μπορούσα να μπω πουθενά σερνόταν... Η επανεκκίνηση στο ρούτερ έγινε χτες βραδυ

Τα fec errors που είναι δε μπορώ να τα βρω;

20191119_134301.jpg

το να παει  απο 8 στο 7.1 δεν ειναι προβλημα.και 6 να παει δεν ειναι παραξενο.τα Fec δεν βλεπω να τα αναφερει εδω.δεν ξερω αν τα εμφανιζει ή αν τα εχεις σε καμια αλλη καρτελα.αν και κανονικα εδω θα πρεπε να τα εχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...