Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πατέρας μου έχει κότες... και φέρνει σπίτι αυγά. προφανώς δεν περνάνε λάμπες παστερίωσης κτλ...
φοβάμαι να τα φάω λόγω σαλμονέλας. τι μπορώ να κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ο πατέρας μου έχει κότες... και φέρνει σπίτι αυγά. προφανώς δεν περνάνε λάμπες παστερίωσης κτλ...

φοβάμαι να τα φάω λόγω σαλμονέλας. τι μπορώ να κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

Να τα στελνεις σε μενα που δεν εχω τετοια προβληματα .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πατέρας μου έχει κότες... και φέρνει σπίτι αυγά. προφανώς δεν περνάνε λάμπες παστερίωσης κτλ...

φοβάμαι να τα φάω λόγω σαλμονέλας. τι μπορώ να κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

Να τα δωσεις στον Φωτη και να παρεις απο την λαικη με 20 λεπτα το ενα!:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα βραζεις καλα

Δεν τα βράζω συνήθως, τα ρίχνω στο αντικολλητικό. 

όταν θέλω να τα βράσω, τα βάζω στον βραστήρα αυγών και επιλέγω να γίνουν σφικτά. 

Μη κοροιδεύετε ρε, φοβάμαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H keto διατροφή περιλαμβάνει ελάχιστους υδατάνθρακες, και η πνευματική εργασία - που για μένα είναι ύψιστη προτεραιότητα να βγαίνει το πρόγραμμα, ήτοι συνηθέστερα 10-11 ώρες την ημέρα και πολλές φορές 16ώρες/ημέρα - χρειάζεται γλυκόζη... 

δεν έχω χρόνο να σου εξηγήσω πάνω στο θέμα(ψάξτο λίγο) αλλα η keto βοηθάει στην πνευματική εργασία , θα σου δώσει την πνευματική διαύγεια που χρειάζεσαι , δεν κάνει όμως για μυική υπερτροφία . 

 

Για να στο πω απλά ο εγκέφαλος σου μετά τις 4-5 μέρες θα αρχίσει να δουλεύει με κετόνες και η κύρια πηγή σου θα είναι το λίπος που θα μετατρέπεται σε κετόνες. Η προυπόθεση βέβαια ειναι πως θα είσαι 100% σωστός σε αυτή. Δεν μιλάμε για low carb , αν δεν την κάνεις σωστά και σε πετάξει έξω απο την κέτοση το αποτέλεσμα θα ειναι να δίνεις στο σώμα σου λίπος το οποίο δεν θα ειναι πλέον η κύρια πηγή ενέργειας , δηλαδή θα έχεις επιστρέψει στην παλιά του κατάσταση , θα ψάχνει για γλυκόση , αλλα δεν θα βρίσκει όση χρειάζεται. Ο εγκέφαλος χρειάζεται περίπου 100γρ υδατάνθρακα τη μέρα για να λειτουργεί σωστά,οπότε αν τρως 60-70 δεν θα φτάνει ούτε για να λειτουργεί σωστά ο εγκέφαλος ούτε για να είσαι σε κέτοση και να λειτουργεί με αυτό που θα του δίνεις.

 

Γιαυτό στις περισσότερες περιπτώσεις δεν φταίει η διατροφή , φταίει οτι δεν την κάνουμε σωστά. Τρόποι υπάρχουν για να κάνουμε τα πάντα, όρεξη να υπάρχει και θέληση. Φυσικά το ποιο εύκολο κ ευχάριστο για όλους ειναι να κάνουν ένα break και να τρώνε τροφές "ευχαρίστησης" κάθε μέρα, σε ποιον δεν αρέσει? αλλα πιστεύεις πως άξιζε να πάρεις 10κιλά λίπος αν είχες μια εναλλακτική, έστω κ όχι τόσο διασκεδαστική ?

