Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

διαφωνώ , οι υδατάνθρακες δεν ειναι το ίδιο σημαντικοί ,χωρίς υδατάνθρακες ζούμε , χωρίς πρωτεΐνη όχι,δηλαδή αν φας 2000 θερμίδες παράδειγμα που ειναι η συντήρηση σου απο ζάχαρη για χ διάστημα θα πεθάνεις. 2000 θερμίδες απο carbs only. Αν τις φας απο πρωτεΐνη το πολύ πολύ να στεγνώσεις απο νερά (όχι στους μυς αν τρως μια στο τόσο αλάτι) και να μη μπορείς να ενεργηθείς .Ανετα κάποιος ζει με λαχανικά , λιπαρά,  κρέας only, αλλα κανείς δεν το κάνει.  

 

Φίλε μου από που προκύπτει αυτό? Υπάρχουν εξτρεμιστικές δίαιτες (πχ μόνο φρούτα κτλ) που αν και ηλίθιες δεν πεθαίνει κανείς. Ζημιά θα κάνεις επίσης αν είσαι με κετο για παρατεταμένο διάστημα, γιαυτό όσοι κάνουν κετο κάνουν κύκλους. 

 

Η κύρια πηγή ενέργειας optimized για τον οργανισμό μας είναι ο υδατάνθρακας. Extreme χαμηλή κατανάλωση υδατάνθρακα έχει πάντα παρενέργειες (έλλειψη όρεξης, ενέργειας, μειωμένες επιδώσεις)

 

Στο τζάκι σου μπορείς να πετάξεις και ξύλα, μπορείς να πετάξεις και πλαστικό, θα καούνε και τα 2 αλλά το τζάκι είναι φτιαγμένο για ξύλο, if you know what I mean

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Φίλε μου από που προκύπτει αυτό? Υπάρχουν εξτρεμιστικές δίαιτες (πχ μόνο φρούτα κτλ) που αν και ηλίθιες δεν πεθαίνει κανείς.

 

Ζημιά θα κάνεις επίσης αν είσαι με κετο για παρατεταμένο διάστημα, γιαυτό όσοι κάνουν κετο κάνουν κύκλους. 

ποιος σου είπε οτι τα φρούτα δεν έχουν πρωτεΐνη ? γράφω για ζάχαρη = 0 πρωτεΐνη και φυσικά δε μιλάω για διάστημα μιας εβδομάδας

υπάρχουν άτομα που ανταποκρίνονται στην κετο και απο τη στιγμή που μπήκαν δεν βγαίνουν ποτέ και άλλοι που δεν αντέχουν 

προσωπικά την δοκίμασα στο παρελθόν και δεν μ αρέσει 

 

εδώ και ο λόγος που θα πεθάναμε αν δεν καταναλώναμε ξανά πρωτεΐνη 

κοίταξα μην είχα το link απο παλιά αλλα δεν το είχα ,το ίδιο κάνει λίγο πολύ το ίδιο εξηγεί για να μη γράφω και κείμενο ;)

 

μπορούμε να ζήσουμε μέχρι 70 μέρες πάνω κάτω χωρίς , μετά γινόμαστε εμείς πρωτεΐνη για τη μαμα φύση 

 

 

 

We can live a whole lifetime (after infancy) without eating any carbohydrate, and we can live for 6 months or more without eating any fat, depending on how much fat we have on our bodies to begin with.  However, we have no way to store proteins and can only live for a maximum of 70 days without eating any protein.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

refeed & pleasure 

αλλα αυτή τη φορά δεν θα παίζουν πίτσες , τα σιχάθηκα όλα στο bulk , θα δω τι σαβουρα θα τρώω, οτι θα τρώω παγωτά αυτό ειναι σίγουρο  

 

και ξέχασα να πω πως το refeed ηταν σε διάστημα 2 ωρών , όχι μέσα στη μέρα. 

διαφωνώ , οι υδατάνθρακες δεν ειναι το ίδιο σημαντικοί ,χωρίς υδατάνθρακες ζούμε , χωρίς πρωτεΐνη όχι,δηλαδή αν φας 2000 θερμίδες παράδειγμα που ειναι η συντήρηση σου απο ζάχαρη για χ διάστημα θα πεθάνεις. 2000 θερμίδες απο carbs only. Αν τις φας απο πρωτεΐνη το πολύ πολύ να στεγνώσεις απο νερά (όχι στους μυς αν τρως μια στο τόσο αλάτι) και να μη μπορείς να ενεργηθείς .Ανετα κάποιος ζει με λαχανικά , λιπαρά,  κρέας only, αλλα κανείς δεν το κάνει. 

