Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ρούφα αβέρτα. Αρκεί να είναι απαστερίωτη, χρειάζεσαι τους καλούς μήκυτες. Συνόδευσε με λουκάνικα και μπιφτέκια για έξτρα πρωτείνη . Φάε πατάτες με μπόλικη σαλάτα όμως για να μην έχεις insulin spike. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειναι πολυ καλο το παραδειγμα που εδωσες κ επιβεβαιωνεις αυτο που λεω. το σεξ που εκανα στα 15 (προσωπικα 16) τοτε νομιζα οτι ηταν κ γαμω ,ουαου κλπ τωρα ειμαι 26 κ απλα γελαω ε τον τοτε εαυτο μου που νομιζε οτι γαμ@34%σε , χωρις να μπω σε λεπτομερειες

γιατι μια μανια να πηγαινουμε τα παντα με ηλικια ή με τα χρονια ενασχολησης ?δεν το λεω για το φιλο για το crossfit που αλλα ειπε οτι του αρεσει αλλα γενικα.οτι καποιος κανει κατι για 10 χρονια δεν σημαινει οτι τον κανει καλυτερο απο καποιον που μπορει να το κανει για 2 χρονια διοτι ο πρωτος μπορει να ασχολειται μια φορα το μηνα και ο δευτερος καθε μερα.και ισχυει παντου αυτο.οποτε εσυ να εισαι πχ 40 και ο αλλος 30 και να σου βαζει τα 2 ποδια σε ενα παπουτσι..επισης ο φιλος ειπε οτι απλα του αρεσει το crossfit.οτι ειχε καποια κιλα παραπανω δεν σημαινει οτι δεν μπορει να το χαρει.επισης τα ατυχηματα δεν γινονται μονο σε ατομα με παραπανω κιλα αλλα γινονται ακομα και σε ατομα που ασχολουνται χρονια λογω μεγαλης εμπιστοσυνης στον ευατο τους και υπερεκτιμηση.

το παρακατω ειναι για να γελασουμε

τωρα για το σεξ αν και ειναι εκτος θεματος εδω ειναι το απολυτο αστειο .το 90 τις 100 πιστευει οτι κανει σωστο σεξ σε οποιαδηποτε ηλικια ειτε ειναι 15 ειτε ειναι 30 ειτε 50.το βασικο προβλημα ειναι οτι αυτο το λενε μονο αυτοι και αντιθετα δεν λενε ποσες φορες εχουν γινει ταρανδοι επειδη δεν κανουν καλο σεξ:P

 

Άλλοι δεν εχουμε να πάρουμε ενα hell να πιούμε κι άλλοι δίνουν 1000€ σε κίτρινες μπότες δλδ εντάξει....

παιζει πραγματα που εχεις σαν κοπελα στην ντουλαπα σου να κανουν πιο ακριβα απο μερικα πραγματα.

ισχυει μια απλη λογικη.ενα αγορι μπορει να παρει κατι ακριβο μια κοπελα μπορει να παει να παρει ειτε 10 ακριβα ειτε 100 φτηνα.το ιδιο κοστος θα βγει.απλο παραδειγμα.εχω παρει μπουφαν north face 340 ευρω.για καποιον ακουγεται λιγο ακριβο για μπουφαν.αλλα εχω ενα μπουφαν χειμωνιατικο.αντιθετα ενα αλλο ατομο ειδικα κοπελες μπορει να εχει 5 μπουφαν των 70 ευρω.

οποτε μην φαινεται παραξενο οταν καποιος παιρνει κατι ακριβο αλλο τοσο οταν ειναι μονοδρομος για καποιο hobby που παιζεις με την ζωη σου.αν θες 10 φτηνα η ενα καλο το αποφασιζεις εσυ.μπορει βεβαια καποιον να τον παιρνει οικονομικα να παιρνει 10 και να ειναι και τα 10 ακριβα.αλλα στα hobby οσο και αν ακουγεται καπως μερικες φορες πληρωνεις οσο κοστολογεις την ζωη σου σε θεματα εξοπλισμου.

