Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε παίρνουμε ξανά στροφές σιγά-σιγά...

 

Μετά από τον τραυματισμό το Νοέμβρη και την μαμημένη διατροφή από το Γενάρη ειδικά μέχρι τώρα (έχω βάλει 10κιλά, όλα σωσίβιο και μπούτια, ανάθεμα! ) ξανάρχισαν οι πιο κανονικοί ρυθμοί στο γυμναστήριο και η σταθεροποίηση της διατροφής.

 

....μέχρι το τέλος του μήνα τελειώνει και το επιμορφωτικό και χαλαρώνουμε από διάθεση και χρόνο.

 

Πρέπει πάντως με την υποθερμιδική διατροφή + τη συχνή προπόνηση που έκανα τους προηγούμενους μήνες να έριχνα σε όρισμένες ασκήσεις τις επιδόσεις μου, κυρίως σε μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες (παρόλο που γενικά είχα πριν το Νοέμβρη καλύτερες αντοχές στη πλειοψηφία των ασκήσεων), γιατί πχ ώμους μου βγαίνουν +10-15 αρκετά άνετα....ιγνυακούς επίσης ξαφνικά κοντεύω να βάλω όλα τα κιλά στο μηχάνημα, στήθος πάλι +10-15κιλά...

 

...αν ήμασταν τώρα Δεκέμβρη ή Γενάρη θα το συνέχιζα υπερθερμιδικά για δοκιμή, αλλά και αισθητικά το σωσίβιο που "έχτισα" με ενοχλεί πολύ και 1-2 πιο λεπτά παντελόνια που είχα πάρει για άνοιξη-καλοκαίρι ζορίζομαι αρκετά να τα φορέσω (και οι φόρμες μου με στενεύουν) οπότε θα προσπαθήσω μέχρι το τέλος του μήνα να χάσω ένα 5κιλο.....

...ελαφρά υποθερμιδικά, με λίγη περισσότερη κίνηση εν γένει και -ελπίζω- 3-4 φορές γυμναστήριο τη βδομάδα, πιστεύω δεν θα αργήσω να επανέλθω.

 

...για ένα μήνα κομμένες και οι πιο πυκνές θερμιδικα τροφές, για διευκόλυνση στην επίτευξη του στόχου και βλέπουμε μετά πάλι.

 

...μετά τον Μάρτη, θα ψαχθώ να ξαναπιάσω την αντισφαίριση ως αεροβική έναντι του διαδρόμου, σε χωριστές μέρες από αυτές του γυμναστηρίου...αφενός γιατί ξαφνικά βλέπω διάδρομο και χασμουριέμαι κι αφετέρου έχω μείνει πολύ χρόνο εκτός του αθλήματος και δεν αξίζει να παρατάς κάτι στο οποίο έχεις αφιερώσει τόσο χρόνο και προσπάθεια, είναι και καλύτερη γυμναστικη ασφαλώς.


Πηρα σήμερα 5γρ να δω πως ειναι. Εχει γεύση πορτοκαλι, μια χαρά. Δεν παίρνω αλλο καθώς σουκου θα βολτάρω. Όποτε φορτσαρουμε απο δευτερα κι άμα φυτρώσει ο κθουλου, ζωη σε λόγου σας :P

 

Η κρεατίνη δεν θέλει μια περίοδο προσαρμογής, που πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα για ένα διάστημα 7-10 μέρες νομίζω (δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί), και μετά να ρίξεις τη πρόσληψη και να σταθεροποιηθείς;

 

Θέλω να πω, αν αποφάσισες να πάρεις σήμερα, δεν θα πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα, ειδικά αν θέλεις να μην πάρεις το ΣΚ, ώστε να γίνει σωστότερα η διαδικασία "φόρτωσης";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γιάννη κάθε μέρα πρέπει να παίρνεις. Πάρε και τι ΣΚ.

 

Vgiozo καλή επαναφορά.

 

 

Η κρεατίνη δεν θέλει μια περίοδο προσαρμογής, που πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα για ένα διάστημα 7-10 μέρες νομίζω (δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί), και μετά να ρίξεις τη πρόσληψη και να σταθεροποιηθείς;

 

Μπορείς ή έτσι όπως λες (20 γρ. Για 5-7 μέρες) και μετά 5 για όσο πάει. Εναλλακτικά 5 γρ. Κάθε μέρα.

