Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμμιά αποσύνδεση. Όλα λειτουργούν σωστά. Το Ookla speedtest, όμως, μου βγάζει 48750 Kbps στο Download και 4878 στο Upload. Η ταχύτητα παραμένει σταθερή από τότε που αναβαθμίστηκε η σύνδεση μέσω καμπίνας VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Volsatha13 είπε

Καμμιά αποσύνδεση. Όλα λειτουργούν σωστά. Το Ookla speedtest, όμως, μου βγάζει 48750 Kbps στο Download και 4878 στο Upload. Η ταχύτητα παραμένει σταθερή από τότε που αναβαθμίστηκε η σύνδεση μέσω καμπίνας VDSL

Μια χαρά τοτε. Και απο οτι βλεπω τα περισσότερα error ειναι FEC , δηλαδή διορθωμένα, τα CRC να κοιτάς.  Αν τα βλεπεις να ανεβαίνουν κατα χιλιάδες τοτε πρεπει να ανησυχείς 

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εδω και πάνω από μήνα η γραμμή παρουσιάζει άπειρα λάθη ,έχω αποσυνδέσεις κάθε μέρα και κυρίως βραδινές ώρες!

μέχρι τότε,είχα το παλιότερο μοντέλο speedport ,το οποίο αλλάξαμε γιατί παρουσίαζε θέμα με το wifi,;έτσι λοιπόν έγινε αλλαγη με το plus με το οποίο κανένα θέμα,είχαμε σταθερή ταχύτητα 54999 /5 έως που έβρεξε ,και έβρεξε πολύ...από τότε λοιπόν σύνδεση πλέον δεν έχω,μέσα στην ημέρα μπορεί να δω ταχύτητες από 5 έως και 50 ,λάθη άπειρα (και στη φώτο παραδόξως έχει πολύ λίγα) ενώ χθες πχ είχε χιλιάδες και κυρίως CRC !

Εχω δηλώσει βλάβη από τις 6/6 και έως τώρα δεν έχει γίνει τίποτα...πήρα πάλι τηλέφωνο χθες και μου είπαν ότι θα το δώσουν σαν κατεπείγον και χίλια συγνώμη κλπ...η καλωδίωση του σπιτιού είναι οκ (μονοκατοικία,έτερον ήμιση ηλεκτρολόγος)

Μου αρέσει που μας πήραν χθες κιόλας για να αναβαθμίσουμε σε 100αρα γιατί πλέον είναι διαθέσιμη στην περιοχή μας ,ναι οκ...

Τι να παίζει ρε παιδιά?και τι στο καλό να κάνω για να φτιαχτεί?πόσα τηλέφωνα να παίρνω την ημέρα?

Υπόψιν είχα απροβλημάτιστη VDSL από το 2017 σταθερή 49999 χωρίς κανένα θέμα,όχι τίποτε άλλο γιατί κάποιος στην εξυπηρέτηση μου το πέταξε και αυτό ,ότι δήθεν τάχαμου δεν σηκωνει η γραμμή και ευτυχώς θυμόμουν ημερομηνία σύνδεσης ,την ανέφερα και το έκοψε το παραμύθι 

cosmote.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Luciferia είπε

Καλημέρα.

Εδω και πάνω από μήνα η γραμμή παρουσιάζει άπειρα λάθη ,έχω αποσυνδέσεις κάθε μέρα και κυρίως βραδινές ώρες!

μέχρι τότε,είχα το παλιότερο μοντέλο speedport ,το οποίο αλλάξαμε γιατί παρουσίαζε θέμα με το wifi,;έτσι λοιπόν έγινε αλλαγη με το plus με το οποίο κανένα θέμα,είχαμε σταθερή ταχύτητα 54999 /5 έως που έβρεξε ,και έβρεξε πολύ...από τότε λοιπόν σύνδεση πλέον δεν έχω,μέσα στην ημέρα μπορεί να δω ταχύτητες από 5 έως και 50 ,λάθη άπειρα (και στη φώτο παραδόξως έχει πολύ λίγα) ενώ χθες πχ είχε χιλιάδες και κυρίως CRC !