Οχι ,

ενας παχυσαρκος δεν μπορει παιξει τενις ,αυτο που θα κανει θα ειναι ενα σπορ που ακολουθει τους κανονες ,διεξαγεται στον ιδιο χωρο με τις ιδιες προδιαγραφες αλλα στην ουσια προκειται για κακοποιηση του αθληματος .Διοτι θα γινεται σε slow motion στην καλυτερη και μαλιστα με κινδυνο να καταστρεψει μονιμα τα γονατα του .

Το ιδιο πανω κατω που συμβαινει κατ' αντιστοιχια και με το ελληνικο ποδοσφαιρο ,οσο ποδοσφαιρο ειναι αυτο αλλο τοσο και ο παχυσαρκος θα παιζει τενις ...

Oπως ηρθε και ενας 19 χρονος στo gym 20 κιλα δειγμα ανθρωπου και μου ζητησε βοηθεια να σηκωσει τα κιλα στον παγκο ,φυσικα αρνηθηκα αφου του εξηγησα γιατι ειναι παντελως ανουσιο αυτο .

φωτη ξεχασες κατι βασικο.ο καθενας κανει ενα αθλημα γιατι αρεσει σε αυτον. αν ο αλλος ειναι παχυσαρκος και παιζει τεννις και τον γεμιζει αυτο μπορει για καποιον να ειναι κακοποιηση αλλα για τον ιδιο να τον γεμιζει εστω και σε slow motion.επισης σακατευονται και ατομα επαγγελματιες και σε καππια hobby παραπανω απο αρχαριους.

σε τι επιπεδο θελει να το φτασει καποιος ειναι προσωπικη ευχαριστηση παντα.και ισχυει παντου αυτο.

το παν ειναι να μην κανει κατι κακο στην υγεια του πχ να μην παθει καποιο τραυματισμο.σιγουρα ο παχυσαρμος δεν θα τρεχει απο την μια πλευρα του γηπεδου στην αλλη αλλα αυτος κοιταει απλα να περναει καλα εστω και χαλαρα.για τον ιδιο δεν ειναι κακοποιηση.

στο γυμναστηριο ναι ειναι πιο ευκολο να γινει ζημια οποτε εκει θελει προσοχη.παλιδεν το λεω το παραδεγιαμ για τον φιλο που λεει για το crossfit.αλλα στα Hobby γενικοτερα ο καθενας θελει να το φτασει σε ενα χ σημειο που τον ευχαριστει οποτε η κακοποιηση ειναι σχετικη.

πχ το ιδιο και με την καταδυση. αλλος μενει στο open αλλος παει cave αλλος trimix αλλο rebreather.οτι ο ενας κανει cave δεν σημαινει οτι ειναι κακοποιηση αυτος που κανει open.εφοσον εισαι μεσα στα επιπεδα ασφαλειας και πας με τους κανονες τοτε δεν ειναι κακοποιηση αλλα ειναι επιπεδο αρχαριου.οταν καταπατας την ασφαλεια και κανεις τα δικα σου με αποτελεσμα να κινδυνευεις και εσυ αλλα και οι αλλοι ναι ειναι κακοποιηση.κακοποιηση για μενα δεν ειναι ο αρχαριος που παιζει μεχρι εμει που τον παιρνει σαν να λεμε open water αλλα αυτος που βαζει δικα του ορια ασφαλειας.πχ open water να κανει cave.οτι σε πολλα πραγματα δεν φτανουμε το εξωτερικο αυτο δεν το κανει κακοποιηση αλλα διαφορετικο επιπεδο.

Φίλε όταν είσαι 35συν κιλα πάνω απο το ύψος σου και οχι μυικά κιλα αλλα κιλά σαβούρα όπως λες, τοτε αυτο που κάνεις νομίζεις οτι ειναι κροσφιτ, αλλα δεν ειναι , ειναι κατι αλλο!

