Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυγά μπορεί να φάω και 3 την ημέρα ολόκληρα. Ποτέ δεν έχω διαχωρίσει κρόκο. Πρόσφατα που έκανα αιματολογικές όλα ήταν τέλεια. Καλύτερες από ποτέ. Άρα κομπλέ με το θέμα της χοληστερίνης.

 

Μάλιστα σε ένα βίντεο που είχα ποστάρει πιο παλιά εξηγούσε πως ο κρόκος εκτός από κακή, έχει και καλή χολιστερίνη για την ισορροπία. Εγώ θέμα μία φορά δεν είχα.

 

Εγώ μπορεί να φάω 4-6 ολόκληρα (6 μικρά ή 4 μεσαία/μεγάλα) κάθε μέρα όταν είναι το κύριο φαγητό μου (μεσημεριανό/βραδινό) και θα συμπληρώσω με λαχανικά κτλ

...αυτο βέβαια δεν συμβαίνει συχνά το πολύ 4-5 μέρες το μήνα να γινει αυτό.

 

Συνήθως τα παίρνω από το lidl που στις προσφορές του, βγαίνουν γύρω στα 0.20 το καθένα...στη λαϊκή δεν έχω αγοράσει ποτέ αυγά, δεν έχει τύχει βασικά...το ερχόμενο σάββατο θα ρίξω μια ματιά στις τιμες, αν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γι αυτο τωρα που έχω σταθεροποιηθεί σε σωστή προπονηςη, θα παρω πάλι whey

Πηρα σημερα 2 κουτια της ΟΝ  και για μια φιλη μου ,πανω που την ειχα κοψει 1 6μηνο  ξαναεπεσα στα σκληρα αυτος ειμαι .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα σημερα 2 κουτια της ΟΝ  και για μια φιλη μου ,πανω που την ειχα κοψει 1 6μηνο  ξαναεπεσα στα σκληρα αυτος ειμαι .

Ναι κι εγώ το παραδέχομαι , θα επιστρέψω μετά απο καιρό, δε δούλεψε η απεξάρτηση.

 

Παντως διάβασα καλα σχόλια για τη professional της scitec, οτι ειναι πολυ καλή η σοκολάτα, και σκέφτομαι να τη δοκιμάσω αντί της optimum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι να τα κανεις τα Ω εσυ που τρως ψάρι;

Δλδ τα Ω3 τα παιρνουν μονο εσυ δεν εχουν στην διατροφη τους το ψαρι?

Δεν εχω ξαναπαρει  και λεω να δοκιμασω δεν ξερω.Εσυ σαν πιο ειδικη τι λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε  να παρω Ω3?

Μαου αν ζεις   και δεν εγινες bits and bytes  απαντα .

 

Σε προηγούμενη συζήτηση είχα συγκεντρώσει κάποιες πληροφορίες, μπορείς να δεις σχετικά εδώ

http://www.insomnia.gr/topic/251324-das-fitness-thread/page-3058?do=findComment&comment=55180704

 

Είναι πιο πολύπλοκο το θέμα για τους άνδρες, ρίξε μια ματιά στους συνδέσμους που έχω παραθέσει εκεί.

 

Παράθεση

 

 

 

Η βιβλιογραφία καταγράφει σημαντικές αποκλίσεις επί τούτου, αλλά η επαρκής έως και η συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη για υγιείς ενηλίκους είναι

- από 160mg (κατώτερα κλιμάκια Επαρκούς Πρόσληψης - μη ενδεικτικής έλλειψης)

έως 600mg (ανώτερα κλιμάκια Συνιστώμενης Πρόσληψης)

...πάντα μιλάμε για άθροισμα και των δύο, EPA+DHA

 

...για τις γυναίκες, αυτά τα ποσοστά είναι χαμηλότερα...

 

...μπορείς να δεις μια συμπυκνωμένη σαφή αναφορά εδώ ή μια λεπτομερέστερη και αναλυτικότερη εδώ (σελ. 35-38260-265)

...εξαιρετικά χρήσιμη έκθεση η τελευταία, κι όχι μόνο για τα λιπαρά οξέα, αλλά συνολικά για τη διατροφή και τα συστατικά της.

 

Για να χρειάζεται κάποιος παραπάνω, θα πρέπει να εμπίπτει σε ειδικές κατηγορίες πχ

εγκυμονούσα ή θηλάζουσα μητέρα (DHA)

κατάθλιψη (εδώ ενδιαφέρει κυρίως η EPA)

καρδιακά νοσήματα (DHA)

- κ.α.

 

...δεν είναι όμως όλες οι αναφορές θετικές...

 

Οι μελέτες δεν έχουν δώσει οριστικά συμπεράσματα, ωστόσο υψηλά επίπεδα πρόσληψης Ω3 λιπαρών έχουν βρεθεί να συνδέονται με

αυξημένη αιμορραγία

καρκίνο του προστάτη στους άνδρες.