 

Με τον πρώτο τρόπο απλά γίνεται πιο γρήγορα το saturation στους μυς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κολύμβηση ίσως;

Το μαγιουδάκι σου + άντε αγορά goggles+σκουφάκι το πολύ.

Γενικα ναι αλλα και αυτο αν θες να το κανεις απο ενα βαθμο και πανω ή αν θες ανοιχτη θαλασσα μετα πας σε στολες, σκουφια, γυαλακια, ρολογια κλπ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ναι αλλα και αυτο αν θες να το κανεις απο ενα βαθμο και πανω ή αν θες ανοιχτη θαλασσα μετα πας σε στολες, σκουφια, γυαλακια, ρολογια κλπ :P

συν τα έξοδα του κολυμβητηρίου, αν θες θερμαινόμενη, κλειστή πισίνα ή ανοιχτή  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε παίρνουμε ξανά στροφές σιγά-σιγά...

 

Μετά από τον τραυματισμό το Νοέμβρη και την μαμημένη διατροφή από το Γενάρη ειδικά μέχρι τώρα (έχω βάλει 10κιλά, όλα σωσίβιο και μπούτια, ανάθεμα! ) ξανάρχισαν οι πιο κανονικοί ρυθμοί στο γυμναστήριο και η σταθεροποίηση της διατροφής.

 

 

Η κρεατίνη δεν θέλει μια περίοδο προσαρμογής, που πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα για ένα διάστημα 7-10 μέρες νομίζω (δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί), και μετά να ρίξεις τη πρόσληψη και να σταθεροποιηθείς;

 

Θέλω να πω, αν αποφάσισες να πάρεις σήμερα, δεν θα πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα, ειδικά αν θέλεις να μην πάρεις το ΣΚ, ώστε να γίνει σωστότερα η διαδικασία "φόρτωσης";

Χοντρικά καμια 77000-78000 θερμίδες πάνω απ τη συντήρηση σου δηλαδή (1kg = 7700 θερμίδες) 

αυτό έγινε απο Γενάρη ή είχες αρχίσει να βάλεις βάρος απο τον Νοέμβρη ? είχες σταματήσει τελείως να γυμνάζεσαι ? ούτε περπάτημα? δεν παρακολουθούσα το θέμα και δεν ξέρω

 

αν δεν έτρωγες τρελές ποσότητες σαβούρας κάθε μέρα στη θέση σου θα έκανα ένα check στον θυρεοειδή σου και μια ορμονική (ίσως παίζει ρόλο στο οτι έβαλες σωσίβιο και μπούτια) 

 

η κρεατίνη άλλοι λένε οτι θέλει άλλοι οτι δε θέλει , επίσης άλλοι λένε οτι πειράζει τα νεφρά και τα επιβαρύνει κ άλλοι πως μπορείς να κάνεις συνεχή χρήση όλο το χρόνο. 

 

Προσωπικά έχω κάνει και τα δύο αλλα με φόρτωμα 20γρ/μέρα και μετά συνέχιση στα 10γρ/μέρα κρατούσα παραπάνω ενδομυϊκά νερά σε γράμμωση , δηλαδή τα νερά π άλλοι χάνουν απο τους μυς επειδή θα μειώσουν υδατάνθρακα εγώ τα κρατούσα με λιγότερα απο 100γρ υδατάνθρακα τη μέρα και 0 αλάτια. Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι δεν αντιδρούν όλοι στα συμπληρώματα, κάποιους δεν τους πιάνει τίποτα, ειναι και γενετικό το πόσο απορροφάει το σώμα σου ότι του δίνεις αλλα γενικά για όλους ισχύει αυτό που λέει στο κουτί , 5γρ/μέρα 

 

Γενικα ναι αλλα και αυτο αν θες να το κανεις απο ενα βαθμο και πανω ή αν θες ανοιχτη θαλασσα μετα πας σε στολες, σκουφια, γυαλακια, ρολογια κλπ :P

αυτό πήγαινα να γράψω. Για τη με την ίδια λογική μπορώ να κάνω αναρρίχηση εδώ πίσω απ το σπίτι μου που έχει κάτι λοφάκια εντελώς δωρεάν !  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρεατινη θελει overload στην αρχη για να εχεις τα effects (απ'οσο θυμαμαι απο αυτα που λεγανε στο συνεδριο που πηγα πριν αρκετους μηνες) αλλα θελει ον/οφφ. Δηλαδη, οι μυς γεμιζουν με κρεατινη μετα απο ενα διαστημα και τοτε ειναι που πρεπει να τη σταματησεις γιατι ουσιαστικα δεν κανεις τιποτα, διοτι το σωμα σου ειναι ηδη φουλ απο αυτη την ουσια. Αν συνεχισεις τοτε η πορεια στις επιδοσεις σου θα ειναι καθοδικη, αν οχι η ιδια, και αν αισθανεσαι το αντιθετο τοτε εχεις το λεγομενο placebo effect.Για ζημια σε νεφρα κλπ δεν αναφερθηκε κατι, δεδομενου οτι εισαι υγιης οταν τη ξεκινας.
 

