Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα αμινοξέα με τα άλλα σκευάσματα έχουν διάφορες?

 

Βασικα ολες οι πρωτεινες ειναι αμινοξεα. Σαν συμπληρωμα καποιο παιρνουν τα λεγομενα BCAAs (Branched Chain Amino Acids) που ειναι συγκεκριμενα αμινοξεα τα οποια δεν υπαρχουν σε μεγαλες ποσοτητες σε αλλες πρωτεινες. Γενικα κανουν μια μικρη διαφορα αν γυμναζεσαι αλλα μην περιμενεις τρελα αποτελεσματα.

 

βασικα ο οργανισμος μπορει να μεταβολισει συγκεκριμενη ποσοτητα πρωτεινης ανα ωρα οτι δεν μεταβολιζει το αποβαλει με τον γνωστο σε ολους τροπο.Το να καταχραστει καποιος μια ουσια ,η οποια αν ειναι και γνωστης μαρκας και εχουν γινει δοκιμες θεωρειται οσο ακινδυνο ειναι και το γαλα , ειναι

 

Ναι, αλλα το οριο πρωτεινης παει με τη μερα και οχι με την ωρα. Αυτο που λεγανε παλια να τρως μεχρι 30γρ ανα γευμα εχει καταριφθει. Πλεον το οριο μεγιστης απορροφησης ειναι περιπου 2φορες το βαρος σου ισως και λιγο παραπανω. Δηλαδη αν εισαι 80 κιλα μπορεις σιγουρα να απορροφησεις μεχρι 160γρ τη μερα

Μόδα δεν είναι, είναι η μεγαλύτερη "επανάσταση" στο χώρο του fitness τα τελευταία 30 χρόνια και με τόση παγκόσμια διείσδυση σίγουρα ήρθε για να μείνει. Ο τύπος που συγκρίνει το crossfit με το powerplate στο άρθρο του, είναι λίγο προσβλητικό για τον ίδιο και για εμένα που το διαβάζω. Σαν να συγκρίνει το skateboarding με την formula 1 ..

 

Αρπαχτή δεν είναι γιατί από άποψη αποτελέσματος δουλεύει καλύτερα από τα βάρη για άτομα τα οποία δεν ψάχνονται γενικότερα και δεν πιέζονται η δεν κάνουν personal training. Όλοι αυτοί οι τυπάδες που μπενοβγαίνουν στα γυμναστήρια και μένουν ίδιοι (το 75% των αθλουμένων δηλαδή) αν κάνανε crossfit η θα τουμπανιάζανε η θα το παρατούσανε, σίγουρα δεν θα μένανε ίδιοι.. 

 

Επικίνδυνο είναι σίγουρα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο επικίνδυνο στο χώρο, και αυτός είναι ο κύριος λόγος που θα έλεγα στον μέσο αθλούμενο που θέλει να βελτιώσει το σώμα του να δει κάτι πιο συμβατικό. Η χρονομέτρηση με τα βάρη σε επίπεδο ανταγωνισμού δεν θα έπρεπε να συνδυάζονται για τον μέσο αθλούμενο. Ηλικίες 18-24 μπορεί να την παλέψουν καλύτερα λόγω διαφορετικών επιπέδων αντοχής των μυών και αρθρώσεων αλλά για 40ρηδες.. προσοχή. 

 

Και το strongman training είναι επικίνδυνο, αν αρχίσεις atlas stones και farmer's walk και log lifts αποχαιρέτα ότι άρθρωση έχεις στο σώμα σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνεις υπερτούμπανο, ή ότι είναι αρπαχτή. 

 

Ρε συ αν ειναι να κανεις συγκριση δεν θα συγκρινεις τον crossfiter με τα μπιλντερια που κανουν ολη μερα δικεφαλα στο γυμναστηριο η τους ασχετους

 

Συγκρινε τον Crossfiter με εναν powerlifer , εναν strongman η εναν weightlifter..

