Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αναβολικά είτε με τον έναν είτε με τον αλλον τρόπο σκοτώνουν!
 
Ιστορία πρώτη
πριν απο καμιά 20ρια χρόνια,  σε πάρα πολυ κατάσταση με δίωρες καθημερινές 7/7 προπονήσεις και τρώγοντας σαν το ζωο

 

__Εμφάνιση Spoiler__
είχα πάει  για μπάνιο με δυο άτομα που είχαμε ξεκινήσει απο παιδάκια στο ίδιο γυμναστήριο, αυτοι μετα απο τον πρώτο καιρό φουλ φαρμακωμένοι, δεν καταλάβαινα χριστό απο την συζήτηση τους στην παραλία μιας και μονο για φάρμακα μιλούσαν και αμφιβάλω αν καταλάβαινε τίποτα ακομη και γιατρος αν ήταν στην παρέα!
Πριν λίγες μέρες καθόμουν και σκεφτόμουν εκείνο το μπάνιο στην ωκεανιδα και έλεγα ''κοιτά να δεις ρε φιλε, ημουν για μπάνιο με δυο άτομα, εγώ τώρα χαίρομαι την ζωη μου ενω αυτοι οι δυο δεν υπάρχουν!
ο ενας ηταν ο Γιατρακης που φαγαν πριν λιγους μηνες και ο αλλος ο Γριβας που σκότωσαν πρόσφατα μπροστά στο παιδί του ! Εννοείται οτι κάθε επαφή μαζι τους κόπηκε  από τότε , 20 χρόνια πίσω !
 
Ιστορια δεύτερη
πριν παλι παρα πολλα χρονια πήρα εναν πιτσιρίκο απο το χέρι που ηταν πραγματικά μια σταλιά (μιλάμε για 45 κιλα) τον γύμνασα για 2-3 χρόνια ανελλιπώς και τον έκανα ειλικρινά πάρα μα πάρα πολυ καλο, τον μεταμόρφωσα τον έκανα 70 κιλα άνθρωπο !
είχε θέληση βέβαια γυμναζόταν σαν σκυλι και έτρωγε παρα πολυ και καλά .. έπειτα χαθήκαμε, πήγε Σαρωνίδα εγινε λιμενάρχης παντρεύτηκε έκανε και παιδάκι και τα λέγαμε αραιά και που απο το φουμπου χρόνια πολλα και τετοιες  μαλακίες !
σε όλο αυτο το διάστημα ο φιλος μας εγινε τεράστιος , μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο φάρμακο κατέβαινε σε αγώνες με πολλες διακρίσεις κτλ κτλ ..
πριν λιγους μηνες, ο γιος του 8 χρονών πήγε πανω απο το κρεβάτι οπου 'κοιμόταν' ο μπαμπάς του και του έλεγε μπαμπά μπαμπα σήκω , αλλα εκείνος δεν τον άκουγε μιας και είχε πεθάνει στον υπνο του ! η συνέχεια οκ τραγική δεν θελω να την θυμάμαι καν ..
 
Αυτά  .. οι ιστορίες δεν ειναι άσχετες μεταξύ τους, ολους είτε άμεσα ειτε έμμεσα τα αναβολικά τους σκότωσαν !
Αν έστω και ενας πιτσιρίκος που σκέφτεται να μπει σε θεραπεία διάβασε κάποτε αυτο το μήνυμα και κάνει πισω θα εχει πιάσει τόπο ο χρονος που ξόδεψα να σας πω τις ιστορίες μου παλιο τεντιμπόηδες !
 

 

Maus δεν γραφω εδω συχνα αλλα τυγχανει να διαβαζω τα περισσοτερα ποστ.
Επειδη ειμαι στον συγκεκριμενο χωρο αρκετα κοντα καθημερινα, εσυ προσωπικα δεν εχεις μπει ποτε σε θεραπεια;;
Φυσικα ειναι κατι προσωπικο αυτο και πολλοι εχουν κομπλεξ με το να το παραδεχονται ασχετα αν καποιοι τους ξεχωριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τα αναβολικά είτε με τον έναν είτε με τον αλλον τρόπο σκοτώνουν!