 

 

post-265521-0-87358100-1488317914_thumb.jpg

 

 

 

H φωτογραφια αν θυμαμαι καλα εδειχνε στις ποσες εβδομαδες φτανει η κρεατινη στο peak της οσον αφορα τη χορηγηση της και το ποσο υπαρχει στο σωμα, ποτε περιπου πρεπει να τη σταματησεις και τις επιδοσεις διαφορων αθλητων οι οποιοι συμμετειχαν στο πειραμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε παιδακια, νομιζα καταλαβατε τι θελω να πω. Οτι καποια χομπι μπορεις να τα κανεις οντως και τζαμπε, δεν λεω για κολυμπι σε πισινα ή καταδυσεις που εχουν ακριβο εξοπλισμο αλλα για κολυμπι στη θαλασσα και με το μαγιουδακι που ηδη εχεις.

 

Και αλλα χομπι που δεν ειναι ακριβα: χορος με 10€ το μηνα, γυμναστηριο με ετησια συνδρομη 69€, jogging τζαμπα με τα παπουτσια κ ρουχα που ηδη εχεις κλπ.

(Ε τωρα αν μου πειτε οτι για ολα τα παραπανω χρειαζεται ειδικη στολη αστροναυτη ... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε παιδακια, νομιζα καταλαβατε τι θελω να πω. Οτι καποια χομπι μπορεις να τα κανεις οντως και τζαμπε, δεν λεω για κολυμπι σε πισινα ή καταδυσεις που εχουν ακριβο εξοπλισμο αλλα για κολυμπι στη θαλασσα και με το μαγιουδακι που ηδη εχεις.

 

Και αλλα χομπι που δεν ειναι ακριβα: χορος με 10€ το μηνα, γυμναστηριο με ετησια συνδρομη 69€, jogging τζαμπα με τα παπουτσια κ ρουχα που ηδη εχεις κλπ.

(Ε τωρα αν μου πειτε οτι για ολα τα παραπανω χρειαζεται ειδικη στολη αστροναυτη ... :P )

Ειναι αναλογως που θες να το φτασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινες κατανοητή. Απλά εδώ πρέπει να κάνουμε μία διάκριση ανάμεσα στο χόμπυ και στην άθληση.

 

Το κολύμπι στη θάλασσα, το jogging και η συνδρομή στο γυμναστήριο και γενικότερα η άθληση είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε για να φροντίσουμε το σώμα μας. Με την ίδια λογική που τρώμε φαγητό. Είναι υποχρέωση προς εμάς.

 

Ένα χόμπυ όμως, κάτι που μπορεί και να προϋποθέτει ένα άλφα επίπεδο άθλησης (δεν έχει να λέει όμως) θα χρειαστεί και εξοπλισμό. Κι αυτό γιατί δεν το κάνεις για απλή άθληση, αλλά για το χόμπυ αυτό καθεαυτό και τη συγκίνηση που σου προσφέρει. Άλλο χόμπυ μπορεί να είναι συλλογή βινυλίων ή βιντεοπαιχνιδιών. Άλλο η γευσιγνωσία. Άλλο να είναι ένα άθλημα (ποδόσφαιρο, ping pong). Whatever.

 

Πχ, όταν με ρωτάν αν η αναρρίχηση είναι καλή άσκηση για να να ξεκινήσουν, επειδή δε θέλουν να πάνε γυμναστήριο, προφανώς η απάντηση είναι όχι. Δεν ξεκινάς αναρρίχηση για να γυμναστείς. Ξεκινάς για να κάνεις αναρρίχηση, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Θες να πας ένα βήμα παραπέρα; Θες και ειδική γυμναστική και ειδικό εξοπλισμό.