 

Σημειώνω εδώ γενικά ότι υπάρχουν δύο κύρια είδη Πολυακόρεστων Λιπαρών Οξέων

- Το Λινολεϊκό Οξύ (Linoleic Acid = LA) ή αλλιώς Ωμέγα 6

- Το Αλφα-Λινολενικό Οξύ (Alpha-Linolenic Acid = ALA) ή αλλιώς Ωμέγα 3,

-- και σ' αυτήν την ευρύτερη κατηγορία μπορούν τυπικά να ενταχθούν και τα Long-Chain Λιπαρά EPA, DHA, DPA

 

Για το ALA η συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη για τους ενηλίκους είναι γύρω στο 1,1-1,6g από τα οποία μπορεί μόνο το 1/3 ή λιγότερο να παρέχεται από τον συνδυασμό EPA+DHA

 

Η συνιστώμενη αναλογία Λινολεϊκού - Λινολενικού επίσης ποικίλλει ιδιαίτερα στη βιβλιογραφία και για τους ενήλικες κυμαίνεται μεταξύ 10:1 έως 5:1 (και πιο ακραία νούμερα, αλλά πολύ ακραία ίσως)

 

​Και μερικοί επιπλέον "μπόνους σύνδεσμοι" για τους διερευνητικούς

Determination of the optimal ratio of linoleic acid to α-linolenic acid in infant formulas

Long chain omega-3 fatty acids and cardiovascular disease: a systematic Review

Intake of Long-Chain ω-3 Fatty Acids From Diet and Supplements in Relation to Mortality

Diet and lifestyle recommendations revision 2006: a scientific statement from the American Heart Association Nutrition Committee

A systemic review of the roles of n-3 fatty acids in health and disease

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τα Ω3 τα παιρνουν μονο εσυ δεν εχουν στην διατροφη τους το ψαρι?

Δεν εχω ξαναπαρει και λεω να δοκιμασω δεν ξερω.Εσυ σαν πιο ειδικη τι λες ?

Υποτίθεται πως αν τρως "παχιά" ψάρια σε εβδομαδιαία βάση δεν έχεις ανάγκη συμπληρώματος. Επειδή ειναι πολυ χρήσιμα λιπαρά οξέα και βοηθούν τον οργανισμό ποικιλοτρόπως, εγώ ειμαι υπέρ της λήψης τους άνα διαστήματα. Προςωπικα εν παίρνω γιατί δεν έχω βρει μικρού μεγέθους κάψουλα.

Μη διανοηθείς Παντως να παρεις κανα ψαρόλαδο, μια κουτάλια θα πιεις 3 φορές θα τα βγάλεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 foam rollers είχε το τζιμ εξαφανιστήκανε...

μάλλλον παρασκευη θα πάω για μασάζ αποθεραπεία ποδια πλάτες χερια είναι τιγκαρισμένα.

ιδίως deadlifts σήμερα ένα σετx3 που έκανα 107.5 (κατέβασα μετά στα 100) τα είδαν όλα τα τετρακέφαλα.

 

από την άλλη βδομάδα σταματάω τα wide grip deadlifts και το βάρος που χω από κάτω για ύψος και θα ξεκινήσω κανονικό αντρίκιο deadlift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδίως deadlifts σήμερα ένα σετx3 που έκανα 112.5 (κατέβασα μετά στα 100) τα είδαν όλα τα τετρακέφαλα.

 

Πως κάνεις άρσεις και τα είδαν τα τετρακέφαλα ? Μήπως κατεβάζεις πάρα πολύ τα ισχία σου ?

 

 

 

 

από την άλλη βδομάδα σταματάω τα wide grip deadlifts και το βάρος που χω από κάτω για ύψος και θα ξεκινήσω κανονικό αντρίκιο deadlift.

Εννοείς κάνεις τόσο καιρό snatch grip deadlifts (δες βίντεο να επιβεβαιώσεις) ? Αν ναι γιατί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κάνεις άρσεις και τα είδαν τα τετρακέφαλα ? Μήπως κατεβάζεις πάρα πολύ τα ισχία σου ?

 

 

Εννοείς κάνεις τόσο καιρό snatch grip deadlifts (δες βίντεο να επιβεβαιώσεις) ? Αν ναι γιατί ?

 

 

τα κατεβάζω αρκετά.

γενικά είμαι αρκετά πιασμένος αυτό το καιρο παντού. δλδ τα quads δεν συμετέχουν για να σηκώσεις το βάρος θες να μου πεις; επειδή το wide grip σε χώνει ποιο μέσα από το ξεκίνημα (δλδ σε βάζει σε μια θέση squat) ένα μεγάλο φορτίο το παίρνουν και τα quads μαζί με τους γλουτούς.

 

νιώθω πως δουλεύει περισσότερο τη πλάτη μου, + ότι η διαφοροποίηση του  grip δίνει και περισσότερη έμφαση εκεί. επίσης πιστεύω με το wide grip δυναμώνεις ποιο γρήγορα. (γνώμη μου)

 

γι αυτό ξεκίνησα με widegrip να δυναμώσω όσο μπορώ τη πλάτη (και hamstrings δουλεύει αρκετά) και μετά να ξεκινήσω τα κανονικά deadlifts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...