Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας διαβάζω, απλά δεν συμμετέχω στην κουβέντα. 

Λοιπόν κλείνω 9 μήνες crossfit με -17 κιλά (προφανώς με διατροφή μαζί) και μεγάλη, τεράστια θα έλεγα διαφορά στο σώμα μου και στην καθημερινότητά μου. Το μοιράζομαι μαζί σας, όποιος θέλει να ασχοληθεί με την συγκεκριμένη γυμναστική, ευχαρίστως να του πω την άποψή μου....

Σε τι επίπεδο ήσουν όταν ξεκίνησες?

 

Εννοώ αν γυμναζόσουν, για πόσο καιρό, πόσα κιλά ξεκίνησες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μας πήδηξε σήμερα στο TRX. Ούτε βάρη μπόρεσα να κάνω μετά ,ούτε σάκο.

40 λεπτά πόνος. Νομίζω θα γίνω σαν τον Γιάννη. Body weight ασκήσεις μόνο. Υπάρχει πολύ challeng που μου την βαράει να συνεχίσω.

Κάτι τέτοια κάναμε...

https://youtu.be/QhezXsFjSPA

Εκανες αυτα που βλεπουν τα ματακια μου στο βιντεο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες αυτα που βλεπουν τα ματακια μου στο βιντεο;

 

Ειδικά το άνοιγμα σε σταυρό και η επαναφορά είναι παλούκι, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το κάνω...στατικά ναι, δυναμικά, σε συνεχή κίνηση και επαναλαμβανόμενα δεν νομίζω.

 

Πέρα από τη δύναμη στο άνω μέρος του σώματος, αυτά θέλουν και πολύ ισχυρό κορμό και ειδικά μέση, για να κρατήσουν το σώμα σταθερό ώστε να δουλέψει αποδοτικά το άνω μέρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι επίπεδο ήσουν όταν ξεκίνησες?

 

Εννοώ αν γυμναζόσουν, για πόσο καιρό, πόσα κιλά ξεκίνησες κτλ.

Είμαι 45. Έχω κάνει αρκετά χρόνια γυμναστήριο συνολικά από τα 18.

Παρόλα αυτά όταν σταματούσα και έτρωγα σαβούρες ανέβαζα πολλά κιλά. 

Είμαι 1.80 και το crossfit το ξεκίνησα έχοντας φτάσει 114 κιλά. Τώρα είμαι 97. 

Παρόλα τα κιλά όμως φοράω ρούχα από όταν ήμουν 92. 

Γενικά έχασα πολύ λίπος, και συνεχίζω. 

Προφανώς κάνοντας παράλληλα διατροφή, έχοντας σαν βάση αυτά που γράφουν οι περισσότεροι εδώ μέσα, δηλ υποθερμιδικά, κόβοντας σαβούρες, ζάχαρη, ψωμιά, μακαρόνια κλπ

Και το λέω αυτό γιατί βλέπω άλλους που ξεκινήσαμε μαζί, και δεν έχουν χάσει κιλό. 

Ε, ρε διάολε κλείστο το ρημάδι το στόμα σου. Η γυμναστική δεν φτάνει.

Αντίθετα όσοι με βλέπουν μου λένε ότι χάνω συνεχώς. 

Για το crossfit έχω να πω ότι είναι πολύ απαιτητική γυμναστική, αλλά δεν πρέπει να τρομάζει, μιας και έχει προασκήσεις για κάθε περίπτωση. Οπότε αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι (που σίγουρα δεν θα μπορείς αν είσαι αγύμναστος ή τα έχεις παρατήσει χρόνια όπως εγώ) θα πας στην προάσκηση και θα μπεις σε ρυθμό. 

Σίγουρα αν παρασυρθείς κινδυνεύεις να χτυπήσεις. Πρέπει να ξέρεις που είσαι και να μην το παρακάνεις. Αυτό βέβαια ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις γυμναστικής.  

