Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επ παίδες τι γίνεται;! Γνωρίζετε κανένα καλό γυμναστήριο στις περιοχές φιλαδέλφεια, ν.ιωνία, λαμπρινή;; παίζει να ξέρετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

επ παίδες τι γίνεται;! Γνωρίζετε κανένα καλό γυμναστήριο στις περιοχές φιλαδέλφεια, ν.ιωνία, λαμπρινή;; παίζει να ξέρετε;

Εγω δεν ξερω απο αυτες τις περιοχες για να σε βοηθησω αλλα η Λαμπρινη που ειναι ? Πρωτη φορα την ακουω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα βρωμικα κιλα μεσα στο χειμωνα επειδη μπλα μπλα δικαιολογιες. Θελω να χασω 5 κιλα σε 2 μηνες (2,5 το μηνα). Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να κρατησω οσο περισσοτερο κρεας πηρα και να μη πεσω κατω.

 

Δε μπορω να συνεχισω τις προπονησεις με την ιδια ενταση και να προσθεσω διαδρομο (χειμωνα δεν εκανα καθολου αεροβιωση, μονο βαρη) και να ειμαι και υποθερμιδικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ξερω απο αυτες τις περιοχες για να σε βοηθησω αλλα η Λαμπρινη που ειναι ? Πρωτη φορα την ακουω...

δεν εισαι ο μονος.....!! Τοτε απο τις υπολοιπες, φιλαδελφεια, ν.ιωνια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα βρωμικα κιλα μεσα στο χειμωνα επειδη μπλα μπλα δικαιολογιες. Θελω να χασω 5 κιλα σε 2 μηνες (2,5 το μηνα). Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να κρατησω οσο περισσοτερο κρεας πηρα και να μη πεσω κατω.

 

Δε μπορω να συνεχισω τις προπονησεις με την ιδια ενταση και να προσθεσω διαδρομο (χειμωνα δεν εκανα καθολου αεροβιωση, μονο βαρη) και να ειμαι και υποθερμιδικος...

Ε δεν θες να χάσεις και πολλά...ειδικά αν δεν είσαι και σε "επικίνδυνα" ποσοστά λίπους (κοντά 10%) δεν θα χάσεις τίποτα αν το κάνεις σωστά. Απλή υποθερμιδική κάνεις και είσαι κύριος. Για τον ρυθμό που θες να χάσεις ρίξει κανά 300-350άρι θερμίδες κάτω από τις συντήρησης και βλέπεις τι γίνεται...λογικά θα χρειαστεί αργότερα να ρίξεις και άλλο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά σε εμένα δουλεύει το high protein /moderate fats / low carb (150g μοιρασμένα πρωί πριν την προπόνηση , μετά την προπόνηση και στο μεσημεριανό. Μπανάνες - πατάτες ψητές - βρώμη - κότα - φιστίκια-λαχανικά(διάφορα)-μοσχάρι-ψάρι (την ίδια μέρα όλα) , αρκετά τσάγια φρούτων (δεν μπορώ να φάω χωρίς τσάι μ έγινε συνήθεια) 
το high protein ειναι ποιο σημαντικό απότι θεωρεί ο περισσότερος κόσμος , πολλοί δεν δίνουν βάσει κ καταλήγουν να χάνουν αρκετούς μυς :) 
με high protein έχω φτάσει τα 72 κιλά απο 80 που ηταν το bulk , final cut θερμίδων ηταν στις 1600!! με αερόβια HIIT 10-15 λεπτά κάθε 2 μέρες και έχασα σχεδόν 0 μυς με αποτέλεσμα να με ρωτάνε αν μπήκα winstrol γιατι την ώρα της προπόνησης ήμουν λες και με έκοψες με μαχαίρι , ιδικά στους ώμους πετάω 3 γραμμές σαν κόψιμο   :P (ofc κάθε 10 μέρες έπεφτε δυνατό refeed της τάξης των 2000-3000 θερμίδων+++ απο pizza-σουβλάκια κλπ και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, δεν έπεφτα καν σε δύναμη , ελάχιστα.
Μετά άρχισα bulk όλα για όλα , πήγα 85 και άρχισα cut , τώρα είμαι 79? γιατι προσωπικά κρατάω και πολύ νερό αμα το ρίξω έξω

