Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άσε τον τύπο τι σου λέει, είσαι κομπλέ με το ποσοστό πρωτεϊνης εφόσον θες να αυξήσεις μάζα και προφανώς δεν θα δώσεις σε λιπαρά up τώρα αλλά σε carbs απαραίτητα για να έχεις ενέργεια και να βάλεις μύες 

συνηθισμένο split marcos είναι τα 50/30/20 δες εδώ http://macronutrientcalculator.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεδομένου ότι είσαι αρχάριος, είθισται ένας αρχάριος να ζυγίζει την τροφή του και να κινείται βάση αυτής με τον υπολογισμό των μακροθρεπτικών από προγράμματα του διαδικτύου myfitnesspal (κ.α)

γενικά κινείσαι σε μη επεξεργασμένες τροφές και σε κάθε γεύμα να έχεις από μια πηγή π/υ/λ 

προσοχή όχι λίπος στο γεύμα μετά την προπόνηση. 

την πρωτεϊνη τη διαμοιράζεις ισόποσα στα γεύματά σου και τον υδατάνθρακα κινείσαι από το πρώτο γεύμα (πρωινό) με μια καθοδική πορεία έως το τελευταίο γεύμα (βραδινό) - λογικό γιατί το βράδυ δεν χρειάζεσαι την ενέργεια του υδατάνθρακα 

μη μπλέκεις με γ/δ από τώρα θα χάσεις την μπάλα (υπάρχουν απόψεις που ο γ/δ μειώνεται με την παράλληλη λήψη πρωτεϊνικής τροφής.

γενικά να αποφεύγεις πηγές σακχάρων. τα φρούτα καλό θα είναι να τα έχεις στα πρώτα γεύματά σου ή στο γεύμα πριν την προπόνηση. 

 

Thanks! Ωραίο το myfitnesspal, με "έψησε" :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επειδή τα χω κάνει μαντάρα πάλι στο κεφάλι μου με τη διατροφή.

 

ένας μου είπε ότι 160-180γρ πρωτεινη στο βάρος μου είναι τρελή υπερβολή.

 

πως θα τα χωρίζατε; με ενδιαφέρει muscle growth και fat loss στα περιφεριακό από τη κοιλίτσα..

 

πως μπορώ γενικά να τα υπολογίζω ανάλογα με το στόχο μου;

 

 

Κατά την γνώμη μου καλά σου είπε. Αν βγάλεις personal preferences κτλπ και μείνεις μόνο στο αν θα έχεις ίδια μυική ανάπτυξη 130 vs 180 grams τότε το ίδιο θα είναι. Αλλά φυσικά παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο στο set-άρισμα των macros, όχι μόνο το muscle building potential.

 

Όσον αφορά το muscle growth και παράλληλα fat loss. Μπορείς να πετύχεις εν μέρει αυτό που θες αλλά όχι έτσι όπως το σκέφτεσαι. Το muscle growth απαιτεί πλεόνασμα θερμίδων ή έστω σε αρχάριο maintenance calories. Το fat loss χρειάζεται έλειμμα θερμίδων. Οπότε καταλαβαίνεις είναι σαν να θες να πας και στον Βορρά και στο Νότο  

 

Αλλά. αυτό που μπορείς να πετύχεις είναι να βάλεις μυς με ένα rate που δεν θα σου βάζει πολύ λίπος, οπότε θα φαίνεσαι πιό καθαρός. 

συνηθισμένο split marcos είναι τα 50/30/20 δες εδώ http://macronutrientcalculator.com/

Και σε βγάζει κάτι macros, πρωτείνης ειδικά λες και είσαι 130 κιλά Mr. Olympia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το muscle growth και παράλληλα fat loss. Μπορείς να πετύχεις εν μέρει αυτό που θες αλλά όχι έτσι όπως το σκέφτεσαι. Το muscle growth απαιτεί πλεόνασμα θερμίδων ή έστω σε αρχάριο maintenance calories. Το fat loss χρειάζεται έλειμμα θερμίδων. Οπότε καταλαβαίνεις είναι σαν να θες να πας και στον Βορρά και στο Νότο  

 

Αλλά. αυτό που μπορείς να πετύχεις είναι να βάλεις μυς με ένα rate που δεν θα σου βάζει πολύ λίπος, οπότε θα φαίνεσαι πιό καθαρός. 

Και σε βγάζει κάτι macros, πρωτείνης ειδικά λες και είσαι 130 κιλά Mr. Olympia

 

Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες. Συμφωνώ με το τελευταίο 100%, ΟΚ δεν περιμένω να στεγνώσω και να βάζω και μυς αλλα όσο μπορώ από τη πλευρά μου να βάζω καπια κιλά όσο ποιο καθαρά γίνεται..

 

Τι με συμβουλεύεις κατά αυτό το τρόπο να κάνω στη διατροφή μου; έχεις εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες. Συμφωνώ με το τελευταίο 100%, ΟΚ δεν περιμένω να στεγνώσω και να βάζω και μυς αλλα όσο μπορώ από τη πλευρά μου να βάζω καπια κιλά όσο ποιο καθαρά γίνεται..

