Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/1/2020 στις 1:35 ΠΜ, VonLoutsos είπε

Link Information

Uptime:1 day, 6:09:10

DSL Type:G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.132 / 17.652

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:970 / 17.206

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]:0,98 / 9,73

Output Power (Up/Down) [dBm]:10,0 / 20,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:7,5 / 10,0

SN Margin (Up/Down) [dB]:10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote):TMMB / GSPN

Loss of Framing (Local/Remote):0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote):0 / 0

Loss of Power (Local/Remote):0 / 0

Loss of Link (Remote):0

Error Seconds (Local/Remote):0 / 0

FEC Errors (Up/Down):12 / 1.848

CRC Errors (Up/Down):4 / 25

HEC Errors (Up/Down):18 / 314

Απορία. Γενικά η σύνδεση σε speedtest έπαιζε στα 15Mbps, τον τελευταίο καιρό έχω μία πτώση στην μετρούμενη (speedtest) ταχύτητα που κυμαίνεται στα 8-11Μbps (έχω δοκιμάσει και καλώδιο και ασύρματα) και φαίνεται  πολύ έντονα σε βίντεο που δεν παίζουν καλά και γενικά δεν είναι ζωηρή ως σύνδεση. Με Vodafone που έχω μιλήσει μια φορά ανάφεραν οτι από την στιγμή που το router συνδέεται στα 17 δεν μπορεί να κάνει κάνει κάτι για αυτή την απόδοσης/ποιότητας. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Τσέκαρε το router  μόνο του στη γραμμή, σε άλλη τηλεφωνική πρίζα, με νέο καλώδιο τηλεφώνου, χωρίς άλλες τηλεφωνικές συσκυές, γιατί έχεις καλό attenuation αλλα οριακό SN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, theBossGR said:

Τσέκαρε το router  μόνο του στη γραμμή, σε άλλη τηλεφωνική πρίζα, με νέο καλώδιο τηλεφώνου, χωρίς άλλες τηλεφωνικές συσκυές, γιατί έχεις καλό attenuation αλλα οριακό SN.

Το SNR από μόνοι τους πάλι το ανέβασαν στο 10. Δεν καταλαβαίνουν οτι παίζω χρόνια στο 6 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά εμένα πάλι μου κανει πρόβλημα η σύνδεση και βλέπω ότι το κανει μια συγκεκριμενη ώρα. Σαν παρεμβολή από κάτι φαίνεται. Συνηθως δεκα το βράδυ. Χθες το εκανε 10 και μισή και   γεμιζει crc  errors η γραμμή εκείνη τη στιγμή και κανω restart. Καμια ιδέα τι μπορεί να είναι.. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις. Κάθε απόγευμα - βράδυ έχουμε ραντεβού (με τις αποσυνδέσεις) και κάθε πρωι πιο αραιά. Το έχω δηλώσει βλάβη μία φορά, συνεχίστηκαν, άλλαξα εξοπλισμο (router και ups), άλλαξα την εξωτερική τηλεφωνική πρίζα και πάλι τα ίδια.

Ο τεχνικος του ΟΤΕ μου πρότεινε να μου τραβήξει εναέριο καλώδιο απο την κολώνα μέχρι μια σιδηροσωλήνα που πρέπει να βάλω στην άκρη του οικοπέδου και εν συνεχεία σπίτι. Το υπάρχον καλώδιο μου είπε πως είναι υπόγειο και περνάει απο τρία σπίτια πριν φτάσει σε μένα.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω? Το σπίτι είναι μονοκατοικία του 69 οπότε δε γνωρίζω σε τι κατάσταση είναι η καλωδίωση του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 10:58 ΠΜ, DimitrisM. είπε

Καλησπέρα,

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις. Κάθε απόγευμα - βράδυ έχουμε ραντεβού (με τις αποσυνδέσεις) και κάθε πρωι πιο αραιά. Το έχω δηλώσει βλάβη μία φορά, συνεχίστηκαν, άλλαξα εξοπλισμο (router και ups), άλλαξα την εξωτερική τηλεφωνική πρίζα και πάλι τα ίδια.