αυτό^ ειναι κάτι που δουλεύει σε εμένα , δεν το προτείνω σε κάποιον , απλά να πάρεις μια ιδέα γιατι πιθανόν έχεις διαβάσει τελείως αντίθετα πράγματα που δουλεύουν σε άλλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx ρε μαγκες, και γω high protein θα το παιξω. Ναι ειμαι πολυ πανω απο 10%bf οποτε αν το κανω σωστα πιστευω θα κρατησω.

 

Για θυμιστε μου ποια ειναι η καλυτερη φορμουλα να υπολογισω θερμιδες συντηρησης. Αν θυμαμαι παλια για το σωματοτυπο μου 2200 τις ειχα βγαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx ρε μαγκες, και γω high protein θα το παιξω. Ναι ειμαι πολυ πανω απο 10%bf οποτε αν το κανω σωστα πιστευω θα κρατησω.

 

Για θυμιστε μου ποια ειναι η καλυτερη φορμουλα να υπολογισω θερμιδες συντηρησης. Αν θυμαμαι παλια για το σωματοτυπο μου 2200 τις ειχα βγαλει

Όσο σημαντική είναι η πρωτεΐνη, άλλο τόσο είναι οι υδατάνθρακες πάντως. Αυτοί σου δίνουν ενέργεια για την προπόνηση, αυτή κρατάνε την πρωτεΐνη να πάει στην διατήρηση των μυών και όχι να φύγει για ενέργεια. 

 

Άσε τις φόρμουλες...για γενικό μπούσουλα είναι μέχρι να δεις στην πραγματικότητα που κρατάς τα κιλά σου. Αν δεν ξέρεις προτείνω να μετρήσεις (αν δεν μετράς ήδη) τι τρως για 1-2 βδομάδες και αν διατηρείς ή παίρνεις κιλά με αυτές τις θερμίδες...τότε ξέρεις τις θερμίδες συντήρησης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα γυμναστικη κυριακη δευτερα σημερα εφυγε ο αδερφος μου για αγγλια στο λιβερπουλ, και εκανα χτες την προπονηση την σημερινη, λεω αυριο να κανω κανονικα και παρασκευη αν εχει καλο καιρο να παιξει ροδα βαριοπουλα, περπατημα με αλτηρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω ειχα παει αθηνα για 3 μερες! Εκανα την προπονηση μου κανονικα. Δοκιμασα leg press μετα απο 3-4 μηνες χωρις βαρη στα ποδια τελευταιο σετ εκανα 20χ190 :P

 

σημερα ετρεξα 10χλμ μετα απο 4-5 μερες χωρις τρεξιμο κοντα στα 2λπετα κατω!! Τι κανει η ξεκουραση και η ενδυναμωση!!

 

Δεν νοιωθω ομως τις γαμπες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά σε εμένα δουλεύει το high protein /moderate fats / low carb (150g μοιρασμένα πρωί πριν την προπόνηση , μετά την προπόνηση και στο μεσημεριανό. Μπανάνες - πατάτες ψητές - βρώμη - κότα - φιστίκια-λαχανικά(διάφορα)-μοσχάρι-ψάρι (την ίδια μέρα όλα) , αρκετά τσάγια φρούτων (δεν μπορώ να φάω χωρίς τσάι μ έγινε συνήθεια) 

το high protein ειναι ποιο σημαντικό απότι θεωρεί ο περισσότερος κόσμος , πολλοί δεν δίνουν βάσει κ καταλήγουν να χάνουν αρκετούς μυς :) 

με high protein έχω φτάσει τα 72 κιλά απο 80 που ηταν το bulk , final cut θερμίδων ηταν στις 1600!! με αερόβια HIIT 10-15 λεπτά κάθε 2 μέρες και έχασα σχεδόν 0 μυς με αποτέλεσμα να με ρωτάνε αν μπήκα winstrol γιατι την ώρα της προπόνησης ήμουν λες και με έκοψες με μαχαίρι , ιδικά στους ώμους πετάω 3 γραμμές σαν κόψιμο   :P (ofc κάθε 10 μέρες έπεφτε δυνατό refeed της τάξης των 2000-3000 θερμίδων+++ απο pizza-σουβλάκια κλπ και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, δεν έπεφτα καν σε δύναμη , ελάχιστα.