 

Τι με συμβουλεύεις κατά αυτό το τρόπο να κάνω στη διατροφή μου; έχεις εμπειρία;

Βρίσκεις πόσες θερμίδες σου δίνουν πλέονασμα τέτοιο ώστε να έχεις αύξηση ~0,5 κιλό την εβδομάδα (ή λιγότερο αν θες να βάλεις πιό αργά βάρος, αν και σαι παίρνει εσένα να βάλεις όσα προτείνω). Μοιράζεις τα macros. Κάνεις track τα macros αυτά σε συνδυασμό με το βάρος σου και όπου χρειάζεται κάνεις προσαρμογές, μείωση/αύξηση ή διατήρηση θερμίδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις πόσες θερμίδες σου δίνουν πλέονασμα τέτοιο ώστε να έχεις αύξηση ~0,5 κιλό την εβδομάδα (ή λιγότερο αν θες να βάλεις πιό αργά βάρος, αν και σαι παίρνει εσένα να βάλεις όσα προτείνω). Μοιράζεις τα macros. Κάνεις track τα macros αυτά σε συνδυασμό με το βάρος σου και όπου χρειάζεται κάνεις προσαρμογές, μείωση/αύξηση ή διατήρηση θερμίδων. 

πες του όμως και πως να μοιράσει τα macros 

 

όσο για το link που έβαλα bosei στις δικιές μου θερμίδες ήταν εύστοχο. 

ναι αλλά και στις 180pr δεν έχει να χάσει τίποτα. όπως και γω που χτυπούσα ταβάνι 175 και μείωσα σε 150 δεν είδα διαφορά. απλά φροντίζω να είναι πάντα στο 2+ το σωματικού μου βάρους η π.  το κλειδί είναι στις άλλες δύο αναλογίες υ/λ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το σαββατοκύριακο παιζει να κοιμηθηκα πανω απο 22ωρες συνολικα.

 

Πηγα τζιμ τοσο ξεκουραστος και άνετος. Χαρηκα την προπονηση.

 

Γρος μηπως να αφησεις τα τρισετ κλπ. Επικεντρωσου σε μια ασκηση, αφου κανεις που κανεις πανω απο πεντε σετ κριμα να κοπανιεσαι σε διαφορετικες ασκησεις. Πιστευω οταν πεφτουν οι παλμοι σου και εισαι σε ηρεμια, να τρεμεις γιατι στρεσαρεις το νευρικο σου συστημα, θα πεσεις αποτομα.

 

Κρεατινη παιρνεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες του όμως και πως να μοιράσει τα macros 

 

όσο για το link που έβαλα bosei στις δικιές μου θερμίδες ήταν εύστοχο. 

ναι αλλά και στις 180pr δεν έχει να χάσει τίποτα. όπως και γω που χτυπούσα ταβάνι 175 και μείωσα σε 150 δεν είδα διαφορά. απλά φροντίζω να είναι πάντα στο 2+ το σωματικού μου βάρους η π.  το κλειδί είναι στις άλλες δύο αναλογίες υ/λ. 

Έτυχε να έχεις λίγες θερμίδες να παίξεις μπάλα. Εμένα με βγάζει 375γρ. πρωτείνη.

 

Μπορεί να έχει να χάσει κάτι στα 180γρ. πρωτείνης vs 130. Αυτά τα 50 grams θα μπορούσαν να πάνε υδ/ακα --> fuel για προπόνηση (αν και εδώ δεν είναι applicable όταν κάνει fasted προπόνηση αλλά λέμε τώρα).

 

Εγώ έναν αρχικό μπούσουλα μπορώ να δώσω στα macros.

 

Πρωτείνη: bodyweight * 1,8 εως 2,4 

Λιπαρά: bodyweight * 0,7 εως 1,2

Υδατάνθρακες: Ό,τι περισέψει

 

Αυτό όμως είναι ένας μπούσουλας. Μετά αρχίζουν τα personal preferences που έχουν μέσα 1002 παράγοντες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοτόπουλο Ζελιαλίδης είδα λίγο πριν και μου σηκώθηκε η τρίχα, ειλικρινά. Ξύπνησαν μνήμες φρίκης και απέχθειας.

 

Κατά τα άλλα, είναι τόση ακριβά τα αυγά; και μάλιστα ορνιθοτροφείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοτόπουλο Ζελιαλίδης είδα λίγο πριν και μου σηκώθηκε η τρίχα, ειλικρινά. Ξύπνησαν μνήμες φρίκης και απέχθειας.

 

Κατά τα άλλα, είναι τόση ακριβά τα αυγά; και μάλιστα ορνιθοτροφείου;

εδώ και τρία χρόνια ζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλ. να έχουν λίγο gh και λίγο testo μέσα να με βοηθήσουν plus, άνθρωπος είμαι και γω. 
όσο βορικό οξύ έχουν και τα ψάρια, απλά δεν ασχολούμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και τρία χρόνια ζω

Εντάξει, δε θα είχες πεθάνει κι όλας...

Φιλική συμβουλή, αγοράζετε ολόκληρα κοτόπουλα, προέρχονται από πιο υγιή ζώα.

 

Και μη σνομπάρετε τα επώνυμα, έχουν προδιαγραφές. Δεν είναι όλα ίδια.

Ακόμα και του lidl έχουν προδιαγραφές και πολύ αυστηρούς ελέγχους σε σχέση με του να μην πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δε θα είχες πεθάνει κι όλας...

Φιλική συμβουλή, αγοράζετε ολόκληρα κοτόπουλα, προέρχονται από πιο υγιή ζώα.

 

Και μη σνομπάρετε τα επώνυμα, έχουν προδιαγραφές. Δεν είναι όλα ίδια.

Ακόμα και του lidl έχουν προδιαγραφές και πολύ αυστηρούς ελέγχους σε σχέση με του να μην πω.

και στα δύο είδα κιβώτια με κότες "νιτσιάκος" 

αν είχα λεφτά, θα αγόραζα grillιερα με γκάζι και ψητά να μου ψήνει 7κιλά φιλέτα το μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αγόραζα grillιερα με γκάζι και ψητά να μου ψήνει 7κιλά φιλέτα το μήνα 

Εμενα δεν με φτανουν 7 κιλα το μηνα παντως και στο φαγητο ασυμφορος ειμαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...