Ο τεχνικος του ΟΤΕ μου πρότεινε να μου τραβήξει εναέριο καλώδιο απο την κολώνα μέχρι μια σιδηροσωλήνα που πρέπει να βάλω στην άκρη του οικοπέδου και εν συνεχεία σπίτι. Το υπάρχον καλώδιο μου είπε πως είναι υπόγειο και περνάει απο τρία σπίτια πριν φτάσει σε μένα.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω? Το σπίτι είναι μονοκατοικία του 69 οπότε δε γνωρίζω σε τι κατάσταση είναι η καλωδίωση του σπιτιού.

Αμα μπορεις κανε αυτο που λεει ο Οτετζης με το εναεριο καλωδιο. Για την καλωδιοση του σπιτιου εχεις περιθωριο μιας και ο χωρος ειναι δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,την προηγούμενη εβδομάδα  έκανα αναβάθμισή σε Cosmote VDSL 50.Την Δευτέρα δεν είχα internet οπότε κάνω ένα reset γιατί λέω λογικά λόγω της αναβάθμισης θα είναι,αμέσως speedtest και βλέπω download 22mbps και upload 3mbps.Για να μην κουράζω μετά από 3 τηλεφωνήματα μου λένε να το δηλώσω σαν βλάβη,έρχεται τεχνικός την άλλη μέρα και όσο ο τεχνικός ήταν στην είσοδο της πολυκατοικίας είχα βάλει να κατεβαίνει ένα game και εβλεπα ταχυτητα γύρω στα 5mpbs μάλιστα είχε φτάσει και 7mbps για 2 sec και ξανά γύρω στα 5.Σταματησα το downloading γιατί λόγω των εργασιών εκανε  restart  το ρουτερ και με παιρνουν τηλ. μετά από λίγο,μου λενε  πως έφτιαξαν όσο καλύτερα μπορούσαν την γραμμή και θα έχω εως 30 και να μιλήσω με τα κεντρικά μήπως μου μειώσουν το πάγιο. Παρακάτω είναι τα στοιχεία όπως φαίνονται τώρα με ενα restart πριν 1 ωρα ,νομίζετε πως δικαιολογούν την ταχύτητα που εχω??

Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4998/24829 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 9745/26152 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 11.6/9.8 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 7.1/16 dB 
Output Power(Up/Down) 6.1/12 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/131 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/1 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/2730 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Pansar24 είπε

Καλησπέρα,την προηγούμενη εβδομάδα  έκανα αναβάθμισή σε Cosmote VDSL 50.Την Δευτέρα δεν είχα internet οπότε κάνω ένα reset γιατί λέω λογικά λόγω της αναβάθμισης θα είναι,αμέσως speedtest και βλέπω download 22mbps και upload 3mbps.Για να μην κουράζω μετά από 3 τηλεφωνήματα μου λένε να το δηλώσω σαν βλάβη,έρχεται τεχνικός την άλλη μέρα και όσο ο τεχνικός ήταν στην είσοδο της πολυκατοικίας είχα βάλει να κατεβαίνει ένα game και εβλεπα ταχυτητα γύρω στα 5mpbs μάλιστα είχε φτάσει και 7mbps για 2 sec και ξανά γύρω στα 5.Σταματησα το downloading γιατί λόγω των εργασιών εκανε  restart  το ρουτερ και με παιρνουν τηλ. μετά από λίγο,μου λενε  πως έφτιαξαν όσο καλύτερα μπορούσαν την γραμμή και θα έχω εως 30 και να μιλήσω με τα κεντρικά μήπως μου μειώσουν το πάγιο. Παρακάτω είναι τα στοιχεία όπως φαίνονται τώρα με ενα restart πριν 1 ωρα ,νομίζετε πως δικαιολογούν την ταχύτητα που εχω??

Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4998/24829 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 9745/26152 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 11.6/9.8 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 7.1/16 dB 
Output Power(Up/Down) 6.1/12 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/131 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/1 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/2730 
 

Γενικα τα στατιστικα ειναι καλα, το ρουτερ δεν ζοριζεται.