Γενικα εχει πολυ καραγκιοζιλικι το crossfit, αυτα τα γελοια pullups (kipping pullups η πως τα λενε) , και εχει ενσωματωσει καποια olympic lifts σε υπερβολικα high reps. Κανουν λιγο απο ολα και οι περισσοτεροι (εκτος αν μιλαμε για τοπ λεβελ crossfiters οι οποιο συνηθως εχουν αλλα background -powerlifting, strength training κλπ) δεν εχουν καλη τεχνικη στις επαναληψεις που κανουν (αν δεις τι squat και deadlift θεωρουνται εγκυρα σε διαγωνισμους θα γελασεις)

 

Βλεπω κατι crossfiαδες εδω στο γυμναστηριο κανουν λιγο απο ολα και πολυ τιποτα, αντι να μαθουν να κανουν σωστα καποιες βασικες ασκησεις, κανουν λιγο το ενα λιγο το αλλο, λιγο cardio και στο τελος της ημερας εχουν ξοδεψει πολυ χρονο για λιγο reward.

Καλα καλα δεν ξερουν να κανουν σωστo squat και deadlift και κανουν Olympics lifts (αρασε, ζετε κλπ)

 

Δεν βλεπω δηλαδη να χουν την προοδο που λες. Απο την αλλη εγω και αλλοι που εστιαζουμε σε καποια βασικα lifts (squat, deadlift, bench, OH press ) με καταλληλα προγραμματα εχουμε αισθητα gains. Εγω εφτασα σε 1,5 χρονο να κανω 140κιλα deadlift, ο crossfiter που ξεκινησε μαζι μου αντε να κανει 80 κιλα, αλλα οκ χοροπηδαει και τρεχει σαν το κατσικι ενδιαμεσα στα σετ

Μαντεψε ποιος ειναι πιο δυνατος και εχει πιο πολυ Muscle growth?

Κάθε είδους άσκηση που κάνει τον ασκούμενο να συγκεντρώνεται σε αυτό που κάνει και να δίνεται 100% θα είναι αποδοτική.

 

 

Το θεμα ειναι οτι καποια προγραμματα ειναι καλυτερα απο αλλα, βασει αποτελεσματος. Δεν φτανει μονο να πορωνεσαι και να αποδιδεις 100%. Θελει και καποιο εξυπνο προγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έχεις δίκιο δεν το παρατήρησα , μιας και δεν διάβασα τα προηγούμενα​ :-)

Απλά έχω πορωθει με συγκεκριμένο σώμα , αυτό του chris pratt , και έχω βρει όλες τις ασκήσεις που έκανε και διατροφή . Και θέλω σε κανένα τρίμηνο (που θα έχω την φυσική κατάσταση πρώτα ο Θεός) να ξεκινήσω να το εφαρμόζω μιας και το πρόγραμμα το βρήκα σπασμένο , ενώ όλες οι άλλες ασκήσεις είναι σε γυμναστήριο, κολυμβητήριο, γήπεδο

Το φαντάστηκα ο,τι το βρήκες σπασμένο. Μια χαρά προγραμμα ειναι. Αν σε κανει να γυμνάζεσαι σκληρά, σε συνδυασμό με σωστή διατροφή και ξεκούραση θα δεις διαφορα στο σωμα σου.

 

Reversedvertigo, (που τα βρίσκετε αυτα τα ψευδώνυμα σιδηροδρόμους), υπαρχουν διαφορετικά προγράμματα γιατί υπαρχουν διαφορετικοί άνθρωποι. Αυτό που δούλεψε σε σένα δεν ειναι καθόλου βέβαιο οτι θα δουλέψει σε μένα και ταναπαλιν. Το μόνο βέβαιο ειναι πως ενα προγραμμα θα αποδώσει αν ωθήσει τον ασκούμενο να γυμναστεί σε υψηλή ένταση.