Επίσης κλασικό gym δεν υπάρχει, στο έχουν μάθει με λάθος τρόπο γι αυτό δεν ξαναγυρνάς , υπάρχουν χίλιοι και δυο τρόποι να γυμναστείς με βαρη, πρέπει να βρεις εναν καλο δάσκαλο να σου δείξει, δεν ξέρεις, δεν έχεις βρει αυτόν που σου ταιριάζει.

maus το ξερεις και εσυ αυτο οτι αν θα σου αρεσει κατι ή οχι ειτε λεγεται gym ειτε hobby εχει να κανει με τον εκπαιδευτη.μπορει αυτο που δεν βρηκε στο gym να το βρηκε στο crossfit και δεν ειναι κακο.το παν ειναι να κανει κατι που του αρεσει οτι και αν ειναι αυτο.επισης μετα εχει να κανει και με τον ανθρωπο τι θα του αρεσει.ουτε το gym ειναι μονοδρομος ουτε το crossfit.καλο ειναι που υπαρχουν πολλα και δεν υπαρχει μονο το gym για να κανει καποιος κατι αλλο αν δεν του ταιριαζει το ενα.καταλαβα πως το εννοεις το ποστ με την καλη εννοια οτι ειναι ακομα σε επιπεδο αρχαριου συν οτι καποια κιλα δεν θα τον αφησουν να πετυχει καποια πραγματα απο την αλλη αμα το εχει παρει ηρεμα και εν γνωση των περιορισμων λογω πχ παραπανω κιλων δεν ειναι κακο

 

μακαρι ολοι οι εκπαιδευτες καθηγητες πεστους οπως θες να ηταν σωστοι.αλλα δεν γινεται αυτο οποτε μπορει κατι που αξιζει να σου κατσει στραβα.το ξερω απο πρωτο χερι αφου εχω πετυχει εκπαιδευτες που ας μην σχολιασω.τωρα αν του αλλου του αρεσει το crossfit οπως το κανει δεν ειναι κακο απλα προσοχη.πεντε ασκησεις μπορει να βγαλει ας τις κανει.δεκα λεπτα αντεχει ας το κανει.με τον καιρο θα μαθει ακομα καλυτερα οπως εμαθαν αλλοι τοσοι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρούφα αβέρτα. Αρκεί να είναι απαστερίωτη, χρειάζεσαι τους καλούς μήκυτες. Συνόδευσε με λουκάνικα και μπιφτέκια για έξτρα πρωτείνη . Φάε πατάτες με μπόλικη σαλάτα όμως για να μην έχεις insulin spike.

 

Που να τα βρωαυτα; Ενα ρυζακι εφτιαξα με κρεμα μανιταριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να τα βρωαυτα; Ενα ρυζακι εφτιαξα με κρεμα μανιταριων.

 

Κι έχω μια συνταγή για φοβερή μανιταρόπιτα, αλλά πέφτει λίγο βαριά για "cutting"

 

...είναι όμως δοκιμασμένη και σπέρνει...

 

manitaropita.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μανιτάρια δεν έχουν πολλές θερμίδες (κάτω από 30θερμίδες τα 100γρ), η κρέμα γάλακτος και τα κίτρινα τυριά πέφτουν βαριά...(υπάρχουν και light εκδοχές, αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ)

 

...αλλά κανά κομμάτι θα μπορούσε να χωρέσει σε ένα γεύμα, αν έκοβε κανείς τις συγκεκριμένες μέρες από αλλού (πχ ψωμί, ελαιόλαδο, κανά ταχίνι/φυστικοβούτυρο να κόψεις, εξισορροπείς τις θερμίδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δε μ επιασες πλακα του εκανα, ετσι μιλαμε με τον Φωτη ;) Εννοειται πως καλα εκανε και τα πηρε!

Κι εννοειται πως εχω 6-7 hell στο ψυγειο :P

ναι βρε καταλαβα οτι το λες για πλακα απλα το εξηγησα γιατι πολλες φορες ο κοσμος παραξενευεται οταν παρεις κατι ακριβο και εξηγησα γιατι ειναι λαθος αποψη.και το λεω επειδη εχω ακουσει την ατακα στο παρελθον μα χαλασες χ λεφτα για κρανος;και η απαντηση ηταν εξαρτατε ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου:P. για τα hell αν δεν εχεις δομιμασει το πορτοκαλι give it a try

ειναι το multivitamin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε καταλαβα οτι το λες για πλακα απλα το εξηγησα γιατι πολλες φορες ο κοσμος παραξενευεται οταν παρεις κατι ακριβο και εξηγησα γιατι ειναι λαθος αποψη.και το λεω επειδη εχω ακουσει την ατακα στο παρελθον μα χαλασες χ λεφτα για κρανος;και η απαντηση ηταν εξαρτατε ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου :P. για τα hell αν δεν εχεις δομιμασει το πορτοκαλι give it a try

ειναι το multivitamin

Με προπερσινο κρανος ειμαστε Πουλινεεε εκει μας καταντησαν οι αλητες .Αν και ψηνομαι  για το καινουριο της petzl  μου αρεσει πολυ το λευκο πορτοκαλι .