Τωρα οσο αναφορα τις ταχυτητες, το ρουτερ δινει οτι το μεγιστο που μπορει να συγχρονισει ειναι στα 26.1mbps και η ταχυτητα που συγχρονιζει ειναι 24.83mbps.

Επομενως, οντως οι ταχυτητες σου τεινουν στο πακετο της 30αρας VDSL. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Γενικα τα στατιστικα ειναι καλα, το ρουτερ δεν ζοριζεται.

Τωρα οσο αναφορα τις ταχυτητες, το ρουτερ δινει οτι το μεγιστο που μπορει να συγχρονισει ειναι στα 26.1mbps και η ταχυτητα που συγχρονιζει ειναι 24.83mbps.

Επομενως, οντως οι ταχυτητες σου τεινουν στο πακετο της 30αρας VDSL. 

Παρ'ολα αυτα δεν καταλαβαίνω πως κατεβαζα εκεινη την ωρα με τετοια ταχυτητα.Θα παρω παλι τηλ αυριο,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pansar24 είπε

Παρ'ολα αυτα δεν καταλαβαίνω πως κατεβαζα εκεινη την ωρα με τετοια ταχυτητα.Θα παρω παλι τηλ αυριο,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Μην εμπιστευεσαι το τι λεει ενα προγραμμα.

Για καθαρο speedtest, ακολουθουμε αλλους τροπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα 50άρα. Στο actual rate λέει 5118/51197 kbps αλλά από στο γνωστό speedtest και στο fast.com το download πάει μέχρι 45Mbps. Εντάξει για 5Mbps σιγά το πράγμα αλλά αφού λέει το router 51197 δεν θα έπρεπε να πηγαίνει τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Έβαλα 50άρα. Στο actual rate λέει 5118/51197 kbps αλλά από στο γνωστό speedtest και στο fast.com το download πάει μέχρι 45Mbps. Εντάξει για 5Mbps σιγά το πράγμα αλλά αφού λέει το router 51197 δεν θα έπρεπε να πηγαίνει τόσο;

Κάνεις λάθος μετρήσεις. Μετράς με καλώδιο ethernet (και όχι μέσω wifi) από εδώ (10 GB ftp) και μετράς την σύνδεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, l337 είπε

Κάνεις λάθος μετρήσεις. Μετράς με καλώδιο ethernet (και όχι μέσω wifi) από εδώ (10 GB ftp) και μετράς την σύνδεση σου.

Ποιος είπε ότι μέτρησα με wifi; :P Update, το steam έδειξε μέχρι 46.7 και το hwmonitor 5.9MB/s = 47.2Μbps

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ποιος είπε ότι μέτρησα με wifi; :P Update, το steam έδειξε μέχρι 46.7 και το hwmonitor 5.9MB/s = 47.2Μbps

Δεν είπα ότι μέτρησες με wifi. Από το link που σου έδωσα με πόσο κατεβάζεις;

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

και το hwmonitor 5.9MB/s = 47.2Μbps

Ιδανικές συνθήκες υπάρχουν μόνο στην θεωρία και τα εργαστήρια. Και η οικιακή σύνδεση δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Έχεις ξεχάσει τα overheads, το latency καθώς και το πόσα αρχεία κατεβάζεις ταυτόχρονα στην formula σου εάν θέλεις να είσαι ακριβής (μιας και το κόβω copy-paste το παραπάνω που έγραψες και έκανα quote). 5.9 MB/s δεν είναι 47.2 MBps, έτσι απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.9 * 8 = 47.2
To actual rate δεν είναι το ιδανικό. Τo Attainable rate είναι το ιδανικό, το μέγιστο. Το hwinfo μετράει την κάρτα δικτύου οπότε δείχνει και το μέγιστο download που έπιασε το pc. Καλά για 2-3 MBps δεν χάλασε ο κόσμος, να 'χαμε να λέγαμε :P Είμαι μέσα στο margin που μου είχαν πει ότι θα πιάνω όταν έκανα την αναβάθμιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...