 

Κλαςςικη συνταγή αποτυχίας ειναι αυτα τα ετοιματζίδικα που δίνουν στους αρχάριους στα γυμναστήρια δίχως να λαμβάνουν υπόψη τις ανάγκες και ιδιαιτερότητες του καθενός την ίδια στιγμή που οι γυμναστές αντι μα τριγυρνάνε μεσα στον κόσμο και να επιτηρούν/συμβουλεύουν/καθοδηγούν κάθονται στο γράφειο με φραπέ και φουμπου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω  ξεκινησει  κολυμβητηριο 2 φορες την βδομαδα σαν αποκατασταση μετα απο προπονηση βουνου .

Σε πολυ χαλαρο ρυθμο  απλα κοβω βολτες περα δωθε συνηθως 400αρια ,εχω παρατηρησει πως  ξεκουραζει τους μυς  η' τουλαχιστον "παιρνει το stress "της βαριας προπονησης κυριως στα ποδια και τελειωνω με μασαζ.

Σε μενα αυτος ο συνδυασμος δειχνει να δουλευει πολυ καλα .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα αδιαφορο εντελως,βλεπεις τον trainer στην πραξη.Το τελειωσα αυτο, με εκπαιδευσε αυτος με το ειμαι καλος στο επαγγελμα μου απεχει ετη φωτος.

βασικα ο οργανισμος μπορει να μεταβολισει συγκεκριμενη ποσοτητα πρωτεινης ανα ωρα οτι δεν μεταβολιζει το αποβαλει με τον γνωστο σε ολους τροπο.Το να καταχραστει καποιος μια ουσια ,η οποια αν ειναι και γνωστης μαρκας και εχουν γινει δοκιμες θεωρειται οσο ακινδυνο ειναι και το γαλα , ειναι καθαρα κακο του κεφαλιου του δεν μπορεις να ριξεις την ευθυνη στην "σκονη".

Για την ακριβεια πολλες πασιγνωστες εταιρειες και απο τις πιο εμπορικες στα light προιοντα της προσθετουν πρωτεινη γαλακτος για να τα κανουν πιο κοντα γευστικα στο κανονικο προιον,η οποια αν δεν κανω λαθος στην ουσια ειναι παρομοιο με την whey (οπως και σχεδον οτι υπαρχει σε φαγωσιμο απο σοκολατες εως μπισκοτα).

Το φυσικο θεωρειται παντα καλυτερο αλλα κατι whey κατι κρεατινες κατι βιταμινες c το τα λεμε οτι ειναι επικυνδινα το θεωρω τουλαχιστον αστειο.Αν δεν τρως γενικως καλα και ολα μαζι να τα παιρνεις καθε μερα θα δεις απο μικρη εως καμια διαφορα.

Και συγνωμη που θα στο πω και ισως να σου απομυθοποιησω τους γιατρους αλλα αν ο γιατρος δεν ανηκε σε καποια ερευνητικη ομαδα ή να εργαζοταν για χρονια πανω στον κλαδο δεν εχει καν αποψη και σοβαρα δεν ξερει τι σου λεει.

προτιμάς εναν απο σεμιναρια απο οτι εναν απο τεφαα?

γυναικες με αντρες γυμναστες τα κοιτατε αυτα στην επιλογη γυμναστηριου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξεκινησει κολυμβητηριο 2 φορες την βδομαδα σαν αποκατασταση μετα απο προπονηση βουνου .

Σε πολυ χαλαρο ρυθμο απλα κοβω βολτες περα δωθε συνηθως 400αρια ,εχω παρατηρησει πως ξεκουραζει τους μυς η' τουλαχιστον "παιρνει το stress "της βαριας προπονησης κυριως στα ποδια και τελειωνω με μασαζ.

Σε μενα αυτος ο συνδυασμος δειχνει να δουλευει πολυ καλα .