 

Ιστορία πρώτη

πριν απο καμιά 20ρια χρόνια, σε πάρα πολυ κατάσταση με δίωρες καθημερινές 7/7 προπονήσεις και τρώγοντας σαν το ζωο

 

πριν 20 χρονια και βαλε

1ααα.jpg

 

είχα πάει για μπάνιο με δυο άτομα που είχαμε ξεκινήσει απο παιδάκια στο ίδιο γυμναστήριο, αυτοι μετα απο τον πρώτο καιρό φουλ φαρμακωμένοι, δεν καταλάβαινα χριστό απο την συζήτηση τους στην παραλία μιας και μονο για φάρμακα μιλούσαν και αμφιβάλω αν καταλάβαινε τίποτα ακομη και γιατρος αν ήταν στην παρέα!

Πριν λίγες μέρες καθόμουν και σκεφτόμουν εκείνο το μπάνιο στην ωκεανιδα και έλεγα ''κοιτά να δεις ρε φιλε, ημουν για μπάνιο με δυο άτομα, εγώ τώρα χαίρομαι την ζωη μου ενω αυτοι οι δυο δεν υπάρχουν!

ο ενας ηταν ο Γιατρακης που φαγαν πριν λιγους μηνες και ο αλλος ο Γριβας που σκότωσαν πρόσφατα μπροστά στο παιδί του ! Εννοείται οτι κάθε επαφή μαζι τους κόπηκε από τότε , 20 χρόνια πίσω !

 

Ιστορια δεύτερη

πριν παλι παρα πολλα χρονια πήρα εναν πιτσιρίκο απο το χέρι που ηταν πραγματικά μια σταλιά (μιλάμε για 45 κιλα) τον γύμνασα για 2-3 χρόνια ανελλιπώς και τον έκανα ειλικρινά πάρα μα πάρα πολυ καλο, τον μεταμόρφωσα τον έκανα 70 κιλα άνθρωπο !

είχε θέληση βέβαια γυμναζόταν σαν σκυλι και έτρωγε παρα πολυ και καλά .. έπειτα χαθήκαμε, πήγε Σαρωνίδα εγινε λιμενάρχης παντρεύτηκε έκανε και παιδάκι και τα λέγαμε αραιά και που απο το φουμπου χρόνια πολλα και τετοιες μαλακίες !

σε όλο αυτο το διάστημα ο φιλος μας εγινε τεράστιος , μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο φάρμακο κατέβαινε σε αγώνες με πολλες διακρίσεις κτλ κτλ ..

πριν λιγους μηνες, ο γιος του 8 χρονών πήγε πανω απο το κρεβάτι οπου 'κοιμόταν' ο μπαμπάς του και του έλεγε μπαμπά μπαμπα σήκω , αλλα εκείνος δεν τον άκουγε μιας και είχε πεθάνει στον υπνο του ! η συνέχεια οκ τραγική δεν θελω να την θυμάμαι καν ..

 

Αυτά .. οι ιστορίες δεν ειναι άσχετες μεταξύ τους, ολους είτε άμεσα ειτε έμμεσα τα αναβολικά τους σκότωσαν !

Αν έστω και ενας πιτσιρίκος που σκέφτεται να μπει σε θεραπεία διάβασε κάποτε αυτο το μήνυμα και κάνει πισω θα εχει πιάσει τόπο ο χρονος που ξόδεψα να σας πω τις ιστορίες μου παλιο τεντιμπόηδες !

Όταν λες φάρμακα είναι μέσα πρωτεΐνη κ κρεατινη η καμία σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες φάρμακα είναι μέσα πρωτεΐνη κ κρεατινη η καμία σχέση;

τι ακριβώς πιστεύεις πως γιατρεύει η πρωτεΐνη και η κρεατίνη για να θεωρούνται φάρμακα ?

θέλω να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου την ώρα που το έγραφες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς πιστεύεις πως γιατρεύει η πρωτεΐνη και η κρεατίνη για να θεωρούνται φάρμακα ?

θέλω να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου την ώρα που το έγραφες

Κάτσε εγώ εννοώ άλλο, "φάρμακα" για φούσκωμα όχι για να γίνεις καλά, μάλλον άλλο κατάλαβες.

 

Στην ουσία ρωτάω αν μπορούν να σκοτώσουν αυτά που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες φάρμακα είναι μέσα πρωτεΐνη κ κρεατινη η καμία σχέση;

Η πρωτεινη ειναι τροφη...

Και εγω πρωτεινη κρεατινη τα θεωρω νορμαλ.

Τι δοσεις συνιστατε για προπονηση μερα παρα μερα?