 

Δεν στην λέω ούτε είναι υποχρεωτικό να κάνεις κάτι τέτοιο , προσωπικά ΓΟΥΣΤΑΡΩ :-D  :-D το junk , το λέω ξεκάθαρα , ειναι απόλαυση και μάλιστα έκανα ότι έκανες κ εσύ τώρα στην εξεταστική μου ! είχα φτάσει σε πολύ καλό σημείο στη γράμμωση μου και αναγκάστηκα να το γυρίσω σε high carb , όμως εμένα με έπαιρνε να ανεβάσω υδατάνθρακα στα 500+ γρ τη μέρα και δεν με έπαιρνε να το γυρίσω σε keto 

 

Ιδέες δίνω , ίσως να μην ειναι οι κατάλληλες λύσεις για την δική σου περίπτωση αλλα ίσως τις δει κάποιος άλλος ! φυσικά και η δουλειές/σχολές μας έρχονται σε πρώτη μοίρα  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα βράζω συνήθως, τα ρίχνω στο αντικολλητικό. 

όταν θέλω να τα βράσω, τα βάζω στον βραστήρα αυγών και επιλέγω να γίνουν σφικτά. 

Μη κοροιδεύετε ρε, φοβάμαι ...

Φοβασαι αδικα.

 

1.Ποσα χρονια εχει κοτες ο πατερας?

2.Σε ποσους εχει δωσει αυγα?

3.Ποσοι επαθαν σαλμονελα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω πως έγραψα το κατεβατό γιατί ειναι άτομα, όπως η τοξοβόλος, που παίρνουν το νήμα απο την αρχή κι ίσως να τους φανεί παράξενη η αλλαγή. Μπορεί να ειναι η 4η χρονια που γυμνάζομαι αλλα ουσιαστικά ειναι η 1η αφού τα προηγούμενα τρία χρονια και λάθος γυμναζομουν και λάθος έτρωγα. Καλό ειναι να τα λέμε αύρα ωςτε κάποιοι να επωφεληθούν και να αποφύγουν τα δικά μας λάθη.

Ω ευχαριστώ που με σκέφτεστε, ακόμη χορτοφάγος είσαι για την ιστορία, δεν έχω φτάσει ακόμη στην αλλαγή. Σχολείο είναι αυτό το θέμα παιδιά, σας το έχω ξαναπεί. Πολλή γνώση μαζεμένη για κάποιον που έχει χρόνο κι όρεξη να μάθει. 

 

Μπαίνω κι εγώ δειλά δειλά στον τρίτο μήνα ενασχόλησης με τη γυμναστική (παιχνίδια για πολλούς από εσάς φυσικά), δύο μήνες που παλεύω κάπως πιο σοβαρά με διατροφή και τονίζω το κάπως, ξεφεύγω καμιά φορά προς τα πάνω ή προς τα κάτω, πρέπει να δουλέψω λίγο την πειθαρχία μου, δεν χάνω τουλάχιστον την άσκηση, εκεί είμαι κυρία. Περιμένω αποτελέσματα εξετάσεων που έκανα πρόσφατα να δω μήπως κάνω κάποιο λάθος σε οτιδήποτε αλλιώς συνεχίζω σε καλύτερο ρυθμό με στόχο να γίνει τρόπος ζωής πλέον. Ήταν μια σπουδαία απόφαση που πήρα με τη Δήμητρα για υποστήριξη η οποία με βοήθησε να κάνω την αρχή. Τώρα βέβαια θα δοκιμαστεί η διαχρονικότητα αυτής της απόφασης που ξεκινούν 10ωρα+ εργασίας. Δεν πειράζει, θα σκέφτομαι ότι ο Liverpool έκανε βαριά δουλειά 12 ώρες και δεν τις έχανε τις προπονήσεις του.  :P

 

ΥΓ: Δήμητρα, φοβάσαι άδικα. Σπάνια τρώω αυγά από s/m, είχαμε κότες για πολλά χρόνια και τώρα μας χαρίζουν οι γείτονες που έχουν εκείνοι κότες. Φάε άφοβα, ζούμε όλοι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ευχαριστώ που με σκέφτεστε, ακόμη χορτοφάγος είσαι για την ιστορία, δεν έχω φτάσει ακόμη στην αλλαγή. Σχολείο είναι αυτό το θέμα παιδιά, σας το έχω ξαναπεί. Πολλή γνώση μαζεμένη για κάποιον που έχει χρόνο κι όρεξη να μάθει. 