Εχω δηλώσει βλάβη από τις 6/6 και έως τώρα δεν έχει γίνει τίποτα...πήρα πάλι τηλέφωνο χθες και μου είπαν ότι θα το δώσουν σαν κατεπείγον και χίλια συγνώμη κλπ...η καλωδίωση του σπιτιού είναι οκ (μονοκατοικία,έτερον ήμιση ηλεκτρολόγος)

Μου αρέσει που μας πήραν χθες κιόλας για να αναβαθμίσουμε σε 100αρα γιατί πλέον είναι διαθέσιμη στην περιοχή μας ,ναι οκ...

Τι να παίζει ρε παιδιά?και τι στο καλό να κάνω για να φτιαχτεί?πόσα τηλέφωνα να παίρνω την ημέρα?

Υπόψιν είχα απροβλημάτιστη VDSL από το 2017 σταθερή 49999 χωρίς κανένα θέμα,όχι τίποτε άλλο γιατί κάποιος στην εξυπηρέτηση μου το πέταξε και αυτό ,ότι δήθεν τάχαμου δεν σηκωνει η γραμμή και ευτυχώς θυμόμουν ημερομηνία σύνδεσης ,την ανέφερα και το έκοψε το παραμύθι 

cosmote.jpg

Μηπως έχεις powerline ? Εχω διαβασει οτι αυτα σε καποιες περιπτώσεις μπορει να προκαλεσουν αποσυνδεσεις 

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Μηπως έχεις powerline ? Εχω διαβασει οτι αυτα σε καποιες περιπτώσεις μπορει να προκαλεσουν αποσυνδεσεις 

όχι δεν έχω,ποτέ δεν είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πως σας φαίνεται η γραμμή; Γενικά η γραμμή μου μαζεύει errors, αλλά ειδικά την Δευτέρα με τις βροχές είχα θέμα με αποσυνδέσεις. Το SNR έπεφτε πάρα πολύ, μάζευα πολλά CRC σε καθε refresh και μετά έκανε αποσύνδεση. Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ, το παιδί μέτρησε στην πρίζα μου, στο κουτί στην είσοδο και στο ΚΑΦΑΟ και μου είπε ότι υπάρχει θέμα μεταξύ καλωδίου ΚΑΦΑΟ και πολυκατοικίας στον δρόμο, αλλά δεν το δήλωσε βλάβη, ενώ μου άλλαξε και ζεύγος. Παρόλα αυτά συνεχίζω και βλέπω errors. Παρακάτω τα στατιστικά μετά από 4 μέρες χωρίς αποσύνδεση.

1. Να τους ξαναπάρω να τους πω ότι έχω errors? Θα ασχοληθούν αν δεν έχω αποσυνδέσεις, που βασικά θα έχω κάποια στιγμή με τόσα errors. Μόνο εμένα δλδ μου φαίνονται αρκετά για 4 μέρες;

2. Δεν έπρεπε να δηλωθεί ως βλάβη το καλώδιο στον δρόμο, απο την στιγμή που διαπίστωσε ότι υπάρχει θέμα εκεί; Μπορώ να κάνω κάτι εγώ μπας και το φτιάξουν; Νομίζω αν έχει θέμα ο χαλκός και VDSL να βάλω πάλι θέμα θα έχω. Δεν πρέπει να διορθωθεί αυτό;

Σχόλιο 2020-06-28 030309.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με το 13788 και ζήτα να δηλωθεί βλάβη εκ νέου, εφόσον δεν είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης.

Τα errors είναι αρκετά αλλά δεν δε βλέπεις πρόβλημα, μην ανησυχείς. Επειδή όμως έχεις αποσυνδέσεις, και μπορεί να παρουσιαστεί πάλι στο μέλλον, επέμεινε στη δήλωση βλάβης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, theanonymous είπε

Μίλα με το 13788 και ζήτα να δηλωθεί βλάβη εκ νέου, εφόσον δεν είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης.