Φώτη motion is lotion....μετράει το active recovery.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε πολυ χαλαρο ρυθμο  απλα κοβω βολτες περα δωθε συνηθως 400αρια

Eισαι δηλαδή ένας περιφερόμενος κολυμβητής πες το μην ντρέπεσαι  :)

Μακάρι να μην το βαριόμουν το κολύμπι ρε φιλε , δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο  αλλα δυστυχώς το βαριέμαι, μπορει να βρεθώ 8 ωρες στην παραλία και να κολυμπήσω συνολικά κανα μισάωρο !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι δηλαδή ένας περιφερόμενος κολυμβητής πες το μην ντρέπεσαι  :)

Μακάρι να μην το βαριόμουν το κολύμπι ρε φιλε , δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο  αλλα δυστυχώς το βαριέμαι, μπορει να βρεθώ 8 ωρες στην παραλία και να κολυμπήσω συνολικά κανα μισάωρο !!

Ρε και εγω το βαριεμαι,(το ιδιο με σενα κανω   στην παραλια μονο που αν εχει υποδομη θα παιξω καν beach volley)  αλλα τι να κανω βαριεμαι και τις διατασεις ,κατι επρεπε να κανω για αποθεραπεια .

Aφου τα σκιζω τα ποδια στα κατσαβραχα  σαν μουλαρι φορτωνομαι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμάς εναν απο σεμιναρια απο οτι εναν απο τεφαα?

γυναικες με αντρες γυμναστες τα κοιτατε αυτα στην επιλογη γυμναστηριου?

προτιμω εναν που να αγαπαει αυτο που κανει, να εχει μεταδοτικοτητα και να ψαχνεται συνεχως.Αν αυτος απο τα σεμιναρια που λεμε σαν παραδειγμα αγαπαει την δουλεια του θα φροντισει να μαθει οτι ειναι απαραιτητο και θα διαβαζει οτι χρειαζεται συνεχεια.

Μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα, κατι που να θελει τοσα χρονια εκπαιδευσης που να μην μπορει να το μαθει καποιος που δεν εχει παει τεφαα?

Προσωπικα προτιμω γυναικα trainer πρωτον γιατι τα παω καλυτερα γενικα με τις γυναικες και δευτερον ενδιαφερονται καπως περισσοτερο απο οτι οι αντρες (για προσωπικες εμπειριες αναφερομαι οχι οτι ντε και καλα ετσι ειναι) εχω πετυχει παμπολες φορες σε αντρες trainers να γραφουν νεους στα καλιμπαλικια τους και να τους αφηνουν να βγαζουν ολο το προγραμμα λαθος επειδη ειδαν 2-3 μ***νια και πηγαινουν να κανουν το κλασικο γλυτζικο πεσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το γρήγορο περπάτημα δεν κάνω τελικά δουλειά... Αν τρέχω για 20-30 δευτερόλεπτα και μετά διάλειμμα 2-3 λεπτά και πάλι το ίδιο θα κάψω περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω  ξεκινησει  κολυμβητηριο 2 φορες την βδομαδα σαν αποκατασταση μετα απο προπονηση βουνου .

Σε πολυ χαλαρο ρυθμο  απλα κοβω βολτες περα δωθε συνηθως 400αρια ,εχω παρατηρησει πως  ξεκουραζει τους μυς  η' τουλαχιστον "παιρνει το stress "της βαριας προπονησης κυριως στα ποδια και τελειωνω με μασαζ.

Σε μενα αυτος ο συνδυασμος δειχνει να δουλευει πολυ καλα .

ξεκουραζει και την μεση λογω ανωσης.

 

Eισαι δηλαδή ένας περιφερόμενος κολυμβητής πες το μην ντρέπεσαι  :)

Μακάρι να μην το βαριόμουν το κολύμπι ρε φιλε , δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο  αλλα δυστυχώς το βαριέμαι, μπορει να βρεθώ 8 ωρες στην παραλία και να κολυμπήσω συνολικά κανα μισάωρο !!

ισως σε κολυμβητηριο που δεν χρειαζεται να τρεχεις και μπορει να κανεις χρονομετρησεις να γινει πιο ενδιαφερον.