 

 οτι χρειάζονται οι carbs χρειάζονται αλλα μέχρι ενα σημείο, δεν ειναι απαραίτητοι. Το καλύτερο ειναι να βρει ο καθένας το δικό του sweet spot, να μην τρώει ούτε πολλούς ούτε λίγους για να μπορεί να λειτουργήσει και στη ζωή του εκτός gym.

Προσωπικά τρώω φθηνό φαγητό , απλό μέχρι αηδίας που δεν μου τρώει ούτε 5 λεπτά τη μέρα για μαγείρεμα και έχω αποτέλεσμα που δεν έχουν άλλοι με τρελές φόρμουλες , σε φάση να μετράνε με χρονόμετρο το rest ανάμεσα στα set (λολ , το είδα κ αυτό) . 

 

ofc αυτά ειναι πράγματα που δεν τα κάνεις όλο το χρόνο κ όταν ο άλλος ειναι 17-18-20% bf αρκεί να φάει ισορροπημένα υποθ και θα είναι κομπλέ , δεν υπάρχει λόγος για φόρμουλες 

Συμφωνώ με αυτό που είπε ο Άλεξ αλλά ξέχασα να ξεκαθαρίσω κι εγώ ότι μίλαγα για περίοδο cut...εκεί, οι υδατάνθρακες είναι super σημαντικοί. 

 

Προφανώς δεν μιλάω ούτε εγώ ούτε και ο Άλεξ υποθέτω για τις ακρότητες που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτό που είπε ο Άλεξ αλλά ξέχασα να ξεκαθαρίσω κι εγώ ότι μίλαγα για περίοδο cut...εκεί, οι υδατάνθρακες είναι super σημαντικοί. 

ε ρίξε μια ματιά στο post μου έβαλα κ links για study ;)

 

σχετικά με τους carbs εξαρτάται πόσους εννοείς , γιατι αυτό το έχω ακούσει κ απο άλλους και οτι η πρωτεΐνη δεν ειναι σημαντική κλπ , αλλα μετά το cut τους είχαν μείνει μισοί ..(δεν μιλάω για άτομα που είχαν noob muscle ή ήθελαν να χάσουν λίγα κιλάκια , μιλάμε για cut.)

ο σκοπός δεν ειναι ούτε να χάσεις ότι μυς έβαλες ούτε να μη μπορείς να βγάλεις προπόνηση , να βρεις το σημείο που ειναι για εσένα προσωπικά ιδανικό.

 

και για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία μην γράφουμε τζάμπα κείμενα :P, το είπα καθαρά σαν υπόθεση , δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος τόσο ηλίθιος να τρέφεται με ζάχαρη , εκτός αν έχει αποκλειστεί κάτω απο συντρίμμια παρέα με κούτες ζάχαρης και προσπαθεί να επιβιώσει lol

 

αλλα όπως σας είπα , χωρίς πρωτείνη δεν ζει ο άνθρωπος πάνω απο 70-70κάτι μέρες, χωρίς υδατάνθρακα ζει μια ζωή. (άσχετο οτι δεν κάνει για αθλητή το 0 carbs) , η υγεία του ανθρώπου δεν θα έχει προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρίξε μια ματιά στο post μου έβαλα κ links για study ;)

 

σχετικά με τους carbs εξαρτάται πόσους εννοείς , γιατι αυτό το έχω ακούσει κ απο άλλους και οτι η πρωτεΐνη δεν ειναι σημαντική κλπ , αλλα μετά το cut τους είχαν μείνει μισοί ..

ο σκοπός δεν ειναι ούτε να χάσεις ότι μυς έβαλες ούτε να μη μπορείς να βγάλεις προπόνηση , να βρεις το σημείο που ειναι για εσένα προσωπικά ιδανικό.