Λενε 1.6-2γραμμαρια ανα μυικη μαζα. Εγω λεω 1 σκουπ whey μετα απο προπονηση (κανα μισαωρο μετα) και ενα σκουπ casein τις μερες που δεν ετυχε να φας τροφη πλουσια σε πρωτεινη. Και αν τυχει να θες και τις δυο, παντα πρωτα whey και εφοσον περασει καμια ωρα, π;ιρνεις και τθν casein. Για κρεατινη... Για μενα απο συμπληρώματα αξιζει μονο πρωτεινη και αμινοξεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε εγώ εννοώ άλλο, "φάρμακα" για φούσκωμα όχι για να γίνεις καλά, μάλλον άλλο κατάλαβες.

 

Στην ουσία ρωτάω αν μπορούν να σκοτώσουν αυτά που έγραψα.

τα φάρμακα π τα χρησιμοποιούν οι bodybuilders κ πολλοί αθλητές που κάνουν πρωταθλητισμό (πυγμάχοι/ποδοσφαιριστές κλπ) ειναι όντως φάρμακα , έχουν φτιαχτεί για να γιατρεύουν ασθένειες σε ανθρώπους και ζώα. Μόνο 1-2 ουσίες φτιάχτηκαν για αθλητικούς σκοπούς

 

δηλαδή ορμόνες π πιθανόν να έχεις ακούσει τεστοστερόνη , ντέκα , αναβαρ , έχουν φτιαχτεί για ιατρικούς σκοπούς 

το clenbuterol που το αναφέρουν σαν clen "eat clen tren hard" φτιάχτηκε για άτομα με άσθμα (το ξέρω επειδή έχω άσθμα) 

έχει ειπωθεί αρκετές φορές εδω μέσα πως τα φάρμακα ειναι για τους αρρώστους 

 

γιαυτό σε ρώτησα για το σκεπτικό σου, πάντως αυτά που αναφέρεις λέγονται συμπληρώματα διατροφής γιατι ειναι συμπληρώματα διατροφής , ειναι τροφές κ παράγωγα τροφών 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίκοι vs Τόξολάβερ 0-1, ήταν και στην έδρα τους το match, ναι! Από όταν κατάλαβα τη φυσιολογία της κίνησης που έπρεπε να κάνω, έγιναν όλα αβίαστα. Η αίσθηση υπέροχη. Θα κάτσω να δω τι άλλο κάνουν τα δεκάχρονα να πάρω ιδέες.  :ph34r: Καλημέρα σας. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίκοι vs Τόξολάβερ 0-1, ήταν και στην έδρα τους το match, ναι! Από όταν κατάλαβα τη φυσιολογία της κίνησης που έπρεπε να κάνω, έγιναν όλα αβίαστα. Η αίσθηση υπέροχη. Θα κάτσω να δω τι άλλο κάνουν τα δεκάχρονα να πάρω ιδέες.  :ph34r: Καλημέρα σας. 

Στηρίζω toxo!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I am back bitches * 2!

 

Τελείωσε η 7η εβδομάδα προπονήσεων κι ένα πράγμα έχω να πω: shit just got real! Οι δύο προπονήσεις μετά την πρώτη (που ήταν επανάληψη του FTP test) ήταν εξαντλητικές, κάτι που, ομολογώ, δεν το είχα συναντήσει στο πρώτο block προπονήσεων. Υποψιάζομαι ότι οι λόγοι είναι δύο: 1) Η αύξηση του FTP μου, άρα ανέβηκαν οι απαιτήσεις σε παραγόμενη ισχύ (watts) και 2) Εξ όσων βίωσα αλλά κι από μια γρήγορη ματιά στις προπονήσεις που έπονται, ο βαθμός δυσκολίας (από πλευράς απαιτήσεων) των προπονήσεων αυξάνεται κατακόρυφα. Πλέον το ζητούμενο είναι η σταδιακή αύξηση του χρόνου που ποδηλατώ κοντά στο μέγιστο FTP μου - άρα πρέπει να συνηθίσω ακόμα περισσότερο και να μάθω να διαχειρίζομαι ακόμα καλύτερα το αίσθημα του πόνου, οπότε προβλέπεται ότι στις εβδομάδες που ακολουθούν μέχρι την ολοκλήρωση της base phase θα "φτύσω αίμα"! Αναμενόμενο αποτέλεσμα; Αύξηση αντοχής στον πόνο, αύξηση αεροβικής ικανότητας, βελτίωση του τρόπου ποδηλασίας - και μέσα σε αυτά, ελπίζω να χάσω ακόμα λίγο βάρος! Μια χαρά!