Με το γρήγορο περπάτημα δεν κάνω τελικά δουλειά... Αν τρέχω για 20-30 δευτερόλεπτα και μετά διάλειμμα 2-3 λεπτά και πάλι το ίδιο θα κάψω περισσότερο;

πολλοι το κανουν αυτο που λες .εχει κολλησει το μυαλο μου δεν θυμαμαι πως το λενε      HIIT το λενε ξεκολλησε το μυαλο (Η διαλειμματική προπόνηση )  να τρεχεις για χ διαστημα μετα λιγο αργα να μειωθει το Heart rate και μετα ξαναδινεις.και αποδιδει καλυτερα.βαριεσαι λιγοτερο κιολας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reversedvertigo, (που τα βρίσκετε αυτα τα ψευδώνυμα σιδηροδρόμους), υπαρχουν διαφορετικά προγράμματα γιατί υπαρχουν διαφορετικοί άνθρωποι. Αυτό που δούλεψε σε σένα δεν ειναι καθόλου βέβαιο οτι θα δουλέψει σε μένα και ταναπαλιν. Το μόνο βέβαιο ειναι πως ενα προγραμμα θα αποδώσει αν ωθήσει τον ασκούμενο να γυμναστεί σε υψηλή ένταση.

 

Κλαςςικη συνταγή αποτυχίας ειναι αυτα τα ετοιματζίδικα που δίνουν στους αρχάριους στα γυμναστήρια δίχως να λαμβάνουν υπόψη τις ανάγκες και ιδιαιτερότητες του καθενός την ίδια στιγμή που οι γυμναστές αντι μα τριγυρνάνε μεσα στον κόσμο και να επιτηρούν/συμβουλεύουν/καθοδηγούν κάθονται στο γράφειο με φραπέ και φουμπου.

 

Ρε συ εννοειται το προγραμμα πρεπει να ειναι εξατομικευμενο. Ομως, πλεον ευτυχως εχουν γινει αρκετες ερευνες και εχουμε αρκετες γνωσεις ωστε να ξερουμε καποια βασικα concepts που πρεπει να τηρει ενα προγραμμα. Ξερουμε πως να βελτιστοποιησεις Muscle gains, strength gains, fat loss κλπ.

Eστω ερχεται ενας αρχαριος στο γυμναστηριο και σου λεει οτι τον ενδιαφερει πχ δυναμη και να βαλει μυς

Δηλαδη αν βγαλω εγω ενα οτι να ναι προγραμμα θα ναι το ιδιο με το να στο βγαλει ενας που ασχολειται σοβαρα με το lifting και το strength training?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ενα μεγαλο λαθος στο συλλογισμο σου: Θεωρεις δεδομενη την προσηλωση του ασκουμενου. Δεν πάει έτσι όμως.

 

Μιλώντας λοιπόν για γυμναστές που τριγυρνάνε εντός του χώρου και ενδιαφέρονται για την πρόοδο των πελατών τους, αυτό που πρωτίστως πρέπει να προσέχουν είναι αν ο ασκούμενος αποδίδει το μέγιστο με βάση την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Αν τον παραζορίσεις θα τα παρατησει, αν ειναι πολυ ευκολο δε θα δει αποτελεσμα και θα τα παρατησει. Ειναι ενα κρισιμο σημειο αλλα το σημαντικοτερο. Να δινεις στον ασκουμενο τοση ακριβως ενταση ωστε να φευγει ικανοποιημενος.

 

Μπορει καποιος να πει οτι αερολογω ή/και μιλαω εκ του ασφαλους αλλα ως εκπαιδευτικος αυτο ακριβως κανω, οποτε ξερω τι λεω.

 

Αν τωρα παμε στον ιδανικο ασκουμενο που θα δωσει το 100% ο,τι προγραμμα κι αν του δωσεις, τοτε ναι, θα κοιταξουμε τις λεπτομερειες για να πετυχουμε το βελτιστο αποτελεσμα αναλογως τον στοχο (μπορει π.χ. να εχει δυνατο στηθος και να υπολειπεται στον τρικεφαλο ή να έχει δυναμη αλλά όχι αντοχή, κτλ). Αλλα στη συντριπτικη πλειοψηφια των ατομων που πηγαινουν στο γυμναστηριο αυτα ειναι ψιλα γραμματα. Αλλου χανεται ή κερδιζεται το παιχνιδι.