Αυτό που πραγματικά έχω δει να ξεχωρίζει το cf, είναι ότι δεν πας να κάνεις σε στοχευμένες μυικές ομάδες pump. Αλλά ενεργοποιείς συνολικά πολλές μυικές ομάδες μαζί, και κυρίως τον κορμό. 

Ε αυτό σε εμένα άλλαξε την στάση του σώματός μου. Είμαι πλέον πιο όρθιος, πιο στητό, ενώ πριν έγερνα τους ώμους μου. 

Επίσης η επαφή με την μεθοδολογία της άρσης βαρών είναι απίστευτη εμπειρία. 

Όσοι δεν έχουν κάνει δεν το καταλαβαίνουν, Και εγώ ήμουν σνομπ απέναντί στην άρση βαρών.

Είναι στην κυριολεξία μια τρομερή χορογραφία, με καταπληκτική τεχνική που χρειάζεται συγχρονισμό και δύναμη. 

Πραγματικά αν πετύχεις μια καλή επανάληψη. νομίζεις ότι το βάρος ανέβηκε μόνο του.

Επίσης δουλεύεις μέσω ασκήσεις gymnastics ένα σωρό δεξιότητες. 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν ψήνομαι να γυρίσω στο κλασσικό gym ούτε για πλάκα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου οπότε μη με πάρετε με τις τομάτες. Τι διαφορά παίζει μεταξύ TRX και resistance tubes σε ό,τι αφορά τη φιλοσοφία και την αποτελεσματικότητα της άσκησης; Δεν είναι λίγο πολύ το ίδιο ή καμία σχέση;

 

Υπάρχουν κάποια σετ ασκήσεων με resistance tubes που θα μπορούσε να κάνει κάποιος σε σπίτι/ξενοδοχείο; Κάθε βοήθεια δεκτή :)

Το TRX συγκαταλέγεται στην κατηγορία της γυμναστικής με αντίσταση το βάρος του σώματος.

Τα λάστιχα όπως και τα βάρη είναι τεχνιτές αντιστάσεις με την διαφορά τους να εντοπίζεται στο ότι στα λάστιχα η αντίσταση αυτή να έρχεται προοδευτικά.

Αυτό έχει και καλά και κακά.

Ναι μεν περιορίζεται ο κίνδυνος τραυματισμών αλλά δεν υπάρχει το ίδιο φορτίο σε όλο το εύρος της κίνησης όπως στα βάρη.

Εκανες αυτα που βλεπουν τα ματακια μου στο βιντεο;

Προφανώς όχι αυτό το στιγμιότυπο της φώτο. Αλλά μου αρέσει να το χαλβαδιάζω απλά για motivation

post-68421-0-48288700-1494936610_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν ψήνομαι να γυρίσω στο κλασσικό gym ούτε για πλάκα.

Χαίρομαι που βρήκες την γυμναστική που σου ταιριάζει και που την έχεις προσεγγίσει από σωστή οπτική γωνία.

Η δική μου εμπειρία από το crossfit δεν είναι η καλύτερη. Λόγω ότι είναι competitive με έμφαση στην ταχύτητα πολλές ασκήσεις γίνονται τελείως λάθος με αποτέλεσμα οι τραυματισμοί να είναι συχνό φαινόμενο.

Μιλάμε πάντα για όλα αυτά τα crossfit γυμναστήρια που συμμετέχουν στους διαγωνισμούς και πρωταθλήματα που έχουν θεσπίσει.

Φυσικά θα υπάρχουν και κάποια άλλα που θα επικεντρώνονται στην σωστή εκτέλεση η άλλα που έχουν διαφορετικό όνομα (π.χ functional training)με το ίδιο ασκησιολόγιο που μπορεί να κάνει κάποιος σωστή και ασφαλή εκγύμναση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Maus δεν γραφω εδω συχνα αλλα τυγχανει να διαβαζω τα περισσοτερα ποστ.

Επειδη ειμαι στον συγκεκριμενο χωρο αρκετα κοντα καθημερινα, εσυ προσωπικα δεν εχεις μπει ποτε σε θεραπεια;;

Φυσικα ειναι κατι προσωπικο αυτο και πολλοι εχουν κομπλεξ με το να το παραδεχονται ασχετα αν καποιοι τους ξεχωριζουν.