 

Οπότε, οποιοδήποτε χόμπυ για μένα θέλει λεφτά (από λίγα έως πολλά). Λεφτά που τα δίνεις χωρίς να τα σκέφτεσαι γιατί προφανώς η ψυχική ικανοποίηση είναι uber ales.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με καταλάβετε. Το σουκου δε θα μπορέσω να πάρω, όποτε δεν εχει νόημα να φορτώσω 4 μέρες, να βγω δυο οφφ και μετά να ξαναπάρω, γι αυτό θα ξεκινήσω απο την ερχόμενη δευτερα. 5 μέρες φόρτωμα με 20γρ σε 4 δόσεις των 5 κι έπειτα 5 τη μερα γι άλλες 8 βδομάδες και μετά διακοπή. Θα δω πως παει κι ίσως πάω και σε 2ο κύκλο, ίσως οχι.

 

Χτες που πηρα 5γρ για να δω πως ειναι, μου έφερε φούσκωμα κι αέρια. Διάβασα οτι ειναι σύνηθες φαινόμενο και καθόλου δε μου αρεσε. Εχω 2 κιλα πρωτεΐνης που κάθονται γι αυτό ακριβώς το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεντε γραμμαρια παρε απο τηνβαρχη ασε τα είκοσι... εγω επαιρνα τρια γραμμαρια. Πρεπει να ξερεις αν παιρνεις πρωτεινη, αν αυτη εχει μεσα κρεατινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά καμια 77000-78000 θερμίδες πάνω απ τη συντήρηση σου δηλαδή (1kg = 7700 θερμίδες) 

αυτό έγινε απο Γενάρη ή είχες αρχίσει να βάλεις βάρος απο τον Νοέμβρη ? είχες σταματήσει τελείως να γυμνάζεσαι ? ούτε περπάτημα? δεν παρακολουθούσα το θέμα και δεν ξέρω

 

αν δεν έτρωγες τρελές ποσότητες σαβούρας κάθε μέρα στη θέση σου θα έκανα ένα check στον θυρεοειδή σου και μια ορμονική (ίσως παίζει ρόλο στο οτι έβαλες σωσίβιο και μπούτια) 

 

Από το Νοέμβρη άρχισα να βάζω, γιατί με το άγχος έτρωγα περισσότερο και ένιωθα ότι οι σχετι΄κα περιορισμένοι υδατάνθρακες που έπαιρνα μέχρι τότε δεν έφταναν για απαιτητική πνευματική εργασία.

+ κοιμόμουν 4-5 ώρες κάθε μέρα.

 

Μέσα στη πρώτη βδομάδα τραυματίστηκα, οπότε κόπηκε μαχαίρι η άσκηση για ένα μήνα...τον Δεκέμβρη 3-4 φορές πρέπει να πήγα...

 

Το μεγάλο σαβούριασμα όμως έγινε από τέλη Δεκέμβρη και μετά, πολύ καθισιό, πολλή σαβούρα, τα cheat meal γίνονταν κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα ένα πράγμα, με ακόμη λιγότερη άσκηση.

 

...όχι, γνωρίζοντας πόσο πολύ χάλασα τη διατροφή και πόσο λίγο κινούμουν, η αύξηση βάρους μου φαίνεται "φυσιολογική".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Νοέμβρη άρχισα να βάζω, γιατί με το άγχος έτρωγα περισσότερο και ένιωθα ότι οι σχετι΄κα περιορισμένοι υδατάνθρακες που έπαιρνα μέχρι τότε δεν έφταναν για απαιτητική πνευματική εργασία.

+ κοιμόμουν 4-5 ώρες κάθε μέρα.

 

Μέσα στη πρώτη βδομάδα τραυματίστηκα, οπότε κόπηκε μαχαίρι η άσκηση για ένα μήνα...τον Δεκέμβρη 3-4 φορές πρέπει να πήγα...

 

Το μεγάλο σαβούριασμα όμως έγινε από τέλη Δεκέμβρη και μετά, πολύ καθισιό, πολλή σαβούρα, τα cheat meal γίνονταν κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα ένα πράγμα, με ακόμη λιγότερη άσκηση.

 

...όχι, γνωρίζοντας πόσο πολύ χάλασα τη διατροφή και πόσο λίγο κινούμουν, η αύξηση βάρους μου φαίνεται "φυσιολογική".

συνταγή της καταστροφής . μηδενική άσκηση με αντιστάσεις + έλλειψη ύπνου + κακή διατροφή = τεράστια πτώση της τεστοστερόνης = αύξηση οιστρογόνων 

αυτό απο μόνο του προμοτάρει την αύξηση του λίπους, αν πάλι έτρωγες  και πολύ παραπάνω απο συντήρηση τότε ειναι λογικό όντως.

