Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/2/2020 στις 10:16 ΜΜ, red7genius είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις αναβάθμισα σε 50mbps Vodafone.

Δεν γνωρίζω αν είναι καλά τα νούμερα:

image.png.14c5ef705ae7d29e64cece5cb53d25f5.png

Σε νοιάζει ο τρέχον ρυθμός ο οποίος είναι 49999/4998. Συγκεκριμένα αυτά είναι τα νούμερα όταν πιάνεις φουλ 50αρα, οπότε είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα παιδιά, μία απορία.

Θέλω να αναβαθμίσω την 24αρα ΟΤΕ που έχω σε 50αρα και έχω μπερδευτεί με τη διαδικασία των τεχνικών. Θα έρθει κάποιος τεχνικός για να περάσει κάτι στην πολυκατοικία το οποίο χρεώνεται; Ή αυτό ισχύει στις συνδέσεις πάνω από 100;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2020 στις 9:16 ΠΜ, afragorn είπε

Καλημέρα παιδιά, μία απορία.

Θέλω να αναβαθμίσω την 24αρα ΟΤΕ που έχω σε 50αρα και έχω μπερδευτεί με τη διαδικασία των τεχνικών. Θα έρθει κάποιος τεχνικός για να περάσει κάτι στην πολυκατοικία το οποίο χρεώνεται; Ή αυτό ισχύει στις συνδέσεις πάνω από 100;

Αυτό που λες ισχύει μόνο στο fiber to the home (και πολύ σπάνια συγκεκριμένα). Εσύ για να αλλάξεις σε 50αρα απλώς παίρνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ να κάνεις συμβόλαιο και σε ενημερώνουν όταν ενεργοποιησουν την γραμμή σου (το κάνουν απομακρυσμενα). Αν και μετά την 50αρα δεν έχεις φουλ 50, τότε ζητάς τον τεχνικό να κάνει μια μέτρηση στο κουτί της πολυκατοικίας σου και μετά στο ρουτερ σου για να δεις αν είναι θέμα καλωδίωσης. 

Ας ενεργοποιηθεί πρώτα η 50αρα και μετά βλέπεις αν έχεις θέματα.

Επεξ/σία από Realakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Data Rate:

 UpstreamDownstream

Actual Data Rate955 (Kbps.)16887 (Kbps.)

Operation Data / Defect Indication:

Operation DataUpstreamDownstream

Noise Margin10.5 dB9.0 dB

Attenuation7.1 dB10.4 dB

Απορία. Στην άνωθεν γραμμή χρόνια τώρα συγχρόνιζα στα 18.0-18.5 Mbps και με speedtest έπιανα 15 σταθερά. Τον τελευταίο καιρό, ενώ πιάνω 17.5-18.0 σε speedtest η ταχύτητα πιανει μέγιστο 12.0 με σύνηθες 9.0-12.0 και τις περισσότερες φορές κόκκινο ping στο PS4. Η γραμμή είναι Vodafone. Έχω αλλάξει ρουτερ(ασύρματα και ενσύρματα ίδια συμπεριφορά) και ίδια συμπεριφορά. Η Vodafone μου λεει οτι από την στιγμή που το router συγχρονίζει καλά το πρόβλημα είναι δικό σου. Έχουμε κάποια ιδέα τι να τους πώ ή τι να κάνω; Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω οτε vdsl 50, και τα πιάνω ακριβώς. Τώρα βλέπω ότι το σάιτ ότι βγάζει πλέον ότι είναι διαθέσιμο και 100σταρι και 200αρι.  Σκέφτομαι την αβαθμιση αλλά τι προτείνεται για να μην την πατήσω ? Εννοώ να πάρω πρώτα τηλ τους τεχνικούς να μετρήσουν ? Υπάρχει αυτό π υπήρχε μέχρι πρόσφατα ότι στο vdsl πληρώνεις 50 και έχεις 50. Πχ αν πληρώσω 200 θα έχω 200 ή θα πιάνω 120? Είναι όπως παλιά είχαμε το ΕΩΣ 24?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, G-pal είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω οτε vdsl 50, και τα πιάνω ακριβώς. Τώρα βλέπω ότι το σάιτ ότι βγάζει πλέον ότι είναι διαθέσιμο και 100σταρι και 200αρι.  Σκέφτομαι την αβαθμιση αλλά τι προτείνεται για να μην την πατήσω ? Εννοώ να πάρω πρώτα τηλ τους τεχνικούς να μετρήσουν ? Υπάρχει αυτό π υπήρχε μέχρι πρόσφατα ότι στο vdsl πληρώνεις 50 και έχεις 50. Πχ αν πληρώσω 200 θα έχω 200 ή θα πιάνω 120? Είναι όπως παλιά είχαμε το ΕΩΣ 24?