Βασικά εάν έπαιρνα το παραμικρό εκτός από κομπλεξικός που δεν θα το παραδεχόμουν θα πρέπει να ήμουν και ψυχασθενής μιας και την άποψη μου για τα φάρμακα την ξέρουν όλοι όσοι με ξέρουν, και την έχω πει και εδώ!

 

 

Είμαι 1.80 και το crossfit το ξεκίνησα έχοντας φτάσει 114 κιλά.

 

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν ψήνομαι να γυρίσω στο κλασσικό gym ούτε για πλάκα.

Φίλε όταν είσαι 35συν κιλα πάνω απο το ύψος σου και οχι μυικά κιλα αλλα κιλά σαβούρα όπως λες, τοτε  αυτο που κάνεις νομίζεις οτι ειναι κροσφιτ,  αλλα δεν ειναι , ειναι κατι αλλο!

Επίσης κλασικό gym  δεν υπάρχει, στο έχουν μάθει με λάθος τρόπο γι αυτό δεν ξαναγυρνάς , υπάρχουν χίλιοι και δυο τρόποι να γυμναστείς με βαρη, πρέπει να βρεις εναν καλο δάσκαλο να σου δείξει, δεν ξέρεις, δεν έχεις βρει αυτόν που σου ταιριάζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όταν είσαι 35συν κιλα πάνω απο το ύψος σου και οχι μυικά κιλα αλλα κιλά σαβούρα όπως λες, τοτε  αυτο που κάνεις νομίζεις οτι ειναι κροσφιτ,  αλλα δεν ειναι , ειναι κατι αλλο!

 

Το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό που λες εδώ;

Π.χ. αν ένας παχύσαρκος ας πούμε αρχίσει τένις τότε δεν είναι τένις αυτό αλλά κάτι άλλο; Ένας παχύσαρκος και ένας σε φυσιολογικά κιλά που παίζουν τένις δεν ακολουθούν τους ίδιους κανόνες; Δεν ασχολούνται με το ίδιο άθλημα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό που λες εδώ;

Π.χ. αν ένας παχύσαρκος ας πούμε αρχίσει τένις τότε δεν είναι τένις αυτό αλλά κάτι άλλο; Ένας παχύσαρκος και ένας σε φυσιολογικά κιλά που παίζουν τένις δεν ακολουθούν τους ίδιους κανόνες; Δεν ασχολούνται με το ίδιο άθλημα;

Οχι ,

ενας παχυσαρκος δεν μπορει  παιξει τενις ,αυτο που θα κανει θα ειναι ενα σπορ   που ακολουθει τους κανονες ,διεξαγεται στον ιδιο χωρο με τις ιδιες προδιαγραφες  αλλα στην ουσια προκειται για κακοποιηση του αθληματος .Διοτι θα γινεται σε slow  motion  στην καλυτερη και μαλιστα με κινδυνο να καταστρεψει μονιμα τα γονατα του .

 

Το ιδιο πανω κατω  που συμβαινει κατ' αντιστοιχια και με το ελληνικο ποδοσφαιρο ,οσο ποδοσφαιρο ειναι αυτο αλλο τοσο και ο παχυσαρκος θα παιζει τενις ...

 

Oπως ηρθε και ενας 19 χρονος στo gym  20 κιλα  δειγμα ανθρωπου και μου ζητησε βοηθεια να σηκωσει τα κιλα στον παγκο ,φυσικα αρνηθηκα  αφου του εξηγησα γιατι ειναι παντελως ανουσιο αυτο .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς ρε παίδες είμαι αρκετά μεγάλος ώστε να μην δώσω και τόση σημασία σε πικρόχολα σχόλια τύπου "κακοποίηση του αθλήματος" και "κανείς κάτι που μοιάζει με crossfit". Προφανώς μερικοί γεννήθηκαν υπεραθλητες και δεν ξεκίνησαν από κάπου.

