Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Κάποιες απο αυτές ναι γι αυτό ρωτάω! Ήταν στο πρόγραμμα που μου είχαν βγάλει απο το γυμναστήριο! πχ η τελευταια που δείχνει για τα ποδια ή την πρώτη για στήθος(βέβαια την κάνω σε επικλινή πάγκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω ειλλημμένων κοινωνικών υποχρεώσεων, δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την ποδηλασία. Βασικά, αντί για 4 ώρες, έκανα 03:15 περίπου, γύρω στα 80χλμ. Λεπτομέρειες αργότερα. Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Λοιπόν, τα στατιστικά έχουν ως εξής:

 

Διαδρομή: 82,8χλμ

 

Διάρκεια: 3 ώρες και 19 λεπτά

 

Μέση ταχύτητα: 25χλμ/ώρα

 

Θερμοκρασία: 8ο βαθμοί ελάχιστη, 17ο μέγιστη.

 

Θερμίδες: 2091. Σε αυτό το τελευταίο, κρατάω μια "πισινή", διότι στον υπολογισμό των θερμίδων, το bike computer λαμβάνει υπόψη και τους παλμούς. Ε, σε κάποια φάση έδειχνε (σε στάση) ότι είχα 33 παλμούς/λεπτό! Φαίνεται, το "ενοχλεί" το κρύο... Τουλάχιστον, "ισοσκέλισα" λίγο την χθεσινή, ολοήμερη κρεπάλη!

 

Για να δούμε εάν θα καταφέρω να πάω την Κυριακή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bodyweight για πλάτη ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα της προκοπής..  (δεν έχω μονόζυγο..) :(

 

Βρες το βιβλίο στην υπογραφή μου, είναι η βίβλος των bodyweight ασκήσεων. Υπάρχουν πολλές ασκήσεις για πλάτη χωρίς μονόζυγο, π.χ. κάνεις άρσεις πάνω στην πόρτα, αυτές έκανα προτού αποκτήσω μονόζυγο, είναι πολύ καλή άσκηση. Κι υπάρχουν κι άλλες, δες το βιβλίο για λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες απο αυτές ναι γι αυτό ρωτάω! Ήταν στο πρόγραμμα που μου είχαν βγάλει απο το γυμναστήριο! πχ η τελευταια που δείχνει για τα ποδια ή την πρώτη για στήθος(βέβαια την κάνω σε επικλινή πάγκο).

 

Πολύ καλό το βιντεακι πάντως για περαιτέρω ενημέρωση και συζήτηση.

Οι εκτάσεις ποδιών και ανοίγματα στήθους μου φαίνεται οτι συνήθως προωθούνται για αρχάριους (όπου ανοίγματα συνήθως ξεκινάνε με πεκ-ντεκ. Φαντάζομαι το ιδιο ισχύει στο πεκ ντεκ (γνωρίζει κανείς?)). Σχετικά με τα ανοίγματα (κ πιέσεις  π.χ.), οταν ειχα κατεβασει τα χέρια (βραχιονες?, upper arms) περισσότερο απο το σημείο που είναι παράλληλα με το δάπεδο τότε είχα έναν μικρο τραυματισμό κάπου στην περιοχή των εμπρός δελτοειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χαζευα πριν λιγο τις προπονησεις που εκανα φετος! μεχρι και σημερα για το 2014 υπηρξαν μονο 28 μερες που δεν εκανα καθολου γυμναστικη!  Με μεγαλο κενο οταν ειχα παει Κινα που τοτε δεν μπορουσα -αν και εκανα απειρα χιλιομετρα περπατημα με τσαντες κτλ-