Μπες στο περιβάλλον του ρουτερ και δες το attainable rate. Άμα είναι κάτω από 200, τότε φέρνεις τεχνικό να μετρήσει στο κουτί της πολυκατοικίας και να προχωρήσεις σε αλλαγή καλωδίου εφόσον θες (ή και φυσικά αν επίσης το υποστηρίζει το κουτί της πολυκατοικίας). 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Realakias είπε

Μπες στο περιβάλλον του ρουτερ και δες το attainable rate. Άμα είναι κάτω από 200, τότε φέρνεις τεχνικό να μετρήσει στο κουτί της πολυκατοικίας και να προχωρήσεις σε αλλαγή καλωδίου εφόσον θες (ή και φυσικά αν επίσης το υποστηρίζει το κουτί της πολυκατοικίας). 

Καμία 70αρια down δείχνει. Απλά ενώ πριν το σάιτ του ΟΤΕ δεν μ έδειχνε  διαθεσιμότητα τώρα βγάζει στα 100 και στα 200 .

 

Δεν ξέρω αυτό με το 200αρι που λες αλλά έχει νόημα αυτό λες.

 

Θα πάρω και τον ΟΤΕ μόλις μπορέσω να δω τι θα μου πουν. Απλά αυτό το έως 100 μπορεί να πιάνω και 70 και να μ πουν οκ δεν έχεις πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, G-pal είπε

Καμία 70αρια down δείχνει. Απλά ενώ πριν το σάιτ του ΟΤΕ δεν μ έδειχνε  διαθεσιμότητα τώρα βγάζει στα 100 και στα 200 .

Δεν ξέρω αυτό με το 200αρι που λες αλλά έχει νόημα αυτό λες.

Θα πάρω και τον ΟΤΕ μόλις μπορέσω να δω τι θα μου πουν. Απλά αυτό το έως 100 μπορεί να πιάνω και 70 και να μ πουν οκ δεν έχεις πρόβλημα ?

Εννοώ ότι το γεγονός ότι οι καμπίνες του ΟΤΕ υποστηρίζουν 200 δεν σημαίνει ότι θα το υποστηρίζει και ο χαλκός μέχρι το κουτί ή γενικότερα το κουτί.

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για 200άρα αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται fiber to the home..

Δεν θυμάμαι, αλλά σιγά. Ένα τηλέφωνο και μαθαίνεις.

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα με την συνδεσή μου, Nova 24αρα, τελευταία. Όποτε η ταχύτητα κατεβάσματος είναι μεγαλύτερη απο 1000KB/s, είτε είναι DDL, steam, torrent, αποσυνδέεται για 2 δευτερόλεπτα και ξανασυνδέεται. Δεν πέφτει τελείως η γραμμή όμως. Έχω το ZTE ZXHN H108L router της Forthnet.

Επίσης παρατήρησα ότι το SNR Margin κλειδώνει στα 6.5 με downstream 13,4mbit εδώ και ένα μήνα, ενώ ήταν στα 6 με downstream 13,7mbit τα τελευταία 3 χρόνια. Δοκίμασα και στις 2 πρίζες που έχει το σπίτι αλλά ειναι το ίδιο και στις δυο.

Προς το παρόν έχω βάλει όριο στις λήψεις 1MB/s αλλά δεν είναι η λύση που θα ήθελα. Αν αλλάξω router, θα υπάρξει αλλαγή, ή άδικα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2020 στις 10:07 ΜΜ, saitohd είπε

Έχω ένα πρόβλημα με την συνδεσή μου, Nova 24αρα, τελευταία. Όποτε η ταχύτητα κατεβάσματος είναι μεγαλύτερη απο 1000KB/s, είτε είναι DDL, steam, torrent, αποσυνδέεται για 2 δευτερόλεπτα και ξανασυνδέεται. Δεν πέφτει τελείως η γραμμή όμως. Έχω το ZTE ZXHN H108L router της Forthnet.

Επίσης παρατήρησα ότι το SNR Margin κλειδώνει στα 6.5 με downstream 13,4mbit εδώ και ένα μήνα, ενώ ήταν στα 6 με downstream 13,7mbit τα τελευταία 3 χρόνια. Δοκίμασα και στις 2 πρίζες που έχει το σπίτι αλλά ειναι το ίδιο και στις δυο.

Προς το παρόν έχω βάλει όριο στις λήψεις 1MB/s αλλά δεν είναι η λύση που θα ήθελα. Αν αλλάξω router, θα υπάρξει αλλαγή, ή άδικα λεφτά;

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με Vodafone 100άρα. Άσχετα με την ταχύτητα, κάποιες φορές απλά διακόπτεται η σύνδεση για 5-10 δευτερόλεπτα. Έχω παρόμοιο Router ZTE ZXHN H367N από τα χρόνια της HOL. Είχα παρατηρήσει ότι ανά καιρούς μου κόβει και το τηλέφωνο (νεκρό), οπότε άλλαξα τη συσκευή τηλεφώνου και η κατάσταση έχει βελτιωθεί αισθητά, αλλά δεν έχει τελειοποιηθεί.