Τέλος πάντων καταθέτω την δική μου ενασχόληση και ευπρόσδεκτες όποιες καλοπιστες παρατηρήσεις, ερωτήσεις για αυτό που κάνω. Και αν κάποιος ασχοληθεί ας το κουβεντιάσουμε και μεταξύ μας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας διαβάζω, απλά δεν συμμετέχω στην κουβέντα. 

Λοιπόν κλείνω 9 μήνες crossfit με -17 κιλά (προφανώς με διατροφή μαζί) και μεγάλη, τεράστια θα έλεγα διαφορά στο σώμα μου και στην καθημερινότητά μου. Το μοιράζομαι μαζί σας, όποιος θέλει να ασχοληθεί με την συγκεκριμένη γυμναστική, ευχαρίστως να του πω την άποψή μου....

Κοιτα, με τοσα παραπανισια κιλα εφοσον ξεκινησες διατροφη, ο,τι γυμναστικη και να εκανες θα εχανες κιλα. Θελω να πω οτι δεν ηταν τοσο το κροσφιτ αλλα η ασκηση και η διατροφη γενικοτερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς ρε παίδες είμαι αρκετά μεγάλος ώστε να μην δώσω και τόση σημασία σε πικρόχολα σχόλια τύπου "κακοποίηση του αθλήματος" και "κανείς κάτι που μοιάζει με crossfit". Προφανώς μερικοί γεννήθηκαν υπεραθλητες και δεν ξεκίνησαν από κάπου.

Τέλος πάντων καταθέτω την δική μου ενασχόληση και ευπρόσδεκτες όποιες καλοπιστες παρατηρήσεις, ερωτήσεις για αυτό που κάνω. Και αν κάποιος ασχοληθεί ας το κουβεντιάσουμε και μεταξύ μας

Ναι φιλε ενταξει σε ξερουμε προσωπικα και ειπαμε να βγαλουμε χολη .Την γνωμη μας ειπαμε επειδη και εμεις ειμαστε μεγαλοι ο μαου δλδ εγω ειμαι μικρος ακομα χαχα .

Αλλωστε φημιζομαστε για τα κομπλεξ μας ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως επειδη ειμαι βολο αυτη τη βδομαδα πηγα σε ενα crossfit box που ανα μια δυο ωρε τρεχανε wodάκια.

 

ωραιο το crossfit αλλα σαν μόδα που ειναι εντρέχει μεγάλους κινδύνους.

ΑΛΛΑ τι να αναλαβει ο προπονητης εκει μέσα να φιξάρει σε δύσκολες ασκήσεις άρσης βαρών, υπήρχαν και άνθρωποι που κοιτούσαν την μπάρα για πρώτη φορά. Παίζει να εξήγησε σε μια κοπέλα τι εστι deadlift σε 3 λεπτά LOL.


γενικά ένα τουρλουμπούκι με κασκαντέρ να σηκώνουν και άλλοι 5-10 να προσπαθουν χωρίς και αυτοι να ξερουν τι γινεται εκει μέσα. 

 

σαν αερόμπικ με ασκήσεις άρσεις βαρών  μου φανηκε η κατάσταση εκεί μέσα.

γνώμη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε ξέρω προσωπικά και είπα 'ωπ να ο Βαγγέλης ο αχώνευτος, κάτσε να του κάνω ένα πικρόχολο σχόλιο!

 

40 συν κιλά δεν κάνεις κροσφιτ λέμε ούτε από άποψη δύναμης ούτε από άποψη αναπνοής και δεν στο λέει ο μπάρμπα Μήτσος αλλά κάποιος που το δουλεύει και δεν έχει καμία όρεξη να σε τρολαρει την αλήθεια σου λέει, γίνανε όλοι κροσφιταδες κοροϊδεύουν τον κόσμο για να βγάλουν εύκολο μεροκάματο επειδή έγινε της μόδας και γελάνε και οι πέτρες με τα προγράμματα τους!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...