Αντε και του χρονου με ακομα λιγοτερη ξεκουραση :D


αντε και ενα ωραιο αρθρο να διαβασετε οσοι εχετε ορεξη

 

http://anabolicmen.com/how-to-cure-low-testosterone-naturally/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' τη στιγμη που η ξεκουραση ειναι απαραιτητο συστατικό της μυικης αναρρωσης και αναπτυξης, για ποιο λογο να μην ξεκουραζεσαι τουλαχιστον 1 μερα τη βδομαδα, ακα τουλαχιστον 52 κατ' ετος; 

---------------------------

 

Προχτες εκανα προπονηση οπως καθε ανθρωπος, 7 το απογευμα (οχι 10 το βραδυ...) και ελαφρως κουρασμενος από το τρεξιμο της ημερας (οχι σαν ζομπι λιγο πριν πεσω για υπνο). Εβγαλα πολυ ενεργεια στα ποδια και τα doms ειναι αφόρητα. Χτες μάλιστα ειχα ατελειωτο ποδαροδρομο/ορθοστασια καθως πηγα τα κοριτσια μου στην Ονειρουπολη στη Δραμα και σημερα θελει η γυναικα να παμε για ψωνια οποτε αλλο τοσο ποδαροδρομο. 

Αυτες οι γυναικες... Ακαρδα πλασματα...  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτην μια μερα να κανει ποδια και τα ξαναλεμε...χαχάχχ...

 

Εμενα τα ποδια μου ηταν πιασμενα τρεις μερες... καθε μερα και χειροτερα.

 

Εβγαλα ομως τα 90*8 επαναληψεις, ετοιμος να πεθανω ημουν.... μετα τα ποδια μου λες και με τα βαρεσαν με ενα σφυρι, ασε που ετρεμαν.

 

Χτες.ειχα πλατη, εκει κλαμα...

 

Ενα πραγμα να ρωτησω εχω στα ποδια σκουοτ, rdl, στην πλατη αρσεις, αλλα αμα κανω βαριες αρσεις πχ χτες εβγαλα, 12*80, 10*90 8*100 6*105.μετα στις αλλες ειμαι σαν εχω τελειωσει, ειδικα στα pullups, κλαινε μανουλες.... να τις εβγαζα στα ποδια και να εβγαζα τα rdl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτην μια μερα να κανει ποδια και τα ξαναλεμε...χαχάχχ...

 

Εμενα τα ποδια μου ηταν πιασμενα τρεις μερες... καθε μερα και χειροτερα.

 

Εβγαλα ομως τα 90*8 επαναληψεις, ετοιμος να πεθανω ημουν.... μετα τα ποδια μου λες και με τα βαρεσαν με ενα σφυρι, ασε που ετρεμαν.

 

Χτες.ειχα πλατη, εκει κλαμα...

 

Ενα πραγμα να ρωτησω εχω στα ποδια σκουοτ, rdl, στην πλατη αρσεις, αλλα αμα κανω βαριες αρσεις πχ χτες εβγαλα, 12*80, 10*90 8*100 6*105.μετα στις αλλες ειμαι σαν εχω τελειωσει, ειδικα στα pullups, κλαινε μανουλες.... να τις εβγαζα στα ποδια και να εβγαζα τα rdl

Ωραία νούμερα στα squat λίβε...μπράβο.

 

Ναι λίβε...μπορείς να βάλεις τις κλασικές άρσεις στα πόδια και να πάρουν πόδι οι άλλες. Στην αρχή θα σου είναι λίγο περίεργο μετά τα squat (αν και αν δεν κάνεις low bar squat) λογικά δεν θα έχει φάει πολύ ζόρι η μέση. Επίσης θα σου πάρει και λίγη παραπάνω ώρα μιας και όταν τελειώσεις squat πρέπει να κάνεις ζέσταμα για τις άρσεις κανονικά...όχι 1-2 σετ ελαφριά και μπήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δω πως θα παει μπος και θα δω πως θα κινηθω...

 

Αυτες τις μερες πολυ φαι...αλλα ειδα αν τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες αποτομα.μου κοβει την ορεξη για ολη μερα, δεν ειναι αυτο καλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...