Ελπίζω κάποιος να μπορεί να μας βοηθήσει εδώ, διότι έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα εκτός από αλλαγή router και οι τεχνικοί της Vodafone δε μπορούν να εντοπίσουν το πρόβλημα (εφόσον όταν τους παίρνω τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.8bf2fc6731dc176c2e033b48c119f2e8.png

COSMOTE 24 DSL. Περιοχή Καισαριανή, Αθήνα.

Πολλά CRC βλέπω και στο speedtest πιάνω 8mbps.

Το δήλωσα βλάβη στην COSMOTE. Μπορώ να πω κάτι παραπάνω;

Επεξ/σία από red7genius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα!

Παιδια ειμαι αρκετα ασχετος, και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Ειμαι στον ΟΤΕ και το μονο προγραμμα που μπορω να εχω ειναι το εως 24Mbps. Με το WiFi στο PC ερχεται 4.5-5Μbps. Τι μπορω να κανω για να κερδισω ακομα και ενα χιλιοστο παραπανω ιντερνετς;

Screenshot (8).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μας,

Δύσκολα τα πράγματα φίλε μου... Είσαι σε αρκετά μεγάλη (καλωδιακή) απόσταση από το ΑΚ (Line Attenuation Down 34db).

Με βάση τα στοιχεία αυτά θεωρείται φυσιολογική (όχι ανεκτό βέβαια) η ταχύτητά σου.

Μόνη λύση (που δυστυχώς ΔΕΝ εξαρτάται από εσένα) είναι εάν τοποθετήσουν μελλοντικά κάπου πιο κοντά σε εσένα καινούργια καμπίνα, ώστε το το ΑΚ να "έρθει πιο κοντά" και να μειωθεί η απόσταση μεταξύ σας (και συνεπώς να αυξηθεί η ταχύτητα σου).

Πιθανολογώ πως βρίσκεσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, draculias είπε

Καλημέρα μας,

Δύσκολα τα πράγματα φίλε μου... Είσαι σε αρκετά μεγάλη (καλωδιακή) απόσταση από το ΑΚ (Line Attenuation Down 34db).

Με βάση τα στοιχεία αυτά θεωρείται φυσιολογική (όχι ανεκτό βέβαια) η ταχύτητά σου.

Μόνη λύση (που δυστυχώς ΔΕΝ εξαρτάται από εσένα) είναι εάν τοποθετήσουν μελλοντικά κάπου πιο κοντά σε εσένα καινούργια καμπίνα, ώστε το το ΑΚ να "έρθει πιο κοντά" και να μειωθεί η απόσταση μεταξύ σας (και συνεπώς να αυξηθεί η ταχύτητα σου).

Πιθανολογώ πως βρίσκεσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή, σωστά?

Ναι οπως τα λες!

Μενω Αιγαλεω διπλα στο κηφισο (χωριο δεν ειναι;)... Το  καφαο ειναι ουτε 30 μετρα απο το σπιτι μου, μπορει ουτε 20.

Ουφφ. Εχω μιλησει με Οτε ποσες φορες και απλα δεν γινεται κατι καλυτερο μου λενε. Ετσι ειναι η περιοχη. Και το κλασσικο, οτι για τον μεσο ορο της περιοχης ειμαι μια χαρα...

Αυτο το ΑΚ ειναι να υποθεσω καποια κυρια υποδομη που παρεχει στα υπολοιπα μικροτερα. Αν ναι, και αυτο ειναι κοντα στο καταστημα του ΟΤΕ στο Αιγαλεω, τοτε ειμαι οσο πιο μακρια γινεται.

Εδω και εναν χρονο που μενω εδω δεν εχει αλλαξει η κατασταση με τα διαθεσιμα εμπορικα προγραμματα που θα μπορουσα να αναβαθμιστω, και αμα κρινω απο την γειτονια (60 φευγα σε ηλικια η πλειοψηφια, και οι υπολοιποι απλα δεν ενδιαφερονται), δεν προκειται να γινει κατι σε αναβαθμιση γραμμων/κουτιων. Ηλπιζα τωρα με την καραντινα να ζοριστουν καποιοι (γιατι ολοι πανω κατω τα ιδια πιανουμε) και να γινει κατι....

Ευχαριστω παντως για την επιβεβαιωση οτι δεν γινεται τιποτα. Τωρα μπορω να σταματησω να ασχολουμαι, και απλα να το αποδεχτω και να προχωρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...