Τον πατερα μου τον γεμιζει να παει να ανεβει τον Μυτικα ειναι 70 χρονων  χωρις ιδιαιτερη φυσικη κατασταση να τον αφησω λες  αφου τον γεμιζει ?

Τεσπα ας κανει ο καθενας οτι θελει αλλα οταν γραφει  καποιος πως ειναι  υπερβαρος 40 κιλα πανω απο το κανονικο σωματικο του βαρος  δλδ ειναι φαλαινα με λιγα λογια οχι  χοντρος ,εχει περιορισμους για θεματα  ασφαλειας και υγειας  δεν μπορει να κανει ολα τα αθληματα ,δεν μπορει να τα κανει σωστα και δεν μπορει να τα κανει με ενταση .

Η διαδρομη ειναι ηπιας εντασης ασκηση  χανει σταδιακα κιλα  με διατροφη και μετα φορτσαρει .

Το τι τον γεμιζει ειναι παντελως αδιαφορο με το θεμα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline αυτά που λένε ο maus,ο Φώτης και ο γροσερισοπ,τα λέει λιγάκι πιο κομψά και ο παρακάτω. Η ουσία είναι όμως η ίδια. Το crossfit είναι μόδα και επικίνδυνη αρπαχτή.

http://www.askisi.eu/sumvoules/686-crossfit-nea-moda-i-hara-tou-fisiotherapeuti

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόδα δεν είναι, είναι η μεγαλύτερη "επανάσταση" στο χώρο του fitness τα τελευταία 30 χρόνια και με τόση παγκόσμια διείσδυση σίγουρα ήρθε για να μείνει. Ο τύπος που συγκρίνει το crossfit με το powerplate στο άρθρο του, είναι λίγο προσβλητικό για τον ίδιο και για εμένα που το διαβάζω. Σαν να συγκρίνει το skateboarding με την formula 1 ..

 

Αρπαχτή δεν είναι γιατί από άποψη αποτελέσματος δουλεύει καλύτερα από τα βάρη για άτομα τα οποία δεν ψάχνονται γενικότερα και δεν πιέζονται η δεν κάνουν personal training. Όλοι αυτοί οι τυπάδες που μπενοβγαίνουν στα γυμναστήρια και μένουν ίδιοι (το 75% των αθλουμένων δηλαδή) αν κάνανε crossfit η θα τουμπανιάζανε η θα το παρατούσανε, σίγουρα δεν θα μένανε ίδιοι.. 

 

Επικίνδυνο είναι σίγουρα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο επικίνδυνο στο χώρο, και αυτός είναι ο κύριος λόγος που θα έλεγα στον μέσο αθλούμενο που θέλει να βελτιώσει το σώμα του να δει κάτι πιο συμβατικό. Η χρονομέτρηση με τα βάρη σε επίπεδο ανταγωνισμού δεν θα έπρεπε να συνδυάζονται για τον μέσο αθλούμενο. Ηλικίες 18-24 μπορεί να την παλέψουν καλύτερα λόγω διαφορετικών επιπέδων αντοχής των μυών και αρθρώσεων αλλά για 40ρηδες.. προσοχή. 

 

Και το strongman training είναι επικίνδυνο, αν αρχίσεις atlas stones και farmer's walk και log lifts αποχαιρέτα ότι άρθρωση έχεις στο σώμα σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνεις υπερτούμπανο, ή ότι είναι αρπαχτή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν κατάλαβες ρε Αλέξ ότι υπάρχουν και άλλα είδη κυκλικής προπόνησης που δίνουν προτεραιότητα στην σωστή τεχνική της άσκησης και όχι στην ότι νάναι- να βγαίνει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα μια σειρά ασκήσεων που δεν είναι για όλους ;

Έχεις πάει να δεις από κοντά μια προπόνηση τους ; Έχεις την ικανότητα να βάλεις τον εαυτό σου στην θέση ενός αρχάριου;

Ναι είναι επανάσταση να ζητάνε 60-80 ευρώ το μήνα για να σακατεύονται και να υπάρχουν ένα σκασμό κορόιδα να τους τα ακουμπάνε .