Τα errors είναι αρκετά αλλά δεν δε βλέπεις πρόβλημα, μην ανησυχείς. Επειδή όμως έχεις αποσυνδέσεις, και μπορεί να παρουσιαστεί πάλι στο μέλλον, επέμεινε στη δήλωση βλάβης.

Πήρα τηλ απευθείας στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ στο 21080κάτι, το παλικάρι που απάντησε μου είπε ότι δεν δηλώνουν τέτοιες βλάβες για κάτι που δεν ειναι σοβαρό και να παρακολουθήσω απλά την σύνδεση για καμιά βδομάδα. Λες στο 13788 να γίνει κάτι διαφορετικό; Επιπλέον δεν έπρεπε ο τεχνικός που ήρθε και διαπίστωσε το θέμα να το δηλώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο διάστημα στην περιοχή της Δάφνης στα γύρω στενά βάζουν οπτικές ίνες . Δέν ξέρω εάν έχει επηρεαστεί .
Αλλά έχω αποσυνδέσεις , και πολλές φορές αργεί να φορτώσει μέχρι και τήν πιο απλή σελίδα. Η σύνδεση γίνεται ενσύρματη στους 2 H/Y και με Wifi στίς φορητές.
Έχω επικοινωνήσει 2 φορές με τήν τεχνική υποστήριξη και μου έχουν πεί οτι δέν βλέπουν πρόβλημα.
Παραθέτω τα στοιχεία

1151518232_internetdafni.JPG.81f1e013d922a13b76bb14c087a473d4.JPG

:

Το διαμέρισμα έχει μόνο μια πρίζα τηλεφώνου , υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα καλώδια από τόν κατανεμητή και πέρα στήν πολυκατοικία είναι 40 ετών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έχεις αρκετά σφάλματα. Είσαι σε κλειδωμένο προφίλ, αν και αυτό θα έπρεπε να βοηθάει στην περίπτωση σου.

Εφόσον συνεχίζονται τα προβλήματα, θα πάρεις και μια 3η φορά στο 13788 και θα επιμείνεις να δηλωθεί βλάβη λόγω των αποσυνδέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theanonymous είπε

Φαίνεται να έχεις αρκετά σφάλματα. Είσαι σε κλειδωμένο προφίλ, αν και αυτό θα έπρεπε να βοηθάει στην περίπτωση σου.

Εφόσον συνεχίζονται τα προβλήματα, θα πάρεις και μια 3η φορά στο 13788 και θα επιμείνεις να δηλωθεί βλάβη λόγω των αποσυνδέσεων.

Τηλεφώνησα. Μου είπε πρόβλημα στη γραμμή δεν βλέπει αλλά όντως έχει σφαλματα.

Το δήλωσε βλάβη και θα πάω να αντικαταστήσω το ρούτερ σε κατάστημα δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρκετές αποσυνδεσεις. Το fritz είναι το μόντεμ το οποιο πάει σε Tp-Link router και μετα στο PC. Μπριζα μόνο για το ίντερνετ, το τηλ είναι αλλού. Έβγαλα το φίλτρο από το μόντεμ και εχω πλεον 14 ώρες χωρίς αποσύνδεση. Το S/N δεν είναι πολύ χαμηλό;  Untitled.png.c1d119a00695485b8c5eb246485bfe54.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Toolband είπε

Εχω αρκετές αποσυνδεσεις. Το fritz είναι το μόντεμ το οποιο πάει σε Tp-Link router και μετα στο PC. Μπριζα μόνο για το ίντερνετ, το τηλ είναι αλλού. Έβγαλα το φίλτρο από το μόντεμ και εχω πλεον 14 ώρες χωρίς αποσύνδεση. Το S/N δεν είναι πολύ χαμηλό;  Untitled.png.c1d119a00695485b8c5eb246485bfe54.png

τι isp εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Toolband είπε

Vodafone. 

Αν δεν κανω λαθος η vodafone 6 margin δινει 

EDIT: Ναι 6 δινει

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...