 

και για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία , το είπα καθαρά σαν υπόθεση , δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος τόσο ηλίθιος να τρέφεται με ζάχαρη , εκτός αν έχει αποκλειστεί κάτω απο συντρίμμια παρέα με κούτες ζάχαρης και προσπαθεί να επιβιώσει lol

 

αλλα όπως σας είπα , χωρίς πρωτείνη δεν ζει ο άνθρωπος πάνω απο 70-70κάτι μέρες, χωρίς υδατάνθρακα ζει μια ζωή. (άσχετο οτι δεν κάνει για αθλητή το 0 carbs , η υγεία του ανθρώπου δεν θα έχει προβλήματα)

Εγώ αυτό που λέω είναι απλό. Να μην κόβουμε υδ/ακες λες και είναι αυτοί που μας λιπώνουν και σε cut να βρούμε το sweet spot όπου χάνουμε το λίπος που θέλουμε αλλά παράλληλα καταναλώνουμε και όσο δυνατόν περισσότερους υδ/ακες μπορούμε τότε.

 

Και just for fun εδώ μία έρευνα (http://ajcn.nutrition.org/content/65/4/908.full.pdf) όπου συνέκριναν 43% των total calories vs 4% των total calories από ζάχαρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε όλοι συμφωνούμε σε αυτά που μας αφορούν , το θέμα διαφωνίας ήταν πως δεν ειναι το ίδιο απαραίτητα για να ζήσει ο άνθρωπος , λες να κόβω τελείως τους carbs μου κ εγώ?? κάτω απο 150 δεν πάω :P
τέτοιες έρευνες είναι καλές αλλα δεν μας αντιπροσωπευουν όλους , αν είμαστε ίδιοι θα τρώγαμε όλοι με συνταγές επιτυχίας και θα είμαστε για αγώνες 
αν όμως κάνουμε αυτό που είπα , δηλαδή να βρούμε τι δουλεύει καλύτερα για εμάς (χ ποσότητα απο τάδε πηγές carbs με βοηθάνε και χ ποσότητα απο τάδε πηγές με bloatάρουν ) και το εφαρμόσουμε θα ειναι το ιδανικό για εμάς προσωπικά.
εννοείτε πως το weight loss ειναι καθαρά calorie in calorie out (για αυτούς που μας διαβάζουν) αλλα τα υπόλοιπα θα παίξουν το ρόλο τους στο αποτέλεσμα που εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και γιαυτό το θέμα της διατροφής θα πρέπει να προσεγγίζεται διαφορετικά απο τον καθένα προσωπικά.
 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε όλοι συμφωνούμε σε αυτά που μας αφορούν , το θέμα διαφωνίας ήταν πως δεν ειναι το ίδιο απαραίτητα για να ζήσει ο άνθρωπος , λες να κόβω τελείως τους carbs μου κ εγώ?? κάτω απο 150 δεν πάω :P

Χαχα...το θέμα διαφωνίας είναι κάτι που ποτέ δεν διαφωνήσαμε :-D . Ποτέ δεν είπα απαραίτητα για ζωή. 

 

Τέσπα...τα ίδια λέμε και συμφωνούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oh yes και sorry αν δεν πιάνω vibe αλλα ειμαι σε δίαιτα!!!!!!!!!!
χχαχαχαχ , κλασικά 

μιας κ είπα δίαιτα ,τώρα στο cuting νιώθω ποιο ωραία , έφυγε ενα βάρος απο πάνω μου παρόμοιο με όταν έκοψα το κάπνισμα 
next time θα αρχίσω bulk Οκτώβρη να το πάω slow n steady για lean gains , καλό ηταν για πείραμα αλλα δεν μου πάει
btw μετά την πρώτη εβδομάδα diet είμαι μεσα στην ενέργεια κ την όρεξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw μετά την πρώτη εβδομάδα diet είμαι μεσα στην ενέργεια κ την όρεξη 

Είναι μέχρι να συνηθίσεις την μετάβαση.