 

Επίσης, σήμερα, επανήλθα στο "πήγαινε-έλα" με το ποδήλατο στη δουλειά! Έχει λίγο καιρό που ήθελα να επανεκκινήσω αυτή τη δραστηριότητα - 2 φορές την εβδομάδα, με προοπτική να γίνουν 3, εντός του καλοκαιριού - και σήμερα οδηγούσα και "πετούσα"! :-) ΟΚ, δεν έκανα τους χρόνους που έκανα παλαιότερα, ούτε "έπιασα" τη συνηθισμένη μέση ταχύτητα ανά ώρα, αλλά, προς το παρόν, αυτές οι δύο παράμετροι δεν με ενδιαφέρουν - ίσως επειδή εξαρτώνται από την κίνηση που θα βρω στο δρόμο, η οποία εξαρτάται από την ώρα που θα φύγω από το σπίτι κτλ. Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι ότι επανεκκίνησα μια δραστηριότητα που μου αρέσει και με ικανοποιεί κι επιτέλους βρήκα την ευκαιρία να εφαρμόσω πτυχές της προπόνησης σε πραγματικές συνθήκες! 

 

Προπόνηση απόψε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το ποδηλατάκι, αλλά σε πόλεις που οι οδηγοί δεν το έχουν συνηθίσει και που οι δρόμοι δεν προσφέρονται και πολύ λόγω πλάτους, μπορεί να είναι επικίνδυνο...

 

Κι αυτο το λέω και ως περιστασιακός ποδηλάτης παρατηρώντας τρίτους και ως οδηγός....δλδ αυτοί που καβαλάνε ποδήλατο στη πόλη συνηθέστερα είτε συμπεριφέρονται λες και βγήκαν σε αλάνα ή σε επαρχιακό δρόμο, είτε νομίζουν πως είναι σε μηχανοκίνητο όχημα και θαρρούν πως "γκαζώνουν" όταν κάνουν ορθοπεταλιά, μη συνειδητοποιώντας πόσο μπέρδεμα και κίνδυνο για τον εαυτό τους μπορούν να δημιουργήσουν υπό ορισμένες συνθήκες με τη ταχύτητα και τον τρόπο που κινούνται

(πχ είτε κολλούν στην άκρη του δρόμου κι είναι εύκολο να μην τους δει κάποιος σε διασταύρωση, όταν έχει παρκαρισμένα αμάξια , είτε στρογγυλοκάθονται στη μέση του δρόμου, χωρίς να κινούνται με τις κατάλληλες ταχύτητες, οπότε αναγκάζουν άλλους σε τυχόν κακές προσπεράσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πήδηξε σήμερα στο TRX. Ούτε βάρη μπόρεσα να κάνω μετά ,ούτε σάκο.

40 λεπτά πόνος. Νομίζω θα γίνω σαν τον Γιάννη. Body weight ασκήσεις μόνο. Υπάρχει πολύ challeng που μου την βαράει να συνεχίσω.

Κάτι τέτοια κάναμε...

https://youtu.be/QhezXsFjSPA

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου οπότε μη με πάρετε με τις τομάτες. Τι διαφορά παίζει μεταξύ TRX και resistance tubes σε ό,τι αφορά τη φιλοσοφία και την αποτελεσματικότητα της άσκησης; Δεν είναι λίγο πολύ το ίδιο ή καμία σχέση;

 

Υπάρχουν κάποια σετ ασκήσεων με resistance tubes που θα μπορούσε να κάνει κάποιος σε σπίτι/ξενοδοχείο; Κάθε βοήθεια δεκτή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας διαβάζω, απλά δεν συμμετέχω στην κουβέντα. 

Λοιπόν κλείνω 9 μήνες crossfit με -17 κιλά (προφανώς με διατροφή μαζί) και μεγάλη, τεράστια θα έλεγα διαφορά στο σώμα μου και στην καθημερινότητά μου. Το μοιράζομαι μαζί σας, όποιος θέλει να ασχοληθεί με την συγκεκριμένη γυμναστική, ευχαρίστως να του πω την άποψή μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Υπάρχουν κάποια σετ ασκήσεων με resistance tubes που θα μπορούσε να κάνει κάποιος σε σπίτι/ξενοδοχείο; Κάθε βοήθεια δεκτή :)

 

Για ασκήσεις με resistance bands, ρίξε μια ματιά εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...