Αυτό το βιντεάκι είναι και καλά promo από εκεί που πήγαινε η ανηψιά μου παραμάσχαλα με τις voltaren

Δείχνει τους elite του γυμναστηρίου με τον χοντροcoach χαχαχα!

 

( δεν το συνεχίζω,την γνώμη μου την είπα)

 

https://youtu.be/0I0PwbdiF1g

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά έχω πάει. Πολλοί φίλοι μου και ο αδερφός μου κάναν crossifit για χρόνια. Φυσικά έχω την ικανότητα να βάλω τον εαυτό μου στην θέση ενός αρχαρίου κανείς δεν ξεκινάει προχωρημένος.

 

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ότι το crossift "δεν δίνει προτεραιότητα στην σωστή τεχνική της άσκησης", από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα? Εξαρτάται από τους προπονητές ως συνήθως, άλλoς θα ασχολείται συνεχώς να δείχνει και να προπονεί τους πάντες, άλλος θα ασχολείται με τα γκομενάκια και το φραπέ του και δεν θα δείξει τίποτα. 

 

Δέχομαι ότι οι προπονητές στο crossfit μπορεί να είναι άσχετοι που πήραν ένα χαρτί από κάποιου είδους σεμινάριο - προπονητικό πρόγραμμα και αυτό προσθέτει στην επικινδυνότητα αλλά αυτό ισχύει και στα γυμναστήρια. Στο μέρος που είχα πάει εγώ δίναν πολύ βάση στην τεχνική πάντως. Η τεχνική φυσικά θα πάρει περίπατο όταν βάλουμε χρονόμετρο μέσα, αλλά το πρόβλημα είναι το χρόνομετρο πιστεύω όχι η έλλειψη διδασκαλίας της τεχνικής. 

 

Έτσι και αλλιώς θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του κάθε ασκούμενου με βάρη να ψαχτεί για τεχνική μόνος του ότι και να κάνει, είτε λέγεται βάρη, είτε functional, είτε crossfit. Οι μόνοι που δέχομαι ότι δεν έχουν αυτή την υποχρέωση είναι όσοι κάνουν personal, αφού για αυτό το λόγο πληρώνουν.

 

Τα 60-80 ευρώ το μήνα είναι για πολλούς λόγους (προσφορά και ζήτηση, μικρότερος αριθμός ασκουμένων που χωράει ένα crossfit gym, άλλο business model - τα παραδοσιακά γυμναστήρια βγάζουν τα λεφτά τους από αυτούς που δεν πάνε αντίθετα με το crossift που ο κόσμος εκεί είναι πιο πορωμένος). Δεν είναι σωστό να λέμε όσους θέλουν να κάνουν crossift "κορόιδα", έχει άτομα που σέβομαι πολύ που κάνουν crossfit, το προτιμούν από τα βάρη και χτυπάνε και κάτι 200 κιλά squat. Το ότι δεν θα το έκανα εγώ δεν σημαίνει ότι όποιος το κάνει είναι κοροίδιο. Επίσης σε κάποιον που έχει την επιλογή να δώσει 60 και να γίνει τούμπανο ή να δίνει 40 για να μην αλλάξει τίποτα - μη σου πω να μην πηγαίνει καν - γιατί τα 60 σε αυτή την περίπτωση είναι αρπαχτή?

 

extra note - θέλω να προσέξετε τετρακέφαλους σε όσες γυναίκες κάνουν crossfit και να μου πείτε αν είδατε ποτέ τέτοιους τετρακέφαλους σε γυναίκες που γυρνάν στα γυμναστήρια (εξαιρουμένων των pro / semi pro bodybuilders). Εγώ και κοπέλα στο δρόμο να δω όταν έχει τούμπανα πόδια ξέρω ότι 99% κάνει crossift

 

και εγώ την γνώμη μου λεω, απαγορεύεται η διαφωνία? Συνέχισε το όσο θέλεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...