Εγώ βρήκα ευκαιρία το πάσχα και έκανα λίγο bulking (ανέβηκα 2-3 κιλά σχετικά καλά+κόβοντας το αερόβιο) και σιγά σιγά θα αρχίσω πάλι το πρόγραμμά μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος σου είπε οτι τα φρούτα δεν έχουν πρωτεΐνη ? γράφω για ζάχαρη = 0 πρωτεΐνη και φυσικά δε μιλάω για διάστημα μιας εβδομάδας

υπάρχουν άτομα που ανταποκρίνονται στην κετο και απο τη στιγμή που μπήκαν δεν βγαίνουν ποτέ και άλλοι που δεν αντέχουν 

προσωπικά την δοκίμασα στο παρελθόν και δεν μ αρέσει  

 

τι εννοείς δηλαδή, να ζει κάποιος μόνο με ζάχαρη? Σχεδόν όλες οι τροφές έχουν μια μικρή ποσότητα πρωτεΐνης όπως και τα λαχανικά που τρως σε κετο εχουν πολυ μικρή ποσότητα απο carbs. 

 

Μιλάω για πιο ρεαλιστικές καταστάσεις.

 

Επίσης η λογική - το "1" είναι σημαντικότερο στην καθημερινή διατροφή σου από το "2" γιατί χωρίς το 1 δεν ζεις, οπότε μείωσε το "2" όσο μπορείς δεν την βρίσκω σωστή .  Το "1" ίσως είναι πιο σημαντικό για την επιβίωση, αυτό δεν δικαιολογεί τον περιορισμό του "2" στο minimum σε μια σωστή διατροφή (κάτι διαφορετικό από την επιβίωση).

 

πχ τα φρούτα /λαχανικά δεν είναι απαραίτητα για επιβίωση, ζούμε χωρίς να φάμε ποτέ ούτε ένα φρούτο αν χρειαστεί. Αυτό δεν δικαιολογεί να πούμε "κόψε τα φρούτα όσο μπορείς"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς δηλαδή, να ζει κάποιος μόνο με ζάχαρη? Σχεδόν όλες οι τροφές έχουν μια μικρή ποσότητα πρωτεΐνης όπως και τα λαχανικά που τρως σε κετο εχουν πολυ μικρή ποσότητα απο carbs. 

 

Μιλάω για πιο ρεαλιστικές καταστάσεις.

 

Επίσης η λογική - το "1" είναι σημαντικότερο στην καθημερινή διατροφή σου από το "2" γιατί χωρίς το 1 δεν ζεις, οπότε μείωσε το "2" όσο μπορείς δεν την βρίσκω σωστή .  Το "1" ίσως είναι πιο σημαντικό για την επιβίωση, αυτό δεν δικαιολογεί τον περιορισμό του "2" στο minimum σε μια σωστή διατροφή (κάτι διαφορετικό από την επιβίωση).

 

πχ τα φρούτα /λαχανικά δεν είναι απαραίτητα για επιβίωση, ζούμε χωρίς να φάμε ποτέ ούτε ένα φρούτο αν χρειαστεί. Αυτό δεν δικαιολογεί να πούμε "κόψε τα φρούτα όσο μπορείς"

ζάχαρη είπα , όχι σάκχαρα 

 

 

index2b_r4_c4.jpg

 

 

κ αυτό που είπα ηταν σωστό απλά ακόμα δεν καταλάβατε τι είπα αν και ηταν ξεκάθαρο 

θα το γράψω σε μια πρόταση. 

 

Η πρωτεΐνη ειναι σημαντικότερη για τον άνθρωπο απο τους υδατάνθρακες γιατι χωρίς αυτή πεθαίνει , σε αντίθεση με τους υδατάνθρακες που χωρίς αυτούς ζει .

 

αυτό είπα και έδωσα και links να το υποστηρίξω γιατι ειναι αυτονόητο και μου έκανε εντύπωση να μην το γνωρίζεις (αλλα μάλλον κατάλαβες λάθος αφού το γράφεις και ο ίδιος στο ποστ σου)

τα υπόλοιπα σχετικά με το τι θα πρέπει να κάνουμε και τι όχι , τι μπορούμε να κάνουμε και τι όχι δεν έχουν καμία σχέση γιατι δεν αναφέρθηκα σε αυτά. Η διαφωνία μου ηταν πάνω σε αυτό που λέω στην πρόταση και μόνο και το λέει η ίδια η επιστήμη. 