 

Υ.Γ. Θοδωρή, έχω τέτοια βάρη ;). Όχι πώς είμαι πρόσφυγας αλλά γουστάρω να κάνω κατασκευές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις προσηλωση δεν θα παει μακρυα καποιος ουτως η αλλως. Απο κει και περα το αν θα ναι ελαφρυ η βαρυ το προγραμμα ναι εκει βλεπεις πως παει και προσαρμοζεις αναλογα.

Εγω αναφερομαι σε ατομα που και αρχαριοι να ειναι εχουν καποια προσηλωση.
Δηλαδη με δεδομενο οτι καποιος θα παει 3-4 φορες τη βδομαδα. Εκει θα κανει μεγαλη διαφορα το ποσο καλα στημενο ειναι το προγραμμα. Καποιες βασικες εννοεις για strength training ειναι :

 

progressive overload (σταδιακα περισσοτερα βαρη ,ειτε σε volume  ειτε σε intensity)

 

καλο μοιρασμα των ασκησεων στις μερες

 

εμφαση σε κορμο (ποδια,μεση κοιλιακους) και γενικα στους μεγαλους μυς (τετρακεφαλοι, ωμοι, φτερα, πλατες, τρικεφαλοι)

 

Εμφαση σε compound(πολυαρθρωτικες) ασκησεις - που πιανουν διαφορους μυς δηλαδη, αντι για απομωνωτικες πχ που πιανουν μονο δικεφαλα η μονο τρικεφαλα κλπ)

 

καποιοι κυκλοι με μεγαλο volume ( πολλες επαναληψεις) και καποιοι intensity (λιγοτερες επαναληψεις αλλα πιο πολλα κιλα)

Καποια διαστηματα deload (χαμηλωνεις αρκετα τα κιλα και τις επαναληψεις για να ξεκουραστεις)

Διατροφη εξαρταται αν θες να χασεις η να βαλεις μαζα. Το καλυτερο ειναι καποιους κυκλους να βαζεις, και μερικους κυκλους να 'κοβεις'. Παντως οπως και να χει πρωτεινη σιγουρα 2γ ανα κιλο βαρους (80κιλα --> 160γρ πρωτεινη). Και επισης σιγουρα χρειαζεται υδατανθρακας μετα την προπονηση.

 

 

Σημαντικο να μαθει καποιος 2 βασικα λιφτς οτι και αν κανει : squat και deadlift. Γυμναζουν ολο το σωμα και οταν γινονται σωστα βοηθαει σε σωστη σταση σωματος και δυνατο κορμο. Πολυ σημαντικες ασκησεις που ολοι οι σοβαροι lifters κανουν ειτε ειναι strongman,powerlifters, weightlifters

 

Επισης bench press (παγκο) και Overhead press (πιεσεις). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν υπάρχει άτομο εδώ πέρα να μην έχει αναφέρει πως το 2Χ σωματικό βάρος και άνω απευθύνεται σε υγιείς ανθρώπους όταν κάνει τέτοιες προτάσεις, ούτε έχω δει να προτείνουν σκόνες αβέρτα στον κάθε έναν, η πρώτη ερώτηση συνήθως είναι : έχεις καθαρίσει τελείως τη διατροφή σου;

 

Και μιας και είπα σκόνες... Έλεγα λοιπόν να πάρω την extreme milk chocolate της on να φτιάχνω πρωτεΐνικές μπάρες χωρίς να ζητιανεύω μέχρι που ψάχνοντας για εύγεστες whey διάβασα για τη scitec professional και είδα κόσμο να την εκθειάζει για τη γεύση της. Δώστε τα φώτα σας αν έχετε κάτι να πείτε επ' αυτού κι αν υπάρχει σοβαρός λόγος να προτιμήσω τη μια έναντι της άλλης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...