εγώ που είχα μείνει σε πλήρη ακινησία (εκτός απ το να σηκωθώ για τουαλέτα) για κανα μήνα μετά απο εγχείρηση είχα καταφέρει να γραμμώσω κιόλας χωρίς να χάσω μυς. Είχα διαμορφώσει έτσι την διατροφή μου high protein/med fats/med-low carbs σε θερμίδες συντήρησης που δεν είχα κανένα αρνητικό στο θέμα της αποκατάστασης αλλα και ταυτόχρονα δεν χάλασα το σώμα μου , το αντίθετο.

 

Αυτό που θέλω να πω ειναι πως αν έχουμε σχέδιο συγκεκριμένο μπορούμε να περιορίσουμε ή και να κερδίσουμε απο μια δύσκολη κατάσταση, αν πηγαίνουμε στα τυφλά τότε απλά ευχόμαστε για το καλύτερο (λίγοι το πετυχαίνουν καθαρά απο τύχη και συνήθειες).

 

στην θέση σου πάντως αφού οι υδατάνθρακες δεν σου έφταναν θα άρχιζα keto diet , αυτό θα σου έδινε καθαρό μυαλό αφού το σώμα σου μετά απο 4-5 μέρες θα είχε σαν κύρια πηγή ενέργειας την κύρια πηγή τροφής σου, μειωμένη πείνα και σίγουρα θα είχες χάσει λίπος μέχρι τώρα, παρεμπιπτόντως αυξάνει και την τεστοστερόνη οπότε θα είχες και ένα αντίβαρο στο να χαλάσει το σώμα σου όσο σταμάτησες.

Αν θες ψάξτο ,δεν ταιριάζει σε όλους , πχ ο Φώτης με τη δουλειά που κάνει δεν θα του ταίριαζε , αλλα όποιος το κάνει σωστά έχει αποτέλεσμα.

 

καλή αρχή κ πάλι , δεν χάθηκε και ο κόσμος απλά ρίχνω μερικές ιδέες για την επόμενη φορά που ίσως χρειαστεί κάποιο off γιατι εδώ που τα λέμε είναι και λίγο κουραστικό να κάνεις μπρος πίσω βήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να κανω βαρη απο το Σαββατο και νιωθω οτι εχω ξεφουσκωσει...

Χρειαζομουν ομως ενα break, βαρη ξανα απο Δευτερα, λιγο cardio και Ζαγοροχωρια το προγραμμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H keto διατροφή περιλαμβάνει ελάχιστους υδατάνθρακες, και η πνευματική εργασία - που για μένα είναι ύψιστη προτεραιότητα να βγαίνει το πρόγραμμα, ήτοι συνηθέστερα 10-11 ώρες την ημέρα και πολλές φορές 16ώρες/ημέρα - χρειάζεται γλυκόζη...

 

...με τους σχετικά χαμηλούς υδατάνθρακες που κατανάλωνα από το Μάϊο και μέχρι τέλη Οκτώβρη (όχι χαμηλότερα από 30% σε εβδομαδιαία βάση, που έφταναν μια χαρά για 2ωρη προπόνηση 4-5 φορές τη βδομάδα + μέτρια πνευματική εργασία) όταν άρχισε το μεγάλο ζόρι το ένιωθα ότι δεν έφταναν...συγκέντρωση, μνήμη, αφομοίωση κτλ έπαιρναν τη κατιούσα...

 

...δεν βρίσκω λοιπόν το λόγο να πειραματιστώ με κάτι που αντιστρατεύεται απόλυτα την εμπειρία μου...και σίγουρα δεν μου αρέσουν οι πρακτικές των άκρων στη διατροφή...

 

Βέβαια και η υπερπρόσληψη σακχάρων δεν βοηθάει επίσης, αλλά έρχεται ως συνέπεια της έλλειψης ύπνου και κίνησης και της ακόλουθης ανισορροπίας σακχάρου στο αίμα.

...πάντως το να εφαρμόσω μια ακραία εκδοχή αυτού που έκανα για μήνες (χωρίς να μου έρχεται καν τότε λιγούρα για ζάχαρη, θέλω να πω ήταν ένα σταθερό και "βιώσιμο" πρόγραμμα) και που σε συνθήκες μεγάλου εργασιακού φόρτου δεν έβγαινε, δεν το βρίσκω ούτε συνετό ούτε σκόπιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...