 

Μπαίνω κι εγώ δειλά δειλά στον τρίτο μήνα ενασχόλησης με τη γυμναστική (παιχνίδια για πολλούς από εσάς φυσικά), δύο μήνες που παλεύω κάπως πιο σοβαρά με διατροφή και τονίζω το κάπως, ξεφεύγω καμιά φορά προς τα πάνω ή προς τα κάτω, πρέπει να δουλέψω λίγο την πειθαρχία μου, δεν χάνω τουλάχιστον την άσκηση, εκεί είμαι κυρία. Περιμένω αποτελέσματα εξετάσεων που έκανα πρόσφατα να δω μήπως κάνω κάποιο λάθος σε οτιδήποτε αλλιώς συνεχίζω σε καλύτερο ρυθμό με στόχο να γίνει τρόπος ζωής πλέον. Ήταν μια σπουδαία απόφαση που πήρα με τη Δήμητρα για υποστήριξη η οποία με βοήθησε να κάνω την αρχή. Τώρα βέβαια θα δοκιμαστεί η διαχρονικότητα αυτής της απόφασης που ξεκινούν 10ωρα+ εργασίας. Δεν πειράζει, θα σκέφτομαι ότι ο Liverpool έκανε βαριά δουλειά 12 ώρες και δεν τις έχανε τις προπονήσεις του.  :P

Στη θέση σου με τη πολύωρη καθημερινή εργασία θα άφηνα τουλ δύο προπονήσεις το σ/κ 

έπειτα θα έβρισκα καθημερινή για να αφιερώσω έστω ένα μισάωρο εκγύμνασης.

 

για τη διατροφή με βλέπεις δε μιλάω, αλλά αν σε βρω θα σου τραβήξω το αυτάκι  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμητρα, τρώω αυγά από φίλο που έχει κοτέτσι, στο αντικολλητικό όπως κι εσύ. Μη φοβάσαι, η σαλμονέλα υπάρχει κυρίως στις ακαθαρσίες. Αν κρατάει μπαμπάς σου καθαρό το κοτέτσι, κανένα πρόβλημα.

 

Τοξοβόλε, είσαι το παρελθόν που μας στοιχειώνει. Scripta manent!

 

Τέο, η απόδειξη στην κρεατίνη γράφει "ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ". Σε τρολάρει ο Κατερέλος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμητρα, τρώω αυγά από φίλο που έχει κοτέτσι, στο αντικολλητικό όπως κι εσύ. Μη φοβάσαι, η σαλμονέλα υπάρχει κυρίως στις ακαθαρσίες. Αν κρατάει μπαμπάς σου καθαρό το κοτέτσι, κανένα πρόβλημα.

 

Δεν φημίζεται για την καθαριότητά του το κουμάσι .... 

το σαπούνισμα των αυγών αρκεί για να εξαλείψει σε κάποιο βαθμό το βακτήριο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φημίζεται για την καθαριότητά του το κουμάσι .... 

το σαπούνισμα των αυγών αρκεί για να εξαλείψει σε κάποιο βαθμό το βακτήριο ; 

 

να σου πω πρέπει να είσαι πολύ ατσούμπαλη με την γενική καθαριότητα για να κωλησεις σαλμονέλα.

 

 

μην αγχώνεσαι. πιάσε το αυγο ανοιξτο πετα το και πλύνε τα χερια σου δεν είναι κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...