Μετά άρχισα bulk όλα για όλα , πήγα 85 και άρχισα cut , τώρα είμαι 79? γιατι προσωπικά κρατάω και πολύ νερό αμα το ρίξω έξω

 

αυτό^ ειναι κάτι που δουλεύει σε εμένα , δεν το προτείνω σε κάποιον , απλά να πάρεις μια ιδέα γιατι πιθανόν έχεις διαβάσει τελείως αντίθετα πράγματα που δουλεύουν σε άλλους 

 

Αυτό με την Pizza Κλπ γιατι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την Pizza Κλπ γιατι; 

refeed & pleasure 

αλλα αυτή τη φορά δεν θα παίζουν πίτσες , τα σιχάθηκα όλα στο bulk , θα δω τι σαβουρα θα τρώω, οτι θα τρώω παγωτά αυτό ειναι σίγουρο  

 

και ξέχασα να πω πως το refeed ηταν σε διάστημα 2 ωρών , όχι μέσα στη μέρα. 

Όσο σημαντική είναι η πρωτεΐνη, άλλο τόσο είναι οι υδατάνθρακες πάντως. Αυτοί σου δίνουν ενέργεια για την προπόνηση, αυτή κρατάνε την πρωτεΐνη να πάει στην διατήρηση των μυών και όχι να φύγει για ενέργεια. 

 

Άσε τις φόρμουλες...για γενικό μπούσουλα είναι μέχρι να δεις στην πραγματικότητα που κρατάς τα κιλά σου. Αν δεν ξέρεις προτείνω να μετρήσεις (αν δεν μετράς ήδη) τι τρως για 1-2 βδομάδες και αν διατηρείς ή παίρνεις κιλά με αυτές τις θερμίδες...τότε ξέρεις τις θερμίδες συντήρησης. 

διαφωνώ , οι υδατάνθρακες δεν ειναι το ίδιο σημαντικοί ,χωρίς υδατάνθρακες ζούμε , χωρίς πρωτεΐνη όχι,δηλαδή αν φας 2000 θερμίδες παράδειγμα που ειναι η συντήρηση σου απο ζάχαρη για χ διάστημα θα πεθάνεις. 2000 θερμίδες απο carbs only. Αν τις φας απο πρωτεΐνη το πολύ πολύ να στεγνώσεις απο νερά (όχι στους μυς αν τρως μια στο τόσο αλάτι) και να μη μπορείς να ενεργηθείς .Ανετα κάποιος ζει με λαχανικά , λιπαρά,  κρέας only, αλλα κανείς δεν το κάνει. 

 

 οτι χρειάζονται οι carbs χρειάζονται αλλα μέχρι ενα σημείο, δεν ειναι απαραίτητοι. Το καλύτερο ειναι να βρει ο καθένας το δικό του sweet spot, να μην τρώει ούτε πολλούς ούτε λίγους για να μπορεί να λειτουργήσει και στη ζωή του εκτός gym.

Προσωπικά τρώω φθηνό φαγητό , απλό μέχρι αηδίας που δεν μου τρώει ούτε 5 λεπτά τη μέρα για μαγείρεμα και έχω αποτέλεσμα που δεν έχουν άλλοι με τρελές φόρμουλες , σε φάση να μετράνε με χρονόμετρο το rest ανάμεσα στα set (λολ , το είδα κ αυτό) . 

 

ofc αυτά ειναι πράγματα που δεν τα κάνεις όλο το χρόνο κ όταν ο άλλος ειναι 17-18-20% bf αρκεί να φάει ισορροπημένα υποθ και θα είναι κομπλέ , δεν υπάρχει λόγος για φόρμουλες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...