 

σχετικά με τη διατροφή το τι ειναι σωστό κ τι όχι δεν έχω καμία διάθεση να έρθω σε αντιπαραθέσεις γιατι ότι έχω να κάνω το κάνω και με επιτυχία οπότε είμαι ευχαριστημένος , δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι , ο καθένας κάνει οτι πιστεύει κ έχει κ το ανάλογο αποτέλεσμα , οπότε τζάμπα γράφουμε κ ξαναγράφουμε , δεν υπάρχει κάποια διαφωνία σχετικά με τη διατροφή αλλα σχετικά με το οτι η πρωτεΐνη ειναι το σημαντικότερο πράγμα στη διατροφή μας και μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική αν κάποιος τρέφεται μόνο με σκόνη πρωτεΐνης και νερό πιστεύεις θα ζήσει για πολύ? (δεν το γνωρίζω συγκεκριμένα αλλά δεν νομίζω να ζήσει για πάρα πολύ καιρό). 

 

Το παράδειγμα "κάποιος που τρώει μόνο ζάχαρη" δεν μου λέει κάτι λοιπόν ως fact :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry π εμμένω στο θέμα, αλλά αυτά τα sociall arenas-joe weider, ειναι καλά; υπάρχει ένα στη νέα ιωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική αν κάποιος τρέφεται μόνο με σκόνη πρωτεΐνης και νερό πιστεύεις θα ζήσει για πολύ? (δεν το γνωρίζω συγκεκριμένα αλλά δεν νομίζω να ζήσει για πάρα πολύ καιρό). 

 

Το παράδειγμα "κάποιος που τρώει μόνο ζάχαρη" δεν μου λέει κάτι λοιπόν ως fact :)

φυσικά και αν κάποιος τρέφεται με σκόνη πρωτεΐνης και νερό θα ζήσει, όποιος πιστεύει το αντίθετο προφανώς και δεν έχει ιδέα τι ειναι η σκόνη πρωτεΐνης. Θα ζήσει που λες , με τον ίδιο τρόπο που ζουν και οι άρρωστοι που δεν μπορούν να φάνε τίποτα άλλο εκτός απο πρωτεΐνη σε ζελέ ή υγρό και τους κρατάνε στη ζωή για μήνες. Η πρωτείνη ειναι πρωτείνη είτε ειναι αυγό είτε ειναι γάλα είτε ειναι "σκόνη"

 

γιατί κολλάς στη ζάχαρη ρε μαν ? έδωσα ενα παράδειγμα καθαρού υδατάνθρακα για ενα υποθετικό σενάριο στον bosei 

δε θέλω να πιστέψω οτι κάθεσαι τώρα και τα γράφεις στα σοβαρά όλα αυτά , μάλλον δεν δέχεσαι να παραδεχθείς οτι το αρχικό σου reply ηταν λάθος 

τέσπα , βαρέθηκα , δεν έχει κ νόημα, ο bosei κατάλαβε τι του είπα κ μ αρκεί  :-) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και αν κάποιος τρέφεται με σκόνη πρωτεΐνης και νερό θα ζήσει, όποιος πιστεύει το αντίθετο προφανώς και δεν έχει ιδέα τι ειναι η σκόνη πρωτεΐνης. Θα ζήσει που λες , με τον ίδιο τρόπο που ζουν και οι άρρωστοι που δεν μπορούν να φάνε τίποτα άλλο εκτός απο πρωτεΐνη σε ζελέ ή υγρό και τους κρατάνε στη ζωή για μήνες. Η πρωτείνη ειναι πρωτείνη είτε ειναι αυγό είτε ειναι γάλα είτε ειναι "σκόνη"

 

γιατί κολλάς στη ζάχαρη ρε μαν ? έδωσα ενα παράδειγμα καθαρού υδατάνθρακα για ενα υποθετικό σενάριο στον bosei 

δε θέλω να πιστέψω οτι κάθεσαι τώρα και τα γράφεις στα σοβαρά όλα αυτά , μάλλον δεν δέχεσαι να παραδεχθείς οτι το αρχικό σου reply ηταν λάθος 

τέσπα , βαρέθηκα , δεν έχει κ νόημα, ο bosei κατάλαβε τι του είπα κ μ αρκεί  :-) 

 

 

να βρούμε ένα πειραματόζωο να δούμε ... είμαι πραγματικά περίεργη να δω τελικά τι θα απογίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...